Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Laptop nou Asus, Acer si altii. Atentie la conditiile de upgrade!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
In urma cu mai multi ani am cumparat un laptop Asus, iar unul din criteriile de alegere a fost usurinta cu care pot sa fac upgrade de RAM si SSD (sau HDD). Laptopul avea o fanta prinsa in suruburi, in spatele careia aveai acces la componentele cu pricina. Dar cel mai important era faptul ca puteai sa faci singur upgrade fara sa pierzi garantia. Acest lucru mi-a fost confirmat de catre vanzator, care a intrebat producatorul. Nu stiu cum statea situatia atunci la alti producatori de laptopuri.

Vremurile s-au mai schimbat iar astazi acest lucru nu mai e posibil, cel putin la unii producatori. Desi anumite tipuri de laptopuri sunt in continuare special proiectate pentru a facilita upgradeurile facute direct de catre posesori, exista un inconvenient major (cel putin in Romania). Pentru a-ti pastra garantia orice upgrade trebuie facut doar in serviceurile autorizate, iar daca decizi sa faci upgrade la un moment ulterior achizitiei s-ar putea ca manopera sa sa te coste aproape cat componentele pe care vrei sa le adaugi (in functie de serviceul autorizat - selectat dintr-o lista scurta - si de componente).

Asta e valabil pentru Asus, si din cate am inteles si pentru Acer. La Acer am intampinat o situatie foarte ciudata. Am cautat raspuns la Emag in legatura cu procedura de upgrade pentru un laptop pe care intentionam sa-l cumpar si din cate se pare nu au primit raspuns nici astazi, dupa mai mult de o saptamana. La cateva zile dupa intrebarea initiala cei de la Emag inca nu primisera raspuns de la producator, presupun ca nu au raspuns nici pana acum. Am incercat sa contactez Acer Romania personal pe mai multe cai, fara nici un succes. Pana la urma am aflat in mod indirect despre conditiile de upgrade de la singurul service autorizat care apare pe siteul lor.

Mai exista producatori care inca permit upgradeurile facute acasa. Tot pe Emag am vazut un raspuns favorabil dat de Lenovo la aceasta intrebare. Nu stiu cum e cu HP, Dell, MSI si altii, dar poate sunt printre voi unii care stiu. Voi v-ati documentat in legatura cu posibilitatile de upgrade inainte sa cumparati un laptop? Poate ar trebui sa nu uitam de problema asta daca intentionam sa cumparam ceva in aceasta perioada.

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 06.03.2016
Poti sa faci orice fel de upgrade atat timp cat nu deteriorezi sticker-ul de garantie (de obicei montat pe sistemul de racire) si nu produci vreun defect, indiferent de ce iti raspund vanzatorii sau unii reprezentanti ai producatorilor. Poate fi considerat cel mult un indemn. Motivul e simplu: utilizatorul probabil nu se pricepe, asa ca mai bine ne plateste pe noi sa facem upgrade. Iar daca se strica ceva, service-ul e responsabil.

Quote

Tot pe Emag am vazut un raspuns favorabil dat de Lenovo la aceasta intrebare.
Pai tocmai de Lenovo se tot plange lumea ca nu ii lasa sa faca upgrade acasa. In functie de reprezentant si cat de informat e, vei primi un raspuns diferit.

Edited by red46, 27 October 2023 - 15:29.


#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Acum vreo 4-5 ani am avut aceeasi problema cu un laptop Dell, am sunat la un nr. si m-au lamuri: daca am acces la componenta fara sa rup vreun sigiliu, inseamna ca pot face upgrade.

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Posteffect, on 27 octombrie 2023 - 14:35, said:

m incercat sa contactez Acer Romania personal pe mai multe cai, fara nici un succes.


Nu le iau apararea, nici nu ii cunosc, insa iti imaginezi cum ar fi sa raspunda tuturor mesajelor primite de la persoane fizice....  Ei sunt orientati catre B2B. Daca erai o companie care vroia sa devina reseller pentru cateva mii de bucati, ia sa vezi cum iti raspundeau imediat.

E posibi sa iti refuze garantia pentru ca vor vedea urme de zgarieturi fine pe toate suruburile. Deci este un semn clar ca acel laptop a fost desfacut.

Edited by Bogotta, 27 October 2023 - 15:52.


#5
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
E cineva care a cumparat recent laptop usor upgradabil de la Asus sau Acer si care imi poate spune daca exista sigilii pe suruburile panourilor de acces la sloturi?

Ma intereseaza in special seria Asus TUF A15 2023.


#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 06.03.2016
Sunt video-uri pe YouTube cu dezasamblare. Nu are sigilii.

Am desfacut un ROG M16 2022 si nici acela nu avea.

P.S: N-am idee de TUF 2023, dar generatiile precedente din gama asta sunt mediocre la constructie, racire si display. Arata bine doar pe hartie.

Edited by red46, 27 October 2023 - 16:05.


#7
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
Varianta 2022 a facut ceva progrese, iar 2023 si mai mult.

#8
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 24.04.2008
Pe mine ma nervozeaza faptul ca raman urme de la unelte cand desfaci laptopul. Nu de alta dar mi se pare ca nu mai e nou. Am un Thinkpad T14 cu 16gb si inca un modul de 16 prin sertar si nu ma indur sa-l desfac. E asa de greu in acest secol ca laptopurile sa fie dotate cu usite de acces macar la un amarat de slot de memorie? Stai ca fraieru sa desfaci incapsularea lu peste cu spatula aceea de plastic. Suruburile le dai rapid jos dar dupa aia urmeaza nebunia. Daca il desfaci, marginile nu vor mai fi la linie in veci. Si iar revin la sec 21. Sa gasesti in marea majoritate a cazurilor laptopuri > 4.000 lei cu 8gb e de domeniul sf-urilor..

#9
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Raspunsul persoanelor din Suport,nu au nici o valoare fata de decizia celor de la service.Daca unitatea de service considera ca iti va anula garantia pe motiv ca suruburile sunt zgariate,nu ai ce sa faci,poti sa mergi si la ANPC ca acesti comisari nu se baga peste zeii din Service ASUS.
   Caz Concret! Am avut un mail de la Asus Romania pe care unitatea de Service ASUS(asus in Romania isi repara produsele doar in service-ul lor) pur si simplu  nu l-a recunoscut,mai exact nu le-a pasat de acel mail.Iti spun foarte sigur,eu sunt patit chiar cu produsele Asus.Sfatul meu ,cat timp umbli intr-un laptop/il desfaci iti asumi un risc cu garantia.

View Posteffect, on 27 octombrie 2023 - 15:54, said:


Ma intereseaza in special seria Asus TUF A15 2023.

Arunca o privire pe net,eu am gasit ca are probleme serioase cu racirea placii video.

#10
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006

View PostPiticVerde, on 27 octombrie 2023 - 20:04, said:

Arunca o privire pe net,eu am gasit ca are probleme serioase cu racirea placii video.
Poti sa dai un link la reviewul respectiv?

#11
djmaddox

djmaddox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 09.10.2006
Am la munca cateva sute de laptop-uri Dell, Lenovo si cateva HP.......toate au trecut prin upgrade de ram si ssd cand erau in garantie, facute de noi....nu am gasit pana acum vreun sigiliu si am avut fix 0 probleme la garantii. La Dell imi trimiteau raportul cu ce s-a inlocuit ( placa de baza ) si scria ca ssd-ul nu este cel din configuratia originala ( si deci doar ala nu are garantie ). Si 70 % din ele sunt modele la care desfaci tot laptop-ul ca sa faci schimbul.

O regula de bun simt este urmatoarea, daca ai manual de service pe site la producator nu poate sa zica nimeni nimic in service.

#12
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006

View Postdjmaddox, on 28 octombrie 2023 - 20:12, said:

Am la munca cateva sute de laptop-uri Dell, Lenovo si cateva HP.......toate au trecut prin upgrade de ram si ssd cand erau in garantie, facute de noi....
Poate depinde de service. De exemplu Asus se repara doar la Depanero si Altex Service in Bucuresti (si inca 2 in Timisioara si Targoviste).
E vorba de garantia standard? Poate pentru firme sunt alte conditii. Si cat de recente au fost depanarile in service de care spui?

Chestia cu manualul de service pe site inteleg ca ar trebui sa functioneze ca o confirmare a faptului ca producatorul a gandit laptopul pentru a putea fi upgradat de posesor.

#13
djmaddox

djmaddox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 09.10.2006
La Dell ai System Plus ( mai era si IIRUC service, dar se pare ca au luat o pauza )....Dell in general nu comenteaza la garantii, am avut sisteme la care trimiteam fara stocare in service ( protectia datelor ), puneau baietii ceva de proba sa instaleze un SO sa faca teste ( am avut situatii cand pica ssd-ul si sunam la Dell cu codul de eroare din PSA si imi trimiteau piesa noua la adresa ).  Si toate astea la modele Vostro si Inspiron nu la Latitude si Precison.

La Lenovo pentru consumer gama Idea, Yoga si Legion esti blocat la Depanero ( care sincer este in top parleala aplicata clientului )....mers cu un All-in-One de 27 inch la ei pentru o problema cu niste porturi USB...binenteles ca era upgradat de mine si la ram si la stocare.....AAAA....pai stiti ca nu putem sa acordam garantie ca upgrade-ul nu s-a facut la noi....scos telefonul, intrat pe site la Lenovo, pe pagina produsului ditamai filmul cu desfacerea produsului pentru upgrade....ghici ce...au inghitit in sec si au facut garantia.


Tot la Lenovo pentru gama Think ai MB Distribution....super profi oamenii, rezolvat absolut tot fara discutii,

HP am avut doar vreo 4-5 bucati, toate au ajuns in service de 2-3 ori in perioada garantiei, placi de baza schimbate. La fel 0 comentarii la upgrade-urile facut ( Qnet parca era service-ul ).

Una peste alta nu am avut probleme de garantie, dar nici nu am fost marlan sa ma duc cu laptop-uri cu apa sau cafea in ele si sa am pretentie de garantie.

#14
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006

View Postdjmaddox, on 29 octombrie 2023 - 17:10, said:

....scos telefonul, intrat pe site la Lenovo, pe pagina produsului ditamai filmul cu desfacerea produsului pentru upgrade....ghici ce...au inghitit in sec si au facut garantia.
Dar daca Lenovo Romania ar fi avut ca politica "upgrade doar in service" ai mai fi scapat gratis? Asa e cazul cu Asus Romania in acest moment.

Sunt curios ce parere are Asus Global despre politica Asus Romania. Pentru ca de pe site-ul Asus reiese ca laptopurile din seria TUF si altele se pot upgrada de catre posesor.

Aici e un ghid de upgrade pentru seria TUF: https://edgeup.asus....ing-a15-laptop/
Iar aici ne anunta ca in 2023 au proiectat chiar un sistem de intrerupere automata a bateriei cand este scos panelul pentru upgrade: https://www.asus.com...ort/FAQ/1049751
Motivul e ca oamenii uitau sa deconecteze bateria cand faceau upgrade la componente, iar prin noul design Asus s-a asigurat ca acum acest lucru e mai sigur ca niciodata.

In timp ce Asus Global a depus anul asta eforturi sa imbunatateasca experienta de upgrade atunci cand e facut acasa de posesori, cei din Romania au introdus restrictii...

Edited by effect, 29 October 2023 - 18:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate