Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Trecere in Moldova Albita

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Salut, m-am hotarat sa vad Chisinaul 3 zile, insa am ceva dubii daca ma lasa aia sa trec : ))

Polita RCA nu are culoarea aia verde, dar contine MD pe lista tarilor asigurate, e polita comanda de pe emag.
Masina nu este pe numele meu, insa am toate documentele masinii.

A trecut cineva de curand si poate sa-mi spuna cum se procedeaza la trecere? te asezi in carnat la coada si astepti pana ajungi in dreptul ghiseului si trebuie sa te dai jos sa iti perchezitioneze toata masina?

#2
vip89

vip89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.08.2013
nu conteaza culoarea hartiei politei RCA

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,869
  • Înscris: 25.01.2007
Nu iti perchezitioneaza nimeni masina, tu oricum nu ajungi la vama ca te opreste la control acte.
Trebuie sa ai masina pe numele tau sau procura de la proprietar.

#4
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 slai, on 19 noiembrie 2023 - 21:40, said:

Nu iti perchezitioneaza nimeni masina, tu oricum nu ajungi la vama ca te opreste la control acte.
Trebuie sa ai masina pe numele tau sau procura de la proprietar.

Aici e problema, procura vietii, suntem pe continente diferite si nu are cum sa mi-o ofere.....

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Inseamna ca nu ai toate documentele necesare, desi nu toate se cer.

La controlul de frontieră, alături de un document de călătorie valabil (cartea de identitatea/pașaport), potrivit normelor legale prevăzute de Ordonanța de Urgență nr. 195 din 12 decembrie 2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare și de Convenția asupra circulației rutiere, încheiată la Viena la 08 noiembrie 1968, ratificată de România prin Decretul 318/1980, conducătorul unui mijloc de transport trebuie să prezinte permisul de conducere valabil și corespunzător categoriei din care face parte vehiculul condus, certificatul de înmatriculare al autovehiculului și dovada inspecției tehnice periodice[1].
Totodată, precizăm faptul că personalul Poliției de Frontieră nu solicită alte documente suplimentare din care să reiasă raporturile juridice dintre conducătorul autovehiculului și proprietarul mijlocului de transport (procură, contract de închiriere, contract de vânzare-cumpărare, contract de comodat, împuternicire etc.).
https://www.politiadefrontiera.ro/ro/main/i-care-sunt-documentele-necesare-pentru-controlul-vehiculelor-la-trecerea-frontierei-7524.html

Edited by pasilla, 19 November 2023 - 21:55.


#6
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Pe site-ul lor nu specifica asa ceva, gov.md customs.

 pasilla, on 19 noiembrie 2023 - 21:50, said:

Inseamna ca nu ai toate documentele necesare, desi nu toate se cer.

La controlul de frontieră, alături de un document de călătorie valabil (cartea de identitatea/pașaport), potrivit normelor legale prevăzute de Ordonanța de Urgență nr. 195 din 12 decembrie 2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare și de Convenția asupra circulației rutiere, încheiată la Viena la 08 noiembrie 1968, ratificată de România prin Decretul 318/1980, conducătorul unui mijloc de transport trebuie să prezinte permisul de conducere valabil și corespunzător categoriei din care face parte vehiculul condus, certificatul de înmatriculare al autovehiculului și dovada inspecției tehnice periodice[1].
Totodată, precizăm faptul că personalul Poliției de Frontieră nu solicită alte documente suplimentare din care să reiasă raporturile juridice dintre conducătorul autovehiculului și proprietarul mijlocului de transport (procură, contract de închiriere, contract de vânzare-cumpărare, contract de comodat, împuternicire etc.).
https://www.politiadefrontiera.ro/ro/main/i-care-sunt-documentele-necesare-pentru-controlul-vehiculelor-la-trecerea-frontierei-7524.html

Deci ... nu trebuie. Imi dau mind fuck citatele astea de pe site-urile astea, cine draq le scrie =)))

#7
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.11.2021
Nu te baza ca nu iti cere procura. Am auzit de cazuri care au trecut, dar daca vor sa isi faca treaba nu te lasa sa treci.

#8
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
se rezolva probabil daca le dai ceva ca de asta si fac asa uneori ca sa scoata ceva de la oameni

Edited by bibolu, 19 November 2023 - 22:50.


#9
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
O sa le dau, mare Mumu cu frisca, o sa fac cumva si scot procura aia.

Aveti idee trebuie un model anume?

Dupa ce ca facem un efort sa NE vizitam bucata de tara pierduta, nu stiu nici sa faca totul mai accesibil sau clar ^^

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

 pasilla, on 19 noiembrie 2023 - 21:50, said:

Inseamna ca nu ai toate documentele necesare, desi nu toate se cer.

La controlul de frontieră, alături de un document de călătorie valabil (cartea de identitatea/pașaport), potrivit normelor legale prevăzute de Ordonanța de Urgență nr. 195 din 12 decembrie 2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare și de Convenția asupra circulației rutiere, ĂŽncheiată la Viena la 08 noiembrie 1968, ratificată de România prin Decretul 318/1980, conducătorul unui mijloc de transport trebuie să prezinte permisul de conducere valabil și corespunzător categoriei din care face parte vehiculul condus, certificatul de ĂŽnmatriculare al autovehiculului și dovada inspecției tehnice periodice[1].
Totodată, precizăm faptul că personalul Poliției de Frontieră nu solicită alte documente suplimentare din care să reiasă raporturile juridice dintre conducătorul autovehiculului și proprietarul mijlocului de transport (procură, contract de ĂŽnchiriere, contract de vânzare-cumpărare, contract de comodat, ĂŽmputernicire etc.).
https://www.politiadefrontiera.ro/ro/main/i-care-sunt-documentele-necesare-pentru-controlul-vehiculelor-la-trecerea-frontierei-7524.html
Nu ai citit atent

NU iti cere procura in concluzie...

#11
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Nu cer romanii. Dar moldovenii?

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Le e frica la moldoveni ca te duci cu masina furata la ei? Posted Image

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
puișori-canari: Rep.MD cere procură CU ștampilă „umedă” - adică fix originalul!
pe rumâni îi doare-n cur, atât timp cât mașina nu-i în baza cu furăciuni...

stai acasă inițiator!

#14
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 alexandrualexww2, on 19 noiembrie 2023 - 21:33, said:

Salut, m-am hotarat sa vad Chisinaul 3 zile, insa am ceva dubii daca ma lasa aia sa trec : ))

Polita RCA nu are culoarea aia verde, dar contine MD pe lista tarilor asigurate, e polita comanda de pe emag.
Masina nu este pe numele meu, insa am toate documentele masinii.

A trecut cineva de curand si poate sa-mi spuna cum se procedeaza la trecere? te asezi in carnat la coada si astepti pana ajungi in dreptul ghiseului si trebuie sa te dai jos sa iti perchezitioneze toata masina?
Îți trebuie procură de la propietar că poți trece granița cu mașina.

#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

Quote

Este necesară prezentarea unei procuri legalizate pentru a fi permisă trecerea frontierei cu un autoturism înmatriculat pe numele altei persoane?
La controlul trecerii frontierei, nu este necesar să prezentați polițistului de frontieră documente cu privire la modalitatea de deţinere sau folosinţă a autovehiculului (contract, procură, comodat etc), cu excepția autovehiculului cu numere de înmatriculare neutre. Totodată, actele ce confirmă deţinerea în proprietate sau a dreptului de folosinţă asupra mijlocului de transport înmatriculat în alte state, pot fi solicitate de către Serviciului Vamal.
https://www.border.g...ebari-frecvente

ia sa vedem ce s-a inteles de aici?

#16
danyel-danyel

danyel-danyel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.06.2010

 GlCA_Contras, on 20 noiembrie 2023 - 13:57, said:

https://www.border.g...ebari-frecvente

ia sa vedem ce s-a inteles de aici?
S-a inteles ca Serviciul Vamal iti poate solicita documentele ce iti confera dreptul de folosinta al vehiculului si chiar o fac atunci cand cel care intentioneaza sa intre in RM e diferit de proprietarul din actele vehiculului.
Initiator, cel mai sigur e sa faci o procura/contract de comodat al masinii cu care treci granita.

#17
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Nu am fost pana acum in RM dar am circulat cu masina care nu era pe numele meu si nu mi-a cerut nimeni procura desi o aveam la mine.
Am fost prin Bulgaria,Grecia,Serbia,Muntenegru si implicit vama romaneasca.

#18
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Am facut azi procura, 250 de lei ... Chisinau! Sper sa merite! Altfel plec cu borduri, pietris, plec cu ceva de banii aia cand ma intorc!

O sa scriu un update aici cand ma intorc, si va zic daca a cerut sau nu.

Edited by alexandrualexww2, 20 November 2023 - 15:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate