Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Instalare Windows 11 pe Lenovo AIO 3 24 IAP7

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
apollodollce

apollodollce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.09.2012
Am luat un Lenovo All in One 3 24IAP7 cu procesor Intel i5 gen. 12. Nu ma descurc sa instalez Windows pe el. Nu are sistem de operare. Nu vede SSD -ul, atunci cand ajung cu instalarea la aceal pas. Am citit prin diverse locuri ca poate ar trebui da fac ceva setari in BIOS dar nu gasesc exact unde. Are un meniu de Bios mai nou, mai modern. In tutoarialele pe care le -am vazut eu arata altfel meniul BIOS.  Nu stiu exact unde sa intru si ce sa fac.
Am mai citit sa pun ceva drivere pe stick si sa le incarc la instalarea Windows-ului dar nu merge. Adica daca pun un driver descarcat de pe site Lenovo si e cu terminatia .exe (ca asa mi se descarcă) nu il vad pe stick atunci cand ajung sa fac asta.Am pus eu ceva drivere pe stick (sfatuit de diversi prieteni), pare ca instaleaza ceva dar in final tot nu vad SSD-ul.
Nu stiu ce sa mai fac.

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Trebuie să-ți vadă în BIOS unitățile de stocare.
Caută pe acolo ceva gen Storage.

Edited by Valy_User, 15 November 2023 - 22:01.


#3
Moshu_ro

Moshu_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 21.03.2007
Salut. Descarci Intel rapid storage de la Lenovo, apoi acel executabil il rulezi si ai optiune de instalare sau extragere fisiere. Alegi extragere si dai calea Usb-ului de instalare. Apoi la instalarea windowsului ai browse driver si alegi folderul cu driverele si gata, o sa vada ssd-ul.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
De pe emag, comentariu:

Quote

- SSD-ul nu este „văzut” de kit-ul de instalare. Este necesară căutarea driver-ului IRST pe site-ul Lenovo. Pentru descărcarea acestuia se impune introducerea seriei modelului. Folder-ul, rezultat al descărcării, se copiază pe stick-ul, bootabil, de instalare. La instalare este necesară selectarea driver-ului din folder-ul de pe stick (load driver/browse/).


#5
cico

cico

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 01.05.2005
In Bios, incearca sa dezactivezi opțiunea VMD Controller.

#6
apollodollce

apollodollce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.09.2012

View PostAdm, on 15 noiembrie 2023 - 22:16, said:

De pe emag, comentariu:
Imi descarca un fisier .exe. Daca il pun pe stick nu il gasesc atunci cand ajung la acel pas.Am putut sa il descarc si fara numarul de serie, doar am selectat medelul produsului. Trebuie sa ii mai fac ceva inainte acelui fisier executabil .exe inainte sa il pun pe stick?

Edited by apollodollce, 15 November 2023 - 22:36.


#7
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.09.2010
Dezactiveaza VMD din BIOS.
Daca optiunea nu este prezenta, o poti face "vizibila" prin combinatia de taste Ctrl + S, daca imi aduc bine aminte.
Dupa aceea poti relua procesul de instalare, pana ajungi in expertul de partitionare.

#8
apollodollce

apollodollce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.09.2012
O sa incerc cu combinatia de taste propusa de tine ca altfel nu o gasesc. Am intrat peste tot dar nu am gasit nicaieri ceva cu VMD. Pare un meniu Bios mai nou. Si eu nu am mai luacrat in Bios pana acum

Edited by Ravy, 15 November 2023 - 22:56.


#9
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Instructiunile generale pentru astfel de cazuri (in care acel exe este denumit mai jos "SetupRST.exe") sunt:

Quote

6.3 Pre-Installation of INTEL® RST driver using the "Load Driver" Method.
a.  Extract driver files from SetupRST.exe:
- Open terminal in the directory with SetupRST.exe by right-clicking the directory and selecting "Open in Terminal" or "Open PowerShell here"
- Enter the following command:
  ./SetupRST.exe -extractdrivers SetupRST_extracted
  
b.  Copy all driver files from the SetupRST-extracted to a USB key media.
c.  For Microsoft Windows OS*:
- During the operating system installation, after selecting the location to install Windows, click 'Load Driver' to install a third party SCSI or RAID driver.
d.  When prompted, insert the USB media and press Enter.
e.  Follow the prompts and browse to the location of the installation files.  Select the appropriate ‘.inf’ file (64 or 32 bit).  If a supported controller is detected there eill be no error message. Follow prompts to continue and complete the installation.

Edited by Ravy, 15 November 2023 - 23:26.


#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Caută și la Asus. Sigur le găsești gata extrase.
De la Intel citire. Ai descărcat fișierul greșit. Ai nevoie de celălalt pentru instalare win.
https://www.intel.co...cs-nuc12ws.html

Edited by Leo2006, 15 November 2023 - 23:50.


#11
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
"disable Intel VMD to make the PCI devices visible again" cu poze:
https://support.leno...ovo-thinksystem

Edited by Ravy, 16 November 2023 - 00:35.
descriere link


#12
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Intel VMD NU apare in BIOS pe toate modelele Lenovo AIO.

Pe site-ul Lenovo cauti modelul tau de AIO, descarci driverul pentru Intel RST + va fi un executabil. Il lansezi si te va intreba unde sa salveze, selectezi un folder pe stickul bootabil cu Windows. Nu conteaza numele, pui ceva gen "1'" etc.

Apoi bagi stickul in AIO, incepi procesul de instalare si cand nu gaseste SSD-ul dai load driver, cauti pe stick folderul respectiv, si vei cauta si selecta fisierul cu driver din folder. Sa ai selectata optiunea show only supported drivers. Eu am selectat pe primul, imi apareau vreo 2 drivere.
Dupa asta imediat a vazut ssd-ul si am putut aloca, formata si instala win

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
E aceeasi problema mentionata ieri aici - https://forum.softpe...ard-nu-il-vede/

Practic chipul din PC-ul ala e mai nou decat windows-ul folosit ptr instalare. In consecinta Windwosul nu are driver ptr el inclus si trebuei pus manual. la instalare.

Mai exista posibilitatea ca versiunea pe care o ai tu pe stick sa fie deja depasita - ai facut acum stick-ul cu Media Creation Tool sau e mai vechi ?
Daca e mai vechi, recomand sa-l refaci.

Din cate stiu Microsoft a updatat imaginile de 11 acum 2-3 saptamani.

#14
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Da, am pus eu win 11 23h2 si merge fara probleme.

O sa apara intrebari cu secure boot.

Edited by cipinet, 16 November 2023 - 13:13.


#15
MAVEXD

MAVEXD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.09.2021
Poti incerca cu Rufus diverse setari poate merge.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Deja s-a lansat Media Creation Tool ptr ultima versiuen de 11 - https://www.neowin.n...-creation-tool/
Rufus e mai putin ok - e bun doar daca ai nevoie sa faci bypass la cerinte. Altfel trebvuei sa faci cate un stick ptr fiecare laptop/PC pe care vrei sa instalezi.

#17
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Regula de baza.Pentru instalare Windows 10 sau 11 a se folosi de fiecare data Media Creation Tool si ultima versiune de wind. pe care o va instala acest soft pe stick si astfel se rezolva multe probleme.Am renuntat de mult timp la Rufus sau alte programe de genul,sincer nu le mai vad rostul.

#18
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Eu nu folosesc Media Creation Tool de obicei cum mai am pe acel stick și alte os-uri (atât Win cât și Linux)... Cam ăsta ar fi rostul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate