Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Scurgere apa din MSR Whirlpool AWO/C 6314

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007
Salutare, am o mașină de spălat rufe Whirlpool AWO /C 6314.

După ultima spălare a început sa curgă apa din partea de jos a mașinii (vedeți poza atașată).

Am desfăcut capacul de sus și din partea din spate, am desfăcut furtunele de apă, am verificat scurgerea și la pompa de apa și în afară de putina mizerie pe care am curățat-o, totul pare a fi în regula.

Este foarte curata pe interior, nu este negreala de la curea și arata bine.
Singura problema pe care am văzut-o, a fost ceva mizerie în interiorul mașinii pe membrana de la hublou (ușă), ca un nisip de culoarea membranei ca și cum s-ar fi frecat ceva.

Nu se vede vreo gaură sau vreo ruptura, cuva nu pare sa aibă joc, deci ma gândesc ca rulmenții sunt în regula.

Cei cu experienta, care ați mai desfăcut mașini de spălat rufe, aveți idee care ar fi problema?

Nu am avut nici o problema cu ea, a spălat tot timpul ok, deși are 1200 rotații pe minut, soția nu a pus niciodată mai mult de 800, haine nu s-au pus prea multe în interior, soția prefera sa spele de 2 ori, deci nu a fost folosita decât cu mare grijă, parca are 6 ani de folosință dacă nu ma înșel și 1 an a stat degeaba pana m-am mutat în locație.

Nu ma lasă sufletul sa renunț la ea și aș vrea să o repar mai ales ca nu ma scot banii afara din casă.

Va mulțumesc anticipat pentru ajutor.

Attached Files



#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,295
  • Înscris: 22.05.2003
In prima poza pare sa fie apa cu mizerie/unsoare, deci probabil scurgerea sa fie pe langa Simering.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 08.03.2017
Apa din poze apare in fata , sub hublou. In spate vad ca e curat pe la rulment si rezistenta de incalzire . Curata bine garnitura de hunlou si hubloul (sticla) sa culce bine in garnitura . Are in garnitura orificii de scurgere apa , daca se infunda nu e bine .
https://tvhappy.ro/t...casa-44075.html

#4
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 25.11.2004
Verifica si garnitura de la rezistenta de incalzire apa.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 08.03.2017
"garnitura de la rezistenta de incalzire apa"
Daca scoate afara si verifica sa cumpere inainte un tub de reinzosil https://www.emag.ro/...0/pd/DCC3BTMBM/

#6
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

View PostAdm, on 14 noiembrie 2023 - 08:23, said:

In prima poza pare sa fie apa cu mizerie/unsoare, deci probabil scurgerea sa fie pe langa Simering.
În acea poza, nu apare apa deloc pentru ca este uscat, apa este curata, cea care vine de la alimentare, mulțumesc.

View Postldpe, on 14 noiembrie 2023 - 08:42, said:

Apa din poze apare in fata , sub hublou. In spate vad ca e curat pe la rulment si rezistenta de incalzire . Curata bine garnitura de hunlou si hubloul (sticla) sa culce bine in garnitura . Are in garnitura orificii de scurgere apa , daca se infunda nu e bine .
https://tvhappy.ro/t...casa-44075.html
Mulțumesc, o sa încerc, deși nu înțeleg pe unde ar putea sa curgă. Dacă da soția drumul la programul de 30 minute, fără haine, după câteva secunde, începe sa curgă apa exact prin locul încercuit în poza.

View Postldpe, on 14 noiembrie 2023 - 08:51, said:

"garnitura de la rezistenta de incalzire apa"
Daca scoate afara si verifica sa cumpere inainte un tub de reinzosil https://www.emag.ro/...0/pd/DCC3BTMBM/
Am înțeles, există posibilitatea să fie garnitura de la rezistenta de încălzire. Pentru asta ar trebui sa desfac greutatea de sus și partea din fața a mașinii de spălat. Probabil și panoul de control. Ideea este ca nici nu apuca sa învârtă, doar trage apa de la alimentare și când începe sa fie vizibila în cuva, începe sa și picure.
Mulțumesc tuturor pentru ajutor, dacă aveți alte idei sau modalități de verificare fără a desface totul, aștept cu drag, mulțumesc.

#7
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Ai curatat pompa ?

#8
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

View PostMMike, on 15 noiembrie 2023 - 18:48, said:

Ai curatat pompa ?
Da, am curățat pompa. Am desfăcut și partea din față și am depistat problema. Se pare ca totuși rulmenții s-au dus, cuva a frecat în suportul pe care sta și a mâncat din material pana a făcut gaura și evident curge apa pe acolo. Nu știu dacă se mai merită făcută. Măcar am depistat problema.
Mulțumesc tuturor pentru ajutor!

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 08.03.2017
Are rulment capsulat, greu de scos si schimbat .
Orienteaza-te spre direct drive de la LG

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate