Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Sfat rana pisica anus

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Shanksbboy

Shanksbboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.04.2020
Salutare tuturor, am si eu o problema cu o pisicuta si ma gandeam ca poate primesc din partea voastra niste sugestii sau un sfat.

Am la tara o pisicuta care din ce mi a povestit tatal meu are o rana destul de urata la anus, a observat o acum cateva zile. Din ce am inteles a ajuns sa faca pe ea nu se mai poate abtine (banuiesc ca din cauza durerii..). Tatal meu locuieste in Gorj iar cel mai apropiat veterinar se afla abia la 60 km distanta in Calafat..

Am cautat pe internet si ma gandesc ca a facut abces/infectie de la glanda perianala. Daca ati avut o problema asemanatoare sau puteti sa imi dati un sfat legat de un unguent antiseptic sau un anti inflamator bun sa o ajute sa se linisteasca, am cautat pe internet dar din pacate nu prea am gasit nimic doar topicuri in Engleza iar multe din medicamentele acelea nu se afla si in Romania..

I am spus sa o spele de 2-3 ori pe zi cu apa calduta dar nu cred sa fie suficient..

#2
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Cel mai la indemana ar fi Betadine solutie -> agent antiseptic cu spectru larg, acționând împotriva bacteriilor, virusurilor, fungilor și protozoarelor.
Ar trebui sa fie gasit la orice farmacie.

Mai departe daca nu se rezolva, clar trebuie un medic veterinar.

#3
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Cuata pe grupurile de iubitori de pisici pe facebook, vine frigul, pierde sistemul imunitar si se va infecta si se duce... : (

#4
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Curatat cu apa si sapun in prima faza , apoi curatare cu Rivanol si apoi tratament cu Mibazon unguent , asta pana merge la veterinar...ca nu stim ce tip de rana...nu merge pe banuieli ! La nevoie in loc de Mibazon...Baneocin !
Sanatate !

#5
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Mergi cu pisica la veterinar sa-i faca un examen coproparazitologic. Poti sa duci doar probe de fecale
Am avut o problema asemanatoare cu o pisica luata de pe strada, si s-a rezolvat cu tratament.
Lasa rahatei mici rotunzi peste tot.
Diagnosticul a fost "Infestare cu giardia spp si eimeria spp"
Deparazitarea uzuala nu da rezultate
Rana de la anus era defapt prolaps rectal (ii iesea intestinul in afara)

Edited by blogeranonim, 14 November 2023 - 09:12.


#6
Parusoaica

Parusoaica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.09.2023
Veterinar, 60 km nu e o distanta mare pentru un animal de care te-ai atasat.

#7
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Degeaba ne dam cu parerea, ca initiatorul nu a mai citit nimic.

#8
Shanksbboy

Shanksbboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.04.2020

 blogeranonim, on 15 noiembrie 2023 - 09:45, said:

Degeaba ne dam cu parerea, ca initiatorul nu a mai citit nimic.
Comentariu tipic roman, ne place sa ne dam destepti. Doar fiindca nu ma loghez nu inseamna ca nu citesc tot ceea ce s a raspuns aici ca altfel nu mai deschideam topicul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate