Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Mackbook - editare foto

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,383
  • Înscris: 28.10.2018
Eu zic ca M3 Mackbook e cea mai buna solutie a momentului pentru editare foto si portabilitate. Procesorul e mega optimizat, are balans perfect putere/consum curent.

RAM e bine sa pui cat duce chipsetul, e destul de ieftin ramul la momentul asta. Eu am 64GB pe XPS si e cam la limita. Sunt mereu la 90-95% memorie utilizata la editare foto/video. Dar nici nu upgradez, ca am dat o mica avere pe ram acum 2 ani cand era scump cu draci. Acum pretul e mai mic de jumatate din cat am platit eu.

#20
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostCoseriu, on 28 noiembrie 2023 - 14:33, said:


Intr-adevar, prima data m-am gandit la un Studio, dar mai sunt plecat si ma ajuta sa fie ceva portabil.

Zi frumoasa!

Ma refer la display pentru noul tau laptop : https://www.apple.co...studio-display/

#21
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005

View PostCoseriu, on 13 noiembrie 2023 - 10:15, said:

Doresc sa fac trecerea de pe windows pe IOS - doresc achizitionarea unui Mackbook, in principal pentru editare foto (Lightroom, uneori Photoshop). Doresc sa ajute la volume mari de poze RAW de la evenimente, cat si exportul sa mearga fara intreruperi.

Si eu fac fotografii. Dar folosesc un desktop decent cu Windows pentru editare. Macbookul il tin doar pentru filme si navigat pe net din cand in cand. Nu ca nu poti edita pe Mac, dar iesi mult mai bine ca pret si ca performanta folosind un desktop. Eu unul stau prost cu rabdarea si nu am chef sa astept cand fac ceva in PS sau Ligtroom. Mai ales daca am si de exportat multe fisiere...

Edited by Capcaunul, 14 December 2023 - 14:32.


#22
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,897
  • Înscris: 18.07.2018
@Coseriu - Pentru editare foto poți folosi foarte bine un Macintosh: Mac mini sau MacBook cu cel puțin 16GB.
8GB este prea puțin. într-un calculator Apple ai perfomanta pentru bugetul ales de tine.
Dar... alegerea îți aparține.  
De exemplu Mac mini M2 Pro, 24 GB memorie, 1TB spațiu stocare, 1 Gbps Ethernet, cost total aproximativ 1400 USD.
MacBook Pro M2 CPU, 15 inch display, 16GB memorie, 1TB stocare SSD, 1 Gbps Ethernet, cost total aproximativ 1900 USD.
iMac, 16GB memorie, stocare SSD 512GB, 1 Gps Ethernet, cost total aproximativ 1900 USD.
Lucru cu calculator Apple îți ușurează munca. OS bine optimizat, consum mic de electricitate, perfomanța.
Caută la iStyle.ro, eMag.... si vei găsi ce îți trebuie

Edited by GT_Xpress, 10 January 2024 - 00:23.


#23
AlexandruCostin

AlexandruCostin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.01.2023
Salutare. La inceputul anului am cumparat un Macbook Air M1 modelul de baza, adica 8GB Ram si 256 SSD. Il folosesc pentru editare foto in Lightroom si Photoshop, dar la nivel de hobby, si nu am intampinat nicio dificultate.
Nu stiu daca e relevant dar editez fisiere raw dintr un Fujifilm XT-5.

#24
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,897
  • Înscris: 18.07.2018
La editare foto se poți descurca bine mersi cu un Macintosh, consum mic de curent și perfomanță.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate