Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 

Deschidere de cont bancar - persoana fizica nerezidenta

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20 răspunsuri în acest subiect

#1
sec4aa

sec4aa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 17.11.2023
Am o intrebare simpla, cred eu, dar este cam greu de gasit un raspuns clar.
Sunt cetatean roman si american cu rezedenta stabilita in USA, cetatenie dubla si rezidenta fiscala in USA.
Este posibil sa deschid un cont la o banca in Romania?
Se poate face online, sau este nevoie de o vizita la sucursala?
Vreau sa am un cont pentru ca o sa trebuiasca sa vand o propritate mostenita in RO, si apoi sa transfer la o banca in USA.
Multumesc

#2
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Astept si eu raspunsuri la asta. Situatie aproape identica.

Am incercat la un cec. Mi s-a zis sa imi fac numar de anaf si un soi de buletin temporar, la care ar fi trebuit sa am dovada de adresa in Buc. (cum?)
Am intrebat la un BRD si mi s-a spus sa vin cu dovada de adresa din tara mea.
La ING tot asa, dovada de adresa din tara de rezidenta.

La toate trebuie dat un nr telefon. Care? Dupa mine asta este problema. Au sistemul asta cu jde mii de sms uri si coduri care vin numai pe telefon. E f diferit de sistemul nostru numai cu parola. Nu imi este clar deloc cum o sa functioneze.

O sa trebuiasca pana la urma sa imi fac un cont cu card. Nu stiu care banca este mai avantajoasa pt mine. Zero venituri recurente, ceva plati ocazional cand sunt aici, sa primeasca si depozite de euro, si sa ma coste cat mai putin pe luna, aplicatia sa fie prietenoasa si sa functioneze bine, suport tehnic accesibil si competent.

Ma sperie ce citesc pe aceste forumuri, nici  o banca nu pare sa fie fara probleme. Personal as tinde catre ING sau Unicredit, dar unicredit are costuri lunare duble fata de ING, dar ING pare ca are probleme cu aplicatia. Nu stiu nici eu ce sa fac. Astept cu nerabdare opinii avizate.

#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.931
  • Înscris: 13.03.2005
Libra Bank.
Cont de lei și card de lei plus cont de euro fără costuri, inclusiv la transferuri, și fără limite impuse de rulaj, pentru gratuitate.

Editat de wertyck, 19 noiembrie 2023 - 22:00.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.223
  • Înscris: 22.05.2003
1. Daca ai CI Romanesc, nu ai nicio problema, poti deschide cont la orice banca din Romania.
2. Merg fara probleme transferurile in US, chiar daca nu de pe o zi pe alta, dar poti plati taxa de urgenta si gata. Nu e ceva inspaimantator, daca vorbim totusi de vanzarea unei proprietati.

#5
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 331
  • Înscris: 04.03.2023
CI romanesc este si pasaportul rom sau numai buletinul?

#6
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 797
  • Înscris: 03.05.2019
Numai cardul de identitate. Pasaportul romanesc nu este acceptat.

#7
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Topicul asta este pt cei fara rezidenta in Rom.

#8
sec4aa

sec4aa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 17.11.2023
Desigur ca nu am un CI (nici macar temporar)...orice cetatean roman are un CNP. Nu stiu daca bancile pot trimite un SMS la un telefon din US...cred ca pot, dar nu este o practica curenta.
Singura posibilitate pare a fi Libra, dar nu raspund prea repede la intrebari pe email iar chat bots sunt aiurea.
Inteleg ca trebuie sa treci prin banci ca sa faci o tranzactie imobiliara in RO dar nu pare posibil sa deschizi un cont bancar in RO fara dureri de cap. As putea incerca sa fac CI temporar bazat pe certificat de mostenitor dar asta se face in timp, cu vizita la "sectorist" samd. As putea un incerca wire transfer direct de la banca cumparator la o banca din US dar si asta cere timp pentru validare ca banii au intrat in cont...Exista o forma W9 aici in US care este necesara la o banca in RO pentru a evita impozitarea in RO pentru persoanele care nu au rezidenta fiscala in RO...ar trebui sa fie suficienta din moment ce intre RO si US nu exista impozitare dubla...banca din RO trimite "castigurile" pentru a fi impozitate in US. Nu inteleg care este piedica atata timp cat ai suficienti bani in cont ca sa platesti pentru mentenanta contului...poate 2FA pentru parola dar si asta se poate face printr-o aplicatie de autentificare.

#9
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 797
  • Înscris: 03.05.2019
Te referi la mine? Eu am raspuns la intrebarea ta. Sfatul initial, cel cu obtinerea unui CId temporar, este corect. Doar cu pasaport nu iti deschide nineni cont bancar in Romania. Dar asta nu te impiedica sa deschizi un Revolut sau Wise, de exemplu. Atata doar ca nu o faci ca cetatean roman, ci american.

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.462
  • Înscris: 28.10.2018
Eu nu inteleg de ce nu se poate face viramentul pentru tranzactia de vanzare direct intr-un cont strain? De ce trebuie intre conturi romanesti?

#11
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Sincer pana anul asta nu am auzit de revolut sau wise. Daca , ipotetic, cineva vinde o casa de 100k euro isi poate pune banii cu incredere in astea ? Nici de libra nu am auzit mare lucru. Incerc sa ma informez dar neincrederea si nelamurirea persista.

 abac, on 20 noiembrie 2023 - 00:40, said:

Eu nu inteleg de ce nu se poate face viramentul pentru tranzactia de vanzare direct intr-un cont strain? De ce trebuie intre conturi romanesti?

in principiu banuiesc ca se poate, nu e obligatoriu sa fie intre conturi romanesti.

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.931
  • Înscris: 13.03.2005
Dacă vrei număr de telefon românesc, ai opțiunea Xoyo, unde cu 9 lei pe lună ai număr și eSim...

Editat de wertyck, 20 noiembrie 2023 - 06:42.


#13
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 521
  • Înscris: 11.02.2006

 sec4aa, on 17 noiembrie 2023 - 20:27, said:

Am o intrebare simpla, cred eu, dar este cam greu de gasit un raspuns clar.
Sunt cetatean roman si american cu rezedenta stabilita in USA, cetatenie dubla si rezidenta fiscala in USA.
Este posibil sa deschid un cont la o banca in Romania?
Se poate face online, sau este nevoie de o vizita la sucursala?
Vreau sa am un cont pentru ca o sa trebuiasca sa vand o propritate mostenita in RO, si apoi sa transfer la o banca in USA.
Multumesc

Pare că Libra Bank permite deschidere de cont online pt cetățenii români din SUA și nu numai  https://www.libraban...persoane-fizice
Banca  e ok, am cont de mai mulți ani, serviciile lor funcționează fără probleme și fără costuri Posted Image

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  libra.png   455,69K   18 download-uri


#14
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 331
  • Înscris: 04.03.2023
Am deschis cont la ing. Ca nerezident roman.

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.462
  • Înscris: 28.10.2018

 it_is_me, on 20 noiembrie 2023 - 14:21, said:

Pare că Libra Bank permite deschidere de cont online pt cetățenii români din SUA și nu numai  https://www.libraban...persoane-fizice
Banca  e ok, am cont de mai mulți ani, serviciile lor funcționează fără probleme și fără costuri Posted Image

Vad in lista lor de comisioane:

Plati Instant (aplicabile pentru plati sub 50.000 lei) - gratuit

Si imediat dedesubt:

Plati in favoarea clientior LIBRA INTERNET BANK sau in favoarea clientilor altor
banci - 10 lei

Care e smenul? Pana la urma e gratis sa faci plati in lei sau nu?

Lista de comisioane aici: https://www.libraban...misioane_PF.pdf

#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.931
  • Înscris: 13.03.2005
E gratis transferul interbancar in lei și euro din aplicația bancară pentru tranzacții sub 50000 lei sau echivalent.

#17
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 521
  • Înscris: 11.02.2006

 abac, on 26 noiembrie 2023 - 13:58, said:



Vad in lista lor de comisioane:

Plati Instant (aplicabile pentru plati sub 50.000 lei) - gratuit

Si imediat dedesubt:

Plati in favoarea clientior LIBRA INTERNET BANK sau in favoarea clientilor altor
banci - 10 lei

Care e smenul? Pana la urma e gratis sa faci plati in lei sau nu?

Lista de comisioane aici: https://www.libraban...misioane_PF.pdf

"Șmenul" de care întrebi are răspuns exact în pdf-ul respectiv, citește și vezi dacă esti "eligibil" sau nu pt. costul de 10 lei per tranzacție.

#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.462
  • Înscris: 28.10.2018
Nu am resusit sa descifrez pdf-ul. Se pare ca nici tu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate