Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Taylor Swift

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Taylor Swift a încununat un 2023 strălucitor, fiind desemnată de revista Time Magazine drept persoana anului. Vedeta, al cărei turneu Eras a doborât recordurile de încasări și a provocat o anchetă privind practicile de vânzare ale Ticketmaster, îi urmează pe Barack Obama, Greta Thunberg și Volodymyr Zelensky, relatează BBC



In afara de 2-3 articole citite n-am auzit de ea tot anul. Insa de Zelensky am auzit non stop.
Se pare ca duc o viata paralela in comparatie cu majoritatea oamenilor de pe planeta.

#38
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Am mai aflat ceva despre ea pentru care merita tot respectul: si-a reinregistrat mare parte din albume pentru ca un smecher a cumparat drepturile pentru albumele ei mai vechi de la fosta casa de discuri fara acordul ei si ea practic nu mai avea dreptul de a decide daca o piesa de pe un album mai vechi poate fi folosita intr-un film sau o reclama de exemplu. Asa ca a reinregistrat deja 4 dintre ele si urmeaza probabil si celelalte doua, pentru ca a vrut sa controleze drepturile asupra albumelor ei (nu doar drepturile de autor, pe care le avea oricum, ci dreptul asupra inregistrarilor).

In rest am mai incercat sa ascult cate o piesa ocazional dar inca nu am ajuns la etapa la care sa adaug vreo piesa prin playlisturile mele.

Cat despre Time Magazine, probabil ca pentru un observator din SUA lucrurile sunt mult diferite fata de unul european. A avut toate atuurile necesare pentru titlul asta din punctul de vedere al unui progresist american: femeie de mare succes care lupta impotriva smecherilor din industria muzicala, implicari politice anti-discriminare, respect pentru cei care o ajuta in turnee carora le-a platit sume mult mai mari de bani decat erau in contracte, donatii diverse, lupta pentru drepturile animalelor, etc. Pentru un progresist american, e usor de justificat de ce a desemnat-o Time drept personalitatea anului. Trumpistii evident ca nu o sa o placa prea tare, dar oricum cei de la Time Magazine banuiesc ca nu isi doresc deloc o revenire a lui Trump, deci alegerea lor probabil are si motivatii politice. Ba au bagat baietii in articol (peste care m-am uitat in mare) si o aluzie ca Taylor e genul de persoana care ar putea fi presedinte si apoi dupa mandatele de presedinte sa revina in forta pe scena in Las Vegas fara nici o problema :) Probabil unii deja o vad o candidata buna la prezidentiale peste 10 ani, daca continua sa se implice social/politic/etc.

#39
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Știre veche, nu ești swiftie adevărat :)
În general, radiourile și televiziunile dau acum doar versiunile relansate de ea.

Edited by pexCom, 27 December 2023 - 17:41.


#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,901
  • Înscris: 14.08.2007
Din moment ce abia stiu vreo 3 piese, nici alea prea bine, normal ca nu sunt un swiftie :D Dar mi se pare tare ca si-a reinregistrat albumele ca sa nu se lase santajata de smecherii din industrie. Inteleg ca si cand a facut documentarul pentru Netflix nu a putut sa foloseasca piese de-ale ei in documentar de pe albumele vechi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate