Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Tencuiala exterioara si interioara de calitate , mecanizat vs clasic?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Am discutat cu cineva acum dimineata pentru tencuiala clasica .
Stiu ca sunt niste pasi si trebuie pregatit terenul foarte bine ..( suprafata care urmeaza sa fie tencuita)
Se uda peretele..se da o amorsa si asa mai departe , posibil sa fie nevoie sa cioplim  ceva beton si tot asa.
O tencuiala de calitate la asta ma refer.
Este adevarat ca daca vin cu mecanizatul vor sa termine repede multi mp si sa isi i s banii imediat .
Multibat si nisip suntem ok la tencuiala clasica ?
Cam ce preturi sunt la tencuiala clasica din ce stiti vs tencuiala mecanizata ..?

#20
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Văd ca toată lumea o da ca mecanizata nu se face bine și alte chestii. Eu am făcut mecanizat cu saci mpi25 la interior și nu îmi pare rău. Dacă ai oameni pricepuți se poate face o lucrare bună. Înainte de tencuială au venit au verificat pereții, au pus stâlpișorii astfel încât să iasă o lucrare bună. Da, se pierde material destul dar pereții au ieșit așa cum trebuie. Au făcut curat și ne-am strâns mâna.

#21
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Si la exterior tot cu mpi 25.
Vad ca scrie ca i permeabila la vapori..
Apropo de chestia asta cu permeabilitate la vapori as vrea sa folosesc ceva incat sa nu risc aparitua mucegaiului sau alte probleme.
Cumva toate straturile sa fie permeabile daca zic bine si este ok asa.
Inclusiv lavabila sau stratul final sa respire dintr o parte in cealalta.


#22
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Mucegaiul apare din cauza umidități prea mari, nu o să iasă prin pereți sau prin nu știu ce tip de geamuri. Aerisești cat poți de mult iar în prima iarnă îți recomand un dezumidificator, face minuni cu umezeala in exces.
La mine iarna trecuta fiind prima de cand am terminat casa am avut umiditate 80% in condițiile în care planșeul a fost turnat cu un an înainte, tencuiala făcută în aprilie anul trecut, ce vreau sa zic e ca au avut timp sa se usuce și tot am avut umiditate mare in casa.

Edited by birau1982, 21 October 2023 - 11:01.


#23
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Te cred am auzit de chestia asta.
Se poate recomanda firma sau echipa respectiva ??

#24
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Care au tencuit? Sau? Eu sunt în județul Timiș. Dacă faci în zona da, ții pot recomanda.

#25
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Da de tencuiala era vorba..departe eu sunt in Jud Ilfov Balotesti.

#26
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Caută prin recomandări doar așa poți găsi pe cineva cat de cat ok. Nu e nicio garanție ca totul o să fie bine. Eu de exemplu la fiecare etapă am avut altă echipă. Am fost mulțumit în proporție de 90% de oameni și de lucrare. Tot timpul se poate mai bine dar am fost mulțumit. Nu există perfecțiune oricât de mult ne-am dori.

#27
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Nu caut perfectiunea ca nici nu exista.
Posibil sa fiu putin mai exagerat de fel cu anumite chestii si in ideea ca vrea sa iasa bine ca i pentru mine.
Stiu ca nu exista casa perfecta !
Tot caut retete ...ma tot intorc in trecut!
Cumva par mai de incredere cartile vechi avand in vedere toata tehnologia doar ca i greu spre imposibil in situatia de fata sa aduc trecutul in viitor...stiu ca poate suna prea ciudat , dar cand auzi atatea povesti parca iti vine sa te apuci sa rasfoiesti..sa intrebi...

Foarte importanta tencuiala..
Sunt foarte multe modele ..

Attached Files



#28
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostLivia2021, on 21 octombrie 2023 - 23:08, said:

Tot caut retete ...ma tot intorc in trecut!

Ce rost are sa pierzi timpul cu niste carti vechi si depasite, cand tu ai acum cu totul alte materiale si tehnologii ?? Crezi tu ca o sa vina la tine echipa care iti face tencuiala, si o sa stea cu peria si sipculita ?? Sincer, eu daca l-as vedea pe unul ca vine cu asa ceva, l-as da afara. Pretentiile au crescut si pentru a reusi sa scoti o lucrare bine spre foarte bine ( raportat la pretentiile din 2023 ), ai nevoie de produse si tehnologii noi. Un exemplu elocvent in sensul asta este furtunul de nivel vs nivela laser rotativa.

Parerea mea este sa nu mai pierzi timpul cu chestii care nu iti folosesc, si sa te focusezi pe ceea ce exista in prezent ( dpdv al materialelor si tehnologiilor ), si mai ales pe gasirea unor meseriasi buni, ca aici este buba cea mai mare. Posted Image

Spor la treaba sa ai ! Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 22 October 2023 - 05:05.


#29
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Pai asta i am cerut arhitectului.
Vreau o altfel de fatada cu praf de piatra..cu niste ancadramente la geamuri ..ceva profil  si niste linii la partea de sus.
Chiar am gasit multe chestii interesante in carte.
Stiu ca a avansat tehnologia..si ca sunt materiale noi fata de acum 30..40 de ani.

#30
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Pune o poza ( banuiesc ca ai vazut pe undeva ceea ce vrei si tu ), sa intelegem mai bine. Posted Image

#31
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Uite asta i casa parinteasca  in care am locuit pana acum cativa ani.
A ramas mama si fratele meu acolo.
Am discutat cu arhitectul si i am cerut detalii de genul cam de acolo a plecat discutia .
Inca nu am varianta finala ..iti pot da mult mai multe poze dar nu are rost ..
Nu vreau nici o fatada foarte incarcata ..
Ma rog in proiectul pe care il am sunt detalii de executie dar nu cred ca vor ramane toate la final.
Sigur mai schimbam ceva sau adaptam cumva..
Mozaic venetian..pardoseala din caramida veche feliata..
Ma gandeam la niste stalpi imbracati in caramida .
Ceva lemn la terasa plafon..

Attached Files



#32
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,950
  • Înscris: 17.10.2003
Ancadramente exista gata fabricate, nu cred ca mai găsești meseriași sa vina cu șablonul și sa ți le tragă în jurul geamului. Cauta pe net solbanc (nu ala de sub termopan), cornișă, etc...și o sa găsești o grămadă, sunt chiar și pe emag. Doar ca sunt scumpe ca dracu.
În schimb după părerea mea o casa fără ancadramente arata ca o casa neterminată.
Am mai scris eu pe aici ca pe vremuri nu era casa în sat fără brâuri și ancadramente, acum dacă găsești una din 10 case noi e mare lucru.

#33
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Ai perfecta drepate..simplifica mult lucrurile si parca i lipseste ceva casei ..mai poate fi vb si de gusturi...
Din pacate in ziua de azi trebuie cat mai putina munca cat mai repede si bani cat mai multi.
Si buleli peste buleli...cafea , bere...si repede banul ..cat costa gresia cam tot la fel manopera si tot asa ..lista continua .

Greu cu meseriasii...

#34
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
La niste masuratori facute se pare ca sunt ceva probleme nici zidaria si nici centurile sau stalpii nu sunt foarte drepti. In unele zone sunt abteri si de 3, 4, 5 cm..
Cum este ok sa procedam aici?  
Am citit si normal in carte scrie ca trebuie sa aibe 2.5 cm.
Trebuie pusa plasa sau nu ?
La extrior ma refer la interior banuiesc ca si acolo va fi tot la fel ..cine stie ??

#35
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Pana la 5 cm merge fără plasa, dar sa fie tencuiala de calitate, sa se lipească bine de perete. Eventual, dacă vrei, pui plasa fibra în primul strat de glet la interior. La exterior plasa termosistemului.

#36
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Am inteles , din ce am citit grosimea tencuielilor simple trebuie sa fie de 2.5 cm.
Se admit grosimi mai reduse de 2 cm sau grosimi mai mari pana la 3 cm pe portiuni mici si izolate.
Muchiile colturilor sa fie vii sau rotunjite depinde de proiect.
Fara fisuri , aderenta tencuieli in stratul suport se verifica prin ciocanire ..daca suna a "gol " lipsa de aderenta .
Se verifica cu un ciocan de lemn.
Tencuiala interioara trebuie sa fie de 2 cm. In mod exceptional de 2,5 cm se masoara prin adancirea de patrundere a unor cuie obisnuite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate