Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Parchet umflat incalzire in pardoseala

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
50DRG

50DRG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.02.2023
Salutare,

Vin si eu cu o postare pentru cine ar putea sa stie sa imi raspunda sau macar un sfat.
Casa parter, incalzire in pardoseala, parchet laminat 8mm 80% din suprafata si 20% gresie, intamplarea face ca suntem mutati de 3 ani si ceva in casa fara probleme, anul acesta am pus in functiune si baia mica din dormitorul mare(da pana acum nu facusem nimic la ea ... ) dusul este walk in, zidurile baii mici sunt din rigips de baie ea fiind oarecum incorporata in camera mare. Acum cateva seri eu eram plecat din localitate si sotia imi trimite poze cu parchetul umflat in fata baii mici ( in momentul acela mi-a trecut prin cap doar cum o teava din pardoseala s-a spart si aia e ... ) am ajuns acasa dupa ce i-am spus cum sa faca cu incalzirea sa ii dea drumul si sa verifice presiunea si nu e teava in pardoseala deoarece presiunea se mentine aceeasi . In schimb in baia mica avem dush tip walk in doar ca are un brau facut de caramida placat cu gresie si el. Am zis bun inseamana ca e de la dus, cand ma uit la imbinari sarit chitul zic clar de aici e, dau jos plinta din baie si din camera, scot bucatile de parchet si zic asta e ma apuc sparg gresia faianta si fac hidroizolatia.
Dupa ce am spart gresia si faianta am observat ca sapa era uda la fel si peretii din rigips cu anumite zone de mucegai ( zic asta e respir usurat ca e de aici si ma apuc sa repar singur).
Dupa cateva zile vad ca mai apar 2 placi de parchet cofrate( precizez laminat de 8mm grosime) le scot si pe alea, observ ca era apa gen sub ele si zic vai nasol inseamna ca e sapa inca uda, scot si plinta de pe peretele ala vad ca si aia facuse mucegai sub ea si putin uda ( cea de are perete comun cu baia) acum 2 zile mai scot 2-3 placi ca la fel simteam apa sub ele, dupa ce le=am ridicat era apa si sub parchet si sub folia de se pune sub .
Am luat dezumidificator de camera, am dat drumul la circuitele de pardoseala decat acolo special sa incerc sa usuc sapa, ideea e ca acum am 12 placi de parchet scoase, si azi de dimineata vazui ca sub alta placa de parchet incepuse sa se faca umiditate, oare sa se fi scurs atata apa ( noi pusasem de 3 sapt dusul in functiune cu dusuri 1/zi de fiecare) .
Azi am dat comanda si de un aparat de citeste umiditatea din pardoseala , ce sugestii ati avea cum ziceti ca ar trebui facut ?
Va multumesc anticipat si scuze de roman dar efectiv in meseriasi nu mai am incredere sa mai chem pe nimeni si prefer sa le fac singur, macar daca stric ceva stric pe barba mea nu sa imi strice un inapt si sa ii dau si bani.

O zi frumoasa !

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Fă o probă de presiune la instalații.

Edited by Valy_User, 07 November 2023 - 09:26.


#3
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Ar ajuta niste poze de cand ai facut lucrarile, s-ar putea sa fie si de la scurgerea dusului (imbinare si/sau inclinatie gresita)

#4
50DRG

50DRG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.02.2023

 Valy_User, on 07 noiembrie 2023 - 09:24, said:

Probabil nu ai lăsat distanță suficientă între parchet si perete pentru dilatare.
Idiotul de a facut montajul nu lasase suficient spatiu la inceput, in prima luna de la mutare am taiat parchetul de 3-4 ori , dupa ramasase cam 1.5cm de ziduri si nu a fost problema, anul acesta am montat si plinta de MDF, ideea e ca atunci cand am luat casa nu ma documentasem asa bine ca acum ... dar nu ar trb sa am problema asta peste tot prin casa, umflarea acum s-a datorat baii 100%

 HAL9000, on 07 noiembrie 2023 - 09:27, said:

Ar ajuta niste poze de cand ai facut lucrarile, s-ar putea sa fie si de la scurgerea dusului (imbinare si/sau inclinatie gresita)
Da am uitat sa precizez, panta la dus era facuta invers inspre scurgere, gura sifonului deasemenea era si ea sparta ... am gasit acum cand am dat jos gresia

Postez cateva poze cu parchetul inainte sa fie scos, sapa dupa , si cu gresia scoasa :
https://imgur.com/a/yBpiLgK

Imbinarile parchetului erau ude si se vede ca sunt umflate nu am poza cu parchetul ca s-a transformat in 14mm de la 8mm lejer, dupa fiecare dus noi stateam sa dam apa spre sifon ca panta era gresita, ziceam ca daca doar asta e problema cu sifonul sparg in primavara si refac totul .

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
dacă sifonul era spart apa curgea pe sub gresie până sub parchet în cameră

#6
50DRG

50DRG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.02.2023

 EMPP, on 07 noiembrie 2023 - 09:40, said:

dacă sifonul era spart apa curgea pe sub gresie până sub parchet în cameră
Asa m-am gandit si eu plus ca la imbinare in coltul dinspre camera era sarit chitul si pe acolo trecea dunarea, ideea e de ce tot apare condens sub placile d eparchet, sa fie de la faptul ca incalzesc pardoseala si acum elimina umiditatea stransa de la dusuri ?

 Valy_User, on 07 noiembrie 2023 - 09:24, said:

Fă o probă de presiune la instalații.

Am precizat clar ca nu pierde presiune, pompa de caldura e strict pentru incalzirea in pardoseala, pompa merge de 1 saptama nu a pierdut presiune deci nu se pune problema sa fie ceva de la incalzire.

#7
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Evident este de la scurgerea dusului, ma refer la tevile ce duc apa la canalizare, ceva nu e in regula acolo

Edited by HAL9000, 07 November 2023 - 09:59.


#8
50DRG

50DRG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.02.2023
Ok, asta e oarecum usurare, ideea e de ce tot scotand placi tot mai observ si pe altele nescoase ca mai face condens, sa fie atat de uda sapa ? eu ma gandeam ca in 1-2 saptamani sa incep sa repar rigipsul, dupa 1 saptamana sa aplic hidroizolatia, apoi sa pun gresia sa incep sa fac dusuri si dupa 1-2 luni daca nu mai observ condens sa incep sa pun si parchetul, aveti ceva sugestii ? azi dadui comanda de umidometru pentru sapa sa vad cat e de uda ( din ce am citit trebuie sa aibe sub 2% umiditate)

#9
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007

 50DRG, on 07 noiembrie 2023 - 10:01, said:

Ok, asta e oarecum usurare, ideea e de ce tot scotand placi tot mai observ si pe altele nescoase ca mai face condens, sa fie atat de uda sapa ? eu ma gandeam ca in 1-2 saptamani sa incep sa repar rigipsul, dupa 1 saptamana sa aplic hidroizolatia, apoi sa pun gresia sa incep sa fac dusuri si dupa 1-2 luni daca nu mai observ condens sa incep sa pun si parchetul, aveti ceva sugestii ? azi dadui comanda de umidometru pentru sapa sa vad cat e de uda ( din ce am citit trebuie sa aibe sub 2% umiditate)
Si eu cred ca e uda sapa , sau undeva sub ea. Cred ca este efectul de capilaritate,
Te rog sa pui si poze cu etapele hidroizolarii si ce materiale folosesti.
Este posibil sa fie nevoie de hidroizolatie si la pereti, colturi, etc.

#10
50DRG

50DRG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.02.2023

 mihai93, on 07 noiembrie 2023 - 10:55, said:

Si eu cred ca e uda sapa , sau undeva sub ea. Cred ca este efectul de capilaritate,
Te rog sa pui si poze cu etapele hidroizolarii si ce materiale folosesti.
Este posibil sa fie nevoie de hidroizolatie si la pereti, colturi, etc.
Am cumparat ceresit cl51 si cl152 banda pentru colturi, in poza din baie o sa folosesc banda de jur imprejur si in sus la colturi si o sa aplic 2-3 maini de hidroizolatie ( se aplica cu pensula)

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 50DRG, on 07 noiembrie 2023 - 10:01, said:

Ok, asta e oarecum usurare, ideea e de ce tot scotand placi tot mai observ si pe altele nescoase ca mai face condens, sa fie atat de uda sapa ? eu ma gandeam ca in 1-2 saptamani sa incep sa repar rigipsul,
Mai la vara... E umezeala mare si in aer acum, e racoare - nu se usuca usor.
Plus ca e problema si cu rigips-ul asta mai ales cand ai tevile ascunse si nu vezi cand se sparg. Dca ai si vata minerala bagata sub el - ai poate sa stea umeda saptamani intregi chiar daca e cald si uscat.

Eventual daca vrei neaparat sa repari, monteaza niste grile de aerisiere in perete.

#12
50DRG

50DRG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.02.2023

 eiffel, on 07 noiembrie 2023 - 11:06, said:

Mai la vara... E umezeala mare si in aer acum, e racoare - nu se usuca usor.
Plus ca e problema si cu rigips-ul asta mai ales cand ai tevile ascunse si nu vezi cand se sparg. Dca ai si vata minerala bagata sub el - ai poate sa stea umeda saptamani intregi chiar daca e cald si uscat.

Eventual daca vrei neaparat sa repari, monteaza niste grile de aerisiere in perete.
Ma gandeam ca cu dezumidificatorul o rezolv mai repede

#13
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010

 mihai93, on 07 noiembrie 2023 - 10:55, said:

Este posibil sa fie nevoie de hidroizolatie si la pereti, colturi, etc.

n-are cum altfel.. la dus walkin are nevoie sa dea hidroizolatia pe peretii cu dusul 1,5 m inaltime si restul peretilor 30 cm plus banda de colt
si eu trec prin aceasi etapa.. daca sapa a fost uscata, hidroizolatia ar putea fi de vina

Edited by mikaell, 07 November 2023 - 12:07.


#14
50DRG

50DRG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.02.2023

 mikaell, on 07 noiembrie 2023 - 12:04, said:

n-are cum altfel.. la dus walkin are nevoie sa dea hidroizolatia pe peretii cu dusul 1,5 m inaltime si restul peretilor 30 cm plus banda de colt
si eu trec prin aceasi etapa.. daca sapa a fost uscata, hidroizolatia ar putea fi de vina
Sapa era uscata sigur ca altfel in 3 ani si ceva aparea , da din pacate nu e facuta deloc hidroizolatie in aceea baie ... asta e trebuie sa o fac, ma gandeam daca sa fac doar pe partea cu dusul sau si in rest

#15
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010
daca nu ai hidroizolatie la dus walk in ai belit-o de melineanu :)
oricum ca sa fi sigur, ia o hidroizolatie de calitate, gen minerala flexibila cum se foloseste la piscine, cu asa ceva n-ai cum sa dai gres

#16
50DRG

50DRG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.02.2023

 mikaell, on 07 noiembrie 2023 - 12:20, said:

daca nu ai hidroizolatie la dus walk in ai belit-o de melineanu Posted Image
oricum ca sa fi sigur, ia o hidroizolatie de calitate, gen minerala flexibila cum se foloseste la piscine, cu asa ceva n-ai cum sa dai gres
pai cam despre asta era povestea de sus, cum am belit-o in stil barbar :)) acum ideea e cat naiba sa se fi udat sapa de mult incat sa mai scoata condens in dormitor pe parchet , e suficient daca fac cu ceresit cl51 si 152 si daca e suficient doar pe partea cu dusul tinand cont ca are o bordura ( gen mini piscinuta) se vede in poze , mama lor de constructori si eu ca eram pustan cand am luat casa mic si prost nu am stiut ce dracu sa ii zic ... asta e , unde nu e cap vai de picioare

#17
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 24.12.2010

View Post50DRG, on 07 noiembrie 2023 - 12:22, said:

mama lor de constructori si eu ca eram pustan cand am luat casa mic si prost nu am stiut ce dracu sa ii zic ... asta e , unde nu e cap vai de picioare

pai constructorul nici nu trebuia sa-ti spuna asa ceva, e de la sine inteles ca trebuia sa dea cu hidroizolatie de la inceput
sau poate s-a gandit ca nu vei face dus walk in si nu va fi nevoie - din motive financiare
la mine omul cand a venit s-a uitat si din start mi-a spus ca aici trebuie hidroizolatie, de altfel in orice bloc nou e obligatoriu sa faci, indiferent ce vei instala ulterior

Edited by mikaell, 08 November 2023 - 09:55.


#18
50DRG

50DRG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.02.2023

View Postmikaell, on 08 noiembrie 2023 - 09:54, said:

pai constructorul nici nu trebuia sa-ti spuna asa ceva, e de la sine inteles ca trebuia sa dea cu hidroizolatie de la inceput
sau poate s-a gandit ca nu vei face dus walk in si nu va fi nevoie - din motive financiare
la mine omul cand a venit s-a uitat si din start mi-a spus ca aici trebuie hidroizolatie, de altfel in orice bloc nou e obligatoriu sa faci, indiferent ce vei instala ulterior
Am vorbit cu constructorul, se pare ca el cumparase hidroizolatia numai ca mesterul si-a luat-o acasa ... am incercat sa dam si de aceea persoana doar ca nu este de gasit, oricum faptul e consumat, constructorul mi-a spus ca imi da banii pe stricaciuni ( nu asta e problema ca oricum nu stau sa iau cateva milioane ca paguba nu e mare) eu nu inteleg de ce sub anumite placi de parchet inca face condens cand ... sa fie oare atat de uda sapa ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate