Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Offgrid vrajeala?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Si mie imi apar chestii de genul. Chiar am urmarit filmul cu un tip corporatist care lasa tot in New York ca sa traiasca singur in pustietate unde isi construieste singur o casa de lemn.

#20
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

View PostMatrix40, on 19 noiembrie 2023 - 01:06, said:

Si mie imi apar chestii de genul. Chiar am urmarit filmul cu un tip corporatist care lasa tot in New York ca sa traiasca singur in pustietate unde isi construieste singur o casa de lemn.

Vrajeli de youtube.

#21
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
Grid = retea (electrica). Adica sa traiesti fara curent...eventual si fara restul...apa, canalizare,gaz etc. Extrapoland, s-a ajuns ca notiunea sa insemne sa traiesti prin padure sau prin rulote fara nici o utilitate.Dar unii dintre ei, acum in era youtube/tik tok etc, fac bani din asta si traiesc bine merci din banii pe care i strang  de la privitori. Dar se poate trai si fara retea, am experimentat asta vara trecuta in fiecare we.N am tras curent (am cateva panouri si un banc de baterii) , apa calda de la un instant GPL cuplat la o butelie cu propan, apa din put, fosa septica inchisa. Desi am curent si gaz la poarta si se pare ca urmeaza si apa si canalizarea, nu m-am bransat (inca). Vara este o casa functionala, am frigider normal, internet prin hotspot, aragaz, aparat de cafea, minihidrofor...scule electrice...etc.Vorbim de o casa de 85 mpu.
P.S
Daca vrei sa vezi o bunaciune offgrid, sunt unii cu un canal "wild wonderful off-grid" Are nevasta aluia niste forme ..damn...

#22
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Doamne, este mega-enervanta gagica din clip, pur si simplu mi se trezesc instincte violente cand o vad cum face. Daca as fi undeva real-life si nu ar exista legi, as pleca rapid de langa ea, sa nu ii fac rau.

Acum, on-topic. Aia castiga o gramada din vizualizari, iar duba aia costa probabil cat casa multor oameni. Deci din start plecam cu stangul. Apoi, cine stie unii din agaricii astia prin ce hoteluri sau pe la ce rude dorm uneori. Sau de fapt nici nu are rost, poti sa iti pastrezi casa si sa pleci cu duba din cand in cand ca sa te caci pe tine si sa faci clipuri.

Si nici nu stiu ce a ajuns sa insemne conceptul de off-grid. La unii se sugereaza ca ar avea legatura cu nomadismul, la altii cu lipsa utilitatilor din retea (cea mai corecta definitie), la altii cu lipsa tehnologiei cu totul.
Exista cu adevarat care traiesc off-grid dar nu nomadic. Cazuri rare, dar care nu pun clipuri pe YT ei insisi, de obicei ii descopera altii. E vorba de oameni care taie lemne, se pricep la agricultura. Pana si astia sunt de multe ori ajutati de donatii de unii si altii din cand in cand. Iar in cazul unei dube, alimentezi de la o retea de carburant, cu ala produci energie electrica. Unele incarca si curent de la statii ptr masini electrice. Deci nu stiu cat off-grid este.

Mie off-grid-ul mi se pare o porcarie, dar cred totusi ca viata oamenilor s-a complicat, cumparam multe aparate, cate unul pentru orice, multe consumabile, aruncam mult. Stiu persoane care doar pe igiena cumpara un carucior intreg la supermarket, spala rufele cu detergent, apoi balsam, apoi le mai dau si cu nu stiu ce cacat sa miroasa. La fel, sapun, gel de dus, sampon, balsam. De parca un sapun nu te poate spala din cap pana in picioare. Consumerismul nu este niciodata atacat. E lumea atacata ca foloseste aia, ailalta, se dau alternative, uneori mai poluatoare ca cele de la care ai plecat, te obliga la false solutii, dar niciodata nu se fac campanii sa nu se mai foloseasca chestii inutile, se ataca doar lucrurile esentiale, gen "stati in frig, nu circulati, mancati vegan". Nu spune nimeni "nu mai cumparati 100 de feluri de consumabile inutile si cacaturi de plastic fara rost"

#23
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Asa sunt si astia.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2zGgcxl-nGM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Mie clipul asta mi-a aparut si l-am vazut:
https://youtu.be/Fti...Qb1AXQ6pmZ3D2hV

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

View Postedy_wheazel, on 18 noiembrie 2023 - 20:14, said:



Da. Prin padurea amazoniana sau printre papuasi. Off gridu' ala adevarat ii o chestie extrem de grea chiar si pentru aia versati, si nici macar aia nu sunt total deconectati.
este un tip care face reportaje cu niste oameni care traiesc rupti de societate: o familie care traieste pe o insula in Noua Zeelanda, un american care traieste in malstinile din florida, altu care sta intr-o pestera din ceva canion, etc. Dar viata lor e destul de grea.


https://www.bbc.co.u.../2015/ben-fogle

https://youtu.be/iVh...Z-aWDcyoI1M_W3w

https://youtu.be/-jb...9EQDMUAEqirzckE

Edited by tfmercedez, 19 November 2023 - 14:46.


#26
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
She's damaged as fk!

#27
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 18.12.2011
Off grid de Romania

https://www.youtube.com/@CezarOutdoors

View Posttiestodj20, on 19 noiembrie 2023 - 13:49, said:

Asa sunt si astia.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2zGgcxl-nGM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mama cat lemn ard astia intr-o iarna, in cativa ani defrisaza padurea din jur ...

#28
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Posthellmarvel, on 18 noiembrie 2023 - 21:26, said:

Off grid nu inseamna sa fii rupt de civilizatie, ci sa nu depinzi de ea ...

asta până-ți trebe cizme și penicilină...

#29
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Aia e fake, n-ai cum sa nu vezi ca nu e altceva decat un fake.
Dar daca preocuparea ta cand te uiti la clip e doar sa te uiti dupa fund si sa te rogi la un nip slip, atunci n-ai cum sa observi.
E plin clipul de reclame, unele pe fata, restul mascate sub texte simple precum: daca vii la obiectivul turistic X, cea mai buna shaorma e la JimCamHam.

View Postalexandrualexww2, on 19 noiembrie 2023 - 19:39, said:

She's damaged as fk!
Se vede clar.
Dar pentru saraci disperati pare buna

#30
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
O fi offgrid in sensul că nu dă bani pe hotel. Se plimbă de câți bani are, cerșește de mâncare sau câștigă bani din vizionari și barter. Unii primesc produse moca și bani pentru reclame in vlogul lor, alții bani de benzină, mâncare, loc de campare, bani, etc.

#31
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023
Tocmai am vazut clipul cu IT-sti care s-au refugiat in munti si traiesc ca acum 100 de ani. De crezut ii cred doar ca nu stiu, ceva este in neregula acolo. Si copii aia, si multi, nu stiu...
Mai este si chestia ca fost mediatizat. Asta bate la ochi.

Edited by auditionstir, 20 November 2023 - 23:36.


#32
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
ce naiba e ofgrid cand ai o rulota, mananci la peco si etc?

#33
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Astia sunt off tot..  nici casa nu au.

https://youtu.be/oLe...kfiK94IkwRzIsuc

Sau cum sa fi un bosketar cu ștaif.

#34
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Postdtd234, on 18 noiembrie 2023 - 19:50, said:

De unde au bani sa cumpere combustibilul necesar pentru a trai 24/24 off grid?

In America si nu numai, combustibilul pentru incalzit, indiferent sub ce forma, NU se taxeaza. Acum mai poti sa faci o data calculele.

#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Offgrid viata mea nu are sens. Vreau cat mai multi bani pentru a consuma cat vreau, 100% on grid.

Nici fara gaze si canalizare nu este OK, trebuie toate utilitatile, eu sunt un confort maniac. Am crescut la taranoaia si stiu ce inseamna.

#36
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
offgrid nu, mai mult nomazi care fac asta doar pentru vizualizari si primesc bani, reduceri, produse.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate