Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Oare se poate repara un Switching Adapter KM-PS04?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007
salut, am un router pentru camerele de supraveghere, si nu se mai aprinde din cauza intrerupatorului Switching Adapter KM-PS04 care s-a ars cred, fiindca ledul palpaie verde, dar nu este continuu.

Se poate repara?

Cu ce pot sa-l inlocuiesc mai ieftin, la magazinele de specialitate din Romania? Fiindca acelasi model cel mai ieftin l-am gasit cu 49 ron.

Sa scap mai ieftin si bine, se poate gasi vreo solutie?

#2
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,004
  • Înscris: 29.11.2005
O sursa de 12v 5 A nu cred ca costa atât. Nu-ți trebuie capsulata.
https://www.spy-shop...-BoCSUcQAvD_BwE

#3
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 08.12.2009
Acesta e cel mai ieftin, nu stiu ce calitate e, vezi sa se potriveasca mufa:
https://www.emag.ro/...4/pd/DBYZ6TMBM/

#4
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007
Da, o alta persoana de la Dioda mi-a spus ca pentru camere ar fi bun un amperaj mai mare, 5A, nu doar 4A.

Asa ca am cautatdin nou aliexpress:  "power adapter 12v 5a"

https://www.aliexpre... 3A Power,2.5MM

#5
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 25.09.2014
Ia modelul de la SPY SHOP recomandat in postul al II-lea. Pe Ali, nu stiu ce garantie primesti, plus timpul de livrare destul de mare. Uneori astfel de surse palpaie si din cauza unui consum prea mare, adica problema poate fi de la router. Insa, nu-l cumperi degeaba, il vei avea ca rezerva, poti alimenta camere ulterior cu el.

#6
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 me_suzy, on 07 decembrie 2023 - 13:59, said:

salut, am un router pentru camerele de supraveghere, si nu se mai aprinde din cauza intrerupatorului Switching Adapter KM-PS04 care s-a ars cred, fiindca ledul palpaie verde, dar nu este continuu.

Se poate repara?

Cu ce pot sa-l inlocuiesc mai ieftin, la magazinele de specialitate din Romania? Fiindca acelasi model cel mai ieftin l-am gasit cu 49 ron.

Sa scap mai ieftin si bine, se poate gasi vreo solutie?
12V / 5A e 55 lei si nu cred ca e o suma exorbitanta....

#7
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007
ma gandesc ce sa cumpar, probabil modelul cu carcasa metalica de 5A.

Am desfacut alimentatorul, ca sa vad e are in el. Cine e curios sa vada cum arata inauntru un Switching Adapter KM-PS04?

Nu pare a fi nimic defect, dar nici nu ma pricep prea bine. Oare ce s-a intamplat? Faptul ca palpaie, ce oare s-a stricat? A facut un mic scurt, cred, tot s-a intrerupt lumina in ultimele zile din cauza lucrarilor stradale. Mama lor de prosti. Mi-am luat un UPS special acuma, sa fiu sigur.

Attached Files



#8
balauru23

balauru23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 17.08.2008
Condensatorul de sus pare umflat

Edited by balauru23, 07 December 2023 - 15:24.


#9
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Balaurul a vazut bine, ai un condensator plesnit.

Ai putea incerca prima data sa il schimbi sa vezi daca merge. Nu ar strica daca tot mergi la magazin dupa piese sa schimbi si pe ceilalti 2, ca nu se stie in ce stare sunt (daca ai un ESR meter poti sa ii verifici).

Attached Files


Edited by bogdan_o, 07 December 2023 - 16:59.


#10
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007

 bogdan_o, on 07 decembrie 2023 - 16:50, said:

Salut

Balaurul a vazut bine, ai un condensator plesnit.

Ai putea incerca prima data sa il schimbi sa vezi daca merge. Nu ar strica daca tot mergi la magazin dupa piese sa schimbi si pe ceilalti 2, ca nu se stie in ce stare sunt (daca ai un ESR meter poti sa ii verifici).

nu ma pricep. Care element de acolo este condensatorul?

bobina neagra, 400v82uF acesta este?

Edited by me_suzy, 07 December 2023 - 17:30.


#11
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018

Quote

A facut un mic scurt, cred, tot s-a intrerupt lumina in ultimele zile din cauza lucrarilor stradale. Mama lor de prosti. Mi-am luat un UPS special acuma, sa fiu sigur.
Condensatorul electrolitic umflat e in secundarul sursei, nu are absolut nicio legatura cu vreo intrerupere de "lumina" din cauza lucrarilor stradale.
UPS-ul nu va ajuta cu nimic la prelungirea vietii unui condensator electrolitic de filtraj, bani aruncati pe geam.Sigur.
Si nu cu pocnitorile de surse de mai sus se poate conta pe fiabilitate, trebuie o sursa de la Mean Well in sus in ce priveste calitatea.
https://www.conexele...9203900029.html

Edited by Driade, 07 December 2023 - 17:36.


#12
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 05.04.2005

 me_suzy, on 07 decembrie 2023 - 17:27, said:

nu ma pricep. Care element de acolo este condensatorul?

bobina neagra, 400v82uF acesta este?

Salut

E vorba de cilindrul negru de langa cel maro. Pe el trebuie sa scrie atat voltajul cat si capacitatea. Trebuie sa cumperi unul de aceeasi capacitate si minim acelasi voltaj.

Daca deschizi poza din postarea mea precedenta o sa vezi ca l-am marcat cu o sageata. Partea de sus e umflata si corodata din cauza ca a scapat electrolit. Daca te uiti la toti condensatorii electrolitici o sa vezi ca au in partea de sus o cruce. Aia e facuta tocmai pentru a se rupe mai usor in cazul in care se umfla (ca sa nu explodeze).

Nu e complicat de schimbat, dar ai nevoie de un letcon si putin cositor.

#13
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018

Quote

Nu e complicat de schimbat, dar ai nevoie de un letcon si putin cositor.
Nici nu are tensiune mare pe el...395V daca sursa e cu PFC activ...ii opresti inima neofitului garantat, miocardul cedeaza la 30 mA.

#14
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007

 bogdan_o, on 07 decembrie 2023 - 17:43, said:

Salut

E vorba de cilindrul negru de langa cel maro. Pe el trebuie sa scrie atat voltajul cat si capacitatea. Trebuie sa cumperi unul de aceeasi capacitate si minim acelasi voltaj.

Daca deschizi poza din postarea mea precedenta o sa vezi ca l-am marcat cu o sageata. Partea de sus e umflata si corodata din cauza ca a scapat electrolit. Daca te uiti la toti condensatorii electrolitici o sa vezi ca au in partea de sus o cruce. Aia e facuta tocmai pentru a se rupe mai usor in cazul in care se umfla (ca sa nu explodeze).

Nu e complicat de schimbat, dar ai nevoie de un letcon si putin cositor.

In primul rand, cum ti-ai dat seama ca este bulit condensatoru ala? Fiindca mie la prima vedere mi se pare ca nu are nimic. Pare curat. Luna. Pe el scrie 1500uF 25v

da, asta stiu, am mai schimbat cu letconul. Asta e cel mai usor. Sa identifici problema e cel mai greu, si care piese trebuiesc schimbate.

Oricum, voi schimba piesa. Voi reveni cu mesaj. Intre timp, dupa ce schimb condensatorul, n-as vrea sa-l bag direct in priza. As vrea sa testez placa daca merge, mai intai.

Cum pot sa testez placa, sa vad daca e totul ok, fara sl bag in priza?

Edited by me_suzy, 07 December 2023 - 18:05.


#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,905
  • Înscris: 22.12.2005
:) cum vreai sa testezi "fara curent"?
il bagi in priza si pui aparatul de masura pe fierele de la iesire
din ce postezi mai bine rogi pe cineva...

#16
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 25.11.2004
"In primul rand, cum ti-ai dat seama ca este bulit condensatoru ala?", pentru un ochi avizat, care a  vazut si schimbat cu duiumul .....il remarci imediat.
Iti place sa intelegi, apreciez mult asta. Citeste despre condensatori electrolitici, resistenta , ESR, incalzire, umflat capsula , crapat capsula, pierdut electrolit, ciuciu capacitate.
"Cum pot sa testez placa, sa vad daca e totul ok, fara sl bag in priza?"
Nu poti. Iti iei o masura de siguranta in schimb, in serie cu sursa legi un bec cu incandescenta de aprox 40w. Daca nu sti cum este "in serie" intreaba. L-a mai legat cineva pe aici in paralel si nu stia de ce a facut siguranta poc.

#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,404
  • Înscris: 06.01.2007
Se poate repara, dar la cunostintele tale, mai bine te lasi pagubas.
Plus ca mai trebuie si scule pe care sigur nu le ai sau nu stii sa le folosesti.

#18
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 29.04.2007

View Postgymy, on 07 decembrie 2023 - 14:06, said:

O sursa de 12v 5 A nu cred ca costa atât. Nu-ți trebuie capsulata.
https://www.spy-shop...-BoCSUcQAvD_BwE

am cumparat modelul de care suneai, "Sursa de alimentare camera video PS-LED5, 12 V, 5 A". Dar aceasta sursa nu vine cu niciun fir , asadar cum il leg la modem ?

Ar fi trebuit sa aiba un Alimentator camera video de supraveghere, sau pot sa-i pun eu unul, Dar cum leg firul?

Am acolo 8 suruburi cu clama, exact la la stechere, in care cred ca trebuie atasate niste fire

Primele 2 suruburi au deasupra (L (AC) N |
Urmatoarele 2 suruburi au deasupra trei liniute mici orizontale, suprapuse, prima de sus avand lipita o tija verticala
Urmatoarele 2 suruburi au cate un -V-V
Urmatoarele 2 surubui au +V+V
Apoi am pe liber ADJ (+V)

Edited by me_suzy, 11 December 2023 - 19:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate