Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Automatizare poarta batanta

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Salutare.

Imi putet recomanda vreun kit de automatizare pentru o poarta batanta de 2.5m per "aripa", circa 200kg una. Deasemeana aceste automatizari au ceva protectie la deschidere in caz ca da de un obiect de exemplu? Sau se poate regla ca una dintre porti sa nu fie deschisa la 90 de grade, in caz ca pe latura eia este parcata o masina?

Ms.

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Sună la băieții de la a2t și te ajută ei.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
La mine s-a pus un kit Key Automatic Italia. Motoare pe 48 VDC, modul GSM 2 G anexat (pentru ca nu am Wi-Fi la poarta, se deschide prin respingerea apelului telefonic si modulul trimite SMS-uri) cu abonament Orange pentru ca montatorii nu vor Digi.

Auto inchidere 15 minute, daca trece ceva in timpul inchiderii, se redeschid, chiar si cand o rafala de vant impinge in porti.

Edited by Neaceasca85, 24 November 2023 - 14:56.


#4
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Automatizarea Life de la a2t  pe care o am din 2014 permite reglarea unghiului de inchidere si deschidere si peste 90 de grade. Reglarea se face prin fixarea orpitorilor de pe melcul fiecarui brat motorizat. In ceea ce priveste inchiderea si deschiderea daca vreuna din porti simte ca i se opune o rezistenta ( forta poate fi reglata pe leduri de la 1-5) se vor opri. De asemenea pe inchidere daca fotocelula detecteaza obstacol centralina va redeschide portile. Se poate seta si reinchidere dupa un anumit rastimp prestabilit. De asemenea poti regla (din acei opritori de pe melcul bratelor) ca o poarta sa se deschida la mai putin de 90 de grade dar nu va sti sa se opreasca daca i se opune rezistenta unei masini ( in cazul tau) decat prea tarziu, dupa ce ti-a zgariat-o putin.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt o multime de kituri de porti batante.
Problema este montarea si programarea lor.

Eu am kit de la Nice si Erreka, ambele merg fara probleme.

#6
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
https://bft.ro/ si alegi ce doresti, impreuna cu un modul wifi

#7
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Salutare,
Scriu aici pentru a nu mai deschide alt topic. Dețin un kit de la BFT de aproximativ 3 ani, totul în regulă, fara probleme pana acum.
In această dimineață am găsit poarta deschisă. Este posibil sa o fi deschis vecinul, "sa se încalece" frecvențele? Sau care ar putea fi cauza?
Mulțumesc

#8
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Una dintre cauze, intamplata mie:
Am opritorul portilor un cornier de 30x30x3mm care nu este foarte solid infipt in beton jos( sudat in doua tije de PC 12). Este si montat mai spre balamalele uneia dintre porti pentru ca avand curtea mai sus ca drumul, cu greutate in masina atingeam cu podeaua de el. Dupa multe utilizari ale portilor el s-a slabit incat portile cand se inchideau depaseau aliniamentul si intrau in aria senzorilor fotocelulelor. Eu plecam de acasa, apasam butonul de inchidere, demaram si cand ma intorceam le gaseam deschise. Astfel, din cand in cand mai inchid unghiul cornierului cu cateva ciocane.

Edited by MKdens24kw, 28 March 2024 - 08:43.


#9
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Multumesc pentru raspuns. Am uitat sa mentionez ca poarta mea este culisanta.

#10
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Cand ai intrat seara in curte si ai vrut sa o inchizi, ai vazut-o daca s-a dus pana la capat si a ramas inchisa?

#11
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013

Vizualizare mesajnikolas, pe 28 martie 2024 - 08:13, a scris:

Salutare,
Scriu aici pentru a nu mai deschide alt topic. Dețin un kit de la BFT de aproximativ 3 ani, totul în regulă, fara probleme pana acum.
In această dimineață am găsit poarta deschisă. Este posibil sa o fi deschis vecinul, "sa se încalece" frecvențele? Sau care ar putea fi cauza?
Mulțumesc

Doar, daca ai fotocelule, ceva sa fi intrat in raza lor de actiune inainte de a se inchide complet. Varianta cu vecinul...n-as crede. Poate, doar daca aveti aceeasi marca de motor.
Si eu am tot culisanta, dar autoportanta, de ~10 ani, fara probleme pana acum. Dar am ales sa nu montez fotocelule cu senzori. Comand poarta manual la fiecare deschidere-inchidere.

#12
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Ma gandesc acum ca e posibil ca ieri, cand a fost vant puternic, in momentul in care a mers in capat, spre inchidere, sa nu fi ajuns pana la finalul cursei. In capat am opritor superior si posibil ca din cauza vantului, poarta sa fi ajuns in cantul opritorului si sa nu se fi inchis. Totusi, aseara, poarta nu era complet deschisa.
O sa mai vad... eventual, intreb vecinul sa facem o proba cu telecomanda lui.

Poarta o deschid si eu, de fiecare data, din telecomanda.

Edited by nikolas, 28 March 2024 - 11:04.


#13
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
Daca el deschide la tine nu e valabil si invers?
De ce ar merge cu telecomanda lui la tine si nu si cu telecomanda ta la el?

My 0.02$

Edited by kretzu77, 28 March 2024 - 12:35.


#14
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View Postnikolas, on 28 martie 2024 - 08:13, said:

Salutare,
Scriu aici pentru a nu mai deschide alt topic. Dețin un kit de la BFT de aproximativ 3 ani, totul în regulă, fara probleme pana acum.
In această dimineață am găsit poarta deschisă. Este posibil sa o fi deschis vecinul, "sa se încalece" frecvențele? Sau care ar putea fi cauza?
Mulțumesc
Este conectata Wi-Fi, ai aplicatie pe telefon, tu sau altcineva din familie? Daca da, se poate sa se fi intamplat urmatoarea situatie: cineva a incercat sa deschida din aplicatie cand modulul BFT era offline din diferite motive. Nu a functionat la momentul respectiv, dar la revenirea online s-a deschis. Am un kit BFT la poarta si am patit chiar eu acest lucru.Posted Image
Nu stiu sigur cat de departe merge telecomanda, daca poate fi de la vreun vecin. Fac ceva teste dupa-amiaza asta si semnalizez ulterior rezultatele.

#15
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Salutare,
Nu este conectată la WiFi și nu am aplicație pe telefon. Am doua telecomenzi BFT si un senzor infrared, la baza unui stâlp al porții, care reflectă într-un "ochi de pisică", pe celălalt stâlp.

Am închis acum routerul și se deschide din telecomandă, fără probleme; deci nu e dependenta de WiFi.

Mi-am amintit acum că ieri, in timpul zilei, am avut curentul întrerupt 15 minute. Nu știu dacă a avut vreo importanță

Edited by nikolas, 28 March 2024 - 19:29.


#16
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View Postthunderbolt, on 28 martie 2024 - 16:28, said:

Fac ceva teste dupa-amiaza asta si semnalizez ulterior rezultatele.
Am utilizat telecomanda de la aproximativ 20 m fara probleme. Eu folosesc de obicei fie telecomanda fie telefonul, dar dupa ce ajung in fata portii, stau pe o strada cu trafic aproape inexistent.

View Postnikolas, on 28 martie 2024 - 19:23, said:

Mi-am amintit acum că ieri, in timpul zilei, am avut curentul întrerupt 15 minute. Nu știu dacă a avut vreo importanță
Posibil sa fi fost si din cauza curentului. Nu cred ca din cauza vecinilor, probabil ca s-ar fi intamplat si inainte.
Mai ar fi o cauza, sa fi avut telecomanda in buzunar, tu sau altcineva din familie si sa se fi declansat accidental. Mi s-a intamplat si asa ceva (de fapt nevestei).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate