Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Ce păstrați din defrișările plăcilor vechi ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023
Am zis sa mai aflu și alte pareri că nu mai am spatiu liber.

Deci, când defrișați o placa veche ce păstrați din ea ?

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
In principiu componente ce nu se mai fabrica sau care sunt mai scumpe. Plus carcase mai interesante.

Edited by edy_wheazel, 19 November 2023 - 00:46.


#3
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Care ar fi acele componente?   :)
Unele plăci se pot dona/vine celor care caută să revitalizeze aparate vechi   :)

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 djl, on 19 noiembrie 2023 - 01:37, said:

Care ar fi acele componente?   Posted Image

Tranzistori si diode cu germaniu, transformatoare audio din aparate cu lampi, finali cu siliciu ce nu se mai fabrica, componente de putere + radiatorii lor, etc... N-o sa stau sa scot de pe placi rezistori de 0.25W de exemplu, le am piese noi toate valorile.

Quote

Unele plăci se pot dona/vine celor care caută să revitalizeze aparate vechi   Posted Image

Se pot. Uneori si nu oricui.

Edited by edy_wheazel, 19 November 2023 - 01:48.


#5
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Eu mai pastrez condensatori mici, pana in 1nF.

#6
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 24.11.2020

 edy_wheazel, on 19 noiembrie 2023 - 01:48, said:


Se pot. Uneori si nu oricui.

Eu zic că djl-ul merită...

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Condensatori de polipropilena, de tensiune mai mare.
Condensatori cu tantal de pe placile de laptop, ca-s buni si ca-s scumpi. Si de pe aliexpress am luat ceva de calitate indoielnica, prefer sa nu-i utilizez deoarece au venit din start 2 condensatori in scurt.
Inductori de calitate din sursele care merg la frecvente mari. Ca nu gasesti. Ori din aia molded, ori din aia cu oala de ferita si sarma dreptunghiulara, de sub 1uH, Am mai schimbat in convertoarele vechi, pentru a creste puterea unui montaj, operatiune cu relativ bun succes. Pastrez de pe placile dispozitivelor scumpe (thinkpad, apple, dell xps), in speranta ca-s mai bune.
Intr-o vreme pastram si choppere, dar n-am facut nimic cu ele si le-am aruncat din liosa de spatiu.
Pana a descoperi aliexpress, am facut o sursa de comutatie din componentele de pe placa de baza, copiind schema si recuperand toate componentele. Din cauza gabaritului foarte mic. Insa acum nu mai e nevoie, ca se gasesc pe aliexpress chiar si surse de comutatie care merg la 1MHz eficiente si de gabarit foarte mic.
Mai pastrez cateva placi de telefoane, tablete si de laptopuri pe care sa exersez inainte de a face o lipitura/reflow mai deosebita. N-am scule de reballing, de aia tre sa ma asigur ca imi reuseste din prima o operatiune de swap chip de memorie, de exemplu, sau reflow chipset. Pentru asta exersez mai intai pe o placa veche. Si de acolo am mai recuperat sigurante fuzibile si condensatori ceramici.
Recent am aruncat jumate din ele, ca nu am spatiu. Am ramas cu o punga cu fermoar de 2l in care am pastrat doar placile care mi s-au parut mai interesante.

 edy_wheazel, on 19 noiembrie 2023 - 01:48, said:

Tranzistori si diode cu germaniu
Ce mai faci cu astea?

Edited by maccip, 19 November 2023 - 10:19.


#8
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023

 djl, on 19 noiembrie 2023 - 01:37, said:

Care ar fi acele componente?   Posted Image
Unele plăci se pot dona/vine celor care caută să revitalizeze aparate vechi   Posted Image
faci vreun ban la cate gunoaie aduni?

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Merită recuperate condensatoarele cu electrolit solid și tranzistoarele mosfet de putere, că sunt utile în reparații sau circuite de hobby.

#10
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Gandindu-ma mai atent mai pastrez carcasele de bobinute (utile in unde scurte), filtre - chiar azi am gasit niste placi cu filtre pe 200kHz - SSB. Poate si semiconductori - tranzistori de RF, de AF de zgomot mic. Rezistori nu prea, sunt prea ieftini si am gramajoare, nu merita efortul. Macar sa mai construiesc la cate piese am. Iar tranzistorii cu Ge ii salvez ca piese de rezerva pentru aparatele pe care le mai am. Cu Ge.

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 VOC, on 19 noiembrie 2023 - 10:17, said:

Eu zic că djl-ul merită...

Nu. Nu o zic cu rautate ci cu obiectivitate, lui djl ii lipsesc cunostintele tehnice si dotarile pentru a reconditiona un aparat vechi. De fapt, cred ca sunt putini in tara care pot face asta la nivel semi profesional si profesional. Nu implica doar cunostinte serioase in electronica (de multe ori aparate cu lampi) ci si posibilitatea de reconditionare a sasiurilor matalice, a carcaselor din lemn, a scalelor aparatelor radio, etc. Djl nu are un atelier pentru asa ceva.

 maccip, on 19 noiembrie 2023 - 10:26, said:

Ce mai faci cu astea?

Am pastrat vreo 20 de ani diode si tranzistori cu germaniu pentru ca mi-a fost mila sa le arunc. M-am bucurat ca n-am facut-o cand am inceput sa fac pedale de efecte pentru chitara electrica, erau aur curat!

Edited by edy_wheazel, 19 November 2023 - 20:38.


#12
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023
Eu am aruncat 2 cutii de lămpi acum 20 de ani , noi, în cutii, și acum îmi pare rău că de fapt am păstrat o grămadă de alte prostii nefolositoare in locul lor .

Lămpile alea erau aur acum.

Eu mai țin plăcile de radio românești vechi pt traf RF, multe se corodează in timp. Și cele japoneze se corodează dar e mai greu acolo.

#13
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 16.01.2023

 edy_wheazel, on 19 noiembrie 2023 - 20:37, said:



Nu. Nu o zic cu rautate ci cu obiectivitate, lui djl ii lipsesc cunostintele tehnice si dotarile pentru a reconditiona un aparat vechi. De fapt, cred ca sunt putini in tara care pot face asta la nivel semi profesional si profesional. Nu implica doar cunostinte serioase in electronica (de multe ori aparate cu lampi) ci si posibilitatea de reconditionare a sasiurilor matalice, a carcaselor din lemn, a scalelor aparatelor radio, etc. Djl nu are un atelier pentru asa ceva.



Am pastrat vreo 20 de ani diode si tranzistori cu germaniu pentru ca mi-a fost mila sa le arunc. M-am bucurat ca n-am facut-o cand am inceput sa fac pedale de efecte pentru chitara electrica, erau aur curat!

Cred că unul din 100 de colecționari se pricepe sa le și restaureze. Și ăla le da mai departe ca să poată face loc urmatoarelor.

Majoritatea sunt simpli colectionari, admira pasiv fara să intervină. Maxim le curata de praf și le trag o folie alimentara de plastic peste.

#14
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 yo9hrb, on 19 noiembrie 2023 - 08:02, said:

Eu mai pastrez condensatori mici, pana in 1nF.
chiar, ca nu am mai vazut de ceva vreme plachete ceramice pe la comerciantii obisnuiti, nu mai gasesc decat pe aliexpress (cu riscurile de rigoare/...)

#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

 VOC, on 19 noiembrie 2023 - 10:17, said:

Eu zic că djl-ul merită...
nu exista nici un motiv, nu se pricepe la electronica, nu repara nimic, cu atit mai putin la nivel de componenta! deci se pot oferi celor care stiu sa le foloseasca!

 bibolu, on 19 noiembrie 2023 - 12:09, said:

faci vreun ban la cate gunoaie aduni?
presupun ca din asta traieste, neavind un loc de munca in ultimele decenii!

 addysoftware, on 15 decembrie 2023 - 17:21, said:

chiar, ca nu am mai vazut de ceva vreme plachete ceramice pe la comerciantii obisnuiti, nu mai gasesc decat pe aliexpress (cu riscurile de rigoare/...)
sint la majoritatea marilor distribuitori din europa sau din lume. sau chiar pe Maica Domnului!

#16
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
La electronică din păcate nu mă pricep să repar (încă) în ciuda user nameului.
Altele, mai repar.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate