Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Valabilitate asigurare mașină vândută

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Salutare, am vandut masina de pe persoana fizica pe firma, in data de 01.10.2023, însă mai am asigurare pana in 08.2024 . La impozit am trecut o .
Este vreo problema dacă circul in continuare pe asigurarea veche ?
Mulțumesc !

#2
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Dar de ce nu o inscrii pe firma si depui la asigurator dovada ca ai vandut-o sa-ti dea banii inapoi pe perioada ramasa?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie sa o inmatriculezi pe firma in termen de 90 de zile.
Eu cred ca e ok sa circuli cu asigurarea veche.

Edited by pasilla, 04 December 2023 - 23:05.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
La transcriere îți trebuie RCA nou pe numele cumpărătorului (firma).
Acum ai doar contractul vânzare cumpărare.
Când schimbi certificatul de înmatriculare trebuie RCA nou.
Și ești obligat să faci transcrierea în termen. Daca nu o faci o sa ai probleme la transcriere.
Momentan mergi (ilegal) cu RCA vechi, așa cum fac miile de geambași de mașini.

#5
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010

 pasilla, on 04 decembrie 2023 - 23:04, said:

Trebuie sa o inmatriculezi pe firma in termen de 90 de zile.
Eu cred ca e ok sa circuli cu asigurarea veche.
Asta știu, însă dacă nu o inmatriculez in termen de 90 zile ce se întâmpla ? Legal vorbind, nu din auzite .

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Primești amenda pt netranscriere in 90 zile. Atât.

Și suspendarea înmatriculării. Dar cred că asta e doar teoretic. Ca multe primarii nu trimit nimic la DRPCIV

#7
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Da dar legal trebuie sa ai RCA pe noul proprietar (firma). Eu daca iti vand tie masina si tu faci accident, de ce sa raspund eu cu asigurarea mea?
Oricum nu vad care-i rostu sa te complici, faceai asigurare pe firma, recuperai banii pe aia veche, scadeai si suma din impozit ca tot se inchide timestru acum.

Edited by mariustpz, 04 December 2023 - 23:30.


#8
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Daca nu transcrii masina in 90 de zile de la radierea fiscala polita rca nu va mai fi valabila.Pe scurt, daca esti implicat intr-un accident  (chiar si pagubit), asiguratorul tau NU va despagubi pe nimeni.
Dupa cele 90 de zile legale iti va suspenda inmatricularea.Practic la un control al politiei, aceasta va aparea ca radiata,fara numere.Nu te juca.

Edited by C63AMG, 05 December 2023 - 06:49.


#9
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Mai ales ca, pe firma, s-ar putea sa plătești pentru asigurarea RCA mai puțin decât pe persoana fizica.

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
RCA vechi nu mai este valabil de la data înstrăinării.

Edited by crocko.dilul, 05 December 2023 - 07:01.


#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 mariustpz, on 04 decembrie 2023 - 23:30, said:

Oricum nu vad care-i rostu sa te complici, faceai asigurare pe firma, recuperai banii pe aia veche, scadeai si suma din impozit ca tot se inchide timestru acum.
Deh si tu! Care e smecheria: si-a vandut masina personala la firma personala - evident ca sa mai deduca niste cheltuieli de pe firma (deci impozite mai mici). Acum isi da seama ca un RCA pe persoana juridica este dublu. Din moment ce tot el circula cu masina, din moment ce masina ramane in acelasi judet = nu schimba numerele de inmatriculare. Rezulta ca poate sa fenteze iarasi sistemul si sa ramana cu acelasi RCA si acelasi certificat de inmatriculare (pe persoana fizica). Isi asuma amenda pentru ca e mai mica decat diferenta de pret la RCA. Si pentru ca primariile nu isi fac treaba sa trimita informatiile la DRCPIV.

 crocko.dilul, on 05 decembrie 2023 - 07:00, said:

RCA vechi nu mai este valabil de la data înstrăinării.
Teoretic da. Practic firma asiguratoare NU are de unde sa stie ca masina este instrainata. Asta inseamna ca in caz de accident din vina initiatorului oricum RCA-ul lui va despagubi. Daca este accidentat de altcineva va fi mai problematic pentru ca va declara in fals ca el, pe persoana fizica, este proprietarul si va fi despagubit pe baza unor acte care nu mai sunt valabile (adica certificatul de inmatriculare pe persoana fizica).

 C63AMG, on 05 decembrie 2023 - 06:47, said:

Dupa cele 90 de zile legale iti va suspenda inmatricularea.Practic la un control al politiei, aceasta va aparea ca radiata,fara numere.Nu te juca.
Nu e de joaca, dar din pacate situatia este diferita in practica: pentru ca Primaria nu a notificat DRCPIV despre vanzare rezulta ca DRCPIV nu stie de vanzare si nu suspenda nici o inmatriculare. In plus: de cate ori ai vazut tu un politist care sa verifice prin statie un certificat de inmatriculare daca este ok sau nu? Eu niciodata - ei verifica in 99% cazuri sa fie ok, sa nu apara instrainat si sa aiba RCA valabil (ceea ce apare valabil pentru ca nimeni nu a notificat asiguratorul despre vanzare).

...cam asta inseamna (ne)digitalizare sau digitalizare facuta prost.

 dorin_2k, on 04 decembrie 2023 - 23:23, said:

Și suspendarea înmatriculării. Dar cred că asta e doar teoretic. Ca multe primarii nu trimit nimic la DRPCIV

Exaact! Ai si tu exemple si noi toti de vanzare pe bune a unei masini care nu apare la DRCPIV pentru ca primaria nu si-a facut treaba si nu a transmis in cele 5 zile (termenul legal) datele despre vanzarea masinii. Ce sa ne asteptam atunci cand chiar vanzatorul-cumparatorul vor sa faca o astfel de "soparla ascunsa"??? :-)

#12
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

 soleavl, on 04 decembrie 2023 - 22:49, said:

Salutare, am vandut masina de pe persoana fizica pe firma, in data de 01.10.2023, însă mai am asigurare pana in 08.2024 . La impozit am trecut o .
Este vreo problema dacă circul in continuare pe asigurarea veche ?
Mulțumesc !
Este problema. Ca RCA-ul nu mai e valid din momentul in care ai facut contract de VC.
Trebuie facut unul nou pe firma, cel facut pe persoana fizica e nul.

#13
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
Era suficient sa faci un contract de comodat pentru a putea folosi masina personala in interesul firmei si sa iti poti deduce 50% din cheltuieli
Care a fost scopul vanzarii?

#14
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010

 MrLTN, on 05 decembrie 2023 - 14:10, said:

Era suficient sa faci un contract de comodat pentru a putea folosi masina personala in interesul firmei si sa iti poti deduce 50% din cheltuieli
Care a fost scopul vanzarii?
Dividente

#15
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009
Nu vanzarea sau "schema financiara" este importanta... Ea este perfect legala.

Unde se opreste legalitatea este la neinmatricularea masinii de noul proprietar (PJ) si faptul ca nu exista RCA pe noul proprietar.

#16
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020

 soleavl, on 04 decembrie 2023 - 22:49, said:

am vandut masina de pe persoana fizica pe firma, in data de 01.10.2023, însă mai am asigurare pana in 08.2024
Ai termen 90 de zile sa transcrii masina pe firma (adica pana pe 30 decembrie). Asta presupune RCA nou si taxa de talon (49 lei). Daca firma are sediul in alt judet ai nevoie si de alte placute de inmatriculare
Dupa transcriere iti poti recupera banii pentru perioada ramasa din asigurarea veche

#17
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
Pentru amenzi poti consulta OUG 195/2002 Cap. VII

#18
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
REZUMAT OUG 195/2002
Articolul 10
(1) Este interzisă circulația pe drumurile publice a vehiculelor care nu corespund din punct de vedere tehnic, a celor neasigurate obligatoriu de răspundere civilă auto pentru prejudicii produse terților prin accidente de circulație, a celor pentru care a intervenit suspendarea înmatriculării, precum și a vehiculelor înregistrate al căror termen de valabilitate a inspecției tehnice periodice a expirat ori este anulată.  

Alineatul (3) din Articolul 11 , Sectiunea a 2-a , Capitolul II a fost modificat de Punctul 1, Articolul II din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 38 din 24 mai 2023, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 457 din 25 mai 2023 ) (4) În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în Registrul național de evidență a permiselor de conducere și a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor simultan cu menționarea încetării calității de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operațiuni, noul proprietar este obligat să solicite autorității competente de înmatriculare transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.

Articolul 98
(1) Amenzile contravenționale se stabilesc în cuantumul determinat de valoarea numărului punctelor-amendă aplicate.
(2) Un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului.
[Un punct-amendă reprezintă, valoric, 10% din venitul minim brut pe economie, fiind inghetat la valoarea venitului minim brut din 1 februarie 2017, 1450 lei, adica 145 lei per punct amenda, stabilit prin OUG 130/2021]
(3) Contravențiilor prevăzute în prezenta ordonanță de urgență li se stabilesc clase de sancțiuni cărora le corespunde un număr de puncte-amenda, în funcție de gravitatea faptelor și de pericolul social pe care acestea îl prezintă.
(4) Clasele de sancțiuni sunt următoarele:
a) clasa I - 2 sau 3 puncte-amendă;
b) clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amendă;
c) clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amendă;
d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amendă;

Articolul 102
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
...
39. conducerea unui vehicul a cărui înmatriculare este suspendată.
...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate