Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Pensiile speciale - de la 60+ ani?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007

 N3mesis, on 27 noiembrie 2023 - 06:38, said:

Esti pe dreacu. Chiar saptamana trecuta discutam cu un cunoscut despre asta. La un moment dat lucra la stat si il bateau la cap sefii sa participe la examenul pentru un post superior. Omul nu avea chef, nu avea timp de pierdut. Pana la urma, la insistentele superiorilor a invatat, dar in sala de examen erau numai pilosi, fata lui ... , baiatul lui... nora lui.... El era de umplutura, ca sa nu bata la ochi se pare. Dupa un timp s-a intalnit cu cineva din comisia de examinare si i-a zis ca el a avut cele mai bune rezultate. Crezi ca a prins postul? Esti naiv. Era aranjat de la inceput.
nu sunt naiv.
iti spun o realitate: nu se ocupa posturile scoase la concurs, in foarte multe cazuri, deaorece candidatii nu iau nota de admitere(7).
si de multe ori, daca este si interviu a proba, institutia prefera sa nu mai angajeze idioti, care poate ca pe hartie se descurca! Posted Image
ptr ca ori demisioneaza peste 6 luni, cand intra in munca efectiv, ori fac numai prostii si nu sunt de incredere!
trist, dar adevarat.
stiu ca unele posturi sunt aranjate/cumparate, stiu si ce preturi se practica Posted Image, dar nu toate...

#38
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

 gear, on 27 noiembrie 2023 - 08:08, said:



Te invit si eu sa contemplezi un tinerel de 65 de ani, catarat pe un stalp de inalta tensiune, in mijlocul iernii, cand se chinuie sa restabileasca reteau electrica ca sa poata functiona institutiile pline de speciali.
Eh, lasaț, ca astia nascuți obosiți nu se suie oricum.
Te intreaba de la baza stalpului daca are aplicatie ceva, pe telefon, sa faca conexiunile.
Asta daca ajunge pana acolo, ca poate il strang strampii cu vedere la glezna si bocancii sunt greu de purtat.



#39
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Pentru cei care cred ca unii taie frunza la caini la job, au posibilitatea sa vada pe viu, cum se taie frunza cu tot cu morcov:
https://www.sri.ro/cariera-in-sri
https://www.sie.ro/c...-incadrare.html
https://www.spp.ro/#/
https://safos.mapn.ro/

#40
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

 Raz0rblade, on 27 noiembrie 2023 - 08:34, said:

Cand asculti la televiziuni de kkt, primesti informatii de kkt. Bugetul de pensii al MApN - de care se leaga gratis o gramada de gîgă-prostu' - este separat de cel al pensiilor de stat. Militarul nu ia pensii din ala de stat, civilul nu vede existenta aluia al MApN. Ca nu vede gîgâ în el, nu inseamna ca nu exista. Si da, bugetul asta al pensiilor de serviciu e plagiat de ploștițele jegoase și ordinare care sunt magistratii si judecătorii, care și-au dat singuri pensii speciale, asmuțind restul populației asupra militarilor. Vezi clasicul hoțul striga hoțul... Mai nou
Pensii speciale??? Eu m-aș ingrijora de nemernicii care iși trag o boala imaginara pe la 40-41-42 de ani și ies cu o pensie doar cu putin mai mica decat una completa, pe motiv de moațe pe creier. NU toti au probleme medicale, multi au probleme cu faptul ca trebuie sa munceasca, in general
Poate ne spui si cite procente din bugetul apararii reprezinta pensiile! fac pariu ca nu vei raspunde!

#41
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

 N3mesis, on 27 noiembrie 2023 - 07:54, said:

Aaa, deci cel care a lucrat in constructii cu spatele este potrivit sa faca ceva nou, dar bugetachele care a frecat menta o viata intreaga nu poate. Bah, nu iti e asa, un pic de rusine sa sustii cretinatatea asta? Agricultorul trebuie sa lucreze pana crapa, constructorul pana moare pe santier, electricianul trebuie sa se suie pe stalpi deinalta tensiune la 70 de ani, dar bugetarul nuuu, ca el nu poate. El trebuie sa iasa la pensie la 45 de ani.

IIti dai seama singur ca esti trecut strada pe rosu, sper. Majoritatea bugetarilor nu iau pensii speciale, ci ies la pensie pe legea comuna si nu sunt obiectul discutiei de aici.
Iar aia la care te referi prin scremeri intelectuale profunde ca bugetari se numesc asa doar pentru ca nu e o idee foarte buna sa ai armata privata, politie privata, pompieri privati, penitenciare samd. Desi, eu unora dintre voi v-as dori sa experimentati un stat asa. Doar sa nu fie ala in care traiesc si eu.

 gear, on 27 noiembrie 2023 - 08:08, said:


Te invit si eu sa contemplezi un tinerel de 65 de ani, catarat pe un stalp de inalta tensiune, in mijlocul iernii, cand se chinuie sa restabileasca reteau electrica ca sa poata functiona institutiile pline de speciali.

Ba baieti, nu am pretins niciunde ca meseriile grele nu trebuie recompensate corespunzator. Pe vremuri, pentru asta existau grupele de munca, pe care nu vi le-am scos eu, ci tot alesii vostri. Efectul net era tot ca si aia se pensionau mai devreme, proportional cu durata prestata efectiv in meseriile alea. Dar au venit unii si au zis ca se elimina si se normalizeaza conditiile de munca in asa fel incat pana nu stiu cand nu vor mai fi conditii de munca altele decat normale.
Daca considerati ca nu e asa, eu n-am nimic impotriva sa le reintroducem, ca as fi printre beneficiari. Dar hai sa avem un pic de bun simt. Oricat de grele ne-ar fi meseriile, riscul pentru viata si restul de restrictii aferente nu se compara cu ale unui politist, militar, agent de penitenciar samd. Sau, daca considerati ca sunt, toate alea angajeaza, de ce nu sunteti 3 milioane de candidati pe locurile lor libere?

#42
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 tytysor, on 27 noiembrie 2023 - 20:42, said:

Poate ne spui si cite procente din bugetul apararii reprezinta pensiile! fac pariu ca nu vei raspunde!

Nu trebuie sa iti raspunda, pentru asta exista Google, cu el poti afla detalii in Legea bugetului de stat nr. 368/2022.
O sa gasesti acolo ca MApN a avut credite bugetare de 38,759 miliarde lei, din care 5,015 miliarde lei pentru Asistenta sociala (Titlul IX), preponderent pensii militare de stat.
Adica putin sub 13%.

Cum s-a executat bugetul ala... Dumnezeu cu mila...

 sebulbus, on 28 noiembrie 2023 - 16:00, said:

Dar au venit unii si au zis ca se elimina si se normalizeaza conditiile de munca in asa fel incat pana nu stiu cand nu vor mai fi conditii de munca altele decat normale.
Sunt curios care vor fi conditiile alea normale in minerit, la pompieri sau la centrala nucleara de la Cernavoda, doar 3 exemple.

Edited by claudiu1, 30 November 2023 - 19:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate