Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Havana - Miami - Nicaragua - Costa Rica - Medellin

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsomething00, on 16 noiembrie 2023 - 16:47, said:

Asta zici tu.
Eu am un coleg belgian care nu a fost lasat sa intre in SUA pt ca fusese in Cuba si avea nevoie de viza (nu mai avea voie cu esta).

Nu d-aia nu l-au lasat sa intre. N-a spus el tot

#20
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006

View Postsomething00, on 16 noiembrie 2023 - 16:47, said:

Eu am experienta cu situatia asta pt ca am fost in Iran.
Nu a trebuit sa iau alta viza pt SUA.
Au zis ca daca m-au verificat o data e de ajuns Posted Image
Am nimerit sa aterizez in San Francisco fix in ziua cand a bagat-o Trump pe aia cu cele 6 state musulmane. Si atunci m-au bagat la interviu suplimentar.
Am mai fost de vreo 5 sau 6 ori dupa acel incident si nu mai mi-au zis niciodata nimic.
A naibi viza de Iran mai si arata fix ca aia de SUA si e pagina urmatoare din pasaport Posted Image

Deci ce ziceti, ar fi sigur sa merg in Cuba (Havana) si de acolo sa am zbor direct in SUA (Miami) avand deja viza mea de B1/B2 ?

Sau voi fi luat la interviuri suplimentare, risc sa ma intoarca inapoi etc ?

Am luat anul trecut acea viza si am intrat fara probleme in San Francisco (dar venind din Amsterdam Posted Image nu din Cuba)

Edited by allah2, 16 November 2023 - 20:30.


#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View Postallah2, on 16 noiembrie 2023 - 20:29, said:

Deci ce ziceti, ar fi sigur sa merg in Cuba (Havana) si de acolo sa am zbor direct in SUA (Miami) avand deja viza mea de B1/B2 ?

Nu cred ca gasesti zbor in SUA

#22
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Sunt vreo 5 zboruri pe zi intre Havana si Miami

Attached File  flights.jpg   141.9K   10 downloads

Vreau doar sa nu risc sa nu fiu primit in SUA din cauza ca vin din Cuba

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015
Inseamna c-am ramas eu in urma

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 16 noiembrie 2023 - 18:05, said:

Poate e chestie de perceptie, dar mie nu mi se oare ca e nici o țara de acolo dezvoltată.

A-B-C
(Aruba Bonnaire si Curacao)
Alt aer (dar si alti bani)

#25
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Vorbeam noi anul trecut de ABC daca mai iti aduci aminte, @Tsunamii, cand cautam informatii de pe acolo inainte sa plec. Da sunt diferite de restul continentului, dar asta si din motiv ca sunt foarte mici si au noroc cu mana olandeza. Dar e plictiseala mare acolo sincer sa fiu.

Mai action prin Costa Rica, Panama, si restul. Iar la dezvoltare ma refer ca diferenta intre Nicaragua si Costa Rica este de la cer la pamant.

Anul asta am fost in Thailanda, Indonesia si Sri Lanka si aici la fel, diferente de la cer la pamant intre tari, chiar daca pentru standardele noastre, toate aceste tari nu sunt dezvoltate.

@initiator, tot nu inteleg de ce vrei sa te complici cu Havana - Miami. Te expui unei riscuri care iti pot distruge vacanta ca sa ce? Customs pe aeroport in USA sunt jegosi, o sa te ia la intrebari, controale si tot pot sa se decida sa nu te lase. Chiar si asa in Miami exista "Little Havanna" si sunt mai toleranti fata de restul tarii, acolo locuind cei mai multi cubanezi din afara Cubei.

Edited by business11, 17 November 2023 - 09:37.


#26
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Am intrebat Ambasada SUA din Romania si mi-au raspuns prin email ca avand viza, pot calatori oricand in Cuba si apoi in SUA fara nicio problema

Iar eu mergand in Miami din Cuba, unde si asa sunt 5 zboruri pe zi, nu cred ca o sa fie nimic deosebit pt ei in legatura cu mine ca vin de acolo... e o ruta foarte uzuala si zilnic vin sute de oameni in aceesi situatie ca si mine


Vreau sa includ si Havana deoarece mereu mi-am dorit sa o vad. La fel si Miami, cu atat mai mult cat am fost in SUA anul trecut si mi-a placut maxim

Apoi baza ar fi junglele si wildlife-ul din Costa Rica + orasele coloniale din Nicaragua. Nu am vrut Guatemala / Belize deoarece am vazut deja multe piramide si un stil cat de cat asemanator in Mexic. Iar Panama parca nu ma atrage asa mult (imi doresc mult mai mult sa vad Miami; iar apoi aleg Medellin deoarece e ceva mai diferit fata de cele doua)

Preferintele mele subiective bineinteles, in momentul de fata

#27
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Nu e nimic greșit, nu are cum sa iasă rău.

#28
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Salut. Tocmai ce ne-am intors din Mexic si Cuba.
In Cuba am stat 10 zile. Am vizitat: Havana, Vinales si apoi am fost o leaca in fieful cocalarilor rusi (Varadero). :)
Noi calatorim cu un copil de 1 an si 9 luni asa ca nu am vrut sa facem drumuri de 8-10 ore cu masina. Ceea ce ne-a cam redus arealul de vizitat.
Cateva observatii:
1. nu ni s-a pus stampila in pasaport.
2. trebuie sa ai viza inainte sa te imbarci in avionul spre Cuba. majoritatea companiilor aeriene vand viza la check in. noi am ales sa o cumparam on line pentru ca nu am vrut sa riscam. pretul on line nu era cu mult diferit fata de ce plateai la ghiseu. ce a facut-o insa foarte cumpa a fost costul transportului care practic a dublat pretul celor 3 vize la un loc.
3. inainte e imbarcare trebuie sa ai un QR code primit dupa ce completezi un formular on line. Noi nu am stiut de el si ne-am trezit in aeroport fara internet ca nu avem cum sa ne imbarcam. https://dviajeros.mi...s.gob.cu/inicio
4. nu schimbati bani la ghiseele oficiale. intrebati la hotel, restaurante etc. oficial schimbul este 120 CUC pe dolar. Pe piata neagra este 240-270 euro/dolar. este complet safe sa schimbati la hotel.
5. nu schimbati foarte multi bani. peste tot se poate plati in dolari sau euro. oamenii prefera oricum euro sau dolari la cum se devalorizaza moneda locala
6. nu se gaseste mare lucru de cumparat asa ca orice aveti nevoie, luati in bagaj. scutece pentru copii am vazut doar intr-un magazin pt turisti straini in Varadero. Lapte praf pt copii nu am vazut nicaieri.

Havana este un oras minunat. Saracie multa. Complet adevarat. Insa atmosfera orasului este fantastica. Peste tot este muzica live. Oameni care danseaza. Foarte foarte placut. Daca toate cladirile ar fi renovate, ar fi probabil unul dintre cele mai frumoase orase din lume.
Recomand sa stati in Havana Vieja. Asa sunteti in miezul actiunii.

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Foarte folositor mesajul!

Din punct de vedere al sigurantei cum sta situatia? Eu cand am fost in 2017 mi s-a parut foarte safe, adica localnicii nu se luau de tine fara motiv. Cei drept am ezitat locurile mai rau famate. Dar din videourile de pe YouTube am inteles ca dupa perioada COVID 2020-2022, situatia criminalitatea asupra turistiilor ar fi crescut (datorita saraciei locale).

#30
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postbusiness11, on 08 ianuarie 2024 - 12:48, said:

Foarte folositor mesajul!

Din punct de vedere al sigurantei cum sta situatia? Eu cand am fost in 2017 mi s-a parut foarte safe, adica localnicii nu se luau de tine fara motiv. Cei drept am ezitat locurile mai rau famate. Dar din videourile de pe YouTube am inteles ca dupa perioada COVID 2020-2022, situatia criminalitatea asupra turistiilor ar fi crescut (datorita saraciei locale).


Nu ne-am simtit in nesiguranta insa nici nu ne-am aventurat prin locuri neturistice si nici nu am fost pasari de noapte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate