Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Tencuiala exterioara si interioara de calitate , mecanizat vs clasic?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Salut , vreau o tencuiala de calitate exterior / interior.
Pe ce anume sa merg ?
Care ar fi traseul?
Casa parter la rosu in momentul de fata, astereala batuta si folia.
Mecanizat sau clasic ?
Nu ma grabeste decat iarna care urmeaza sa vina..nu cunosc pasii !!
Zidarie "portanta" caramida 25 bks.
Nu intentionez sa ma mut rapid.
Constructia am inceput o la final de iulie.
Orice sfat / critica ....sunt binevenite !
Multumesc tuturor !

#2
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Ambele tipuri de tencuieli pot ieși bine sau rău, depinde cine le face. Ăștia cu mecanizata vin mulți, se grăbesc, trasează și ponteaza în viteza, încarcă pereții și apoi pleacă. Tencuiala manuala durează un pic mai mult, ai timp sa I verifici din urma înainte de a strâmbă toți pereții.
Totul depinde de echipa de executanți.

Înarmează te cu un dreptar de 2,5 m și învață să l folosești pt a I verifica.
Fa instalațiile înainte de tencuiala.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu te grabesti, poate ca ar fi mai bine sa lasi tencuiala pentru anul viitor.
Pui invelitoare, ferestre si usa la intrare.

#4
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Ok , ce reteta sa folosesc?
Parerile sunt impartite ..mecanizat vs manual..
Reteta clasica de tencuiala ?..zidaria a fost cu multibat nisip.
( sort mic 0.2 ) cel putin am cerut ceva fin..normal in carte parca era specificat pana la 0.3 la zidarie sa aibe nispul , balastiera a zis ca are 0.2/ 0.4. ceva de genul numai retin exact, le am specificat ca l folosesc la zidarie si ceva tencuieli mortare mixte..
Si mai am destul din ce am comandat pentru ca am luat o masina mare de 30 si de mc.


Doar exteriorul as vrea sa l tencuiesc fara interioare.
Eventual geamuri.
Poate chiar vata si o mana doua sau cat mai este nevoie fara stratul vizibil final.

Attached Files



#5
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021

 pasilla, on 19 octombrie 2023 - 22:56, said:

Daca nu te grabesti, poate ca ar fi mai bine sa lasi tencuiala pentru anul viitor.
Pui invelitoare, ferestre si usa la intrare.


Si caramida exterioara cum o protejez ??
Sau nu i musai ?

#6
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 01.09.2021
Ai reteta mortar pe sacii de multibat/ tenco/z100. Mai adaugi un cancioc-doua de ciment simplu la ce scrie acolo și aia e.
Tencuieste exterior și îndreaptă glafurile. Pui geamurile, faci instalațiile și apoi tencuiesti și interior.
Cu folie în geam eu am tencuit interior și la minus 10 grade noaptea afara și nu s a întâmplat nimic. Oricum, ar fi de evitat lunile ianuarie februarie, în rest, da i bătaie.

#7
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 Livia2021, on 19 octombrie 2023 - 23:38, said:

Si caramida exterioara cum o protejez ??
Sau nu i musai ?

Nu e musai, stai linistit, nu iti mai face atatea probleme ! Posted Image

Frumoasa casa, cred ca va arata voarte bine cu ceramica de la Creaton. Cand vin sa iti monteze invelitoarea ?

Edited by razvan-softpedia, 20 October 2023 - 03:59.


#8
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,950
  • Înscris: 17.10.2003
Nu ma pricep la tencuieli dar am văzut la un coleg tencuiala mecanizata, au dat aia cu furtunul cum dau pompierii la incendiu. Avea tencuiala inclusiv pe capriorii din pod. Nu știu dacă asa iese tot timpul o tencuiala mecanizata sau au fost aia miserupisti.

#9
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 26.11.2001

 Livia2021, on 19 octombrie 2023 - 23:38, said:

Si caramida exterioara cum o protejez ??
Sau nu i musai ?
Tencuiesti mecanizat (doar exterior) acum, daca in zona ta nu vine frigul in cateva zile. La interior faci instalatii (tevi/sarme) apoi tencuiesti. Nu te grabi, nu pune geamurile inainte de tencuiala.
la instalatii ai grija sa duci curent la geamuri pt rulouri (daca vrei sa pui asa ceva).

#10
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
S ar putea  sa ajunga saptamana viitoare  tigla , montajul nu stiu exact cand.
Asa este se face mizerie multa si in interior si in exterior pe langa casa.
Trebuie sa cantaresc bine lucrurile..
Nu i vorba neaparat de 5 ..7 roabe care se pierd , cat de mizerie , capriorii murdari si exact cum a zis si un coleg mai sus de a avea o tencuiala de calitate la final.
Multibat sa inteleg ca este ok..ar mai fi ceva si mai calitativ?
Ar fi mai ok retata clasica decat ce putem gasi la saci ?

#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
de cele mai multe ori, cei care fac tencuiala mecanica au un produs preferat, va trebui sa discuti si cu ei.
sa tii cont ca tencuiala mecanica iese un pic mai groasa fata de cea manuala, iar pierderile sunt ceva mai mari, cum a spus un coleg mai sus, dau astia cu furtunul ca pompierii.
parerea mea este ca tencuiala mai groasa este mai buna, din motive de izolare / inertie termica. cand vorbim de izolarea casei, toata lumea vorbeste de polistiren / vata / alte materiale, dar nu prea spune nimic de tencuiala.
ar trebui sa te grabesti un pic, dupa 10-15 noiembrie noptea ar putea sa inghete, iarg inghetul e bine sa te prinda cu tencuiala uscata cat de cat.

Edited by strongsss, 20 October 2023 - 08:25.


#12
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

 don_King, on 20 octombrie 2023 - 07:52, said:

Tencuiesti mecanizat (doar exterior) acum, daca in zona ta nu vine frigul in cateva zile. La interior faci instalatii (tevi/sarme) apoi tencuiesti. Nu te grabi, nu pune geamurile inainte de tencuiala.
la instalatii ai grija sa duci curent la geamuri pt rulouri (daca vrei sa pui asa ceva).
Eu am pus geamurile inainte de tencuiala, dar nu a fost mecanizata si am pus folie lichida pe geamuri
Pe cele lasate pt a fi deschise si la usi am pus si folie clasica, ca mai apar ruperi de la inchis/deschis.
La mecanizata fac praf dozele (daca nu au capac de plastic tare).

Edited by kretzu77, 20 October 2023 - 09:59.


#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Lasa casa sa se aseze si sa respire...cedeze umiditate pana la anul ! Fara usi sau ferestre ! Daca mai lucreaza betoanele si bagi acum tencuiala o sa se creeze microfisuri !
Mecanizat sau nemecanizat...conteaza doar calitatea lucrarii si materialele ! Totusi la mecanizat , tencuiala intra mai bine intre spatii dar necesita mai mult material .
Si eu sunt fanul unei tencuieli mai grosute !

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Livia2021, on 19 octombrie 2023 - 23:38, said:

Si caramida exterioara cum o protejez ??
Sau nu i musai ?
Pe vremuri, regula era ca cel putin un an sa nu se faca tencuiala exterioara.
O caramida de calitate, bine arsa, nu are probleme zeci de ani.

#15
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Eu stiu cata calitate mai are brickstonul asta acum fata de caramizele vechi..
In nici un caz nu se compara cu alea.
Ma gandeam si la varianta deschis tot.
Dar ma gandesc sa nu am ceva probleme cu caramida sau altele pana in primavara.
Casa este in Ilfov Balotesti.
Campie nu cred sa vina vreun frig mare in cateva zile la iarna nu se stie cum va fi..dar la ce ierni am avut in ultimii ani a fost slabut de tot la noi .

#16
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu are nici o treaba caramida cu frigul decat daca e mega uda si exista cicluri de inghet puternic...dezghet !

#17
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021

 Alltrack, on 20 octombrie 2023 - 12:45, said:

Lasa casa sa se aseze si sa respire...cedeze umiditate pana la anul ! Fara usi sau ferestre ! Daca mai lucreaza betoanele si bagi acum tencuiala o sa se creeze microfisuri !
Mecanizat sau nemecanizat...conteaza doar calitatea lucrarii si materialele ! Totusi la mecanizat , tencuiala intra mai bine intre spatii dar necesita mai mult material .
Si eu sunt fanul unei tencuieli mai grosute !

Nici groasa nu este ok ..pentru ca nu are rezistenta.
Trebuie data exact cat trebuie.


#18
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Eu lucrez pe santiere ( in instalatii), si vad tot felu de idei si pareri impartite. Nu incerc sa iti "vand" nimic, dar am sa iti dau cateva sugestii pe scurt.

Urmatoarea etapa  trebuie sa faci instalatiile electrice si sanitare, de preferat electric, acolo o sa aiba mult de spart in tecuiala daca tencui intai.

Iar la tipul de tencuiala, iti sugerez sa stai departe de tencuiala mecanizata la sac. Ii scumpa, nu poti tencui prea gros cu ea si pierderile sunt mari, ce pica jos de la dreptar nu poate fi refolosit. Plus ca meseriasu de la mecanizat(la sac)  vin sa faca m2 multi si repede, deci calitatea ii posibil sa nu fie foarte buna.

Daca nu te grabesti, recomand clasic, la mistrie si cancioc, acolo nu se poate grabi si ai si timp sa ii verifici.
Daca te grabesti, merge si mecanizat cu reteta clasica, facut la betoniera. Acuma dupa cum sa spus si mai sus, improsca peste tot, asta este, avantaje si dezavantaje.

O tencuiala normala, trebuie sa aiba intre 2-2,5 cm.

Stai cu dreptaru cu boloboc pe ei si cu un bici la cingatoare. Daca nu stii sa folosesti bolobocu, iti sugerez sa inveti, o sa ai nevoie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate