Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Polistiren extrudat si parchet in apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
mmark

mmark

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.12.2023
Salutare tuturor,

Recent mi-am renovat apartamentul si din pacate am avut parte de meseriasi prosti si/sau neseriori care toti au venit din recomandari si cunostinte. Ori nu au facut nimic bine, ori au facut o parte buna si alta rea. Ultimul (cu care trebuia sa si termin ce mai ramasese de renovat in apartament) a facut totul OK pana la podea. A trebuit sa ne ridicam 3 cm cu nivelul camerelor ca sa fim la acelasi nivel cu holul si acesta mi-a recomandat polistiren extrudat de 3 cm (cel albastru de la dedeman) si peste el folie de 3mm dupa care venea montat parchetul.

Ei bine, dupa ce a facut lucrarea cu polistirenul si a montat parchetul intr-o camera, am observat ca acesta are un joc si cand calc pe el se duce in jos multicel. La auzitele astea mesterul efectiv nu a mai venit la munca si dus a fost cu banii.

Am demontat parchetul si am fost socat cand am vazut diferente de nivel si de 2cm!! (folosind dreptarul mare de 2m). Ba mai mult, polistirenul mergea in jos cand calcai pe el in unele parti si la imbinaturile cu placi de polistiren vecine, ceea ce imi spune ca adezivul ori nu a facut priza ori nu l-a intins peste tot.

Incerc acum sa inteleg care sunt optiunile mele. Trebuie sa dau jos tot polistirenul (efectiv sa-l arunc) sa curat ce adeziv a mai ramas sub el si sa il montez din nou, de data asta la boloboc si eventual cu un adeziv mai bun?

Inca ceva, vreau sa inteleg si daca e normal ca parchetul sa se lase putin in jos cand calci pe el, voi ce ziceti? Nu se simte la picior dar daca te uiti dintr-un unghi unde bate lumina, cand se calca pe el, se vede cum se lasa putin. E normal asa ceva? Inca odata specific ca e folie de 3mm sub polistiren si parchet egger de 10mm.

#2
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Nu cred că mai era nevoie de folie peste polistiren.
Merge direct dar ai nevoie de sapa dreapta peste care se lipește polistirenul.


#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
3cm diferenta de nivel cu holul ... aia e calculata cu grosimea parchetului sau fara ?
Adica trebuie 3cm + grosimea parchetului sa ajungi la nivel , sau 3cm in care intra parchetul, varianta 2 nu e asa rea.

#4
mmark

mmark

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.12.2023

 sirgoofy, on 06 decembrie 2023 - 19:52, said:

3cm diferenta de nivel cu holul ... aia e calculata cu grosimea parchetului sau fara ?
Adica trebuie 3cm + grosimea parchetului sa ajungi la nivel , sau 3cm in care intra parchetul, varianta 2 nu e asa rea.

3cm si ajung la nivel cu holul, parchetul vine deasupra. In hol este turnata deja o sapa autonivelanta care la randul ei nu e plana pentru ca a fost turnata de alt "meserias" neserios si trebuie reparata.

#5
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Daca nu ai stat langa el,este posibil ca o parte din adeziv sa fi fost vandut deja si tie ti-a pus doar niste placinte din loc in loc.Daca adezivul era pus pe toata suprafata placii de polistiren, aceasta nu trebuia sa coboare cand calcai pe ea.

#6
mmark

mmark

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.12.2023

 phoenix76, on 06 decembrie 2023 - 20:09, said:

Daca nu ai stat langa el,este posibil ca o parte din adeziv sa fi fost vandut deja si tie ti-a pus doar niste placinte din loc in loc.Daca adezivul era pus pe toata suprafata placii de polistiren, aceasta nu trebuia sa coboare cand calcai pe ea.

Am incercat sa inlatur anumite colturi si intr-adevar am vazut ca sunt locuri unde se lasa si acolo nu este pus adeziv. In alte locuri e pus adeziv dar tot se lasa cand calci. Suspiciunea mea (avand in vedere ca polistirenul are bolta in mijlocul camerei) e ca mesterul nu a asteptat sa se usuce adezivul bine si a inceput sa calce pe ele. Altfel nu-mi explic diferenta asta enorma care se vede efectiv la ochi.

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Eu nu inteleg de ce a pus adeziv sub polistiren.
Da polistirenul jos (ca n-ai ce sa faci) si vezi cat de dreapta e sapa. Daca e stramba, toarna autonivelanta. Daca nu, polisitren de 3cm, dar fara adeziv.
In cazul in care mai e nevoie sa-l ridici suplimentar, poti pune folie, dar cauta dreapta, nu din cele ondulate (ex: https://laminat-parc...lenzio-easy-sd/ )

#8
mmark

mmark

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.12.2023

 Alice, on 06 decembrie 2023 - 20:56, said:

Eu nu inteleg de ce a pus adeziv sub polistiren.
Da polistirenul jos (ca n-ai ce sa faci) si vezi cat de dreapta e sapa. Daca e stramba, toarna autonivelanta. Daca nu, polisitren de 3cm, dar fara adeziv.
In cazul in care mai e nevoie sa-l ridici suplimentar, poti pune folie, dar cauta dreapta, nu din cele ondulate (ex: https://laminat-parc...lenzio-easy-sd/ )

Pentru ca sapa de dedesubt nu e dreapta. In camere era parchet vechi de fag care a fost prins cu cuie batute direct in sapa si in unele locuri pare sa fie smoala.

#9
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010

 mmark, on 06 decembrie 2023 - 18:51, said:

Salutare tuturor,

Recent mi-am renovat apartamentul si din pacate am avut parte de meseriasi prosti si/sau neseriori care toti au venit din recomandari si cunostinte. Ori nu au facut nimic bine, ori au facut o parte buna si alta rea. Ultimul (cu care trebuia sa si termin ce mai ramasese de renovat in apartament) a facut totul OK pana la podea. A trebuit sa ne ridicam 3 cm cu nivelul camerelor ca sa fim la acelasi nivel cu holul si acesta mi-a recomandat polistiren extrudat de 3 cm (cel albastru de la dedeman) si peste el folie de 3mm dupa care venea montat parchetul.

Ei bine, dupa ce a facut lucrarea cu polistirenul si a montat parchetul intr-o camera, am observat ca acesta are un joc si cand calc pe el se duce in jos multicel. La auzitele astea mesterul efectiv nu a mai venit la munca si dus a fost cu banii.

Am demontat parchetul si am fost socat cand am vazut diferente de nivel si de 2cm!! (folosind dreptarul mare de 2m). Ba mai mult, polistirenul mergea in jos cand calcai pe el in unele parti si la imbinaturile cu placi de polistiren vecine, ceea ce imi spune ca adezivul ori nu a facut priza ori nu l-a intins peste tot.

Incerc acum sa inteleg care sunt optiunile mele. Trebuie sa dau jos tot polistirenul (efectiv sa-l arunc) sa curat ce adeziv a mai ramas sub el si sa il montez din nou, de data asta la boloboc si eventual cu un adeziv mai bun?

Inca ceva, vreau sa inteleg si daca e normal ca parchetul sa se lase putin in jos cand calci pe el, voi ce ziceti? Nu se simte la picior dar daca te uiti dintr-un unghi unde bate lumina, cand se calca pe el, se vede cum se lasa putin. E normal asa ceva? Inca odata specific ca e folie de 3mm sub polistiren si parchet egger de 10mm.

pentru ce ti-a spus ca ai nevoie de folia de 3mm? ai probleme cu umezeala? condens?
si pentru ce anume ti-a bagat polistiren de 3 cm? in mod normal unul de 5-6mm este arhisuficient
poate s-a gandit ca ar fi nevoie din cauza sapei (din ce spui sunt diferente si de 2 cm) si atunci ca sa acopere rahatul ce l-a facut, s-a gandit sa puna polistiren mai gros, doar ca el nu a rezolvat situatia ci a mutat problema dintr-o parte in alta
ce trebuie sa faci tu acum este sa egalizezi sapa, sa fie uniforma peste tot (fie ca adaugi fie ca spargi si refaci, trebuie examinata problema cu cineva care se pricepe)
un polistiren de 5mm cu folie de aluminiu pe el ar trebui sa fie suficient
apropo orice denivelare care acum nu te deranjeaza, va duce la distrugerea parchetului in timp, deci mare grija ce si cum pui sub parchet

Edited by mikaell, 06 December 2023 - 22:02.


#10
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Eu am montat parchet laminat direct pe polistiren. Iar sub polistiren am pus nisip, tras la dreptar. În două imobile. Nu am sesizat să se modifice planeitatea, să apară goluri. Și am montat acum 15 ani.

#11
mmark

mmark

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.12.2023

View Postmikaell, on 06 decembrie 2023 - 21:59, said:

pentru ce ti-a spus ca ai nevoie de folia de 3mm? ai probleme cu umezeala? condens?
si pentru ce anume ti-a bagat polistiren de 3 cm? in mod normal unul de 5-6mm este arhisuficient
poate s-a gandit ca ar fi nevoie din cauza sapei (din ce spui sunt diferente si de 2 cm) si atunci ca sa acopere rahatul ce l-a facut, s-a gandit sa puna polistiren mai gros, doar ca el nu a rezolvat situatia ci a mutat problema dintr-o parte in alta
ce trebuie sa faci tu acum este sa egalizezi sapa, sa fie uniforma peste tot (fie ca adaugi fie ca spargi si refaci, trebuie examinata problema cu cineva care se pricepe)
un polistiren de 5mm cu folie de aluminiu pe el ar trebui sa fie suficient
apropo orice denivelare care acum nu te deranjeaza, va duce la distrugerea parchetului in timp, deci mare grija ce si cum pui sub parchet

>pentru ce ti-a spus ca ai nevoie de folia de 3mm? ai probleme cu umezeala? condens?

Banuiesc ca sa mai scoata din denivelari milimetrice. Evident la ce am eu nu ajuta deloc.

>si pentru ce anume ti-a bagat polistiren de 3 cm? in mod normal unul de 5-6mm este arhisuficient

Diferenta de nivel cu holul de 3 cm (camerele sunt mai jos cu 3cm circa).

>poate s-a gandit ca ar fi nevoie din cauza sapei (din ce spui sunt diferente si de 2 cm)

Aici ma refer strict la camere, nu la diferenta de nivel intre camere si hol. Practic unele placi de polistiren in camere fac un unghi la imbinari si verificand cu dreptarul mare, se vede cum sta in aer. Dar asta cu unghiul se vede efectiv la ochi, nici nu ai nevoie de dreptar. Alte probleme le reprezinta si faptul ca unele plati de polistiren s-au lasat, si placile din fata/spate sunt mai inalte, creeand acea bolta sau curba dedesubt.

Se poate scoate in boloboc fara sapa, doar fiind atent cand se pune polistirenul si folosind suficient adeziv?

#12
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Cred ca cea mai buna varianta pentru tine ( dar cea mai grea pentru "mesteri" ), era sa tragi o sapa in toata casa, sa fie totul la acelasi nivel, dupa care sa montezi parchetul ( bineinteles, folosind folia aceea de 0,5 cm care se pune sub parchet ).

La mine asa au procedat, si sunt multumit de cum a iesit, desi aveam diferente destul de mari.

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmmark, on 06 decembrie 2023 - 21:03, said:


Pentru ca sapa de dedesubt nu e dreapta. In camere era parchet vechi de fag care a fost prins cu cuie batute direct in sapa si in unele locuri pare sa fie smoala.

-4.un om, venit cu „recomandări”, trebuia să curețe tot - până la beton
-3.apoi ar fi turnat o șapă autonivelantă
-2.apoi punea XPS-ul
-1.nu mai punea folia aia subțire; aia se pune doar între șapă și parchet; tu deja ai „amortizor” (xps-ul)

0. scoți frumușel parchetul
1.scoți xps-ul
2.cureți
3.torni șapă
4.pui xps
5.pui parchet

#14
mmark

mmark

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.12.2023

View Postgushpi, on 07 decembrie 2023 - 08:39, said:


-4.un om, venit cu „recomandări”, trebuia să curețe tot - până la beton
-3.apoi ar fi turnat o șapă autonivelantă
-2.apoi punea XPS-ul
-1.nu mai punea folia aia subțire; aia se pune doar între șapă și parchet; tu deja ai „amortizor” (xps-ul)

0. scoți frumușel parchetul
1.scoți xps-ul
2.cureți
3.torni șapă
4.pui xps
5.pui parchet


Da, cred ca pana la urma asa voi face, sper doar sa gasesc un meserias. Dupa ce va fi turnata autonivelanta o sa verific si eu planitatea ei. Crezi ca xps mai trebuie lipit cu adeziv daca autonivelanta e plana? As evita daca nu e obligatorie.

#15
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010

View Postmmark, on 07 decembrie 2023 - 07:37, said:

Se poate scoate in boloboc fara sapa, doar fiind atent cand se pune polistirenul si folosind suficient adeziv?

nu inteleg care e treaba cu adezivul sub polistiren, el oricum nu joaca sub parchet (asta doar daca nu cumva asa s-a gandit meseriasul sa mai indrepte din denivelari insa asa ceva nu se face)
in cel mai rau caz, legi placile cu scoci de aluminiu intre ele si atat
la tine sapa e problema, toarna autonivelanta sa aduci sapa la unisol peste tot
daca e meserias sigur are nivela laser ca sa verifice cat de dreapta e sapa
daca nu, spune-i sa imprumute una. si sa nu puna absolut nimic pe sapa pana nu esti tu acolo sa verifici (asta daca n-ai incredere in meserias)
dupa care polistiren si parchet peste
eu asa as face

Edited by mikaell, 07 December 2023 - 11:31.


#16
mmark

mmark

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.12.2023

View Postmikaell, on 07 decembrie 2023 - 11:30, said:

nu inteleg care e treaba cu adezivul sub polistiren, el oricum nu joaca sub parchet (asta doar daca nu cumva asa s-a gandit meseriasul sa mai indrepte din denivelari insa asa ceva nu se face)
in cel mai rau caz, legi placile cu scoci de aluminiu intre ele si atat
la tine sapa e problema, toarna autonivelanta sa aduci sapa la unisol peste tot
daca e meserias sigur are nivela laser ca sa verifice cat de dreapta e sapa
daca nu, spune-i sa imprumute una. si sa nu puna absolut nimic pe sapa pana nu esti tu acolo sa verifici (asta daca n-ai incredere in meserias)
dupa care polistiren si parchet peste
eu asa as face


Quote

nu inteleg care e treaba cu adezivul sub polistiren, el oricum nu joaca sub parchet (asta doar daca nu cumva asa s-a gandit meseriasul sa mai indrepte din denivelari insa asa ceva nu se face)

Aici ma refeream la exluderea sapii autonivelante. Am pus problema asta deoarece ma gandesc ca poate nu gasesc un meserias in timp si cu autonivelanta nu am experienta. Stiu ca teoretic e usor si se autoniveleaza singura dar mereu sunt mici problemute care le intampini si pe urma lucrarea nu va iesi de calitate. Dar din cate spui tu, din adezivul ala nu se poate scoate in boloboc si nu se face asa ceva..


Quote

daca nu, spune-i sa imprumute una. si sa nu puna absolut nimic pe sapa pana nu esti tu acolo sa verifici (asta daca n-ai incredere in meserias)
dupa care polistiren si parchet peste
eu asa as face

Absolut o sa verific. In cazul in care fac asta, polistirenul vreau o sa-l pun direct pe sapa finala fara sa-l mai lipesc cu adeziv.

#17
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postgushpi, on 07 decembrie 2023 - 08:39, said:


-4.un om, venit cu „recomandări”, trebuia să curețe tot - până la beton
-3.apoi ar fi turnat o șapă autonivelantă
-2.apoi punea XPS-ul
-1.nu mai punea folia aia subțire; aia se pune doar între șapă și parchet; tu deja ai „amortizor” (xps-ul)

0. scoți frumușel parchetul
1.scoți xps-ul
2.cureți
3.torni șapă
4.pui xps
5.pui parchet


As adauga doar ... pui xps-ul FARA adeziv


* e cam greu cu shapa la bloc , 3 cm inaltare la o camera de ~14 mp.. sunt cativa saci de carat dar e cam singura solutie

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
grijă mare să fixezi bine xps-ul din perete-n perete; să nu joace sub parchet.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate