Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Scădere auz - cauza?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004
Desigur, mi-am programat o consultație la un medic ORL-ist, dar peste câteva zile. Până atunci, deoarce sunt foarte speriat, aș dori să aflu păreri despre ceea ce mi s-a întâmplat:
- atunci când am scos dopul de ureche confecționat din material gel, din urechea stângă (folosesc uneori dopuri de urechi contra zgomotelor deranjante), mi-a scăzut brusc auzul în ureche.
Menționez faptul că nu am dat importanță pe moment crezând că este un dop de cerumen abia format...
După câteva zile în care am folosit spray Acustivum, fără rezultat, am părăsit ”explicația” atât de convenabilă cu dopul de cerumen și acum bănuiesc faptul că mi-am stricat urechea internă, datorită faptului că scoțând repede, din grabă, dopul din ureche, am creat probabil o diferență de presiune care a afectat structurile urechii. Precizez că nu am simțit nicio durere, nici amețeală, nici nu a curs ceva din ureche, dar auzul în această ureche este foarte foarte slab, urechea o simt greoaie, înfundată și aud un ecou ca un păcănit, când vorbesc mai tare.
Mulțumesc pentru eventualele explicații...

#2
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 23.09.2017
Probabil ai afectat timpanul - fisura/perforatie/ruptura timpan. Nu este insotit intodeauna de scurgeri de lichid ori durere,

Edited by alex342, 03 November 2023 - 17:33.


#3
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004
Și dacă am pus picături de Acustivum, crezând că este dop de cerumen, am greșit grav?

Crezi că am afectat și nervul auditiv/ urechea internă?

#4
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 23.09.2017

 dark, on 03 noiembrie 2023 - 17:32, said:

Și dacă am pus picături de Acustivum, crezând că este dop de cerumen, am greșit grav?

Habar nu am. Mergi la medic.
Stiu un caz de acum vreo 30 si ceva de ani cand cineva a avut perforatie timpan, o incizie mica provocata de ac (asta era obieciul unora sa se curete in ureche inainte 89, cu acul de cusut ). A avut noroc ca a fost vorba de o foarte mica perforatie.

Edited by alex342, 03 November 2023 - 17:39.


#5
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

 dark, on 03 noiembrie 2023 - 17:32, said:

Și dacă am pus picături de Acustivum, crezând că este dop de cerumen, am greșit grav?

Posibil sa da, posibil sa nu. Nu mai astepta cateva zile pana la consult, mergi la urgente.

#6
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 23.09.2017

 dark, on 03 noiembrie 2023 - 17:26, said:

Desigur, mi-am programat o consultație la un medic ORL-ist, dar peste câteva zile. Până atunci,

Eu iti recomand sa mergi la urgente acum nu peste 2-3 o saptaman. Risti sa se agraveze, infecti sange puroi etc. Nu e de joaca cu un timpan perforat.

Edited by alex342, 03 November 2023 - 17:47.


#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Speram ca totul va fi bine, dark!

Si asculta de colegi, du-te cat mai repede la un control.

[ https://i.pinimg.com/474x/b0/33/72/b033726ed55b42de81c2b59aa9f8c128.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 03 November 2023 - 17:47.


#8
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004

 alex342, on 03 noiembrie 2023 - 17:36, said:

Habar nu am. Mergi la medic.
Stiu un caz de acum vreo 30 si ceva de ani cand cineva a avut perforatie timpan, o incizie mica provocata de ac (asta era obieciul unora sa se curete in ureche inainte 89, cu acul de cusut ). A avut noroc ca a fost vorba de o foarte mica perforatie.

Știu cam ce se dă și fac deja injecții cu Milgamma.
Eu la nervul auditiv (și cohleea) mă gândisem, că a fost afectat. Dar nu am simțit nimic, nici durere, nici amețeală...

#9
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.09.2021
După părerea mea (nu sunt în domeniul medical) nu ți-ai agravat situația cu acele picături... a folosit și prietena mea odată câteva zile dar la ea chiar au avut efect... dar zic eu, rău nu are ce să-ți facă soluția aia, chiar dacă să presupunem că ai avea timpanul perforat (ceea ce doar medicul îți va spune cu exactitate) mă gândesc că cei ce au creat soluția respectivă au luat în calcul treaba asta, nu e ca și când ți-ai fi băgat în ureche vreul leac băbesc făcut în condiții insalubre...

#10
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004

 Phobos, on 03 noiembrie 2023 - 17:46, said:

Speram ca totul va fi bine, dark!

Si asculta de colegi, du-te cat mai repede la un control.

[ https://i.pinimg.com/474x/b0/33/72/b033726ed55b42de81c2b59aa9f8c128.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da, dar nu am încredere în orice medic, ci doar în medicul meu la care deja m-am programat. Nu vreau să se uite în urechea mea oricine! Nu am febră, nimic decât hipoacuzie. Injecțiile le fac deja...

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Hipoacuzie se numeste scaderea auzului
Am patit-o si eu tot de la porcariile alea de dopuri de urechi
M-am ales cu o otita externa de numa ... numa
Nu mai folosesc dopuri de urechi nici daca devin actionar majoritar la cel mai mare producator din galaxie

Ideea e ca trebuie sa mergi la urgenta asa cum au recomandat colegii ca nu-i de joaca cu asta

Edited by Naijax, 03 November 2023 - 17:50.


#12
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Pai cam trebuie sa se uite cineva cat mai repede.Daca te alegi cu un timpan perforat risti puroi si se duce auzul si presupun ca nu ai chef de interventie chirurgicala ,nu e ceva de neglijat.
Asa ca nu mai pierde vremea.

Edited by helen76, 03 November 2023 - 18:08.


#13
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Dacă nu ai avut grijă de ureche după spălătură poți avea probleme.
O săptămână după spălătură trebuie să fii foarte aten și să nu te ștergi în ureche pentru a se reforma cerumenul. Și atenție la curent, frig, etc.

Edited by Valy_User, 03 November 2023 - 18:04.


#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,383
  • Înscris: 28.10.2018

 dark, on 03 noiembrie 2023 - 17:49, said:

Da, dar nu am încredere în orice medic, ci doar în medicul meu la care deja m-am programat. Nu vreau să se uite în urechea mea oricine!

Poate ar fi bine sa il suni pe medicul ala de mega incredere, sa ii explici ce ai scris in primul post si sa vezi poate te impinge mai in fata. Ar fi de porc sa iti auzi vorbele "daca veneai mai repede poate reuseam sa salvam auzul".

Oricum, priveste partea buna a lucrurilor, persoanele cu hipoacuzie unilaterala se pot califica la disabilitati. Poti obtine chiar un permis de parcare pe locuri de handicap. Si va trebui sa conduci cu semnul de surd in geam (urechea taiata cu o linie alba pe fond albastru).

Edited by abac, 03 November 2023 - 18:10.


#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,552
  • Înscris: 30.08.2017
Mi s-a intmaplat acum ceva timp o scădere bruscă a auzului la o ureche. În cazul meu cauza a fost circulația periferică deficitară iar diagnosticul surditate brusc instalata. E urgență medicala și se tratează cu corticosteroizi. La mine și-a revenit auzul dar am rămas cu tinnitus.

Acuma, în cazul tău poate fi altceva, dar ideea e că, așa cum am dat exemplul meu mai sus, uneori trebuie mers de urgență, doar că nu știi când este acest uneori. Eu unul aș merge de urgență la un spital tocmai ca să evit consecințele în caz că e una dintre acele situații ce necesită intervenție de urgenta.

 dark, on 03 noiembrie 2023 - 17:49, said:

Nu vreau să se uite în urechea mea oricine!

De ce, ai ceva de ascuns?

Edited by george_alexandru, 03 November 2023 - 18:11.


#16
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004

 abac, on 03 noiembrie 2023 - 18:04, said:

Poate ar fi bine sa il suni pe medicul ala de mega incredere

Am vorbit deja cu el, îți dai seama...

#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,383
  • Înscris: 28.10.2018

 dark, on 03 noiembrie 2023 - 18:10, said:

Am vorbit deja cu el, îți dai seama...

Si a zis ca totul e ok, sa astepti consultul?

#18
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

 dark, on 03 noiembrie 2023 - 17:49, said:

Da, dar nu am încredere în orice medic, ci doar în medicul meu la care deja m-am programat. Nu vreau să se uite în urechea mea oricine! Nu am febră, nimic decât hipoacuzie. Injecțiile le fac deja...

Cum au zis si colegii insa: sa nu fie nevoie de o interventie urgenta, ca probabil programarea e pe sapt. viitoare.

Edited by GRATEFUL, 03 November 2023 - 18:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate