Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Vacanta in SUA ( NY )

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
fsiarazvan

fsiarazvan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.01.2018
In aprilie avem programata o vacanta in sua 4*adulti

Am cateva intrebari la cei care au mai fost ... Noi avem cazarea in NJ si aterizam pe jfk undeva la 23:00 , ce este mai ok sa facem ? Uber ? Transport in Comun ? Alte idei ?

Iar in una din zile vrem sa facem o excursie pana in Washington ... Recomandati sa inchiriem masina sau tren ?

Multumesc!

#2
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Este si Flixbus pentru Washington.
Pregatiti-va de vant serios si frig, mai ales daca e spre inceputul lui aprilie.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Frig in emisfera nordica in aprilie? :scratchchin:

#4
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 Ann0nyym0us, on 03 decembrie 2023 - 18:47, said:

Frig in emisfera nordica in aprilie? Posted Image

Destul de frig. In zona New York "spring" se mai numeste si "Second winter"...

#5
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Cele mai stupide intrebari ti le-ai pus :D

Eu m-as intreba cum e cu viza, cu zborul, cu internetul, compatibilitate device, preturi parcari, amenzi etc

Daca merita sa inchiriez o masina, preturi.

#6
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Daca stai in NJ, trebuia sa zbori pe Newark. Cred ca era si biletul de avion mai ieftineanu, taxe de aeroport mai mici.

Merita sa inchiriezi masina, preturile sunt decente, dar nu merita sa o parchezi, mai ales in Washington. Adica trebuie sa mai bugetezi un 40-50 de dolari pe zi pentru parcare daca te duci cu masina.

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

 fsiarazvan, on 03 decembrie 2023 - 17:59, said:

In aprilie avem programata o vacanta in sua 4*adulti

Am cateva intrebari la cei care au mai fost ... Noi avem cazarea in NJ si aterizam pe jfk undeva la 23:00 , ce este mai ok sa facem ? Uber ? Transport in Comun ? Alte idei ?

Iar in una din zile vrem sa facem o excursie pana in Washington ... Recomandati sa inchiriem masina sau tren ?

Multumesc!

Nu merita inchiriat daca va ganditi la Manhattan si Washington, DC.
Bucurestiul e parfum la ore de vf pe langa ce-o sa vezi p-acolo

#8
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020

 fsiarazvan, on 03 decembrie 2023 - 17:59, said:

In aprilie avem programata o vacanta in sua 4*adulti

Am cateva intrebari la cei care au mai fost ... Noi avem cazarea in NJ si aterizam pe jfk undeva la 23:00 , ce este mai ok sa facem ? Uber ? Transport in Comun ? Alte idei ?

Iar in una din zile vrem sa facem o excursie pana in Washington ... Recomandati sa inchiriem masina sau tren ?

Multumesc!

Uber, sau Google "JFK to NJ airport shuttle" atat. Nu va complicati cu transportul in comun. Va fi o experienta mizerabila la ora aceea.

Aterizati la 23, o sa iesiti la 00 din aeroport.

#9
fsiarazvan

fsiarazvan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.01.2018

 alexandrualexww2, on 03 decembrie 2023 - 22:05, said:

Cele mai stupide intrebari ti le-ai pus Posted Image

Eu m-as intreba cum e cu viza, cu zborul, cu internetul, compatibilitate device, preturi parcari, amenzi etc

Daca merita sa inchiriez o masina, preturi.

Si eu fraier ca intreb , este ?

Vize avem , bilete de avion avem , cazare avem , masina nu inchiriez ca sunt satul de condus si plus ca este mare taxa de parcare si nu vad rostul...

 murdar, on 03 decembrie 2023 - 22:12, said:

Daca stai in NJ, trebuia sa zbori pe Newark. Cred ca era si biletul de avion mai ieftineanu, taxe de aeroport mai mici.

Merita sa inchiriezi masina, preturile sunt decente, dar nu merita sa o parchezi, mai ales in Washington. Adica trebuie sa mai bugetezi un 40-50 de dolari pe zi pentru parcare daca te duci cu masina.

Sunt chiar un pic mai mari preturile...m-am uitat la ambele aeroporturi cand am luat biletele...

#10
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

 fsiarazvan, on 03 decembrie 2023 - 17:59, said:


Iar in una din zile vrem sa facem o excursie pana in Washington ... Recomandati sa inchiriem masina sau tren ?


Ai ca variante tren - Amtrak sau bus - Flixbus. Trenul de la Moynihan Train Hall la Union Station. Busul are statia langa Madison Square Garden

#11
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019

View Postmhro, on 04 decembrie 2023 - 08:15, said:

  Aterizati la 23, o sa iesiti la 00 din aeroport.  

ar fi  o minune  ! pe JFK   .Si da , trebuie evitat transportul in comun Lift   este cea mai buna optiune

si  pentru Washington. iei trenul , Amtrak   . nu te complica cu flexibus   cu statii  prin cartiere obscure si program flexibil  .Trenul  este sigur  si la timp  .


in 12 zile am zbor la NY pe JFK   :)     again

Edited by foxtian, 09 December 2023 - 10:31.


#12
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Și eu aș merge cu trenul, Amtrak e o variantă ok, plus că se pot lua bilete online cu mult timp înainte și, presupun, și cu un preț mai bun. Eu așa am făcut. Se poate și cu avionul, dar e mult mai scump și cu drumurile la și de la aeroport cred că se iese la același timp. Trenul te lasă în Union, foarte aproape de Capitoliu.
Ce nu înțeleg e cum v-ați putea organiza o zi cu tot cu drum. Trenul parcă face vreo 3  ore, nu mai știu exact, oricum mai puțin ca autobuzul. Nu o să apucați să vedeți mare lucru în Washington. Aș lua primul tren de dimineață și ultimul de întoarcere. Bănuiesc că nu ați luat în calcul o noapte acolo și acum este prea tarziu.
Recomand o rezervare orară online la Monument Washington și una la Capiitoliu , cu diferență mare de timp între ele. Adică aș lua una la Capitoliu, că e langă gară, la vreo oră după sosire și la monument mai aproape de plecare. În afară de o plimbare prin National Mall cu intrări scurte la muzeele care vă atrag cel mai mult și o vizită la Casa Albă , nu văd acum de ce anume ați mai avea timp . Bănuiesc că știți că acolo intrările sunt gratis, doar la Monument Washington parcă ia un dolar taxa de procesare.

#13
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postfsiarazvan, on 03 decembrie 2023 - 17:59, said:


Iar in una din zile vrem sa facem o excursie pana in Washington ... Recomandati sa inchiriem masina sau tren ?


Nu cred ca merita o excursie de doar o zi in Washington, daca iei in calcul drumul dus-intors nu prea mai ramane mult timp.

#14
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008
Clar ia masina! O sa iubesti Buc / IF / DN1 dupa.

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Ok hai ca revin sa scriu si eu ceva pe aici, ca tot se intrebau unii unde am disparut :lol:

De ce stati in NJ? O sa pierdeti destul de mult pe tranzit daca vizita e NYC. Poate hotelurile sunt putin mai ieftine, dar refresh pe booking, am stat recent langa WTC la Club Quarters cu sub $200 pe noapte si optiunile de transport sunt foarte, foarte bune din zona aia.Altfel, calculeaza cat va costa in timp diferenta de bani. Also daca nu stati langa PATH, o sa schimbati de o sa vi se acreasca.

De la JFK spre Manhattan sau NJ ori iei Lyft/ Uber (destul de scump) ori transit. Transitul e okish si safe dar la ora aia risti sa cam ramai chelea manzului pe undeva daca suspenda o linie aiurea. Suspendarile astea de linii se intampla des in NYC, sau se muta o linie pe alta platforma si singurul anunt e ceva hartie mica prin statie. Anyway, daca schimbati cazarea pentru Manhattan e mult mai ok ca ajungeti cu o singura schimbare.

Also daca reusiti sa va schimbati biletele pentru AA sau BA care ajunge dupa amiaza (banuiesc ca zburati cu AA de ajungeti la ora aia), e mult mai ok. Dureaza pana iesiti din JFK si daca prindeti sa fiti cu toti indienii fara ESTA care trebuie mai controlati de vize, o sa stati la coada binisor.

Washington DC e misto rau. Un muzeu in aer liber (+ restul muzeelor sunt gratuite), dar trebuie mai mult de o zi. Noi am fost 3 zile in toamna si tot nu o fost de ajuns. Nu merita sa-ti bati capul cu masina. Masina inchiriezi oriunde dar nu pe coasta de est de la Boston pana la DC. Ai Amtrak foarte ieftin si rapid din NYC pana in DC.

#16
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Vreau sa iau bilete ptr august-septembrie ptr NY. Cel ma bine ies cu Turkish si ma tenta un zbor care ajunge pe JFK la 4:40 dimineata intr-o sambata. Ma gandesc ca la ora aia trebuie sa fie lejer, deci cel tarziu pe la 6:30 sa iesim din aeroport. Apoi la ora aia merita ceva Ride Share pana in Manhattan sau pot sa incerc ceva metrou? Sambata ar treb sa fie lejer, nu?

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
La ora aia ar trebui sa fie foarte lejer, dar ce zboruri ai in total? Gen, la cat pleci de acasa? Asta e un factor decisiv daca pierzi sau nu ziua aia de oboseala.

Eu unul recomand zborurile care ajung intre 2-6pm. Ca nu-i nici toata ziua si la 10pm te pui la somn daca vrei.

ride sharing o sa fie tot scump la orice ora, mai ales sambata dimineata (aka vineri noaptea). Metroul ar trebui sa functioneze, cu limitarile de rigoare pe anumite linii care sunt inchise in weekend.

#18
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
plec de acasa vineri dimineata pe la 8, am ceva escala in istanbul dar zborul spre SUA e noaptea, din 10 ore dorm macar 5 si ptr mine e mai mult decat suficient. Mai am 2 variante tot cu THY tot JFK ambele ajung vineri una la 17:30 si una la 22:30 dar o prefer pe aia care ajunge dimineata devreme

Edited by MiG29, 14 March 2024 - 00:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate