Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Crapaturi tencuiala casa

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Ieri a fost tencuita casa la exterior. Nisip, ciment, multibat. Pe vreo 2-3 zone cam de 2-3mp, tencuiala are crapaturi de contractie. Probabil a batut si soarele in momentele alea pe acea parte, nu stiu.

Cimentul si multibatul era cam o treime expirat de 1-2 luni, vreo 2 saci chiar de 3-4 luni. Restul in termen. M-am uitat in mormanul de ambalaje.

Pune probleme altele decat estetice? E vreun semn ca posibil sa se desprinda sau ceva? Peste tencuiala vreau sa vin la primavara cu polistiren pe pat de adeziv.

Sa ii spun sa acopere crapaturile? E risc sa intre apa si sa inghete, sa distruga tencuiala la iarna?

Am pus poza, cheia masinii este pentru comparatie marime.

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Apuca-te sa ciocanesti. Daca nu suna a gol, e OK.

#3
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Nu, nu suna a gol, am ciocanit deja. E ok sa las peste iarna, sau trebuie acoperite? Pe latura aia e posibila ploaia+inghet

Edited by RaimondMacelaru, 30 October 2023 - 12:04.


#4
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Cum ai reusit sa asezi cheile de la masina pe un perete vertical ?

Crapaturile permit infiltrarea apei, iar inghetul plus dezghetul pot afecta tencuiala. Le poti acoperi cu ceva ciment, fara a pune accent pe aspect, avand in vedere ca vei placa ulterior cu polistiren. la primavara sa mai ciocanesti pentru a observa cum s-a pastrat tencuiala. Cred ca amestecul a fost saracit de apa in acea zona, fie s-a evaporat rapid de la soare, fie nu a fost preparat dupa reteta.

#5
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Am lipit cheia cu aracet. :))) Nu se vede mana in cadru, atata tot...

Ok, o sa ii spun sa le acopere.

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007

View Postphoenix76, on 30 octombrie 2023 - 12:39, said:

Cum ai reusit sa asezi cheile de la masina pe un perete vertical ?

Attached Files



#7
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023

View Postcrocko.dilul, on 30 octombrie 2023 - 12:47, said:


Vad ca ai avut aceeasi problema, dar nu la fel de grava. Mai e casa in picioare, sau s-a scufundat? :P

Am vorbit cu constructorul si cica nu acopera crapaturile, ca garanteaza el ca nu pateste nimic, o tencuieste din nou daca apare ceva, da cica n-are cum.

#8
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Eu as da jos tencuiala acolo unde suna a gol

#9
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Pai nu suna a gol. Mai incerc la primavara. Daca suna a gol, iti dai seama ca o dau jos instant

#10
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Am citit fisa tehnica la multibat, scrie ca se foloseste doar nisip, constructorul la mine a bagat si ciment in compozitie. Cimentul neavand liantul multibatului, probabil a crapat. Nici nu a udat peretii inainte de aplicare, cum scrie in fisa tehnica, si probabil peretii au tras apa instant si s-a mai adaugat si asta. Sunt oripilat de oamenii astia, nimic nimic nu stiu sa faca, firma de constructii, zeci de case facute, dar nu sunt in stare sa citeasca pe un sac. Si mereu cand le atragi atentia, se amuza ca stai, domnule, linistit, ca noi facem case de zeci de ani... E crapata peste tot si la interior, desi la interior chiar e aberant sa se intample, soarele nu intra, temperatura a fost pe la 15-20 grade, adica niste conditii ideale, perfecte. Daca la exterior le-as mai gasi scuze, la interior si-au aratat priceperea de carpaci

Edited by RaimondMacelaru, 02 November 2023 - 13:26.


#11
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Cum plm sa tencuiesti cu material expirat?Dorei ei, dar si dorel tu!Nu erai tu ala cu instalatia electrica.... care a spart betonul sa treaca cu tuburile si conductorii?

Edited by raducut123, 02 November 2023 - 13:29.


#12
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Eu sunt beneficiar, dorei sunt cei din domeniu, cred ca vasta majoritate, au cam plecati cei putini care stiau ce fac. E si normal, toti vor sa castige mai bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate