Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Dimensiune partiție C cu Win

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
Am luat un laptop  nou  Samsung  Book  3  cu Win 11  Home   si  are memoria interna de 500 Gb ,  as vrea sa ii fac o partiție ca  sa am C separat  cu Win  . Cam de cat sa fie aceasta partitie  ?  mai mult de un joc  nu instalez niciodata deci  cat sa aiba un joc mai nou  ....  Ce sfaturi  imi dati  da cat sa am  partitia C   facuta  ?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Memorie de 500 Gb ? Pai ce ai acolo ? un centru de control al NASA ?

Si partitie... Pai ai deja hardul sau SSD-ul partitionat din moment ce ai windows-ul instalat. Si cred ca ai cel putin 3 partitii facute pe el - unele sunt ascunse.

Daca vre isa mai ai o partitie ptr altceva in afar de sistem ia si tu un HDD sau SSD extern si il conectezi pe USB.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Nu se partitioneaza ssd-ul de sistem. Din ce am vazut pe Youtube, suporta inca o memorie nvme.

#4
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
De ce ai vrea sa ai doua partii la memoria asta? la fel am si eu pe laptop ul meu si am facut decat o partitie

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nici eu n-as partitiona un ssd pentru win daca nu e mai mare de 1TB cel putin. la 500GB nici nu se pune probnlema, si asa e "mic".

Edited by andreic, 08 December 2023 - 16:19.


#6
sabinaromantm

sabinaromantm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.09.2023
cred ca cel mai bine ar fi sa faci C-ul de 100-150 gb si restul inca o partitie sau 2, de cite 100-350. cred ca isi doreste alte partitii practic pentru a isi asigura documentele in cazul ca C-ul se degradeaza cumva... Mie asa mi-a facut un coleg la laptop si sunt multumita.Posted Image

#7
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Vreo 150 Gb ar fi suficient. Poti instala jocurile si pe cealalta partitie, nu e neaparat pe C.

#8
lcche

lcche

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 27.01.2016
150-200 Gb sunt suficienti.
E bine sa-l partitionezi, in caz de o reinstalare de Win fisierele care sunt pe partitia D raman.

#9
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019

View Post1000FPS, on 08 decembrie 2023 - 12:13, said:

De ce ai vrea sa ai doua partii la memoria asta? la fel am si eu pe laptop ul meu si am facut decat o partitie

sa ai totul la garamada in C  cu win  nu este bine  !  laptopul  vechi avea  2 Tb  , asta e mic  cu 500 Gb   .  trebuie sa il impart in doua  neaparat  . exculs sa ii fac upgrade la memorie  momentan , e nou nout  si pierd  garantia  ,asta poate mai tarziu

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011

View Postbai3tzash, on 08 decembrie 2023 - 12:47, said:

Vreo 150 Gb ar fi suficient. Poti instala jocurile si pe cealalta partitie, nu e neaparat pe C.

Unele jocuri nu merg decat instalate in C, am intalnit cazuri. Adica nu ruleaza din alta parte.

#11
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Eu mai fac partiții de mult la SSD de boot, nu le văd utilitatea. Iar HDD-urile pe care le am, au o singură partiție.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postsabinaromantm, on 08 decembrie 2023 - 12:30, said:

cred ca isi doreste alte partitii practic pentru a isi asigura documentele in cazul ca C-ul se degradeaza cumva... Mie asa mi-a facut un coleg la laptop si sunt multumita.Posted Image
Crezi gresit. Un SSD nu functioneaza ca un HDD cu alocare fizica de partitii.
La SSD daca se degradeaza C-ul se degradeaza tot - sunt celule de memorie alocate dinamic - pot fi oriunde pe SSD. O partite e ceva virtual in cazul asta.

View Postfoxtian, on 08 decembrie 2023 - 12:58, said:


sa ai totul la garamada in C  cu win  nu este bine  !  laptopul  vechi avea  2 Tb  , asta e mic  cu 500 Gb   .  trebuie sa il impart in doua  neaparat  . exculs sa ii fac upgrade la memorie  momentan , e nou nout  si pierd  garantia  ,asta poate mai tarziu

In continuare confunzi memoria cu spatiul de stocare.
Si ti-am dat solutie - HDD/SSD extern pe USB.

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Nu vei avea o partitie separata in care celulele de memorie raman neutilizate. In mod continuu se face un refresh in asa fel incat toate celulele de pe toate partitiile vor fi folosite.  Vei vedea partitiile doar ca fizic va functiona ca un intreg. Nici macar windows-ul nu se mai reinstaleaza. Are optiune de reset cu pastrarea fisierelor personale sau reset total. Eu am folosit acest reset cu pastrare fisiere personale si nu am pierdut nimic important. Trebuie sa mai frunzaresti un manual de windows si sa vezi ce noutati au mai aparut intre timp.

Iti recomand sa faci acum un stick de recuperare si sa-i dai un reset cu pastrarea fisierelor personale ca sa nu ai nici o teama atunci cand un eventual update esuat duce la un restart permanent si trebuie sa folosesti stick-ul ca sa resetezi windows-ul.

#14
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,951
  • Înscris: 15.04.2019

View Postmodoran, on 08 decembrie 2023 - 13:10, said:

Unele jocuri nu merg decat instalate in C, am intalnit cazuri. Adica nu ruleaza din alta parte.
Nu mi s-a-ntamplat. Iti amintesti vreunul? E vorba poate de jocuri care nu ruleaza decat instalate pe discul primar?

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postlcche, on 08 decembrie 2023 - 12:55, said:

E bine sa-l partitionezi, in caz de o reinstalare de Win fisierele care sunt pe partitia D raman.
De vreo 10 ani nu am patit niciodata sa pierd vreun fisier la reinstalarea sistemului de operare. Nu mai e ca pe vremea Windows XP cand trebuia sa formatezi partitia C, ca altfel ai tot felul de erori pe urma.
Chiar si cand Windows 10/11 o iau razna asa rau incat ajungi la resetare (reinstalarea Windows-ului pe curat) iti pastreaza fisierele personale indiferent ca sunt pe desktop, in My documents, Pictures, etc.

View Postfoxtian, on 08 decembrie 2023 - 12:58, said:

sa ai totul la garamada in C  cu win  nu este bine  !  laptopul  vechi avea  2 Tb  , asta e mic  cu 500 Gb   .  trebuie sa il impart in doua  neaparat  . exculs sa ii fac upgrade la memorie  momentan , e nou nout  si pierd  garantia  ,asta poate mai tarziu
Daca e sa se duca SSD-ul, se duce de tot. Nu mai ai ce recupera de pe D, daca ai doua partitii pe SSD. Nu va mai fi vazut deloc de sistem, sau chiar se va bloca la P.O.S.T. cu SSD-ul defect.

Edited by Hider141, 08 December 2023 - 15:51.


#16
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

View Posteiffel, on 08 decembrie 2023 - 13:17, said:

Crezi gresit. Un SSD nu functioneaza ca un HDD cu alocare fizica de partitii.
La SSD daca se degradeaza C-ul se degradeaza tot - sunt celule de memorie alocate dinamic - pot fi oriunde pe SSD. O partite e ceva virtual in cazul asta.

Eu sunt pentru partiționare. Dacă se strică sesedeul, ok, te-ai lins pe bot. Dar dacă din diferite motive vrei un fresh instal de win (sau incarci o clonă cu acronis), ”razi” partiția C și gata, ai fișierele salvate pe D.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu prefer un HDD/SSD extern ptr fisierele importante. Adica alt suprt de stocare.
Pe C nu tin niciun document.

Iar fresh insatl... de cand cu 10 nu mai fac decat atunci cand fac un PC nou si ii pun sistem de operare prima data.

#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostHider141, on 08 decembrie 2023 - 15:49, said:

ajungi la resetare (reinstalarea Windows-ului pe curat) iti pastreaza fisierele personale indiferent ca sunt pe desktop, in My documents, Pictures, etc.

resetare nu inseamna acelasi lucru cu reinstalare

nu mai induce in eroare, ca esti pe langa de fapt

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate