Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 

Cum zboara porcul...de Craciun!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#73
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu sper ca porcii vor ajunge la bugetarii speciali, ca nu vrem sa fie nervosi de sarbatori.

#74
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Si eu ! Porcii cu toate bolile posibile...alea reale !

#75
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 26.07.2023
Cu sparlamentarii nostri nu ma mir, ca nu poti deosebi care-i om si care-i porc*


*citat aproximativ din G. Orwell.

#76
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007

View Postpasilla, on 04 noiembrie 2023 - 17:53, said:

Nici macar Ceausescu nu a reusit asemenea performante.

Nu avea securisti buni, asa ca asta https://forum.softpe...-de-securitate/

View PostPhobos, on 04 noiembrie 2023 - 18:19, said:

In schimb ar putea aparea noi tipuri de anunturi, ceva de genul "donez porc de 80 de kg, astept doar 30 de pupici pentru fiecare kilogram
Pana incepe nevestei sa-i placa...

#77
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,962
  • Înscris: 27.05.2010
Acum cativa ani au dat o lege asemanatoare in Polonia, dar acolo interziceau sa vanda branza. Ca nah, tot asa, descoperisera unii un nou risc la sanatatea oamenilor.

Asa ca ce au facut polonezii? Oameni destepti. Taranii au pus afise ca vand branza ca sa manace pisicile.  Daca tu cumparai, si te decideai sa manaci si tu, era problema ta. Dar altfel, totul legal.

#78
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003

View PostImback, on 04 noiembrie 2023 - 18:37, said:

UE si te pisi.
Poftim cultura.
Ce are UE cu legislatia noastra interna ? Cei care vorbiti sa va aflati in treaba, ati iesit vreodata din tara ?

#79
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022

View PostPhobos, on 04 noiembrie 2023 - 18:29, said:

Solutiile astea sunt oricum inutile.

Daca statul vrea sa te amendeze, pune un agent sub acoperire care vine sa cumpere porcul si gata infractiunea, te-au prins in flagrant.

.
Cine este statul?
Păi să le dăm ... peste bot!
https://www.facebook...556372741794915

Edited by san-62, 05 November 2023 - 11:25.


#80
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Eu v-am zis, au fost acum câțiva ani perioade în care s-au confiscat porci și urmarea a fost ca de atunci numărul animalelor crescute în gospodărie a scăzut drastic.
Cât privește apa... Eu trăiesc la tara de 10 ani și din pasiune am o mica livada.
În ultimii 3 ani deficitul de apa în sol e major, și e din ce în ce mai sever.
În ultimele 2 toamne am plantat pt completare sau înlocuire și nu am dat drumul la picurare... Acum 2 ani am pierdut câțiva, toamna trecuta am pierdut și mai și iar în acest an cu toată picurare au mai pierit din cei care deși nu au murit pana în primăvara, au suferit...

În mod normal pana primăvara ar trebui sa musteadca pământul de apa, în primăvara am frut da freze și am îndoit axul de la ditamai motocultorul de 11 cai..
Pana ieri nu am avut o ploaie cat de cât, cel mult burnite....iar ieri noapte marea ploaie a însemnat vreo 17 l....zilele următoare plantez iar și de data asta trag furtunul și bag apa calumea pt ca sigur nu e ud mai jos de 5 cm...





#81
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 21.02.2006
Are dreptate parintele, in jurul Bucurestiului oameni au ramas fara apa in put, e destul de groasa treaba.

#82
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,685
  • Înscris: 11.03.2006
Vai de mine! Cum sa ajungi de la porc la chemtrails si Soros, in 3 pasi.
Eu ziceam doar ca masura e gandita ca sa intrerupa transmiterea pestei porcine africane, nu sa asupreasca taranii. Majoritatea nu tin cont de niste reguli.
Practic la noi molima asta va fi la nesfarsit. In tarile alea unde nu se cresc porci in fundul curtii, nu se transporta de-a lungul si de-a latul tarii si nu se vinde carnea in toate partile, mai putin.

#83
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 13.01.2023
Eu ma bucur ca toto abereaza astia de la UE prin legi ca poate se destrama cosmelia, ca nu mai este nimic din ce trebuia sa fie UE.
Acum niste scelerati  cu ideologie marxista,vor sa implementeze modelul chinezesc de control al populatiei.

Edited by Imback, 05 November 2023 - 15:43.


#84
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,685
  • Înscris: 11.03.2006

View PostImback, on 05 noiembrie 2023 - 15:43, said:

Eu ma bucur ca toto abereaza astia de la UE prin legi ca poate se destrama cosmelia, ca nu mai este nimic din ce trebuia sa fie UE.
Acum niste scelerati  cu ideologie marxista,vor sa implementeze modelul chinezesc de control al populatiei.

Da, te bucuri? Si noua cine ne tine spatele? Si sa nu zici ca ne descurcam noi singuri, condusi de AUR, ca e prea plictisitor.

Eu m-as bucura sa nu mai fugareasca nimeni porcul de Craciun. Acum e mai rar, chiar daca stau la taranoaia, dar in copilarie fiecare Craciun era stricat de zbieretele porcilor injunghiati. Nici nu mai stiu oameni care sa cumpere 100 de kile de carne sa o tina in lada frigorifica 1 an. Vecina a primit 70 de kile de carne de porc de la tara si efectiv le-a donat, ca ei nu mai mananca decat ocazional.
E momentul sa intram si noi in lumea civilizata.

Edited by cumparator, 05 November 2023 - 19:56.


#85
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 13.01.2023
N-o sa intram in nicio lume "civilizata", aia este o lume moarta care se sfarseste si corceste cu importati negrii si arabi. Niste albi scelerati imbatraniti care-si aplauda violatorii si hotii importati.
UE a murit, din pacate.

Romanii oricum nu se vor supune acestor mizerii debitate de niste retardati, senili imbatraniti, cu intentii pedofile.

#86
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,685
  • Înscris: 11.03.2006
Alternativa ar fi Rusia, dar ce sa vezi, aia au si mai multi musulmani, chiar mai retardati ca aia din vest. Care din ei o scapa cu viata de pe frontul din Ucraina.
Dintre astea 2, tot vestul l-as alege. Daca vrei sa iesi din tara, in concediu, nu-mi spune ca te duci la Soci, sau in Urali. Tot in vest mergem, cat zici tu ca ar fi ei de degenerati.
Nu va fie teama, ca astia care ne conduc sunt niste labe triste, nu sunt in stare sa aplice nimic din ce hotarasc acolo, asa ca ramane ca pana acum.

Edited by cumparator, 05 November 2023 - 20:58.


#87
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Ba se supun deja prin lipsa de reacție. Dacă pe afara la unele chestii măcar se mai discuta, la noi chestiile grave nu nasc nici măcar principial o dezbatere,de opoziție nici vorba.
Mai rău, mulți aplaudă tâmp sau, în cazurile fericite, spun ca și cumpărător, e timpul sa fim civilizați.
Ca cine mai exact sa fim civilizați? Chiar vrem toată acea civilizație sau mai rău, sa fie preluata fracționat, doar unele în timp ce alea bune rămân doar pe la ei?

Apropos de pesta de care spune tot cumparator:e un simplu pretext. Au fost asemenea pretexte duium în ultimii 10-15 ani.
Asta a și contribuit major la închiderea târgurilor și masurile astea care au omorât creșterea animalelor în gospodăriile țărănești.
Păsări răcite, vaci cu boli în cap, oi cu limba mov, acum porcii...
Ca toate celelalte și asta e un fâș în buna masura.
Da, a fost focar în sat, au murit pe capete porcii... În toată zona... În câteva luni virusul ala care rezista cu anii în coteț pare-se ca nu a mai afectat nimic, oamenii au încă porci... Ba chiar se refac populațiile de mistreti..
Nu dacă ii întrebi pe oameni ce prefera, un incident ici colo când și când sau sa nu mai aibă voie sa miște în front, oare ce ar prefera?
E simplu răspunsul și adevărul e altul:statul ii asculta pe aia cu fermele mari care sunt plătitori de taxe,  teoretic pt ca de fapt aia sunt și marii evazioniști pt ca au mijloace sa își optimizeze fisc activitatea și chiar o fac.
Sulica franaru nu prea plătește pe ce produce și eventual mai vinde, ba chiar simplul fapt ca își creste doar pt. El înseamnă că nu mai plătește măcar tva-ul când și-ar cumpăra carcasa de Crăciun din frigiderul selgrosului....

Asta e motivul pt toate, în primul rand banul.

Sa va zic acum de o chestie legata de oi?

Din cauza limbii mov sau ce mama dracu au oile astea când le apuca boalele, ciobanul trebuie sa ducă integral capul la ansvsa sau cum ii zice.
Aia recoltează creier și îl trimit la analiza la centru.. Ceva de genul.
Pentru ca nu stiu ce bani nu primesc sau ce se cearta unii cu alții, în multe județe capetele se trimit direct la centru sa recolteze direct ăștia de la centru(București)... Ceva cu banii, aia recolta dar banii toți veneau la centru doar....
Oricum, ideea e alta... Ca ciobanul la fiecare oaie tăiată e obligat sa o ducă în termen la ansvsa județean... Medicul de circumscripție nu am reținut cum și de ce dar nu prea ajuta....

Dacă nu duce oaia cap întreg, ciobanul da de belea pt ca el primește o subvenție pe cap animal și dacă nu îl scoate din evidenta e frauda... Primește bani pe animal mort....
Ca să îl scoată din evidenta ii trebuie hârtie ca a predat capul pt analiza...

Adică, per total, ciobanul de fiecare data când taie o oaie, face drum pana la reședință de județ în termen de x ore/zile. Și plătește... Cât exact nunstiu dwr era ceva de genul 150 lei minim..

Pai dacă tai o oaie și te repezi cu mașina și mai pierzi și câteva ore bune pe drum.... Distracția face aproape cât juma de oaie...
Dacă o vinzi mai e cum mai e, dar dacă moare? Dar ce faci dacă ți-o ia salbaticiunea? Aici în sud noroc ca nu sunt asa multe salbaticiunea dar animalele mor și aici și bucuria mare e ca au apărut șacalii...

Oricum, realitatea e simpla:ori dai o pupa babana din oaie doar pe prevenția limbii mov, dacă mai dai și taxe pt ca vinzi mai bine te lași de oi... Ori combați cu succes boala făcând manarii.

Adică în realitate crotaliul oii și evidenta spun ca oaia aia are 20 de ani, oaia fiind la prima fătare....
Ca omul ce face? Pai baga crotaliul animalului mort la tineretul necrotaliat încă...


Combați ce cu astfel de aberații? Ce câștigi sau cine câștigă? În afara de aia de la ansvsa câte ceva din puținul declarat pe bune de ciobani, nu ca să nu bata la ochi, toată lumea pierde.
E măsură asta gândită măcar pt realitatea Românească?
Evident nu și as paria ca e preluata metodologia de la civilizați....
La aia merge, chiar dacă exista costuri dar măcar acolo măsură își face treaba... De ce? Pai englezul nu cred ca taie ca al nostru azi o oaie, mâine doua...
Fie vorba între noi, aici și abatoarele sunt haladite...nu mai ai microabatoare...
Nu prea ai mașini speciale de transport, sunt tiruri...
Ala creste animal de carne, urca juma de turma în tir pana îl umple și apoi taie... Se receptează analiza de la tot septelul și aia e...

Pai la noi cați vând cu sutele odată, ce abatoare ai, cui ii convine sa dea abatorului sau cum face omul sa sacrifice în abator după cum e necesitatea fermei în România?
La noi aproape nimic nu poate fi abatorizat în număr mic, nu fie ca e gospodărie fie ca e microferma sau ferma mare care vrea sa abatorizeze un număr mic de capete.. Cel mult la bovine dwr nu sunt sigur ca merge...


Cam astea sunt realitățile și cam asa se combate nasolia, cam asa se "incurajeaza" la noi productia/supraviețuirea.

Pai prin comparație, pe vremea impuscatului chiar dacă îți lua cu doua mâini măcar te lasă să crești cât de cât...
Ala în prostia lui realiza ca totuși ce e produs e bun produs și ca oricum ai mai mult de câștigat dacă se produce decât dacă omori producția pt ca altfel nu ești capabil sa încasezi taxe.


E normal sa pui jugul pe prost, atâta ca și animalul e bine sa îl mai lași sa își tragă sufletul, sa se mai și odihnească pt ca mort nu îți e de niciun folos.
Iar masurile astea nu fac decât sa omoare... Omoară producție, duc la migrație... Mulți se vor duce dracu unde vad cu ochii pt ca măcar prin alte părți și dacă îți iei bătaie o iei pe 3000-4000 euro, nu pe 400.






#88
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 13.01.2023

View Postcumparator, on 05 noiembrie 2023 - 20:53, said:

Dintre astea 2, tot vestul l-as alege. Daca vrei sa iesi din tara, in concediu, nu-mi spune ca te duci la Soci, sau in Urali. Tot in vest mergem, cat zici tu ca ar fi ei de degenerati.
In 2022 am fost in concediu la Napoli si in Munte Negru.
In 2023 am fost in Voronej Rusia, nu am simtit nicio diferenta.

#89
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,685
  • Înscris: 11.03.2006
A fost molima in sat, au murit porcii pe capete, au dus-o in alta parte, peste un timp vine inapoi. Ca doar nu sunt imuni aia care traiesc acum.
Cu toate astea, cum sa fie productiv si rentabil? Cred ca in prezent si viitor, in lumea asta aglomerata, unde ajung boli si daunatori de prin toate colturile lumii, renteaza sa cresti animale in ferme mari, unde intra toata lumea in costum din ala special si nu exista nici o legatura directa cu exteriorul.
In plus, din ce in ce mai multi oameni vor realiza ca n-are sens sa umpli cu carne 2 lazi frigorifice si sa o tii luni de zile. Oamenii procedeaza asa ca in tineretea lor asa se facea. Porc de Craciun si miel de Paste.

View PostImback, on 05 noiembrie 2023 - 21:09, said:

In 2022 am fost in concediu la Napoli si in Munte Negru.
In 2023 am fost in Voronej Rusia, nu am simtit nicio diferenta.

Okey, o fi la fel Voronej cu Napoli. Depinde si ce vrei sa faci acolo, gusturile nu se discuta.

#90
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005

View Postcumparator, on 05 noiembrie 2023 - 21:22, said:

A fost molima in sat, au murit porcii pe capete, au dus-o in alta parte, peste un timp vine inapoi. Ca doar nu sunt imuni aia care traiesc acum.
Cu toate astea, cum sa fie productiv si rentabil? Cred ca in prezent si viitor, in lumea asta aglomerata, unde ajung boli si daunatori de prin toate colturile lumii, renteaza sa cresti animale in ferme mari, unde intra toata lumea in costum din ala special si nu exista nici o legatura directa cu exteriorul.
In plus, din ce in ce mai multi oameni vor realiza ca n-are sens sa umpli cu carne 2 lazi frigorifice si sa o tii luni de zile. Oamenii procedeaza asa ca in tineretea lor asa se facea. Porc de Craciun si miel de Paste.



Okey, o fi la fel Voronej cu Napoli. Depinde si ce vrei sa faci acolo, gusturile nu se discuta.

Pai exact asta e treaba, ca oricum rentabil e în ferme mari și ca acolo oricum sunt masuri de biosecuritate, dacă le respecta nu vor avea pierderi relevante. Evident, ferma e mai protejata dacă se limiteaza la maxim sursele de virus și evident ca ferma tipa știind ca asta e un bun prilej sa înlăture concurenta neloiala.

Nu mai poate statul ca ii moare porcul lu Gigel... Dacă i-ar pasa de bunăstarea lui Gigel ar încerca să găsească alte soluții decât astea care îl omoară pe Gigel.
Dacă te uiți la toate masurile de pana acum iit dai seama ca statul face orice sa îl omoare pe Gigel, nu e doar măsura asta în discuție.
S-a limitat numărul de capete per gospodărie, care scroafa cât fata, practic și ca da crești cam iei din ferma pt ca în gospodarii nu se mai produc atâția purcei/șamd...

Motivele sunt în cea mai mare măsură dictate de bani, vor sa scoată cât mai mult și evident ca având animale vândute la negru nu ai cum sa câștigi...

Întrebarea e cat de benefice sunt aceste masuri... Imediat și la prima vedere încasezi niște taxe in plus și elimini evaziunea... Dar pe de alta parte ii saracesti și mai rău pe aia deja săraciti, și e cam la limita deja treaba..
Cum chiar tu ziceai, oricum profitabilitatea e slaba cu acest tip de activități, dacă omori tot și de tot ajungi cu o mare categorie la un nivel serios de sărăcie.
Nu e doar porcul sau vaca... E totul.
La taranoaia totul e mult mai scump, de la mâncare la lipsa unor facilități de infrastructura(apa, gaze, etc), școală zero ca să ridici măcar viitorii lucrători...
De bine de rău înainte omul creștea 2-3 porci și o vaca și găsea combustibil pt iarna mai ieftin...își mai făcea o țuică și un vin... Mai vindea bună și asa Mai ținea un copil în chirie la oraș la școală, trecea iarna, nu avea ce manca, dapai se descurca...
Acuma ii iei porcu, oaia, vaca e cam nebuna și oricum în mukte zone s-a terminat cu ea...
Lemnele costa enorm și extrem de mulți sunt dependenți de ajutoare, mâncarea în sat pt cei mai săraci care nu pot merge la oraș la hipermarket e foarte scumpa și extrem de proasta ca oricum e cea mai ieftina... E scumpa pt ca o vinde un al doilea sau al treilea intermediar, majoritatea magazinelor nu se autoaprovizioneaza, deja sunt și firme de distribuție în lanț...
Apa nu au dar ii pui sa omologheze fose, gaz nu dar niic lemne de foc nu au sau sunt enorm de scumpe, animale nu, cazanul de țuică nu, vie nu prea mai au și ai și acolo cantități care dacă ar fi respectate (și vor fi) ai terminat-o și cu aia...

Adică ușor ușor ii jupoi de tot și nu le dai absolut nimic în schimb sa ii ajuți cumva.

Dependenți de stat, la asta obtii.
Si oare per total, adiția când tragi linie cât iei în plus fata de cat trebuie sa dai, nu e tot un drac?


Diferența e minima la bani sau mai rău, ieși pe minus, dar esențială pt decidenti pt ca le dai tu și poți astfel sa conditionezi, spre exemplu un vot.

Treaba e ca se cam acumulează nemulțumiri și se cam depășesc niște limite și vor obține o surpriza de genul un anume partid nou apărut sa conteze grav în viitor.
Și sa te ții atunci lambada cu alde sosoaca în fruntea oștirii.

Așadar, problemele sunt complexe, pare ca e despre un porc și-o boala a porcului, sau despre te miri ce nimic... Practic sunt multe și cam nasoale și se cam tot aduna iar urmările pe termen mediu și lung vor fi aparent surprinzătoare la modul negativ.




Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate