Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Havana - Miami - Nicaragua - Costa Rica - Medellin

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
As vrea sa fac un tur de vreo 23 de zile prin Miami + America Centrala (Cuba, Nicaragua, Costa Rica, Columbia)

M-am gandit la un traseu de genul (in aceasta ordine):


Havana - (zbor) Miami - (zbor) Nicaragua - (cu masina inchiriata) Costa Rica - (zbor) Medellin (Columbia)


Am ales zonele / orasele ce ma atrag cel mai mult din acea zona si in functie de ce zboruri directe sunt posibile


Ar fi vreo problema din punct de vedere al intrarii in fiecare tara ?

Am citit ca doar Cuba cere viza, dar pot sa o iau de la ambasada din Bucuresti. Pentru SUA am deja viza, am mai fost anul trecut


E vreo problema daca intru in SUA din Cuba daca eu am viza de turist? Nu ar trebui, dar cine stie


In Nicaragua vreo sansa sa nu ma primeasca in tara cand ajung ? (gen cum se mai intampla cu Romanii ce ajung in Mexic) Dar voi veni din Miami in Nicaragua

#2
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
As ocoli Nicaragua.
Și cum adică cu mașina închiriată? De unde pana unde cu mașina și de unde pana unde cu avionul?
Costa Rica e foarte ok dar cam scumpă. Mașinile de închiriat sunt scumpe.
Guatemala merita si ea, mai ales Tikal.
Nu cred ca-i interesează pe americani ca vii din Cuba, nefiind cetățean american.
Ma îndoiesc sa ai vreo problema in general, aia din Mexic erau băgați in alte chestii.

Nu aunt decât câteva orașe care poate merita văzute in zona din traseul tău. Poate Miami, Panama city și Havana.  Și poate Antigua dacă o iei prun Guatemala.
Sunt însă multe alte chestii de văzut și făcut.
Și sa știi ca numai într-una din tari poți petrece toate zilele.
Mai bine și ce te interesează in mod deosebit. Istorie, orașe, natura, plaje,  construcții, vulcani, munți, animale, culturi indigene?

Edited by vrajitoruldinoz, 16 November 2023 - 08:13.


#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015
Nu cred c-o sa ai zbor Havana - Miami, poate in Mexic si de acolo in Miami, desi, sincer nu stiu de ce tii sa mergi in State

#4
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Tu nu știi ca ai trăit ani acolo, dar pentru el poate e interesant.

#5
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Initial am vrut sa vad Costa Rica: parcuri nationale cu jungle, plaje exotice, animale etc

Apoi am citit numai lucruri bune despre Nicaragua (vulcani, ieftin, orase coloniale)

Si m-am gandit sa adaug la cele doua tari si orasele care ma atrag cel mai mult din zona (Miami, Havana si Medellin)

SUA mi-a placut super mult dar inca n-am vazut Florida. Havana mereu mi s-a parut super interesanta de vazut. Iar asa profit sa vad si Columbia (multi zic ca Medellin e mai frumos ca Bogota)

Am verificat si sunt zboruri pe ruta ce am facut-o

Mi-e frica doar sa nu fiu primit prin nu stiu ce tara, din nu stiu ce motiv Posted Image

Daca cineva e interesat de intinerariul meu, cam asta ar fi momentan (vad ce mai schimb la el):


15:35 Madrid - 19:45 Havana

Havana 4n (cu Playa del Este la 30min cu bus)

zbor de 1h10  10h30 - 11h40

Miami 4n (Miami Beach, Art Deco, South Beach; Downtown Miami cu Brickel, Bayside Marketplace si parcurile; Little Havana, Vizcaya Museum; Everglades National Park)

zbor de 2h40  12h15 - 13h58

Nicaragua 5n

inchiriat masina condus 1h20 cu vazut pe drum Masaya Volcano si dormit in Granada 4n

3 zile complete in Granada cu Laguna de Apoyo, Isletas de Granada, si Mombacho Natural Reserve

1h20 pana la San Jorge cu Ometepe Island din Lacul Cocibolca si dormit cat mai aproape de granita 45min sau chiar in Costa Rica 1n

Costa Rica 8n

(masina inchiriata de schimbat la granita prin https://www.alamocos...com/central.htm)

3h30 pana la La Fortuna (Arenal Volcano, La Fortuna waterfall, vazut Sloth/lenesi, Hot Springs, El Salto etc) 3n

1h30 pana la Parque Nacional Volcán Poás cazat in drum spre Quepos 2h pe la Crocodile Bridge 1n

3h20 pana la pana la Quepos 3n
- magrove boat tour (eventual cand ajungem)
- plaja combinat cu mers 50min pana la Uvita eventual cu whale watching 8h30 - 3h
- Manuel Antonio National Park

2h30 - 3h pana la San Jose 1n

zbor Avianca de 1h55 - 10h35am - 13h30

Medellin 3n (cu day trip la El Penol si Guatape, bus de 2h)

21:50 Medellin - 13:20 Madrid

Total: 24nopti
Perioada: cel mai bine ianuarie/februarie

#6
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Nu-i rău, vreau și eu :)
Cum am zis, eu as pune orasele numai cat sa intri și sa ieși din ele, nu as petrece mai mult de câteva ore nici in alea așa zis vestite.
Vulcani sunt peste tot din Mexic in jos.

Zona aia din Quepos e super comercială dar e ok. M. Antonio merita o zi. In Arenal lucrurile principale de făcut sunt băile in râuri, sărit dense stânci in apa, raul termal și zipline. Merita sigur 2-3 nopți. Nu știu care e bugetul, dar e un hotel acolo care mie imi place și nu e prea scump, nse cheamă Arenal Observatory.
La închiriat mașini e plin de tzepe. Alamo cred ca e buna. La fel Sixt și vamos. Nu uita sa faci poze amănunțite de jur împrejur, sub, deasupra, înăuntru.
Nu închiria mașina normala, ia ceva cu garda la sol mai mare. Multe drumuri, in special cele de acces, nu sunt asfaltate, pantele sunt abrupte, mai și ploua. 4x4/awd ar fi ideal, dar dacă ești atent nu e obligatoriu. Eu am ramas intr-o jungla prin belize cu un jeep 4x2 dar asta numai o data din nu știu câte tari și km.
Dacă vrei animale cu adevărat cred ca cel mai bine e in Corcovado și Totuguero.
Mai merita atenție si Monteverde dar clar nu poți sa le faci pe toate. Prefer Arenal.
Oriunde te-ai duce, ia un tur de noapte. Vezi mai multe animale și jungla e interesantă in întuneric.
Vezi ca se merge mai încet decât te-ai aștepta, la timpii de condus.
Oricum ce ai pus tu acolo e ok, nu are cum sa fie foarte rău.

Edited by vrajitoruldinoz, 16 November 2023 - 10:38.


#7
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Mie mi se pare cam pe graba si ingramadit totul.
De exemplu eu am fost 23 de zile in Guatemala si Belize si am vazut doar chestiile majore.
I decembrie mergem 25 de zile Cuba si Mexic.

Pt 23 de zile as scoate clar Miami din lista si m-as concentra pe una dintre zone.

Nu am fost in Nicaragua si Costa Rica.

M-am uitat la Costa Rica pt acum in decembrie dar am decis sa luam ceva mai turistic. La anu cred ca o luam iar in considerare. Ca e cap de lista :)

Daca ai viza pt SUA nu o sa ai probleme cu intratul in tara daca ai fost in Cuba. S-au schimbat regulile pt cei care vin cu ESTA. Ca acum tre sa iei viza daca ai fost in Cuba.

La fel nu o sa ai probleme prin tarile din America centrala daca ai viza de SUA.

Noi am avut probleme in Belize dar dupa ce au vazut stampilele din SUA ne-au lasat in pace. Ne-au explicat ca e din cauza romanilor care trec apoi ilegal in SUA. Pasaportul romanesc era pasaport cu risc pt ei.

#8
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 21.10.2006
Ca recomandare - eventual viziteaza Canalul Panama.
Poate fi o experienta unica.

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Din 2021 Cuba este un stat SST pentru americani, adica "State Sponsor of Terrorism". Orice viza de Cuba duce automat la reviziurea vizei de USA. Adica americanii o sa recontroleze viza ta si ti-o pot anula fara motiv, pentru pur si simplu stat ca ai vizitat Cuba.

Turul este frumos, doar ca nu inteleg de ce vrei sa ajungi prin state? Eu zic sa ramai pe America Centrala/de Sud si vezi America alta data. 23 de zile o sa vezi ca sunt foarte putine, deoarece acolo orasele si zonele sunt uriase si nu se compara cu ce stim noi. Doar in Miami as pierde 5-6 zile + ca merita sa vezi si Florida nu doar Miami. Ia in calcul avioane pierdute, avioane intarziate, probleme cu vizele etc.

Daca tii neaparat sa vezi Cuba, atunci nu as mai merge in America din motivele mai sus mentionate.

Costa Rica este foarte frumoasa, am fost acolo 5 saptamani la surfing. Preturile foarte ridicate, totul in USD.

Pentru Cuba uitate la Kurt Caz pe YouTube.

Columbia este preferata mea. Si Bogota merita vazuta, dar Medellin are un fler anume.

Daca tot esti in zona merita sa vezi si Panama, zici ca esti la Monaco. De acolo trecere in Costa Rica si dupaia NIcaragua. Ai avea un tur sensational. In America centrala stii si tu, problemele de siguranta pot aparea imediat, mai ales Nicaragua, Guatemala, El Salvador, dar daca nu te plimbi de nebun pe nicaieri, totul este cat de cat safe.

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

 business11, on 16 noiembrie 2023 - 12:55, said:

Daca tii neaparat sa vezi Cuba, atunci nu as mai merge in America din motivele mai sus mentionate.

N-are treaba americanu cu Cuba.
Nu stiu ei ca ai fost in Cuba

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Eu in 2017 am primit stampila in pasaport cu Cuba, pe langa hartia aia care o numesc ei viza.
Plus ca stiu pe cineva care fusese in Venezuela si Cuba si dupaia nu l-au lasat sa intre in Turcia pe motive politice.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

 business11, on 16 noiembrie 2023 - 13:21, said:

Eu in 2017 am primit stampila in pasaport cu Cuba, pe langa hartia aia care o numesc ei viza.
Plus ca stiu pe cineva care fusese in Venezuela si Cuba si dupaia nu l-au lasat sa intre in Turcia pe motive politice.

Pai cubanezii nu pun stampila in pasaport.
(2006 si 2012), cel putin nu in pasaportul Canadian

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 allah2, on 16 noiembrie 2023 - 09:18, said:


Miami 4n (Miami Beach, Art Deco, South Beach; Downtown Miami cu Brickel, Bayside Marketplace si parcurile; Little Havana, Vizcaya Museum; Everglades National Park)


Aici as adauga si insula vedetelor. vazuta doar din/de pe vapor/vaporas/barca, depinde cu ce calatoresti.

#14
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Eu daca zbor din Havana in Miami e clar ca stiu ca vin din Cuba :)

Pe net gasesc doar ca, in acest caz, nu mai poti merge cu ESTA ci ca trebuie o viza de turist (in cazul in care ai fost in Cuba si dupa vrei in SUA)

Dar eu care am deja o viza de turist de dinainte sa merg in Cuba ? O trebui sa "refac" acea viza de turist ?

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 Tsunamii, on 16 noiembrie 2023 - 13:41, said:


Pai cubanezii nu pun stampila in pasaport.
(2006 si 2012), cel putin nu in pasaportul Canadian

Since October 2022, The Cuban authorities do NOT stamp any passports on arrival or departure ( unless you specifically ask them for a stamp in your passport), eliminating concrete evidence that you’ve travelled to Cuba. It’s like you were never there!

Eu in 2017 cum am spus am primit o stampila in pasaport, dar am schimbat pasaportul oricum intre timp. Nu mai imi aduc aminte dar parca te intreaba/te pune sa completezi la aeroportul din USA, daca ai vizitat niste tari de pe lista lor, sau tin eu minte gresit?

@allah2, noi oricum nu suntem in ESTA.

#16
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 Tsunamii, on 16 noiembrie 2023 - 13:17, said:



N-are treaba americanu cu Cuba.
Nu stiu ei ca ai fost in Cuba

Asta zici tu.
Eu am un coleg belgian care nu a fost lasat sa intre in SUA pt ca fusese in Cuba si avea nevoie de viza (nu mai avea voie cu esta).

 allah2, on 16 noiembrie 2023 - 13:59, said:

Eu daca zbor din Havana in Miami e clar ca stiu ca vin din Cuba Posted Image

Pe net gasesc doar ca, in acest caz, nu mai poti merge cu ESTA ci ca trebuie o viza de turist (in cazul in care ai fost in Cuba si dupa vrei in SUA)

Dar eu care am deja o viza de turist de dinainte sa merg in Cuba ? O trebui sa "refac" acea viza de turist ?


Eu am experienta cu situatia asta pt ca am fost in Iran.
Nu a trebuit sa iau alta viza pt SUA.
Au zis ca daca m-au verificat o data e de ajuns :)
Am nimerit sa aterizez in San Francisco fix in ziua cand a bagat-o Trump pe aia cu cele 6 state musulmane. Si atunci m-au bagat la interviu suplimentar.
Am mai fost de vreo 5 sau 6 ori dupa acel incident si nu mai mi-au zis niciodata nimic.
A naibi viza de Iran mai si arata fix ca aia de SUA si e pagina urmatoare din pasaport :)

 business11, on 16 noiembrie 2023 - 12:55, said:


Daca tot esti in zona merita sa vezi si Panama, zici ca esti la Monaco. De acolo trecere in Costa Rica si dupaia NIcaragua. Ai avea un tur sensational.

Fis asta e turul la care ma gandesc eu pt anul viitor.

Culumbia e imensa asa ca o las pt vizita separata. Mama cat am visat la scufundari in Malpelo. Dar se amana nedeterminat :)

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Eu am un coleg de munca cu cetatenie iraniana. A plecat in concediu Viena - Punta Cana la dus cu escala la Madrid, la intors cu escala la Miami si ulterior Madrid. La intoarcere se urca in avion, zboara pana in Miami, iar acolo ii zic aia ca nu are voie sa tranziteze prin America si l-au pus pe avion inapoi catre Republica Dominicana. De acolo a mai stat 4 zile pana sa prinda un avion direct catre Europa.

Referitor la turul tau, da este o experienta unica. America Centrala este foarte exotica din punctul de vedere al dezvoltarii. In timp ce Panama City si multe parti din Costa Rica sunt foarte dezvoltate si bogate, in restul tariilor (Nicaragua, Guatemala, El Salvador) intalnesti doar saracie, coruptie, criminalitate. Ce nu mi-a placut acolo era ca toata lumea trage de tine, ba se le cumperi din produse, ba sa iti ofere ceva, ba femei pentru aventuri, doar ca te vad strain.

Noi am fost 4 barbati si nu ne-am simtit unsafe, dar situatie se poate schimba foarte repede cand apar niste sicarsiosi dinaia cu pistoalele dupa ei. La hotelurile unde am stat mereu ne atentionau in ce zona sa nu intram, ce sa evitam si sa nu umblam cu carduri + bunuri multe pe noi, mai bine 100usd de caciula, care nu ne dor in cazul in care sunt furati. Daca ai carduri dupa tine te duc aia la bancomate si te "tortureaza" acolo pana scoti tot ce se poate.

Edited by business11, 16 November 2023 - 17:12.


#18
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Eu nu numai Miami l-as sari ci și Cuba și Columbia și as sta între Belize/Guatemala/Nicaragua și Panama. Mult prea mult timp petrecut prin aeroporturi. Dar merge și așa.

 business11, on 16 noiembrie 2023 - 17:06, said:

Eu am un coleg de munca cu cetatenie iraniana. A plecat in concediu Viena - Punta Cana la dus cu escala la Madrid, la intors cu escala la Miami si ulterior Madrid. La intoarcere se urca in avion, zboara pana in Miami, iar acolo ii zic aia ca nu are voie sa tranziteze prin America si l-au pus pe avion inapoi catre Republica Dominicana. De acolo a mai stat 4 zile pana sa prinda un avion direct catre Europa.

Referitor la turul tau, da este o experienta unica. America Centrala este foarte exotica din punctul de vedere al dezvoltarii. In timp ce Panama City si multe parti din Costa Rica sunt foarte dezvoltate si bogate, in restul tariilor (Nicaragua, Guatemala, El Salvador) intalnesti doar saracie, coruptie, criminalitate. Ce nu mi-a placut acolo era ca toata lumea trage de tine, ba se le cumperi din produse, ba sa iti ofere ceva, ba femei pentru aventuri, doar ca te vad strain.

Noi am fost 4 barbati si nu ne-am simtit unsafe, dar situatie se poate schimba foarte repede cand apar niste sicarsiosi dinaia cu pistoalele dupa ei. La hotelurile unde am stat mereu ne atentionau in ce zona sa nu intram, ce sa evitam si sa nu umblam cu carduri + bunuri multe pe noi, mai bine 100usd de caciula, care nu ne dor in cazul in care sunt furati. Daca ai carduri dupa tine te duc aia la bancomate si te "tortureaza" acolo pana scoti tot ce se poate.

Poate e chestie de perceptie, dar mie nu mi se oare ca e nici o țara de acolo dezvoltată. Da, Panama City are niște blocuri înalte, un Trump tower și niște autostrăzi suspendate. Din avion arata spectaculos, de la nivelul solului e diferit. Dar e unul sdin orasele lumii care sigur merita văzut, pentru ca e diferit de orice știm noi.
Costa Rica are niște chestii pe coasta Pacificului, dar in rest sigur nu poți spune ca e dezvoltată, ci un amestec. E cea mai sigura și turistică țara din America Centrală însă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate