Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Offgrid vrajeala?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
youtube a inceput sa imi dea video cu tot felul de dubiosi care traiesc off grid.
Adica in padure fara curent, canalizare, apa, sau in masina si calatoresc peste tot.

Cel mai interesant mi s-a parut o gagica cu buci misto care traieste prin masini

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s52p5J0b1nE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar oare cat de reale sunt aceste personaje?
Eu traiesc la tara on grid si sincer mi se pare greu ierna asa cum e daramite sa nu ai curent, apa etc.
Nu zic ca nu e posibil dar mi se pare extrem de costistior. De unde au bani sa cumpere combustibilul necesar pentru a trai 24/24 off grid? Dupa calculele mele ar fi mai costisitor decat daca ai trai in ceva viloi de 1000mp.
Nu cumva e totul fake?Adica ei filmeaza cateva ore pentru video apoi stau acasa la caldura 2-3 saptamani pana la urmatorul video

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Tu te uiti la ea, ea face niste bani din asta si isi permite sa stea offgrid. :) Imi pare simplu.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Depinde de zona.
Se poate trai off grid, fara probleme. Sunt destule comunitati care o duc bine si fara binefacerile lumii moderne.

E cald, bine. Pescuiesti, fructe la dispozitie, sau vanezi. Ai apa, foc, libertate.

Edited by pasilla, 18 November 2023 - 20:12.


#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
poti sa cauti si reversul, sunt unuii care explica cam cum e cu treaba asta dupa ce au facut-o cativa ani...

#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

View Postpasilla, on 18 noiembrie 2023 - 20:10, said:

Depinde de zona.
Se poate trai off grid, fara probleme. Sunt destule comunitati care o duc bine si fara binefacerile lumii moderne.

E cald, bine. Pescuiesti, fructe la dispozitie, sau vanezi. Ai apa, foc, libertate.

Da. Prin padurea amazoniana sau printre papuasi. Off gridu' ala adevarat ii o chestie extrem de grea chiar si pentru aia versati, si nici macar aia nu sunt total deconectati.

#6
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023
Off-grid este atunci cand traiesti doar ce gasesti in natura. Atata timp cat astia au internet, si au cu ce se filma, ala nu e off-grid. E o struto-camila: nu se pot rupe de civilizatie, si atunci, fac bani pe o parte, si in timpul liber mai stau printr-o padure.. e ca un concediul. E degeaba.

Nu e greu, de fapt. Depinde cum esti obisnuit. Daca ai crescut toata viata in confort, e mai greu dar nu imposibil. Daca ai fost cu obisnuit cu greul, e foarte usor. Omul se adapteaza foarte usor conditiilor, dar confortul in exces dat astazi, strica aceasta adaptabilitate - ca sa nu o pierzi trebuie sa o folosesti.

YouTube-ul nu mai este bazat pe ceea ce te-ar interesa. Ti se da ceea ce trebuie sa ti se dea. Si pentru ca multi sunt foarte usor sugestibili.. merge, de asta se si continua. In urma cu 2 ani ti se baga pe gat "self-improvement". Tot felul de dubiosi care iti explica cu ce gresesti... Multi de odata, ca si cand s-ar fi dat unda verde. Ca si acum cu off-grid. Stai sa o vezi pe urmatoarea..

#7
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019
Daca exista homelesi in zona geografica respectiva, se poate trai.

In functie de venituri, majoritatea am fi mai aproape nivelul de confort de homeless, decat de cel glamour.



#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postedy_wheazel, on 18 noiembrie 2023 - 20:14, said:

Da. Prin padurea amazoniana sau printre papuasi. Off gridu' ala adevarat ii o chestie extrem de grea chiar si pentru aia versati, si nici macar aia nu sunt total deconectati.
Chiar si pe la noi, s-a trait off grid multe secole, inainte de epoca industriala.

Nu e o tragedie lipsa semnalului de internet.

Edited by pasilla, 18 November 2023 - 20:17.


#9
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Ala e un off grid de mega luxe...vara e pipi ! Si daca uratania aia are buci misto , inseamna ca avem gusturi diametral opuse ! Aia are 2 butuci de picioare SCURTE care se termina intr-o mega buturuga !
Cand nu platesti impozite pe 1000 de chestii iesi mai ieftin !
O invit pe ''buturuga ta'' sa stea cu mine la cort...de fapt separat...ii dau eu un alt cortPosted Image 2 saptamani intre 5 si minus 5 grade ! Chilotii aia nu o ajuta deloc !

Edited by Alltrack, 18 November 2023 - 20:23.


#10
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
din donatii, si  bani dinyoutube ?monetizarea america e mult mai profitabila comparativ cu Romania .
poate si sponsorizare, unele sunt mascate- sa luam exemplu ca sta la un hotel sau mananca ceva undeva- spune despre numele hotelului/resstaurantului si face un food review mic. dar totul "natural"ca parte din video. tot o "sponsorizare" este si asta-ea mananca gratis -restaurantul are reclama
nu m am uitat la clipuri de genul, e doar parerea mea
ps-bucile alea misto poate atrag publicul si pt altele, te-ai gandit?

Edited by gogosaru100, 18 November 2023 - 20:19.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pare o copie nefericita a Evei Zu Beck.

#12
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

View Postpasilla, on 18 noiembrie 2023 - 20:16, said:

Chiar si pe la noi, s-a trait off grid multe secole, inainte de epoca industriala.

Aia nu erau "off-grid", erau o comunitati rurale ce munceau din greu sa nu moara de foame.

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
Circula prin noroaie si ceata dar in parcare toate masinile sunt perfect curate. M-am lamurit.

#14
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010
Off grid nu inseamna sa fii rupt de civilizatie, ci sa nu depinzi de ea (bine,  legal mai inseamna sa nu figurezi pe nicaieri ca existi) nici nu stiu de ce ai dat-o pe-aia ca exemplu, cind aia fara motorina a belit-o). Se poate, dar nu e ceva de dorit (pina la prima pintecaraie, sau sa nu te mai opresti din cacare, si atunci o sa slavesti civilizatia).

#15
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 29.03.2017
deci doamna conduce un van de cateva zeci de mii de euro. are tot felul de echipamente care mai de care mai sofisticate... asta inseamna sa traiesti off grid? pai un cioban de al nostru ii bate pe astia a curul gol
la un moment dat am facut niste cursuri de supravietuire cu adevarat off grid cu cu un nene care fususe comandantul unor trupe de cercetare diversiune.
ce am patit 2 saptamani....(am si furat ca sa nu murim de foame am dormit prin copaci, n am avut decat hainele de pe noi, o sfoara, un cutit, un cui din care am facut la un moment dat carlig de pescuit cu care am si prins pesti (nu m-as fi asteptat) si o foaie de cort
o experienta interesanta si traumatizanta in acelasi timp...

Edited by Vettel, 18 November 2023 - 22:17.


#16
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,596
  • Înscris: 11.03.2006
M-am uitat la mai multe emisiuni din astea, de curiozitate. Americanii aia nu traiesc deloc off grid, asa ar vrea ei sa creada. Sau prin asta inteleg ca nu platesc taxe. Altfel, vaneaza, pescuiesc, fac diverse chestii, castiga bani si isi cumpara materiale, mancare, medicamente, haine, incaltaminte, de la oras.
Au generatoare, nu stau la opait. Ba pe unii din Alaska ii luat cu hidroavionul cand aveau nevoie sa mearga la spital. Aia traiesc mai confortabil decat vreo 20% din romani.

Ma refer la cei din comunitatile izolate, nu la tipa asta care nici macar nu se apropie de idee.

Edited by cumparator, 18 November 2023 - 22:22.


#17
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postpasilla, on 18 noiembrie 2023 - 22:00, said:

Exista buci pentru toate gusturile si posibilitatile, dar nu cred ca asta e subiectul topicului.
Inca nu am zis nimic de mecla , ca fata de asta Chucky arata bine !

#18
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
Femeia e grasuta insa se da sportiva ce mananca sanatos ... mda.

E vlogareala, sponsorizata... haha, a iesit de la "dus" uscata, apoi cica trebuie sa usuce pe acolo Posted Image

Ca parere e fake, ce am mai vazut cu viata in masina nu era nici pe departe atat de polishat.
Filmeaza pt fraieri subscriberi ceva cadre cu/ in duba iar apoi se intoarce la hotel/ pensiune/ casa.
De fapt prob are cameraman ...

Edited by sirgoofy, 19 November 2023 - 00:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate