Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Unde-i toata lumea?

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020
Hey,

Eu eram activ pe aici cu ceva ani in urma. Aveam gura mai mare, ca eram tanar si nelinistit, mi-am luat ban, am zis sorry si acum m-am intors.

Doar ca, e cam pustiu. Unde-i toata lumea? Au omorat telefoanele forumul foto, sau forumul foto nu mai e prea popular?

Sincer, era un loc cu energie si fun, chiar daca uneori drama.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
“Lumea” de acum 10-15-20 de ani s-a maturizat, are familie, munca, rate, copii.
Nu mai are timp de stat pe forum.
Are insa timp de whatsapp, Instagram, Facebook etc


#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,478
  • Înscris: 17.04.2006
Pai daca tu nu ai mai fost...

#4
PopaDaniel100100

PopaDaniel100100

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.11.2023
Pai, lumea se schimba. Nu mai e cum era in 2005, 2006, 2007, 2010, 2011. S-au schimbat vremurile.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Eu sunt.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Omul intreaba de Forumul Foto Posted Image

Pai da ... cine mai cumpara aparate foto in ziua de azi ?
In afara de cativa nostalgici Posted Image

Toata lumea are smartphone Posted Image

#7
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016

View PostNaijax, on 29 noiembrie 2023 - 18:03, said:

Omul intreaba de Forumul Foto Posted Image

Pai da ... cine mai cumpara aparate foto in ziua de azi ?
In afara de cativa nostalgici Posted Image

Toata lumea are smartphone Posted Image
Cum adica cine mai cumpara aparat foto? pai cam toata lumea care vrea sa faca poze profi, niciun telefon la ora actuala nu bate o camera foto

Edited by 1000FPS, 29 November 2023 - 18:17.


#8
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009

View PostYoyolaun, on 29 noiembrie 2023 - 17:29, said:

Hey,

Eu eram activ pe aici cu ceva ani in urma. Aveam gura mai mare, ca eram tanar si nelinistit, mi-am luat ban, am zis sorry si acum m-am intors.

Doar ca, e cam pustiu. Unde-i toata lumea? Au omorat telefoanele forumul foto, sau forumul foto nu mai e prea popular?

Sincer, era un loc cu energie si fun, chiar daca uneori drama.
Majoritatea posteaza acum pe grupurile de pe facebook.

#9
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020
Multumesc,

De fapt mă interesează comunitatea foto. Dar înțeleg ca si forumurile in general, nu mai sunt prea popular. RIP Dpreview. Mă gândeam ca s-au mutat prin alte părți.

Plus fotografia ca hobby cu aparate mari si discutat despre lucruri foarte tehnice, a scăzut si ea. Nikon îsi tot reprofilează afacerea de aparate pe alte linii de produse.

Oricum, sunt aici acum, totul e bine :-D.

#10
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017
dar softpedia a fost intotdeauna un forum tehnic. aici oamenii vin cu o problema, o expun si cauta raspunsuri si trec mai departe. faptul ca sunt unii, care fie sunt pensionari, fie nu au servici, fie se plictisesc pe acasa/munca si scriu pe toate topicele, asta e altceva. la fiecare topic sunt cativa oameni care scriu tot timpul, care ajung sa se certe, s.a.m.d.

iar eu sincer, cred ca am avut o perioada destul de lunga in care nu prea am postat ca nu am ce. efectiv sunt aceleasi subiecte care se repeta cu aceeasi actori, doar nu o sa ma repet de 10.000 de ori. nu cred ca are legatura cu numarul de posturi ale unui user nou sau cu moderatorii. eu cum pot sa n-am nici un punct de penalizare, dupa atatia ani/posturi?

ca sa fim si ontopic, cu partea de foto e greu, au renuntat multi oameni din industrie, s-au inchis siteuri mari, youtuberi au renuntat, s.a.m.d. deci oarecum entuziasmul a murit, majoritatea cumparatorilor de aparate foto sunt probabil cei care fac poze la nunti.

Edited by bobitad, 29 November 2023 - 19:34.


#11
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022
Activitatea pe forumuri a scazut de mai multi ani.
Multe au disparut.
Softpedia din fericire este o enciclopedie mai mult decat un forum.
Si asta o mentine destul de bine, apreciez eu.
Sunt arii ce necesita cunostiinte serioase pentru a raspunde la intrebari serioase.
Sunt arii despre arta, muzica, film, hobby-uri, la care scade audienta in mod natural,
asa cum scade si in societate.
Sunt arii politice unde da, evenimentele fierbinti aduc abundenta de comentarii,
nu toate la subiect, nu toate documentate si nu toate acceptate

Apoi, ne-am obisnuit in viata cu stilul telegrafic, tik-tok-ist si instagram-ist.
Noi, mai in varsta, mai cautam subiecte nostalgice, dar tineretul nu mai are rabdare
sa dezvolte si sa argumenteze ideile
Mai simplu un link de pe Twiter.

Dar
Una peste alta este un loc care te cheama si daca ai intrat te tine
Pe aria foto, sau pe oricare alta
Asa ca multumiri tuturor, useri si celor ce gospodaresc ariile pentru acest loc activ si de calitate

Edited by vio69c, 29 November 2023 - 20:08.


#12
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 30.11.2017
Forumurile nu mai sunt la moda nicăieri. Am văzut forumuri mari cu cate un mesaj nou la 4 săptămâni.
Asta e direcția. Sunt alte rețele mai dinamice acum plus că s-au făcut odată cu fb o integrare a modului de subiecte de tip forum in profilul omului, adică la un loc totul.
Pe forumuri mai sunt câțiva bătrâni și ceva conturi de copchii care mai întreabă de cate o tema sau ceva ce nu știu ei sa caute și apoi își uită nickul și parola.
In general cine nu s-a putut updata din pricina vârstei sau din neștiință a rămas pe forumuri.
Limitarea despre care se spune cu mesaje aprobate și altele cred că e necesară având în vedere că sunt destui care nu au și nu aveau alta ocupație decât de a trola și certa pe forumuri ceea ce incarca inutil cu balast forumul și subiectele in general. Se observă lucrul asta când ajungi pe forum din Google în căutarea unui subiect. Daca pe alte forumuri in special străine sunt doar câteva răspunsuri și găsești soluția, aici e aiurea că găsești multe răspunsuri greșite și miștouri laude certuri și prostii zeci de pagini. E posibil că aceia sa revină și să continue prosteala daca se scot limitările. Știm cu toții zeci de inși care au ocupația doar de a face subiecte noi infantile și prostești.
Am văzut la unele forumuri că au introdus postarea fara user și eventuala aprobare a mesajului, dar nici aia nu e ok că aprobarea daca întârzie mult nu se poate face o discuție că nu poți face discuție și rezolva o problema sau situație cu mesaje postate la distanta de  2 zile.

Forumul sta rău pe partea tehnica, sunt foarte multe subiecte și răspunsuri aiurea, jigniri, devieri. Pe partea de socializare cred că ar trebui macar odată la 3 ani șterse subiectele și mesajele din arii cum sunt cafenele poiana și cred că ar fi buna o arie de vânzări.

Edited by cipri2bau, 29 November 2023 - 20:15.


#13
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Yoyolaun, ce nume foloseai mai inainte?

#14
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,349
  • Înscris: 29.07.2013

View PostYoyolaun, on 29 noiembrie 2023 - 18:59, said:

Multumesc,

De fapt mă interesează comunitatea foto.



De fapt mă interesează comunitatea foto.


Va rog sa respectati tema si aria pe care se desfasoara discutia.
Restul opiniilor vor fi considerate off topic si tratate ca atare!

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Post1000FPS, on 29 noiembrie 2023 - 18:17, said:

Cum adica cine mai cumpara aparat foto? pai cam toata lumea care vrea sa faca poze profi, niciun telefon la ora actuala nu bate o camera foto
La obiectiv nu poate bate dar acu e foarte usor pentru oricine cu 2-3 filtre sau aplicatie mai smek sa faca poze de stai in cap cu telefonul.

Edited by andreic, 29 November 2023 - 20:21.


#16
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 16.02.2019
Dacă vrei să vezi ce aberații ai cu telefonul plasează figura cuiva în margine și vezi ce iese.
Sigur că ai aberații și cu aparatul de fotografiat, chiar și cu obiective fixe, dar iese mult mai bine.
Sunt pentru aparatul de fotografiat.

#17
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Eu pentru vacante si concedii inca folosesc camera foto sony compacta, intr-adevar ma tenteaza sa folosesc doar telefonul insa camera inca bate telefonul si nu e chiar o camera scumpa dar e mult mai ok in special la fotografiile cu zoom de macar 7-8x...

#18
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020

View PostTaxon, on 29 noiembrie 2023 - 20:06, said:

Yoyolaun, ce nume foloseai mai inainte?

VladimirC. Vad ca mi-a schimbat numele automat in SouzaRocha :(.

Sincer, legat de telefon vs camera mare, orice ai si îți place e bun. Daca esti pasionat de fotografie, chiar si cu telefonul, ai ce întreba pe aria foto. Nu am vrut sa fac discuția asta într-o telefon vs camera. Comunitatea poate sa existe regardless de ce avem in mana.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate