Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

La ce anume caracteristici ar trebui sa ma uit cand caut un incarcator de laptop diferit

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
un_trecator_

un_trecator_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.04.2020
Salutare! Vreau sa incep prin a spune ca nu am nicio experienta cu electronica. Asadar, am un laptop Terra Mobile 1529H, Terra fiind firma germana, al carui incarcator l-am pierdut, iar incarcator de la aceasta firma nu gasesc in Romania. Din cate am citit pe internet, nu este recomandat sa folosesc un incarcator de laptop diferit (poate defecta cel putin acumulatorul sau circuitul din laptop responsabil cu incarcarea) chiar daca voltajul, amperajul si mufa se potrivesc, datorita modului in care acestea sunt menite sa functioneze, desi exista sanse ca unele incarcatoare sa fie compatibile. De asemeanea, am citit ca incarcatoarele universale sunt de evitat.

Acest laptopul necesita un incarcator care sa furnizeze 19V, 3.42A , cu diametrul exterior de 5.5 mm, iar cu diametrul interior de 2.5 mm.

Din pacate n-am gasit pe niciun site care sa specifice incarcatoare compatibile cu acest laptop. Asadar, ati putea sa-mi dati un sfat referitor la ce alte caracteristici trebuie sa ma uit ale unui incarcator pentru a ma asigura ca este compatibil, daca este posibil?

Va multumesc!

Edited by Wzzz, 19 October 2023 - 19:41.


#2
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017

View Postun_trecator_, on 19 octombrie 2023 - 12:38, said:

Acest laptopul necesita un incarcator care sa furnizeze 19V, 3.42A , cu diametrul exterior de 5.5 mm, iar cu diametrul interior de 2.5 mm.
Poți folosi Oricare „incarcator care sa furnizeze 19V, 3.42A , cu diametrul exterior de 5.5 mm, iar cu diametrul interior de 2.5 mm”.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
https://www.amazon.d.../dp/B00Q8R6BMU/
https://www.amazon.d.../dp/B09CNZYH1D/

Au si echivalente.
https://www.amazon.d...r/dp/B00U8X1JQI

Cele livrate de Amazon vin cu Fan Curier - peste 49 de euro ai transport gartuit.

Se poate incerca si cu echivalent - aceeasi tensiune, amperaj...
Exista insa posibilitatea ca sa nu fie recunoscut. Nu stiu exact cum sunt astea Terra, dar la Dell daca nu e alimentator Dell nu e vazut ca fiind ok de laptop si nu incarca. Apare doar mesaj ca nu e compatibil.

Edited by eiffel, 19 October 2023 - 12:46.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Nu obligatoriu 3,42A să fie.
Mai mult: da
Mai puțin : nu
Daca scoate 4-5 A e f bun.
Laptopul își trage cat are nevoie.



#5
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012
Eu am luat un încărcător universal de la Altex, brand Hama, acum 2 luni. Îl folosesc zilnic la laptopul Acer și n-am probleme cu el.

Angajatul de acolo m-a întrebat de voltaj, pentru că nu venisem cu laptopul în magazin. Noroc că aveam foto de pe spate, cu specificațiile. Mergi cu laptopul, poate găsești mai ușor.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postun_trecator_, on 19 octombrie 2023 - 12:38, said:

Sper sa nu va suparati, dar pentru a creste sansele unui raspuns, am publicat acest subiect si aici:
https://forum.softpe...laptop-diferit/
S-a sters - nu primisesi niciun raspuns si ai incalcat regulamentul forumului:

Quote

Interdictii:
e. postarea repetata aceluiasi mesaj / postarea de mesaje similare pe mai multe topicuri de conversatie ("flood")


#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Cel mai bun e unul care are si voltajul si mufa care trebuie. Altfel, cam orice incarcator de laptop e bun. Majoritatea sunt de 19V si au putere suficienta, urmand sa schimbi mufa, daca chiar nu gasesti cu tot cu mufa.
Cred ca se gasesc pe olx inclusiv pentru laptopul tau.

#8
un_trecator_

un_trecator_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.04.2020
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si ajutor! In acest caz o sa ma orientez catre ceva second hand, incat pretul laptopului pe olx e undeva la 450 de lei.

@eiffel
Imi pare rau! As fi dorit sa fi sters trimiterea din primul post, insa nu am cum, se pare.
Doar ce am citit pe internet ca polaritatea e foarte importanta. In cazul incarcatoarelor publicate de catre tine au centru pozitiv, exterior negativ, deci trebuie sa evit opusul, respectiv centru negativ, exterior pozitiv?

Am cautat si pe site-ul celor de la Terra, dar aici nu e indeajuns de clara imaginea incat sa disting polaritatea:
https://www.wortmann...-1550-1551.aspx

Am incercat sa caut poze pe internet cu laptopurile Terra, in care as putea sa vad eticheta incarcatorului, dar nu am reusit sa dau de nimic pana acum.

#9
Parusoaica

Parusoaica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.09.2023
https://www.emag.ro/...v/pd/DSQPQ5MBM/

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Poza pare aceeasi ca cea din al doiela link pus de mine - ala la 89 de euro.
Acuma nu stiu ce o fi pe ele exact, dar semnul ala din stanga sus ar fi un logo de HP :D

#11
un_trecator_

un_trecator_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.04.2020
Da, pare sa fie HP, acum am remarcat si eu. Dupa niste cautari, pare ca HP foloseste aceeasi polaritate ca in cazul celorlalte doua incarcatoare postate de catre tine, adica centru pozitiv, exterior negativ.

Multumesc! :)

#12
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
"Exista insa posibilitatea ca sa nu fie recunoscut. Nu stiu exact cum sunt astea Terra, dar la Dell daca nu e alimentator Dell nu e vazut ca fiind ok de laptop si nu incarca. Apare doar mesaj ca nu e compatibil."

Cele care nu sunt recunoscute au 3 pini, doi de alimentare si unul de recunoastere.Cele de la Dell au o memorie care comunica ca este compatibil, la HP, ce am vazut au o tensiune pe al treilea pin. Daca nu recunoaste alimentatorul de regula, functioneaza , posibil cu performante reduse dar nu incarca bateria.

#13
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 22.02.2014
Orice  incarcator care scoate 19 Vcc si 5 A este ok.

#14
un_trecator_

un_trecator_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.04.2020
Multumesc pentru ajutor!

@istratei
Foarte folositoare informatia! Atunci o sa evit sa iau incarcatoare Dell sau HP.
Tocmai ce am imprumutat un incarcator universal pentru proba si pare sa mearga ok.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate