Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Mici reparatii langa.. fereastre (glet)

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Buna ziua,
Se intampla ca dupa 4-5 ani sa mai apara si astfel de probleme, crapaturi etc. As dori ceva sfaturi vizavi de (exact) ce material ar trebui achizitionat si orice detaliu/trick (cu ce dau intai, timp uscare, slefuire etc) ar fi util. Ma gandesc sa aplic cu o cartela.. fiind o zona destul de ingusta.
- in regiuni similare cu zona 1 voi da jos..
- in zona 2.. probabil completari.

Fiind la limita cu fereastra.. e destul de dificil sa eviti vibratii etc - desi sunt o persoana domestica cu inchisul ferestrelor.

Inca o data.. aprecieri.

Attached Files


Edited by Pieptoasa, 23 October 2023 - 09:26.


#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Reparatia nu ar trebui sa fie una complicata, am avut si eu astfel de crapaturi datorate, in principal, montarii defectuoase a ramei geamului, dar si a vibratiilor. Nu as repara cu glet, va crapa la fel, ci as folosi un silicon alb de la Sika. Cureti intii cu un spaclu/smirghel tot ce cade sau nu iti place, desprafuiesti (!) zona si intinzi siliconul cu acelasi spaclu. Foloseste un silicon bun, cel ieftin (de care am pus eu la un geam) se usuca/crapa/ingalbeneste. Sigur, exista si reparatii scumpe cu plasa, coltare etc. Apropo, dupa ce cureti, pui siliconul, ia in considerare sa adaugi un coltar pe toata rama geamului, in afara de pervaz. Nu mai stiu, din pacate, denumirile, dar un nene dintr-un magazin de bricolaj te lamureste repede. Siliconul poate fi, evident, vopsit cu lavabila dupa ce se usuca bine in profunzime (1-2 zile).

#3
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
@ionut76 - singurul neajuns cu siliconul e ca.. nu va avea aceeasi textura si planeitate cu zidul.. la final, sau poate ma insel? Am insa toata convingerea ca.. gletul va crapa si pe viitor..

Quote

Foloseste un silicon bun, cel ieftin (de care am pus eu la un geam) se usuca/crapa/ingalbeneste.
vreo denumire?
asa.. ceva ? Silicon sanitar, alb, Sika Sanisil, interior / exterior, 300 ml

Quote

Cureti intii cu un spaclu/smirghel tot ce cade sau nu iti place, desprafuiesti (!)
cred ca mai am si amorsa..

tin sa mentionez ca se intampla pe verticala.. crapaturile. Am pervaz jos care acopera bine tot.

Edited by Pieptoasa, 23 October 2023 - 10:16.


#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Da, asa ceva e siliconul de la Sika, il aplici cu un pistol si il intinzi cu un spaclu. Ca textura dupa uscare e diferit fata de glet, insa il poti smirghelui si vopsi. Nu ar trebui sa fie mari diferente, poate doar de culoarea varului (nou vs vechi). Nu-ti face prea multe probleme, repara crapaturile alea, baga silicon in toate crapaturile mai adinci/urite, intinde-l bine si aia e. Sunt, cum am zis, solutii mai profi de reparatie, cu plasa si coltar, insa trebuie chemat un nene sa le faca. Vazusem la Lidl cindva un kit de reparatii crapaturi, e un fel de glet intr-un tub ca de silicon, se intinde, se usuca, se smirgheluieste, se vopseste. Investitia e minima, incearca la un geam si apoi decizi daca mergi si la urmatorul.

#5
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,442
  • Înscris: 13.02.2006
Cureti tot si apoi aplici un profil alb din plastic mai lat decat reparatia, lipit cu silicon.
Siliconul nu prea se poate aplica uniform cu spaclul, si mai ales nu prea se smirgheluieste.
Decat de o mana de meserias.
Profil de plastic gasesti la De.....man , Hor....ch, etc.

Edited by rinaldoparaipan, 23 October 2023 - 10:39.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Data fiind diferenta aia de culoare eu am impresia ca s-a dat un strat extrem de subtire de glet direct peste spuma,

#7
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
foloseste chit universal, acrilic, de cutit. Este gata preparat, se aplica usor.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da, chitul de rosturi ar fi o solutie temporara.

Personal eu as da jos tot ce e pe marginea aia pana la spuma, eventual as lua un pic si din spuma ca sa imi ramana un rost mai mare, de 3-4mm, as pune o banda de fibra de sticla peste spuma si as da gled.

#9
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011

Quote

foloseste chit universal, acrilic, de cutit. Este gata preparat, se aplica usor.

trebuie intr-adevar aplicat un material cat mai..flexibil.


Quote

as pune o banda de fibra de sticla peste spuma si as da gled
presupun ca fibra asta e un fel de..plasa. cu adeziv pe ea.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da, e o banda de genul scociului - din fibra de sticla si cu ceva adeziv pe o parte.
https://www.dedeman....-25-m/p/5000262

Nu se vede bien poza pe alb, dar mai jos poti sa vezi si unele colorate unde se vede tesatura. Sunt niste goluri de 2-3mm prin care intra gletul si fibra il rigidizeaza.

Edited by eiffel, 23 October 2023 - 13:58.


#11
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
daca se lipeste/raman lipite bine ea de spuma si chitul acela de rosturi e fibra.. e solutia salvatoare - ca nu am nevoie de cantitati mari de gled pentru operatiunea asta.

coltare nu as pune ca vreau sa arate a perete si ceea ce am pozat e o portiune mica.. care e afectata.

Edited by Pieptoasa, 23 October 2023 - 13:42.


#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Glet, nu gled! Glade e odorizant de cameră.

#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Posteiffel, on 23 octombrie 2023 - 11:51, said:

Da, chitul de rosturi ar fi o solutie temporara.

Personal eu as da jos tot ce e pe marginea aia pana la spuma, eventual as lua un pic si din spuma ca sa imi ramana un rost mai mare, de 3-4mm, as pune o banda de fibra de sticla peste spuma si as da gled.
De acord cu exceptia partii bolduite ! Geamul a fost montat prost , cu multa spuma si fixat in 4 ancore pe principiul ''las' ca tine sefu...garantez io' '' , am experiente multiple cu genul asta !
O solutie ca lumea e dat jos geamul si montat cu simt de raspundere , sau o solutie de compromis...pana la spuma si silicon de exterior Bison sau Sika ! Apoi slefuit si vopsit !

Edited by Alltrack, 23 October 2023 - 21:55.


#14
Parusoaica

Parusoaica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.09.2023
Bagheta din plastic pe marimea respectiva lipita cu adeziv pentru oglinzi.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostAlltrack, on 23 octombrie 2023 - 21:55, said:

De acord cu exceptia partii bolduite ! Geamul a fost montat prost , cu multa spuma si fixat in 4 ancore pe principiul ''las' ca tine sefu...garantez io' '' ,
De acord cu pareta cu spuma multa ca se vede clar. Ideea e ca glet-ul actual cred ca are sub 1mm dat direct peste spuma - carpa la cea mai mica vibratie.
Solutia data de mine am folosit-o eu - si tine. la un geam de vreo 15 ani si la alte doua de vro 6. Nicio crapatura. A trebuit sa acopar niste goluri deasupra ferestrelor, mult mai mari. Am pus in partea de jos o sina de rigips pe care am fixat rigips si am umplut golul cu spuma. Apoi fibra, glet si zugravit. E vorba de o margine de vreo 10cm.

N-am avut ce face - geamurile vechi erau mult mai late iar deasupra fusesera puse ziare si tencuit cu plasa de sarma.
Cu ocazia asta am citit si niste ziare din anii 60...

#16
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011

Quote

O solutie ca lumea e dat jos geamul si montat cu simt de raspundere , sau o solutie de compromis...pana la spuma si silicon de exterior Bison sau Sika ! Apoi slefuit si vopsit !
Gata - luni ma apuc de demolat tot peretele si facut asa..fain, cu simt de raspundere si oameni dedicati, raspunzatori si cu frica de eroare.. sa stim o treaba. Sa stau cu peretii asa de la o crapatura langa-fereastra de 5cm? Fereasca..
---------------

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate