Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Zvonuri - iphone 16

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Au inceput primele leakuri despre iphone 16.

De exemplu leak din supply chain ca iphone 16 simplu o sa vina in continuare cu ecran cu refresh rate de 60 Hz, aceeasi tehnologie si aceeasi dimensiune.

Doar un link din zecile de linkuri care afirma acelasi lucru: https://www.gadgets3...k-apple-4591170

Iphone 16 pro/max primesc ecrane o idee mai mari.

#2
Numke97

Numke97

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.11.2023
60hz pe iPhone 16 ar fi penibil, inteleg ca fac asta pentru a delimita mai bine produsele, dar cat sa mai traga ?

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Cele mai interesante știri sunt:
-Display cu microlentile, semnificativ mai luminos și mai eficient
-Cameră wide de 48 mp.
-Cipuri A17
-Sitem de răcire cu grafen.
-Butoane solid state cu simț tactil.

#4
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AOJ329x5BCU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.04.2013

 Numke97, on 21 noiembrie 2023 - 14:25, said:

60hz pe iPhone 16 ar fi penibil, inteleg ca fac asta pentru a delimita mai bine produsele, dar cat sa mai traga ?

Îți spun eu cît. Mult și bine. Atîta timp cît pe client nu-l interesează frecvența ecranului, această să-i spun... funcție, va continua să fie vîndută doar celor care și-o doresc, dispuși să dea banul pentru ea.  Da da, știu, sînt androide ieftine cu 10 lei care au frecvență dinamică la 3000hz. Irelevant.

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
O, ba da, e relevant. Intr-o zi or sa se uite lung pe graficul de vanzari care nu bate cu studiile de piata.

#7
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
Pe puțin 80% din utilizatori nu știu ce este ăla Hz sau care e diferența dintre 60-90-120-144 etc, iar persoanele care își cumpără variantele simple gen SE, 15/16 simplu nu sunt interesați de așa ceva de asta nu se chinuie Apple să folosească ecrane cu 120Hz pe variantele simple.
Mama are 14 Plus, i-am dat 14PM să îl folosească să văd dacă observă vreo diferență , exact nici măcar nu a observat ca e ceva schimbat, logodnica la fel nu sesizează nici o diferență între 60-120Hz. Deci?

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
O sa sesizeze diferenta daca le lasi telefonul mai mult de 5 minute.

#9
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 Numke97, on 21 noiembrie 2023 - 14:25, said:

60hz pe iPhone 16 ar fi penibil, inteleg ca fac asta pentru a delimita mai bine produsele, dar cat sa mai traga ?
penibil penibil...dar se fac cozi la usa apple store , iar atunci cand se lanseaza, il gasesti lavanzare dupa 3 luni .

 abac, on 27 noiembrie 2023 - 11:37, said:

O, ba da, e relevant. Intr-o zi or sa se uite lung pe graficul de vanzari care nu bate cu studiile de piata.
hai s anu ne facem noi griji de graficele lu Apple ca nu suntem actionari pe acolo si nici nu de da Apple dividente , asa ca ne uitm la graficele lor. Lasa-i pe ei sa itibata capul ca e compania lor, noi suntem niste parliti de utilizatori.

 Poll7777, on 28 noiembrie 2023 - 11:32, said:

Pe puțin 80% din utilizatori nu știu ce este ăla Hz sau care e diferența dintre 60-90-120-144 etc,
Aici ridic doua degete @in [email protected] ca nu stiu ce insemana si care e diferenta , dar nu ma intereseaza. PErsonal, ma intereseaza si pun acent MULT , MULT mai mult pe functionalitatea telefonului (deci iOS si integrarea aplicatiilor si a IOS ului) decat pe cati MHZ are ecranul.

 abac, on 28 noiembrie 2023 - 12:10, said:

O sa sesizeze diferenta daca le lasi telefonul mai mult de 5 minute.
si daca baga un Asphalt 6 vreo cateva ore.

#10
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
Am citit acum ceva zvonuri despre iPhone 16, anul ăsta cred ca dau skip și țin primul iPhone 2 ani. În afara ca măresc dimensiunile, folosesc design nou pentru camera și ca se adaugă un buton nou pentru poze nu am văzut alt upgrade care să mă facă să fac trecerea spre 16.
Da, o să folosească chipul A18 dar și A17 pentru mine e mult prea mult sincer habar n-am dacă l folosesc măcar la 50% din ce poate el, așa ca anul ăsta rămân cu bănuții în portofel 😁

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
E simplu sa te dai cerebral si echidistant si obiectiv si responsabil social si financiar, cu 7 luni pana la lansare.

In ziua lansarii se duce totusi orice farama de ratiune. Dovedit stiintific.

Edited by abac, 23 February 2024 - 09:14.


#12
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010
E si mai simplu sa stii de pe acum ca-l vei lua indiferent de ce design/procesor/camere ar avea. Si daca nu va avea nimic schimbat, macar iau culoarea noua. Ntz ntz.
Abia astept topicurile dedicate sa fim facuti fara creier, oi, sclavii lui Cook si ai consumerismului. Dovedit si asta. Posted Image

In alta ordine de idei, un display mai mare in aproximativ aceeasi carcasa, e un big deal pentru mine care nu suport dimensiunea pro max-ului.

Edited by kvlq, 23 February 2024 - 12:59.


#13
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,824
  • Înscris: 31.10.2010

 kvlq, pe 23 februarie 2024 - 12:58, a scris:

E si mai simplu sa stii de pe acum ca-l vei lua indiferent de ce design/procesor/camere ar avea. Si daca nu va avea nimic schimbat, macar iau culoarea noua. Ntz ntz.
Abia astept topicurile dedicate sa fim facuti fara creier, oi, sclavii lui Cook si ai consumerismului. Dovedit si asta. Posted image

In alta ordine de idei, un display mai mare in aproximativ aceeasi carcasa, e un big deal pentru mine care nu suport dimensiunea pro max-ului.

Mie mi se pare puțin dubios având acum iPhone cum naiba avem câteva pagini pe topicele de iPhone 15, iar pe la Samsung nu se mai termină… iar aici e liniște :)).

Nu zic, și mie mi-a plăcut și îmi place Samsung, dar fiind în tabăra opusă mi se pare dubios să intru la 2-3 zile și să găsesc 2 reply-uri în topicul de 15PM :))).

Also, legat de iPhone 16, in funcție de cum stă treaba în toamnă, dacă iau un preț bun pe 15PM și îmi place 16PM, buy-back și îl iau pe următorul :)).

#14
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010
Probabil e asa cum am mai spus-o: lumea, in 90% din cazuri, intra pe forum doar cand are probleme/nemultumiri/intrebari. Deduc de aici ca utilizatorii de iPhone au considerent mai putine probleme decat posesorii de Samsung. N-am dat insa pe acolo, habar n-am ce se intampla, nu ma intereseaza aria asa ca nu am ce cauta acolo. Invers insa, n-as spune acelasi lucru si asta se poate verifica usor pe topic-urile "Apple".

Edited by kvlq, 23 February 2024 - 15:06.


#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
considerent, adica considerabil?

Vezi, aifonul tau ar fi stiut asta.

#16
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 20.12.2010
Daca ar fi fost topic de limba si literatura romana imi si ceream scuze pentru greseala facuta. Posted Image
Se intampla si la case mai mari, dar cred ca s-a inteles ideea.

LE: Din pacate nu am scris de pe "aifon", postarea a fost facuta de pe MacBook Pro. Posted Image

#17
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
Da, momentan sunt rațional însă hai să fim serioși de la 14 la 15 au fost ceva schimbări, rama din Titan care din punctul meu de vedere chiar a adus îmbunătățiri nu mai taie lateralele cum tăiau la 14PM, eu folosesc telefoanele fără husă de asta am simțit mereu marginile tăioase, plus e mai ușor și desigur USB Type-C.
În schimb la 16 momentan chiar nu văd care ar fi rostul unui upgrade, bine să fiu sincer pe gri arată bine 😂
Nu avem atâtea reply uri pe iPhone deoarece e un telefon banal îl scoți din cutie în 45 de minute e la fel ca cel anterior și totul merge uns cum ești obișnuit, de asta cred ca nu sunt atâtea reply uri.
Desigur, dacă vând 15PM la un preț bun și mai trebuie să dau 400€ diferență cu siguranță iau și eu 16-le :)))

Edited by Poll7777, 23 February 2024 - 20:32.


#18
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021
120hz este fluent.

Discutia este cu split screen.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wyz4hiBjYy8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate