Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Polistiren extrudat si parchet in apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
mmark

mmark

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.12.2023

 gushpi, on 07 decembrie 2023 - 13:39, said:

grijă mare să fixezi bine xps-ul din perete-n perete; să nu joace sub parchet.

Cum e posibil sa joace din moment ce suprafata dedesubt e plana sau in boloboc? Oricum o sa am grija cand il montez, din pacate e vorba de un bloc vechi din '80 cu pereti foarte strambi.

#20
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

 mmark, on 06 decembrie 2023 - 18:51, said:

La auzitele astea mesterul efectiv nu a mai venit la munca si dus a fost cu banii.

Eu nu inteleg un lucru: De ce voi (ca am vazut si pe la altii) dati banii inainte. Inainte de a fi lucrarea gata si de a vedea ca este buna.
Daca stia ca are bani de luat si s-ar putea sa nu-i primeasca, avea grija sa faca treaba buna.

#21
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 98521457, on 07 decembrie 2023 - 19:48, said:

Eu nu inteleg un lucru: De ce voi (ca am vazut si pe la altii) dati banii inainte. Inainte de a fi lucrarea gata si de a vedea ca este buna.
Daca stia ca are bani de luat si s-ar putea sa nu-i primeasca, avea grija sa faca treaba buna.

Pentru ca:

1. lipseste un contract ferm intre parti, in care sa fie stipulate conditiile de plata
2. s-a "impamantenit" chestia cu avansul la lucrare, desi la lucrari asa mici, si care nu implica achizitia de materiale de catre constructor, nu prea este cazul de avans.

#22
mmark

mmark

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.12.2023

 98521457, on 07 decembrie 2023 - 19:48, said:

Eu nu inteleg un lucru: De ce voi (ca am vazut si pe la altii) dati banii inainte. Inainte de a fi lucrarea gata si de a vedea ca este buna.
Daca stia ca are bani de luat si s-ar putea sa nu-i primeasca, avea grija sa faca treaba buna.

Trebuie sa corectez aici, banii s-au dat la jumatatea lucrarii (50%) si la sfarsit dupa ce am constatat ca parchetul se misca si meseriasul nu a mai vrut sa continue lucrarile, i-am dat ceva mai putin. Ce nu am stiu eu (si vina mea pentru ca nu am verificat in momentul ala, greseala prostului cum se zice), este extensia daunei pe care mi-a facut-o, pentru ca daca verificam si vedeam adevarata problema, sigur nu ii mai dadeai niciun leu pana nu repara el totul.

Sunt pagubas acum si cu costul materialelor, si cu costul lucrarii noi, si cu faptul ca vine craciunul si de la anul nu o sa mai am unde locui (momentan locuiesc la o ruda dar de la anul se va intoarce acasa). Nu va mai spun cat de nervos sunt si ce ganduri imi vin prin cap daca o sa-l intalnesc pe domnul prin oras.

#23
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu zic să te documentezi și să o faci tu cu mâna ta. Parchetul se poate demonta cu grijă, stivuit fiecare rând separat pentru a potrivi la remontare, apoi montat înapoi. Scoți polistirenul și vezi ce e dedesubt, e posibil să recuperezi și o mare parte din polistiren. Dacă e cazul, și cred că e, tragi o amorsă și apoi o sapă autonivelantă, lași o săptămână să se usuce sau cât scrie pe sac, în funcție de
grosime și apoi montezi totul la loc. Eventual înlocuiești plăcile de polistiren si parchet deteriorate la demontare.

Edited by PoeOvidiu, 08 December 2023 - 21:23.


#24
mmark

mmark

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.12.2023

 PoeOvidiu, on 08 decembrie 2023 - 21:22, said:

Eu zic să te documentezi și să o faci tu cu mâna ta. Parchetul se poate demonta cu grijă, stivuit fiecare rând separat pentru a potrivi la remontare, apoi montat înapoi. Scoți polistirenul și vezi ce e dedesubt, e posibil să recuperezi și o mare parte din polistiren. Dacă e cazul, și cred că e, tragi o amorsă și apoi o sapă autonivelantă, lași o săptămână să se usuce sau cât scrie pe sac, în funcție de
grosime și apoi montezi totul la loc. Eventual înlocuiești plăcile de polistiren si parchet deteriorate la demontare.

Am vorbit cu un meserias si a spus ca cel mai simplu e sa dea o mana de adeziv in spatiile goale ramase iar pe urma sa lipeasca tot cu adeziv polistirenul nou de 2cm si cu dreptarul sa il scoata plan.

Dupa el cu autonivelanta ne ridicam prea mult si va fi diferenta de nivel intre camere si hol si avem alte probleme. Acum nu stiu ce sa zic pentru ca nu a folosit nivela laser, dar posibil sa aiba dreptate.

#25
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
La mine s-a pus asa: sapa, folie parchet, parchet. Si gata. Nu stiu daca-i corect, dar nu am probleme. Mai intreaba si faci acelasi lucru. Renunti la placile alea groase de polistiren, tragi sapa, pui folie si cu asta basta. Din sapa reglezi inaltimea cat iti convine, astfel incat sa iasa la fix cu celelalte incaperi. Folia nu este scumpa, recuperezi parchetul. Doar sapa va costa ceva bani.
Este un sfat, daca-i gresit pot fi corectat.

#26
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019

 phoenix76, on 13 decembrie 2023 - 15:11, said:

La mine s-a pus asa: sapa, folie parchet, parchet. Si gata. Nu stiu daca-i corect, dar nu am probleme. Mai intreaba si faci acelasi lucru. Renunti la placile alea groase de polistiren, tragi sapa, pui folie si cu asta basta. Din sapa reglezi inaltimea cat iti convine, astfel incat sa iasa la fix cu celelalte incaperi. Folia nu este scumpa, recuperezi parchetul. Doar sapa va costa ceva bani.
Este un sfat, daca-i gresit pot fi corectat.

Ai spus bine, nu stiu de ce toti ii spun sa bage ploestiren... cu sau fara adeziv.  Sapa e sfanta, acolo ramane si o aduci la ce nivel vrei si aia nu se deformeaza.

Parchetu direct pe polestiren nu ii recomandat, mai ales daca pui un parchet slab/subtire. Daca pui o mobila mai grea, risti sa se infinga picioarele  la mobila in parchet pentru ca nu are rezistenta sub el.
Daca vrea omu neaparat sa izoleze sub parchet, toarna 2 cm de sapa pentru planeitate si pune placi din fibre de lemn sub parchet de 0,5 sau 1 cm speciala pentru treaba asta, care au o densitate foarte mare.

#27
mmark

mmark

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.12.2023

 phoenix76, on 13 decembrie 2023 - 15:11, said:

La mine s-a pus asa: sapa, folie parchet, parchet. Si gata. Nu stiu daca-i corect, dar nu am probleme. Mai intreaba si faci acelasi lucru. Renunti la placile alea groase de polistiren, tragi sapa, pui folie si cu asta basta. Din sapa reglezi inaltimea cat iti convine, astfel incat sa iasa la fix cu celelalte incaperi. Folia nu este scumpa, recuperezi parchetul. Doar sapa va costa ceva bani.
Este un sfat, daca-i gresit pot fi corectat.

Inseamna foarte mult ciment sa te inalti in 3 camere (65mp total) circa 3 cm. In afara de costuri (e foarte scump) mai e si vorba de carat atatia saci si de facut sapa, care implica multa munca. Care era diferenta de nivel la tine si cat de groasa a fost sapa finala?

Un alt avantaj al polistirenului este izolarea fonica si termica..

#28
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 mmark, on 13 decembrie 2023 - 21:23, said:

Un alt avantaj al polistirenului este izolarea fonica si termica..

1-2 cm de polistiren nu cred ca are vre-un impact sesizabil asupra izolatiei termice sau fonice.

In alta ordine de idei, eu nu inteleg cum de holul este mai sus cu 3 cm decat restul casei. Daca este asa, nu era mai usor sa scoti de pe hol 3 cm, si sa aduci la nivel tot apartamentul ( dupa ce scoteai de pe hol "surplusul" turnai doar o sapa de egalizare ) ?

#29
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014

Quote

Care era diferenta de nivel la tine si cat de groasa a fost sapa finala?
S-a procedat in felul urmator. S-a pus gresie la acelasi nivel peste mozaicul existent in bucatarie, baie, hol. Pentru ca, podeaua nu era perfect dreapta, la sufragerie, gresia a ajuns mai sus cu vreo doi centimetri ( cred, vorbesc din amintiri ). Sapa s-a turnat doar aici, in sufragerie, in strat de maxim 1 cm in zona de imbinare. Am pus parchet de 8 sau 10 ( scuze sunt 6 ani de atunci, nu-mi mai amintesc detalii ) si bineanteles bagheta de imbinare intre gresie si parchet, bagheta care poate ascunde micile diferente de nivel.
Totusi, a mai intrebat cineva, de ce ai diferente atat de mari intre camere ?

#30
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 phoenix76, on 14 decembrie 2023 - 06:27, said:

Totusi, a mai intrebat cineva, de ce ai diferente atat de mari intre camere ?
Din același motiv din care are multă lume. A avut parchet din lemn masiv și l-a scos. La unele apartamente vechi era pus peste dușumea de brad, nu știu de ce. Iar în hol și bucătărie se turna șapă și mozaic.

  Nu am înțeles niciodată obsesia unora de a scoate parchetul din lemn, care cu o rașchetare și o lăcuire mai duce 30 de ani și a pune parchet de carton.

Edited by PoeOvidiu, 14 December 2023 - 08:09.


#31
mmark

mmark

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.12.2023

 PoeOvidiu, on 14 decembrie 2023 - 08:07, said:

Din același motiv din care are multă lume. A avut parchet din lemn masiv și l-a scos. La unele apartamente vechi era pus peste dușumea de brad, nu știu de ce. Iar în hol și bucătărie se turna șapă și mozaic.

  Nu am înțeles niciodată obsesia unora de a scoate parchetul din lemn, care cu o rașchetare și o lăcuire mai duce 30 de ani și a pune parchet de carton.

Exact asa a fost, in hol si bucatarie este mozaic. Nu ma mai complic in a da jos mozaicul ala sub nici-o forma, mai ales ca am avut probleme mari cu vecinii si administratia blocului in legatura cu galagia. Acum tot ce vreau este sa termin camerele si caut cea mai OK varianta.

Pentru cei care intreaba de ce e diferenta asta mare: mozaicul a venit la nivel cu parchetul care a fost dat jos si intre parchet si ce a mai fost sub el, s-a ales cu diferenta de 3 cm.

A spus cineva ca nu intelege de ce s-a dat jos un parchet masiv: pentru ca era vechi de cel putin 30 de ani si prezenta denivelari foarte mari care sub nici-o forma nu se scoteau la raschetare. In plus, acesta nu era fixat cum trebuie si parchetarul care a venit sa se uite nu imi putea da nici-o garantie ca acesta poate fi lipit cu succes. In final ma costa circa 4000+ lei lipitul, raschetatul si o plinta noua. Nu merita sub nici-o forma pentru ca tot nu iesea ca un lucru nou.

Maine va veni mesterul cu laserul sa vedem exact cea mai buna solutie, voi cat ati spune ca ar costa in mod normal sa toarne o autonivelanta in 3 camere?

#32
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019

 mmark, on 13 decembrie 2023 - 21:23, said:


Un alt avantaj al polistirenului este izolarea fonica si termica..

Polestirenu """NU""" izoleaza fonic! Ba chiar  amplifica  sunetu care il faci pe parchet, o sa auda vecinu de jos si cand scapi un pix.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate