Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Fiberlink Gigabit Popular - nelamuriri

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007
Salut, locuiesc intr-un oras micut, iar pana acum aveam Fiberlink 1000, recent mi s-a pus ONT in apartament.
Astazi am aplicat pentru oferta de fidelizare, ce presupune, dupa cum mi s-a explicat, prelungirea pe 2 ani, pret mai mic si la tv si la internet, cateva luni abonament redus, restul detaliilor ramanand neschimbate.
M-am pomenit acum ca s-a semnat (a fost titularul contractului) pentru Fiberlink Gigabit Popular, cu 2 variante de viteze (nu stiu care este aplicabila la mine): EPON 500 Mbps si GPON 940 Mbps.
In primul rand, la oras exista abonament Popular?
Apoi, care va fi viteza mea, cum imi dau seamna daca sunt pe EPON sau GPON, si de ce m-au facut sa trec de la Fiberlink 1000 la acest Fiberlink Gigabit Popular ?

#2
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
"Titularul" contractului ce spune?

#3
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012

View Postgeo741, on 15 noiembrie 2023 - 20:06, said:

Apoi, care va fi viteza mea, cum imi dau seamna daca sunt pe EPON sau GPON, si de ce m-au facut sa trec de la Fiberlink 1000 la acest Fiberlink Gigabit Popular ?
încearcă un test https://www.speedtest.net/
Dar nu trebuie să fie trafic în fundal, antivirus, actualizări, browsere deschise etc,

Edited by NelsonMandravela, 15 November 2023 - 20:14.


#4
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Exista Fiberlink Popular Gigabit si la orase. In orasele mici se ofera aceste abonamente.

S-a trecut la el pentru ca nu se putea face fidelizare pe oferta Urban cat timp localitatea este pe oferta Rural. Posted Image

Fa un test de viteza pe Speedtest si ar trebui sa ai viteze de 900-930 Mbps daca ai FL. Popular Gigabit.

Sa testezi prin cablu si vezi ce viteza ai.

Oricum, 99% ai GPON, EPON nu prea mai exista pe nicaieri. Plus ca daca aveai EPON initial nu puteai sa ai Fiberlink 1000 Mbps.

Se ofera maxim FL.500 pe EPON. Ai in continuare netul de 1000 Mbps dar, de acum incolo in loc de 40 de lei pe luna o sa platesti 25 de lei pe luna.

Iar in cele 4 luni cu reducere o sa vina 12,5 lei pe luna.

Edited by catalinman, 15 November 2023 - 20:22.


#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

View Postgeo741, on 15 noiembrie 2023 - 20:06, said:

M-am pomenit acum ca s-a semnat (a fost titularul contractului) pentru Fiberlink Gigabit Popular, cu 2 variante de viteze (nu stiu care este aplicabila la mine): EPON 500 Mbps si GPON 940 Mbps.
In primul rand, la oras exista abonament Popular? Nu, doar la sate si orase mici
ps. eu am de la agentu de teren FiberLink Popular 300/150 la 8,5 lei timp de 12 luni

Edited by STARTREK1, 15 November 2023 - 20:29.


#6
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007

View Postcatalinman, on 15 noiembrie 2023 - 20:20, said:

Exista Fiberlink Popular Gigabit si la orase. In orasele mici se ofera aceste abonamente.

S-a trecut la el pentru ca nu se putea face fidelizare pe oferta Urban cat timp localitatea este pe oferta Rural. Posted Image

Fa un test de viteza pe Speedtest si ar trebui sa ai viteze de 900-930 Mbps daca ai FL. Popular Gigabit.

Sa testezi prin cablu si vezi ce viteza ai.

Oricum, 99% ai GPON, EPON nu prea mai exista pe nicaieri. Plus ca daca aveai EPON initial nu puteai sa ai Fiberlink 1000 Mbps.

Se ofera maxim FL.500 pe EPON. Ai in continuare netul de 1000 Mbps dar, de acum incolo in loc de 40 de lei pe luna o sa platesti 25 de lei pe luna.

Iar in cele 4 luni cu reducere o sa vina 12,5 lei pe luna.

Super, m-ai lamurit, aveam impresia ca va scadea cumva calitatea/viteza internetului. Si asta dupa data de 1, presupun ca atunci intra in vigoare modificarea.
Testul mi-a dat 900, dar nu ma asteptam sa se schimbe ceva incepand de azi.
Si chestia cu oferta Rural, cand eu am avut pana azi FL1000, deci urban...
Dar m-ai lamurit, totusi, multumesc !

View Posttclau, on 15 noiembrie 2023 - 20:11, said:

"Titularul" contractului ce spune?

Nu stiu unde vrei sa ajungi. E din familie.

Edited by geo741, 15 November 2023 - 20:33.


#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
am pățit la fel...
pagina mea de digi îmi spune că „aveți cel mai bun abonament de date posibil în zona dvs...”
ce mă-nervează este că nu pot avea storage de 50 gb... :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate