Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Caine vomita in masina

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Si cainii au rau de masina sau rau de mare,nu e nimic nemaipomenit in asta. După ce se maturizeaza manifestarile se atenueaza. Tin minte cand am dus-o la vaccinat pe una din cateluse: avea botul plin de spume incat veterinarul a intrat în panica crezand ca are turbare.

#20
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Ce sa vezi , cainii mei nu vomita nici in barci de viteza...normale nu de competitie , pe mare la valuri de peste 3 metri sau ape linistite Posted Image !
@yo6ial , ai fugit Posted Image cu prostiile copiate de pe net ? Sau iti e frica sa dai berea Posted Image ?
Banuiesc ca nu ai caini , doar iti dai cu parerea si pe ton ferm !

Edited by Alltrack, 17 November 2023 - 02:03.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 krtyna, on 16 noiembrie 2023 - 19:05, said:

Am un pui de ciobanesc si de cate ori il duc cu masina imi vomita in ea.
Cum sa il fac sa nu mai vomite?
cusca pusa pe ceva mai sus cat sa vada pe geam.

#22
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.10.2006
Deci ultimul contra-argument a rămas sprijinit un typo... :)

#23
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Eu nu inteleg ce mai vrei ! Si cum as putea sa te intreb daca AI CAINI...VORBESTI DIN EXPERIENTA PRACTICA sau din auzite ?

Prescurtat ! Ai venit , ai intrat puternic cu ceva de genul ''voi spuneti prostii...eu sunt mega destept...ai copiat de pe undeva definitia vertijului in termeni medicali '' !

Ti-am raspuns clar , nu e aplicabil la marea majoritate...ti-am dat si o gramada de dovezi si ti-am mai spus ca e doar una dintre multele posibile cauze !
Una e sa faci testul pe sprinteneala...pe nemancate...alta e cu burta plina , una e sa te simti bine cu soferul ala care conduce elegant si alta cu un dilau cu care iti este frica !

Alt exemplu , dupa ce m-am casatorit , am fost ''obligat'' Posted Image sa primesc mai multa lume in masina Posted Image ! Pana atunci , cui nu-i convenea stilul meu de condus sportiv...PA !

Vreo 2 ani m-am certat cu multa parte ''feminina'' , ba ca accelerez prea brusc...ba ca iau curbele in forta...ba ca schimb vitezele prea...ba ca bag frane brutale , asta desi mie mi se parea ca am redus deja la MAXIM totul si ca mai elegant de atat nu se poate .

Ulterior mi-am propus sa ma autoanalizez ! Cel mai important lucru...am renuntat la franele inutile si bruste...am inceput sa pastrez distanta fata de cel din fata...ca de obicei stateam la ''aspiratie'' , acum(adica de vreo 20 de aniPosted Image ) gestionez in general din acceleratie iar franele le bag incet si in lung . Am vazut ca la depasiri bagam in viteza inferioara ceea ce producea un soc , ''acum'' imi fac niste calcule si depasesc prin ''elan'' usor si elegant . Muuulte altele ca nu o sa scriu un roman .

ONTOPIC - Conteaza mult stilul de condus pentru TOTI ceilalti din masina , indiferent daca e vorba de oameni sau animalute !

PS - @yo6ial , pot sa te duc legat la ochi si sa te simti minunat , pot sa te duc si nelegat la ochi si sa vomiti...sau mai rauPosted Image !!!

Edited by Alltrack, 17 November 2023 - 17:25.


#24
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.10.2006
Eu vorbesc din experiența acumulată în ultimii 40 de ani.
Am crescut, trăit și sper să îmi dau și ultima suflare în preajma unor animale ca astea.

[ https://i.ibb.co/zZ6hJ3Z/Screenshot-20231117-174442-2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
iphone 1 ebay

Vrei să-ți trimit copie după pedigree? N-am. Eu îs corcitură. :))

#25
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 yo6ial, on 17 noiembrie 2023 - 17:50, said:

Eu vorbesc din experiența acumulată în ultimii 40 de ani.
''MITU"" Posted Image ! In ultimii 11 ani cu 2 ''nemti din germanezia'' cu mega pedigree , pe care ii iau peste tot...adica PESTE TOT ! Si au ''sediul''in casa !

#26
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.10.2006
No, deci experiența ta - doi căței.
Dar în vreo treizeci de ani ai să mă ajungi, poate, din urmă.

Oricum, nu de dat în bărci și nici de curse cu bemveul vorbim ci de răul de mișcare al animalelor.

Ciobăneștii tăi sunt destul de înalți și au instinctul de a urmări (cu ochii) tot ce mișcă. Din mașină, mișcă copacii, alte mașini și chestii afară.

Dar nu toți cățeii sunt captivați de ce se întâmplă afară ca să stea permanent cu ochii pe geamuri și să evite fixarea pe chestii din interior în timpul mișcării.

Ce mi-e clar e că n-o să pricepi niciodată cum e și nici de ce decât când ai s-o simți pe pielea ta.
Ia un Uber prin oraș, zi-i că te grăbești și citește o carte pe parcursul plimbării.
Nu... nu tre să dai gata tot romanul, doar să citești, în timpul unei deplasări controlate de altcineva.
Și preferabil zi-i s-o calce până în curul celui din față apoi să frâneze, să lase distanță și s-o țină așa tot drumul. Ca pe DN1 când e balamuc.

Cine nu a trecut prin așa ceva nu are ce comenta.



#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
eu am un staffy
pana sa iau cusca se agita in masina nu era chiar ok,
de cand e in cusca nu am avut nici o problema cu ea.
in general conduc brutal in oras si foarte cursiv in afara, de adorm toti in masina.

#28
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 yo6ial, on 17 noiembrie 2023 - 20:02, said:

No, deci experiența ta - doi căței.
Dar în vreo treizeci de ani ai să mă ajungi, poate, din urmă.

Ciobăneștii tăi sunt destul de înalți și au instinctul de a urmări (cu ochii) tot ce mișcă. .

Ce mi-e clar e că n-o să pricepi niciodată cum e și nici de ce decât când ai s-o simți pe pielea ta.
Ia un Uber prin oraș, zi-i că te grăbești și citește o carte pe parcursul plimbării.

Cine nu a trecut prin așa ceva nu are ce comenta.
E ultima postare la care iti raspund !
Ti-am spus ca am caini de vreo 40 de ani , peste 10 in total , ultimii sunt de departe cei mai plimbati cu masina !
Ciobanestii mei , nu s-au nascut mari Posted Image , i-am luat pe la 6 saptamani pe ambii...incapeau si intr-un buzunar mai mare Posted Image !
Lasa-ne cu uberul tau , te rog frumos !
Cand o sa mergi tu peste 25 de ani , in dreapta cu sute de agenti/e de vanzari...soferi de livrari...la volan , cu masini de la Tico la....DUBE...de la noi...la troacePosted Image , care mai de care mai vitezomani/e...multe femeiPosted Image , vorbim , DAR ASTA NU SE VA INTAMPLA NICIODATA ! In distributie e pe viteza , pe presiune , pe targete...nu plimbari de placere cu taxiuri de fite ! Si cu citit , parametri de vanzare , situatii , facturi , foi de parcurs , Excel-uri pe laptop/tablete....NU ROMANE !!!
Am inteles ca pana acum ai discutat doar cu tuturei , dar pe SP poti avea surprize mari in spatele unui ''nick'' !
Sanatate ! Si PA...nu vreau sa te bag la ignore...decat daca insisti in aiureli in continuare !

Edited by Alltrack, 18 November 2023 - 15:07.


#29
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Majoritatea cainilor se adapteaza bine la mersul cu masina, dar necesita un pic de rabdare.
E important sa nu manance inainte iar condusul sa fie cat mai lin, evitate pe cat posibil drumurile cu serpentine in prima faza.
Si a mea a avut rau de masina la inceput dar acum e ok, chiar ii plac plimbarile.

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cand l-am adus pe puiul de setter de la 500 km distanta, am crezut ca nu va supravietui drumului. A inceput  sa vomite dupa nici 10 km. A trebuit sa fac o multime de pauze. Avea 3luni si jumatate iar acum are 14 ani si jumatate dar dupa ce a trecut  de un an nu a mai avut rau de masina. Pe Schnauzer l-am luat de la peste 600 de km si a suportat foarte bine drumul. Celalalt setter, luat in 1996 de la 250 km nu a avut nimic, nici macar pipi nu a facut pe drum desi avea doar 6 saptamani.

#31
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
Cel mai bine e sa stea in cusca, in masina. O cusca nu prea mare, asa incat sa aiba sprijin! Fara mancare inainte, 4-5 ore.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate