Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Opel Astra H & Opel Corsa C

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007

View PostSwerige, on 27 noiembrie 2023 - 17:54, said:

Unde a-ți găsit mașinile cu așa de putini km?
LE cauti pana le gasesti. Km putini nu sunt neaparat garantia ca masina functioneaza foarte bine, dar investitiile sunt minime in prima perioada. Cu cele produse dupa 2009-2011 nu mai aceasta garantie sunt destule masini care pana la 100k au probleme unele chiar majore.Aici ma refer la benzinare, n-am cumparat niciodata un diesel.
Ca ex. am avut Ford Puma primul model 81k rulaj in 19 ani . Polo 1.2 model 2004 (78k rulaj in 15 ani) .Polo era al unei rude, l-am vandut in 2021 la 84k cu probleme la A/C si rugina la aripi spate.

Edited by realnick, 28 November 2023 - 09:13.


#20
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Corect, nu doar km putini contează. Odată cu vârsta cauciucul îmbătrânește, deci apar probleme cu furtunurile, simeringuri, etc. Apoi fierul începe să ruginească. Or mai fi și altele.

#21
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View PostHAL9000, on 27 noiembrie 2023 - 15:15, said:

La ITP cum te descurci fara DPF?
abia acum am mai intrat pe aici si daia raspund asa tarziu. :)
pai hai sa ti spun o chestie, in urma cu 2 ani cand am luat masina avea dpf activ, insa infundat in proportie de 50%, dupa cateva luni am fost nevoit sa merg la itp pentru ca expirase, ma duc acolo cu masina nestiind daca dpf e activ sau nu,  au accelerat-o aia acolo pentru ca nu iesea la noxe, desi la vremea aceea dpf ul era activ, in timp ce o accelerau a scos un fum negru si gros de se impregnase la aia pe ciment, aproape ca nu voiau sa ma treaca  :))
Am fost la cineva de specialitate care a pus testerul pe masina, si verdictul a fost " 3 erori pe motor si toate 3 legate de dpf" am decis atunci eliminarea acestuia, eliminarea s a facut mai intai din soft apoi fizic, 0 probleme de atunci, masina nu da fum, si trage mult mai bine.
Anu acesta am fost la itp tot la aceeasi statie, i am spus omului de acolo ca masina numai are dpf, a strambat putin  din nas , m a intrebat daca da fum, i am spus ca nu da....inainte insa s o bage in statie a accelerat-o el afara sa vada daca intr-adevar  nu da fum, convins ca nu da, a bagat o in statie... itp ul l am trecut cu brio, de data aceasta masina nu a mai dat gram de fum, i am lasat omului 150 de lei, taxa in sine fiind de 110 lei...
in concluzie daca dpf ul este anulat corect atat fizic cat si soft, masina nu va scoate fum, ( de precizat ca nu i am facut si stage  de putere, masina are caii de fabrica 110cp)

#22
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
La Corsa am descoperit si niste probleme...amortizoarele par ok, dar scot.un zgomot la trecerea peste denivelari si un zgomot la servo, din ce am documentat, posibil sa fie pompa de servo, o boala comuna la modelul asta, din ce am citit. O sa vad in service ce si cum.

#23
grabitul

grabitul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 13.05.2020
La servo mi te grabi sa schimbi pompa daca merge ok

Si cea noua poate sa faca zgomot dupa putin timp

#24
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 28.02.2022

Vizualizare mesajNamidee, pe 02 decembrie 2023 - 19:54, a scris:

La Corsa am descoperit si niste probleme...amortizoarele par ok, dar scot.un zgomot la trecerea peste denivelari si un zgomot la servo, din ce am documentat, posibil sa fie pompa de servo, o boala comuna la modelul asta, din ce am citit. O sa vad in service ce si cum.

La fel spun si eu, nu te grabi cu schimbatul pieselor, am si eu un Opel corsa c, la fel are un zgomot la denivelari, dar zgomotul vine de la bancheta spate, nu de la suspensie desi eram convins ca este zgomot de suspensie...:)

#25
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Am facut revizia la Astra, 81.000 km, iar in plus am schimbat amortizoarele portbagajului si tamponul antibalans.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate