Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Oferta INTESA Black Friday

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
315 replies to this topic

#307
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005

Detalii Brunch Exchange (schimb valutar la curs BNR) extins:

07:00 - 13:00 - curs BNR valabil pentru ziua curentă
13:00 - 14:00 - cursul operațional standard al Băncii
14:00 - 16:00 - curs BNR valabil pentru ziua următoare

Verifici înainte sa schimbi și vezi ce curs au...

#308
firero

firero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.08.2005

View Postlyanna, on 28 februarie 2024 - 21:15, said:

Avantajul competitiv al lu Intesa era ca ma lasa sa schimb dolari la cursul BNR.


Tind sa cred ca avantajul despre care vorbesti era doar pentru cei care aveau incasari in USD, schimbau la Intensa lunar 30K USD in RON la curs BNR dupa care banii nu ii pastrau in depozite la Intensa ci ii transferau, eventual in Unicredit sau Raiffeisen  sa ii schimbe in EUR la BNR, dupa asta urmand sa cumpere titluri in RON/EUR astfel incat sa nu plateasca CASS sau sa cumpere actiuni. Si nu ma intelege gresit pare o abordare buna Posted Image .

Banuiesc ca dpdv al bancii, un client bun este clientul care incaseaza dar mai si pastreaza ceva in banca (ceva depozite), face si cava tranzactii cu cardul astfel incat sa fie win-win pentru toti.

View Postlyanna, on 28 februarie 2024 - 15:43, said:

Renunta si la singurul lor avantaj competitiv. Pardon, se modeleaza dupa cererile clientilor.
Hai sa vedem si cati clienti se remodeleaza dupa servicii si renunta la Intesa. Deocamdata eu stiu 3.

Daca cei 3 clienti doar incasau USD / faceau schimb valutar USD->RON / mutau repede banii in alta banca sigur plecarea acestor clienti din Intesa este lucru bun pentru toate partile Posted Image

#309
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View Postfirero, on 28 februarie 2024 - 23:53, said:

Tind sa cred ca avantajul despre care vorbesti era doar pentru cei care aveau incasari in USD, schimbau la Intensa lunar 30K USD in RON la curs BNR dupa care banii nu ii pastrau in depozite la Intensa ci ii transferau, eventual in Unicredit sau Raiffeisen  sa ii schimbe in EUR la BNR, dupa asta urmand sa cumpere titluri in RON/EUR astfel incat sa nu plateasca CASS sau sa cumpere actiuni. Si nu ma intelege gresit pare o abordare buna Posted Image .

Banuiesc ca dpdv al bancii, un client bun este clientul care incaseaza dar mai si pastreaza ceva in banca (ceva depozite), face si cava tranzactii cu cardul astfel incat sa fie win-win pentru toti.



Daca cei 3 clienti doar incasau USD / faceau schimb valutar USD->RON / mutau repede banii in alta banca sigur plecarea acestor clienti din Intesa este lucru bun pentru toate partile Posted Image

Ai dreptate ...
Un client bun pentru o banca consuma si restul de servicii, nu doar exchange valutar

Si n-ai dreptate ...
Vezi tu, ideea e sa atragi clientul cu un produs bun si apoi daca tot e la tine-n magazin el o sa cumpere/foloseasca si restul de servicii pe care i le oferi.
Daca m-ai atras sa schimb banii la tine, o sa fac si plati ca e mai simplu decat sa mut banii si sa fac platile din alta banca, doar ca ...
- platile au devenit plati instant acum 1-2 sapt.
- platile cand merg, cand imi dau erori. Sau daca nu-mi dau erori pur si simplu nu se fac. M-am simtit ca la KGB acum 1 sapt. Stiam ca am facut plata! Tineam minte tot, dar banii nu plecasera. Am mai facut odata, a mers.

Cand am deschis contul de USD nu se putea deschide din aplicatie, mergi la sucursala, care sunt 3 in tot Bucurestiul. Parca n-am chef sa imi pierd timpul. Appi asta nu e gratis. Imi iau 3-4 USD pe luna.

La un moment dat am vrut sa imi fac un depozit, nu mergea, doar in sucursala.

Am vrut sa scot un extras de cont doar pe un cont, nu pe toate. Nu se poate din app. Suna la helpdesk.

La help desk parca esti in zona crepusculara. E o voce feminina care zice cadentat: Te rugam sa astepti! Fara muzica, fara nimic. Dupa ce-ti zice de repeta de 30 de ori te lasa nervii.

Daca nu vrei sa mut banii de la tine, ce-ar fi sa imi oferi ceva solutii de wealth management, cum are Raif  sau ING cu Goldman Sachs. Ah, n-ai. Ce-o sa fac? Sa tin banii acolo ca prostu? Nu, banii aia or sa se duca spre unii care au.

Au incercat sa ma atraga cu firma la ei. Ok, vin! Dar ce facem daca vreau sa fac 20 de plati la furnizori si din alea merg 17 si 3 nu se fac. Le mai fac odata? Mai astept? Cat?
Ma bate contabila cu matura daca fac plati duble (mai ales cu e-factura) si o iau eu razna daca lu furnizorul XA, XB, ..XH a mers , lu XI, n-a mers, la inca 3 a mers, inca unu n-a mers.
Am intrebat daca pot sa fac schimb valutar in aplicatie la un curs bun, vb de sume importante. Ah nu pai trebuie sa sunati dvs la call-center si va suna aia inapoi si ...
Boss, n-am timp de asa ceva. La ING ai in aplicatie cursul preferential. E chiar asa de greu de implemntat : Daca volatilitatea e mica curs spot +/- 0.01 altfel curs spot +/- 0.02,3.x?

In concluzie:
M-ai atras cu un diferentiator. OK!
Vrei sa folosesc si restul de produse. OK!
Le incerc, dar sunt varza. Nu trebuie sa fie cele mai bune, dar macar fa-le functionale. Elimina interactiunea cu operatorul. E mai ieftin asa pentru tine si mai bine pentru mine ca stiu cat timp dureaza fiecare operatiune.

Si mai e o chestie. Un client multumit poate iti aduce/poate nu-ti aduce alt client. Un client nemultumit sigur indeparteaza inca 3-4 alti potentiali clienti. Fa o comunicare cu cap si coada ca sa inteleaga omul de ce si cum si cand apar schimbari.

PS: N-am nici o treaba cu oferta de black friday. Mi-am facut cont prin septembrie, dar oferta era cam aceeasi.

#310
firero

firero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.08.2005

View Postlyanna, on 29 februarie 2024 - 10:45, said:

In concluzie:
M-ai atras cu un diferentiator. OK!
Vrei sa folosesc si restul de produse. OK!
Le incerc, dar sunt varza. Nu trebuie sa fie cele mai bune, dar macar fa-le functionale. Elimina interactiunea cu operatorul. E mai ieftin asa pentru tine si mai bine pentru mine ca stiu cat timp dureaza fiecare operatiune.

PS: N-am nici o treaba cu oferta de black friday. Mi-am facut cont prin septembrie, dar oferta era cam aceeasi.

Pai nu stiu cum sa spun dar tu esti cel care a gresit Posted Image :
- la asa sume mari alegi o banca care iti ofera private banking, iti aloca un consilier personal pe care sa il stresezi daca este cazul, nu mai suni in callcenter
- banca mama Intesa o fi ea mare dar atat serviciile oferite in Romania cat si cota de piata o incadreaza la o banca mica (gen 2% cu tot cu Firstbank)
- nu esti client vechi Posted Image, aia mai vechi sunt pe I@Bank care desi este o aplicatie veche de 20 de ani nu sufera de problemele Digical (ultima data cand am folosit versiunea veche era prin 2017, sper sa mai fie de actualitate ce spun)
- toti utilizatorii de Digical sunt niste beta testeri, par sa fi inceput fie cu o platforma de IB/MB fie subdimensionata fie colocata prin alta parte - vezi timpii de incarcare ecrane in MB, functionalitati adaugate progresiv; deci pana nu termina de implementat toate ecranele, pana nu migreaza toti utilizatorii de la vechea aplicatie de IB la noua platforma sunt slabe sanse sa fie mai bine (in sensul ca nu se vor stresa prea tare daca tipa o mana de oameni si aia marea majoritatea nu platesc nimic, vezi nume topic)

PS. eu zic totusi sa incerci sa schimbi sumele alea mari la ING ca pe partea de USD la curs BNR a ramas doar oferta de la Unicredit si daca maximizezi si acolo si scot aia happy hour-ul va fi rau pentru unii mai putin avuti care schimba maxim 1K USD pe luna.

#311
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 29.03.2017
NOU! DE ACUM POȚI SĂ DESCHIZI UN DEPOZIT ÎN LEI/EUR/USD DIRECT DIN APLICAȚIA DIGICAL MOBILE BANKING

#312
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
E de ceva timp ... nu le poți închide din aplicatie.

#313
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View PostVettel, on 05 martie 2024 - 20:08, said:

NOU! DE ACUM POȚI SĂ DESCHIZI UN DEPOZIT ÎN LEI/EUR/USD DIRECT DIN APLICAȚIA DIGICAL MOBILE BANKING

Da, doar in orele de program (intre 8:30 si 16:45) Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Probabil au un sarman agarici care verifica ad labam.


Si ca sa fiu hater pana la capat:
De ce se cheama aplicatia Digical?
Pe Google Play Store o gasesti cu ISPRO.
Pe site-ul web o cheama I@Bank?

Hater part2 :
Aiciinca zice de schimb valutar LEI/USD la Brunch exchange. Technologia strikes back!Posted Image

Edited by lyanna, 05 March 2024 - 21:49.


#314
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Păi încă poți schimb lei-USD, dar nu la curs BNR.

#315
Palatinatul

Palatinatul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 09.12.2022

View Postlyanna, on 05 martie 2024 - 21:41, said:

Da, doar in orele de program (intre 8:30 si 16:45) Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Probabil au un sarman agarici care verifica ad labam.


Si ca sa fiu hater pana la capat:
De ce se cheama aplicatia Digical?
Pe Google Play Store o gasesti cu ISPRO.
Pe site-ul web o cheama I@Bank?

Hater part2 :
Aiciinca zice de schimb valutar LEI/USD la Brunch exchange. Technologia strikes back!Posted Image

I@Bank e numele vechii lor platforme de internet banking, Digical e numele celei noi atât pe mobil cât și pe web.

Dar da, nu înțeleg nici eu de ce aplicația e numită ISPRO pe Google Play și pe App Store. Probabil că vine de la Intesa SanPaolo Romania, dar ar fi putut sa o denumească Digical-RO sau ceva de genul daca voiau să diferențieze versiunile.

#316
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View PostPalatinatul, on 05 martie 2024 - 22:41, said:

I@Bank e numele vechii lor platforme de internet banking, Digical e numele celei noi atât pe mobil cât și pe web.

Dar da, nu înțeleg nici eu de ce aplicația e numită ISPRO pe Google Play și pe App Store. Probabil că vine de la Intesa SanPaolo Romania, dar ar fi putut sa o denumească Digical-RO sau ceva de genul daca voiau să diferențieze versiunile.

Exact! Cat de greu e sa comunice clar: BA, asta e app!
Daca as fi l33t haxor as face o app si i-as zice I$PRO sau lSPRO (cu L litera mica), aceeasi poza si as lasa-o 3-4 luni pana se prind aia si mi-o da jos Google. Dar intre timp faci rost de credentiale ...

Sau ii zic Digical (sic) si nu mi-o mai da jos Google :D

Asta e totusi BANCA!!! Si-i dai banii tai sa-i tina. Nu e site-ul lu Gogu care are are si el magazin online de  ace, brice ... si alte maruntisuri chinezesti

View Postwertyck, on 05 martie 2024 - 22:10, said:

Păi încă poți schimb lei-USD, dar nu la curs BNR.

Citez:
"Brunch Exchange
Schimburile valutare efectuate prin Internet Banking în zilele lucrătoare, în intervalul orar 10:00 – 12:00, sunt acum la cursul BNR.
Astfel, în limita echivalentului a 1.500 EUR* pe zi, poți face schimburi valutare LEI/EUR, EUR/LEI, LEI/USD și USD/LEI, la cursul BNR valabil la data efectuării schimbului valutar."

Poza am lasat-o pentru aia care or sa vada si dupa ce modifica ei site-ul peste 6-12 luni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate