Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Care sunt frecventele limita redare audio pe Youtube ?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
SeaM932

SeaM932

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 23.11.2021
Intreb aici deoarece nu le gasesc pe net. Am mai multe laptopuri HP si un desktop si nu stiu de ce nu se aude nimic peste 10kHz.



ms+

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Poate urechea ta sau sistemul audio nu poate reda mai mult, sunetul daca-i la 44,1khz nu are nici un motiv sa nu contina frecvente audio pana la jumatate ( 20 khz )  conform cu ce a zis Nyquist. Oricum persoanele in varsta nu pot auzi frecventele inalte.

Cum ai ajuns la concluzia ca youtube ar limita ?  Ai pus tu un fisier "bun" si dupa re-encodarea facuta de youtube lipsesc aceste frecvente audio din semnal sau cum ?

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Poate ca peste 10kHz de la o anumita varsta nu mai auzi.
Si chiar de auzi, ce sa auzi? O sinusoida? Gandeste-te ca eventualele sunete de peste 10kHz nu au armonice pe care sa le auzi, deci sunt niste sunete "plate"
Auzul oricum e o chestie subiectiva. Poate te refereai la altceva, la capabilitatile DACurilor de prin HP.

#4
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu aud pana in 14kHz
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B1r-zTi0iwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La 15kHz nu mai aud nimic.

LE: De fapt aud pana la 16kHz, trebuia sa dau mai tare. La 17kHz nu mai aud nimic sau laptopul nu mai proceseaza sunetul.

Edited by Seteh, 12 November 2023 - 21:43.


#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Taie tot ce este peste 15000Hz Youtube-ul.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,832
  • Înscris: 30.08.2006
Schimba difuzoare sau urechile.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PAsMlDptjx8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu zic ca se aude.
https://www.spek.cc/p/download

Edited by Leo2006, 12 November 2023 - 21:44.


#7
SeaM932

SeaM932

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 23.11.2021

 modoran, on 12 noiembrie 2023 - 21:38, said:

Poate urechea ta sau sistemul audio nu poate reda mai mult, sunetul daca-i la 44,1khz nu are nici un motiv sa nu contina frecvente audio pana la jumatate ( 20 khz )  conform cu ce a zis Nyquist. Oricum persoanele in varsta nu pot auzi frecventele inalte.

Cum ai ajuns la concluzia ca youtube ar limita ?  Ai pus tu un fisier "bun" si dupa re-encodarea facuta de youtube lipsesc aceste frecvente audio din semnal sau cum ?
Bine, dar pe Win Amp de ce aud reglajele de 16 kHz ?

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,832
  • Înscris: 30.08.2006
Spek spune ca exista frecvente pana la 20Khz.

Edited by Leo2006, 12 November 2023 - 22:13.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nu sunt motive pentru care un dispozitiv digital sa nu scoata pana in 20-22khz sau chiar peste, adica nu sunt limitate din oficiu. Poate nu testezi cum trebuie sau sursa e viciata. Sa nu uitam ca in codarile loosy tip mpeg portiunea muzicala se considera pana in 10khz iar ce e peste e repdoducere de armonici si zgomot anvelopat (noise shape band) care include in general sunetele gen talgere, cinel etc... ele nu se codeaza cu aceeasi precizie ca ce e sub 10kHz, exceptand semnale puternice de banda ingusta conform modelului psihoacustic folosit..
Youtube in zilele noastre foloseste de regula 2 codecuri, cel open Opus 2.0 si cel pentru mac, AAC++ (aac HD), a renuntat demult la mp3, iar fiecare continut este codat de regula in 2 calitati, low si high bitrate. Daca nu urmaresti clipul la rezolutie completa ori mare atunci primesti stream audio low din oficiu, daca dai la calitate primesti high (tipic 256kbps). Creatorii de continut muzical cu pretentii (instrumente live) recomanda intotdeauna sa urmaresti in rezolutie maxima tocmai din aceasta cauza.

Majoritatea codecurilor loosy taie in 15 sau 16khz in sensul ca acolo seteaza filtrul polifazic numit cateodata si "anti aliasing" pentru sunet. Doar la bitrate superior (256 sau peste) se taie al 18 sau 20. Deasemenea transmisiile stereo FM analogic se taie la 15 sau 15.5KHz ca sa nu se intinda prea mult canalul diferenta (care e codat ultarsonic).

Edited by andreic, 12 November 2023 - 22:24.


#10
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
In functie de calitatea materialului, se poate ajunge la 20kHz, dar multe sunt taiate la 16kHz ca asa a fost uploadat materialul. La 10kHz nu am prea intalnit sa fie taiate decat chestiile urcate deja mutilate dinainte. Oricum, daca ai pana la 16kHz, e perfect, mai mult nu ai nevoie, sunt alte zeci de probleme cu audio, mult mai mari decat lipsa sunetului peste 16kHz

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,832
  • Înscris: 30.08.2006
Demo-ul acesta reda frecvente pana la 20Khz.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4DARO5dzxZU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014

 andreic, on 12 noiembrie 2023 - 22:16, said:

Doar la bitrate superior (256 sau peste) se taie al 18 sau 20.

Am avut o gramada de muzica carevasazica codificate la calitate inalta (320 kbps) si dupa o analiza a spectrului erau taiate la 16 Khz. De atunci am cautat doar in format FLAC. Si da, cu niste Sennheiser HD 518 simt categoric diferenta dintre FLAC si Yotube Music de exemplu.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 RedDev, on 13 noiembrie 2023 - 11:14, said:

Am avut o gramada de muzica carevasazica codificate la calitate inalta (320 kbps) si dupa o analiza a spectrului erau taiate la 16 Khz. De atunci am cautat doar in format FLAC. Si da, cu niste Sennheiser HD 518 simt categoric diferenta dintre FLAC si Yotube Music de exemplu.
Era sursa proasta si au fost recodate inutil in sus. Trebuie sa ia si sursa buna. FLAC nu e decat un WAV arhivat... e un fel de winrar pentru WAV-uri... stiu ca lumea il considera codec dar nu e. Orice material flac e de fapt identic cu originalul.

Codare mp3 la 320 a unui material; foarte complex, ii suge tot bitarte-ul. Modelul psihoacustic ridica pragul de sensibilitate (o scade) in pasajele grele si apar zone fara nimic, dar armonicile instumentului sunt intacte pana in 20khz. Mai spre dreapta intre in functie noise shapeningul si acopera spectrul creste sensibilitatea.
Attached File  codare mp3 320 codec lame 3-100-1 cel mai nou.jpg   298.74K   7 downloads

Codarea s-a facut cu ultimul executabil lame encoder ver 3.100.1, compilat foarte bine si cu un frontend adecvat. Practic cel mai bun coder mp3 care exista. Evident /q=0 si alte chestii necesare la optiuni in asa fel incat sa obtii cea mai inalta rezolutie. Lame e singurul care poate rupe Opus 2.0 in 256 (culmea) si AAC++ in portiunea peste 16KHz.

Edited by andreic, 13 November 2023 - 12:22.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Leo2006, on 12 noiembrie 2023 - 23:05, said:

Demo-ul acesta reda frecvente pana la 20Khz.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4DARO5dzxZU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asa e.

#15
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
E diferenta foarte mare intre 320 kbps si 1411 kbps cat are WAV-ul. Mie melodiile de pe Youtube Music mi se pare mai "inguste" decat echivalentul FLAC. Cand ascult varianta FLAC e ca si cum imi canta artistul langa cap, cealalta varianta imi suna doar a un cantec obisnuit. Si cred ca diferenta e in partea superioara a spectrului de unde se taie foarte mult.

#16
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Interesantă discuția, cu siguranță merită mutat topicul pe aria Audio ca să își bage nasul și alții interesați :)

Eu consider benefice astfel de tăieri abrupte la 16 kHz, în primul rând pentru că prezența acelora ridică inutil nivelul acustic care ar putea fi folosit în alte benzi de frecvență și îmbunătățește șirăspunsul dinamic al sunetului.

Bine, nu e ca în zona de bas, unde se acumulează niște energii considerabile ale sunetului și apropo de asta consider că o decupare sub 60 Hz e necesară pentru versiunea online.

Un bitrate de 256 kbps cu greu mai poate fi considerat lossy, doar veșnicii nemulțumiți pot sesiza diferența față de originalul necomprimat :P

#17
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022
Problema este că dacă pui osciloscopul foarte slabă ieșirea după 10 kHz, atenuată. Urechea ca urechea dar semnalul de ieșire e ușor de evidențiat.

Observ că au preînregistrat pe YouTube eșantioane sinusoidale din toate frecvențele. Placa de SB vad că duce până la 20 kHz, nu știu procesarea cum se face exact.

Ciudat că și la generatoarele soft cu diferite forma de unda apare aceeași atenuare.

Pe vremuri foloseam laptopul că generator de semnal.

#18
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023

 RedDev, on 13 noiembrie 2023 - 14:26, said:

E diferenta foarte mare intre 320 kbps si 1411 kbps cat are WAV-ul. Mie melodiile de pe Youtube Music mi se pare mai "inguste" decat echivalentul FLAC. Cand ascult varianta FLAC e ca si cum imi canta artistul langa cap, cealalta varianta imi suna doar a un cantec obisnuit. Si cred ca diferenta e in partea superioara a spectrului de unde se taie foarte mult.

Pune pe cineva sa le ruleze la nimereala de mai multe ori, sa vezi daca le ghicesti. Dar sa fie exact acelasi fisier codat din wav la 320, nu vreo alta varianta, cu sonor mai puternic. Cred ca o sa ai surprize mari.

Edited by RaimondMacelaru, 14 November 2023 - 20:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate