Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Hub ORICO defect sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Am cumparat acest hub orico:
https://www.orico.cc.../detail/id/3238
Azi am bagat 1 HDD extern si un SSD Extern in porturile USB din el. Ambele de 1 Tb. Am vrut sa copiez tot ce e pe unul, pe celalalt (sa fac o copie de rezerva), aproximativ 900 Gb informatie (poze, filme, programe, documente, etc). HDD-ul a inceput sa clantane. Scotea cate un sunet ciudat ca un click la 3-4 secunde. Pe calculator arata ca nu se copia nimic pe SSD. Si HDD-ul era cel cu informatiile! Am deconectat ambele dispozitive, am scos SSD-ul din hub si l-am bagat intr-un port USB de pe calculator. HDD a ramas in hub. Am dat iar copiere. Clantanitul HDD-ului a incetat, iar informatia a inceput sa se copieze. Cam in o ora jumatate informatia era copiata.
1. E hub-ul defect? Sau un hub din asta nu permite copierea de pe doua dispozitive bagate in el?
2. De la ce era clantanitul HDD-ului? Se auzea cam ca un click o data la 3-4 secunde!

Edited by Robert_Kiran, 25 November 2023 - 17:45.


#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Nu înțeleg de ce folosești hub-uri USB la chestiile de genul.
Toate fac figuri. Nu le recomand.

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Ai alimentat hub-ul? Separat, de la priza folosind un incarcator, nu sa te bazezi pe ce da PC-ul. Din ce scrii pare ca hdd-urile nu primesc curent cum trebuie.

#4
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 Valy_User, on 25 noiembrie 2023 - 17:54, said:

Nu înțeleg de ce folosești hub-uri USB la chestiile de genul.
Toate fac figuri. Nu le recomand.
Pentru ca la PC porturile USB sunt in spate. E destul de greu sa te bagi acolo. Hub-ul asta avea un cablu lung, si nu ma mai chinuiam prin spatele PC-ului!

 sags, on 25 noiembrie 2023 - 17:59, said:

Ai alimentat hub-ul? Separat, de la priza folosind un incarcator, nu sa te bazezi pe ce da PC-ul. Din ce scrii pare ca hdd-urile nu primesc curent cum trebuie.
Cum sa il alimentez? Are doar un cablu care l-am bagat intr-un USB 3.0 de la PC.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Nu a avut suficient amperaj. Eu am un hubTp-Link UH720 cu alimentare separata de 12V si duce lejer toate hdd-urile usb. Vad ca si al tau e cu alimentare separata si atunci are o problema.

Edited by Leo2006, 25 November 2023 - 18:13.


#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Vezi că are două mufe. Una MicroUSB și una MicroUSB Type B. Ultima scrisă de mine e pentru transferul de date, cealaltă de alimentare. Sau invers.

Attached Files


Edited by Valy_User, 25 November 2023 - 18:15.


#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,957
  • Înscris: 24.04.2013
Cu un alimentator de telefon, de preferat unul care sa duca mai mult (2A daca se poate, nu de 450mA). Din pagina catre care ai pus link se vede ca are un port USB micro B aditional, pentru alimentare, Acolo infigi alimentatorul.

#8
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Vad ca si asta al meu are o alta mufa microusb. Dar nu a venit decat cu un singur cablu. Trebuie sa ii pun alimentare separata?

 Valy_User, on 25 noiembrie 2023 - 18:10, said:

Vezi că are două mufe. Una MicroUSB și una MicroUSB Type B. Ultima scrisă de mine e pentru transferul de date, cealaltă de alimentare. Sau invers.

 sags, on 25 noiembrie 2023 - 18:10, said:

Cu un alimentator de telefon, de preferat unul care sa duca mai mult (2A daca se poate, nu de 450mA). Din pagina catre care ai pus link se vede ca are un port USB micro B aditional, pentru alimentare, Acolo infigi alimentatorul.
Am priceput. O sa fac experimentul asta.

#9
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Multumesc frumos. Am pus un alimentator de 2,1 A. Merge la fix transferul. Nu mai clantane nimic.
Era cat pe ce sa fac retur la hub.

Edited by Robert_Kiran, 25 November 2023 - 18:40.


#10
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
RTFM ! Atât !

#11
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 ChemTeacher, on 25 noiembrie 2023 - 18:59, said:

RTFM ! Atât !
Ce inseamna RTFM? Sa nu mor prost ....Posted Image

Edited by Robert_Kiran, 25 November 2023 - 19:55.


#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Google It https://en.wikipedia.org/wiki/RTFM

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate