Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Scădere auz - cauza?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,379
  • Înscris: 28.10.2018

View PostKarhu, on 03 noiembrie 2023 - 22:20, said:

Posted Image
La UPU, pt asa ceva? UPU e pt infarct, AVC, accidente rutiere, injunghieri, sevraj, abdomen acut, edem pulmonar etc etc
La medicul de familie trebuia sa mergi, el se ocupa cu rahatisurile astea...

Dupa razboi multi viteji s-arata.

Omul a crezut ca ramane surd. In cartea mea asta e mega motiv sa te duci la urgenta.

Better safe than sorry.

Edited by abac, 03 November 2023 - 23:19.


#38
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
In Romania nu face niciun medic de familie spalaturi auriculare!

#39
Moshu_ro

Moshu_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 21.03.2007
Folosesc si eu ocazional niste dopuri de la alpine, poti sa imi spui tu ce dopuri ai folosit?

#40
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View PostMoshu_ro, on 04 noiembrie 2023 - 02:28, said:

Folosesc si eu ocazional niste dopuri de la alpine, poti sa imi spui tu ce dopuri ai folosit?

Tot de la Alpine și obișnuiam să le introduc (până la cotor) pentru eficiență maximă:

https://www.dopuride...erte-partyplug/


Articole interesante [doar] în limba engleză despre faptul că scoaterea cu rapiditate a dopului din ureche poate dăuna structurilor acesteia:

https://hearinglossh...tectors-slowly/

https://pqearplugs.c...s-make-you-deaf

Și despre ”sărutul surzeniei”:

https://hearinglossh...-syndrome-reks/

View PostSharonCollins, on 03 noiembrie 2023 - 23:36, said:

In Romania nu face niciun medic de familie spalaturi auriculare!

Și aici este o discuție iar părerile sunt împărțite: la unele cabinete medicale există aparate speciale, alți medici fac chestia asta cu seringă + apă caldă.

Edited by dark, 04 November 2023 - 09:13.


#41
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.09.2021

View Postdark, on 03 noiembrie 2023 - 21:20, said:

Da, deci acum m-am întors acasă de la UPU, aveam un dop de ceară care a fost scos. Mă simt excelent! Posted Image Mulțumesc tuturor pentru indicații, și țineți minte, feriți-vă de petarde (îți bubuie una, rămâi cu hipoacuzie și tinitus), nu trageți dopurile repede din urechi (se face barotraumă, acum am aflat și eu, dar nu a fost cazul meu!)
Bine că s-a rezolvat! Și mulțumiri pentru informația despre dopuri, și eu folosesc dopuri de urechi destul de des, în special când vreau să trag câte un pui de somn după-amiaza... sunt genul ăla de om mai sensibil la sunete, oricât de obosit aș fi, dacă aud un radio chiar și mai în surdină așa, nu prea reușesc să adorm... eu folosesc dopurile de acest tip https://www.emag.ro/...2/pd/DQ17MZBBM/ , din ceară, astea mi se par cele mai bune, după ce am testat mai multe. Partea bună e că odată introduse, se scot mai greu, încet, nu prea ai cum să le scoți brusc...

#42
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Un articol care produce fiori de groază, căci realizăm că asta ni se poate întâmpla oricăruia dintre noi:


https://www.ziarulde...tardelor~ni38b6

View PostComandorul, on 04 noiembrie 2023 - 10:04, said:

Bine că s-a rezolvat! Și mulțumiri pentru informația despre dopuri, și eu folosesc dopuri de urechi destul de des, în special când vreau să trag câte un pui de somn după-amiaza... sunt genul ăla de om mai sensibil la sunete, oricât de obosit aș fi, dacă aud un radio chiar și mai în surdină așa, nu prea reușesc să adorm... eu folosesc dopurile de acest tip https://www.emag.ro/...2/pd/DQ17MZBBM/ , din ceară, astea mi se par cele mai bune, după ce am testat mai multe. Partea bună e că odată introduse, se scot mai greu, încet, nu prea ai cum să le scoți brusc...

Da, bună observație, de fapt, în articolele sugerate de mine chiar asta se spune, că dopurile din spumă sunt cele mai bune, deoarece protejează foarte bine și se scot fără să antreneze un curent prin care timpanul este ”supt”, spre deosebire de dopurile din gel. Uneori când le trăgeam din ureche, făceau și un mic ”poc”, pe care-l simțeam în timpan, exact ca dopurile de șampanie, mutatis mutandis...
Dar... niciodată nu am crezut că lucrul ăsta poate fi periculos! ...:ermm:...

#43
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 02.08.2021
Am spus și mai sus că cel mai ok este ceva de genul: http://www.safemann....gcaAqlMEALw_wcB

Edited by Valy_User, 04 November 2023 - 10:56.


#44
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,379
  • Înscris: 28.10.2018
Nu numai asta, dar sunt si accidente din activitati aparent absolut banale care te pot lasa orb.

Recent, o cunostinta a avut un accident la badminton. Si-a luat un fluturas de badminton in ochi si risca sa ramana orb cu ochiul respectiv. Oricum nu o sa mai vada perfect cu ochiul ala niciodata, asta i-a spus-o oftalmologul care l-a tratat de urgenta.

Cu ocazia asta am aflat si eu ca badmintonul e cel mai rapid sport in care un obiect este lovit. Recordul mondial este 493kmph pentru fluturasul de badminton, la mare distanta de orice altceva (tenis, hockey, baseball, fotbal, etc, etc,). Iei asa ceva in ochi, sansele sa ramai fara ochiul respectiv sunt uriase.

Deci da, auzul si vazul pot fi pierdute relativ usor.

Edited by abac, 04 November 2023 - 10:57.


#45
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.07.2006

View Postdark, on 04 noiembrie 2023 - 10:55, said:

Un articol care produce fiori de groază, căci realizăm că asta ni se poate întâmpla oricăruia dintre noi:


https://www.ziarulde...tardelor~ni38b6



Da, bună observație, de fapt, în articolele sugerate de mine chiar asta se spune, că dopurile din spumă sunt cele mai bune, deoarece protejează foarte bine și se scot fără să antreneze un curent prin care timpanul este ”supt”, spre deosebire de dopurile din gel. Uneori când le trăgeam din ureche, făceau și un mic ”poc”, pe care-l simțeam în timpan, exact ca dopurile de șampanie, mutatis mutandis...
Dar... niciodată nu am crezut că lucrul ăsta poate fi periculos! ...Posted Image...
Petardele sunt fucking evil si ar trebuii interzise, urasc sezonul numa din cauza lor, evit deplasarile pe jos cat pot.

#46
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,379
  • Înscris: 28.10.2018

View PostV0rteX, on 04 noiembrie 2023 - 10:59, said:

si ar trebuii interzise,


Eu as interzice si trebuiile. Si alea sunt periculoase.

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdark, on 03 noiembrie 2023 - 17:48, said:

Știu cam ce se dă și fac deja injecții cu Milgamma.
Eu la nervul auditiv (și cohleea) mă gândisem, că a fost afectat. Dar nu am simțit nimic, nici durere, nici amețeală...

View Postdark, on 04 noiembrie 2023 - 10:55, said:

Un articol care produce fiori de groază, căci realizăm că asta ni se poate întâmpla oricăruia dintre noi:
Nu mai trolla... si nu mai bagati toate prostiile in urechi mai ales sprayuri aiurea, curatarea periodica old style cu betisor facut cu griaj si experienta e sfanta. Dopurile de urechi nu trebuie sa fie etranse, trebuie sa permita circulatia aerului.

Deci lasa scrisul si mergi la un orlist oricare, lasa fazele cu increderea, parca esti ca mosii care vor doar la profesori... si aia ii abandoneaza ca n-au timp de ei.

Edited by andreic, 04 November 2023 - 11:23.


#48
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,379
  • Înscris: 28.10.2018

View Postandreic, on 04 noiembrie 2023 - 11:20, said:

Dopurile de urechi nu trebuie sa fie etranse, trebuie sa permita circulatia aerului.

Nu ai cunostinte foarte avansate de fizica acustica, este? Daca trece aerul, trece si sunetul.

#49
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004

View Postandreic, on 04 noiembrie 2023 - 11:20, said:

Dopurile de urechi nu trebuie sa fie etanse, trebuie sa permita circulatia aerului.

Cele de spumă nu au cum să fie decât etanșe, ele se ”umflă” în interiorul canalului auditiv. Sunt cele mai eficiente, 35 db. Dopurile din silicon/gel, cum am avut eu, au un mic orificiu pentru a permite unor frecvențe tonale să pătrundă, blocând frecvențele periculoase.
Stai liniștit, dacă nu sunt dopuri ”home made”, ele sunt făcute cum trebuie, dar într-adevăr, cel care le folosește, trebuie să știe cum să le manipuleze, pentru a nu-și afecta urechea în toate structurile ei...

#50
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Și nu uitați nici celelalte informații, pupicurile pe ureche pot fi periculoase, din același motiv, la fel, palmele când eventual vă mai bateți copiii, să nu-i loviți peste ureche, din greșeală, căci poate fi o greșeală fatală pentru auzul bietului copil...Posted Image
Chiar dacă timpanul nu se sparge datorită presiunii pusă de palma dvs. pe urechea copilului, cohleea poate fi afectată căci timpanul transmite în urechea medie și din urechea medie, unda sonoră se duce în urechea internă care recepționează ceva enorm, ca în cazul unui foc de armă, și micuțele celule pot muri! Aceste celule din urechea internă nu se mai refac odată moarte. Asta înseamnă pierdere de auz, hipoacuzie la urechea lovită...

Edited by dark, 04 November 2023 - 11:57.


#51
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Bine că ai scăpat!
Doamne ferește!

#52
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Da, să auzi cu o singură ureche, este nasol, muzica nu mai este muzică, sunetele sunt ”mono” toate... și oboseala se instalează mult mai ușor. La fel și când dispui de un singur ochi funcțional. Așa că să luăm aminte și să ne ferim de orice poate fi riscant cu privire la sănătatea noastră!

#53
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

View PostKarhu, on 03 noiembrie 2023 - 22:20, said:

Posted Image
La UPU, pt asa ceva? UPU e pt infarct, AVC, accidente rutiere, injunghieri, sevraj, abdomen acut, edem pulmonar etc etc
La UPU in Romania mergi pentru un dop in ureche sau daca te intepi intr-un spin de trandafir sau daca in dupa amiaza aia ai facut un caca mai moale. D'astea!
Aia cu AVC, infarct, accidente..... asteapta pe targa! Posted Image
Ca nr. de personal e limitat. Si mai e si deficit mare de personal la urgente!

#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postabac, on 04 noiembrie 2023 - 11:31, said:

Nu ai cunostinte foarte avansate de fizica acustica, este? Daca trece aerul, trece si sunetul.
Fals, se formeaza cavitati care opresc orice sunet. Deci nu le ai cu fizica acustica in special pe filtrare cu cavitati Posted Image

View Postdark, on 04 noiembrie 2023 - 11:32, said:

Cele de spumă nu au cum să fie decât etanșe, ele se ”umflă” în interiorul canalului auditiv.
Se umfla dupa compresie prealabila desigur si fii fara grija, nu sunt etanse alea de care zici, daca erau, creau presiune pe timpan aiurea si deveneau aproape imposibil de scos fara sa rupi tesuturi.. facea pompa de vacum cand le trageai.

View Postder25, on 04 noiembrie 2023 - 12:27, said:

Aia cu AVC, infarct, accidente..... asteapta pe targa! Posted Image
Nu e adevarat, sunt pe urgente. clasificate pe culori.

Edited by andreic, 04 November 2023 - 13:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate