Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Xiaomi 14/14 Pro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#37
Justice43

Justice43

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.11.2023

View Post[mc]xtrem, on 28 octombrie 2023 - 08:08, said:

Tradingshenzhen.com oferă garanție reala. Au fost utilizatori care au trimis telefoanele la service la ei.

În acest moment ai doar rom chinezesc cu servicii google instalate ulterior.

Salut,

Pentru mine sigur Xiaomi 14 va fi urmatorul telefon.
Singura intrebare ar fi daca sa astept sa apara in Romania sau sa cumpar viarianta cu ROM de china. Nu am mai schimbat pana acum ROM-ul la telefon si nu stiu daca asta o sa modifice performanta telefonului.
Nu imi e clar nici daca asta o sa se poate pe Xiaomi14.
Am fost o data in China cu jobul si am cuparat un Xiaomi de acolo, a mers fara probleme si la noi, dar chiar daca schimbi pe eng. sunt foarte multe lucruri prin meniu care inca raman in chineza, deci asta chiar m-ar deranja daca nu exista optiunes sa schimbi ROM-ul.

Ar fi bine daca cei care au facut asta pot sa spun acateva cuvinte legat de cum au facut, poate un link cate tutorial, si daca au observat modificari in comportamentul telefonului, consuma mai mult, se incinge etc.

Multumesc!

#38
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Din experienta avuta cu telefoanele de la Xiaomi pana acum pot spune ca nu am suportat niciodata ROM-ul oficial Miui, pe toate telefoanele folosite personal am pus ROM-ul customizat xiaomi.eu, pe site-ul cu acelasi nume gasesti instructiunile detaliate pentru trecerea de la softul stock la cel custom.
Pentru asta trebuie sa deblochezi boooader-ul, s-a mai scris de foarte multe ori despre acest proces si implicatiile lui.
Parerea mea e ca cel mai bine iei un telefon destinat pietei globale, deblochezi bootloader-ul si pui xiaomi.eu. Astfel nu ai nici o problema pe partea de conectivitate radio, in sensul ca ai toate benzile si frecventele folosite de operatorii de telefonie mobila de la noi, insa ai un software cat de cat curat, fara reclame si alte bloatware-ruri.
Acum am un Xiaomi 12, inainte am avut un Mi 10, ce-l folosesc ca backup, un Mi 8 ce-a ajuns in Canada la frate-miu si un Mi 6.

#39
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Daca iei varianta China nu o sa ai B20. Pentru Romania te intereseaza B1,B3,B7 si cea mai importanta B20. Aici ai si in functie de operator : https://www.kimovil....ncy-checker/RO.
Acu daca iti duci majoritatea veacului in oras nu prea o sa ai probleme.

#40
Justice43

Justice43

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.11.2023
Am citit comentariile celor care au pus ROM custom, nu sunt incurajatoare deloc, foarte multe probleme pot aparea, nu merge camera, consum foarte mare, aplicatii blocate, probleme cu play store, etc...pe mine m-au descurajat.

Deci nu o sa schimb softul de pe el, asa ca am de asteptat pana apre varianta pentru Romania, daca imi pierd rabdarea o sa iau xiaomi 13. Am facut o comparatie imbunatatirile aduse nu au nicio relevanta pentru mine:
- display nu cred ca se observa diferenta
- procesor merge f bine gen 2, eu nu ma joc deci nu conteaza
- incarcarea, diferenta este de 5min, deci nu conteaza
- camerele ar fi un lucru care poate ar conta, dar pot trai doar cu camera principala care e f ok pe 13
- Noul OS este laudat, cica este mai bine optimizat, dar sper sa ajunga si pe 13


#41
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Custom ROM adica ROM xiaomi.eu? Curios, eu am citit numai lucruri bune despre el.
Eu zic sa astepti Xiaomi 14. E ceea ce ar fi trebuit sa fie Xiaomi 13, avand in vedere ca il avea concurent pe S23.
Xiaomi 14 concureaza cu S24 si e mult mai bun decat acesta, poate si datorita faptului ca S24 va avea Exynos si nu se aud mari upgrade-uri nici la display, nici la sistemul foto.

#42
Justice43

Justice43

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.11.2023
Am intrat pe xiaomi.eu, ce am citit la comentarii m-a pus pe ganduri.
Pe de alta parte rabdarea e ultima mea calitate, oricum o sa astept pana pe la inceput de Decembrie si atunci o sa iau o decizie, mai conteaza si cu ce pret o sa se anunte ca intra in Europa 14-le.

#43
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 02.10.2015
Am avut un Xiaomi 10T Pro pe care l_am vândut și am cumpărat un S23 Ultra.Sa nu credeți ca S23 Ultra e Dumnezeu și ca restul sun la nivelul noroiului.Daca cumperi un Xiaomi, Honor. OPPO primești mai mult telefon pentru banii cheltuiți

#44
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Pai logic ca nu e cine stie ce Samsung, de-aia stam pe-aici pe thread.
Am avut un S23Ultra cateva zile, l-am dat retur dupa ce mi-am dat seama ca e enervant de mare, patratos si greu de utilizat.
Plus ca bloatware-ul de la Samsung... nimeni nu-l intrece. Sa nu poti sa dai uninstall la o aplicatie, ci doar disable, se duce naibii toata libertatea Androidului.

#45
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Welp, acum ce facem? Pare ca astia de la Xiaomi vor sa restrictioneze deblocarea bootloader-ului.

https://www.androida...unlock-3383687/

Edited by mynameismada, 08 November 2023 - 21:12.


#46
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Dacă citești cu atenție articolul, această problemă apare doar în n cazul celor din China.

#47
Justice43

Justice43

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.11.2023
Chiar si asa e nasol, eu daca vreau sa iau din China inseamna ca nu mai am alta obtiune decat sa raman cu OS-ul chinezesc.

#48
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005

View PostAlxdava, on 08 noiembrie 2023 - 23:47, said:

Dacă citești cu atenție articolul, această problemă apare doar în n cazul celor din China.
Asa incepe. Un pas acum, un pas mai tarziu.

Si da, daca vreau sa iau din China, as vrea sa pot pune xiaomi.eu, nu sa raman cu softul chinezesc. Eu am Mi 11 Pro acum,de exemplu, la care nu exista varianta globala. Fara xiaomi.eu ar fi fost foarte rau si probabil nu l-as mai fi luat.

#49
Justice43

Justice43

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.11.2023

View Postmynameismada, on 09 noiembrie 2023 - 09:00, said:


Asa incepe. Un pas acum, un pas mai tarziu.

Si da, daca vreau sa iau din China, as vrea sa pot pune xiaomi.eu, nu sa raman cu softul chinezesc. Eu am Mi 11 Pro acum,de exemplu, la care nu exista varianta globala. Fara xiaomi.eu ar fi fost foarte rau si probabil nu l-as mai fi luat.

Tu ai pus un OS de pe xiaomi.eu, ai intampinat probleme procedind asa? Adica consuma mai mult, probleme cu camerele sau cum ai descrie experienta softului custom.
Eu am citit pe forumul de pe xiaomi.eu si chiar pe softurile stabile se plangeau de multe probleme.

#50
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Oamenii se plang mereu. Din punctul meu de vedere, experienta pe soft xiaomi.eu este mult superioara fata de cea cu stock ROM. Mai ales cand ai China ROM.

Bateria tine mai mult, pentru ca nu ai x aplicatii chinezesti instalate, GCam pe care o folosesc aproape exclusiv in detrimentul camerei stock

Xiaomi.eu>Stock Global ROM>Stock China ROM

#51
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 02.10.2015
https://youtu.be/A5_...9FnjSWe7GFT5Xi8

#52
Justice43

Justice43

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.11.2023
Ce stiti de acest site https://www.geekwills.com e de incredere? Are un pret foarte mic la xiaomi 14, cu reducerea de 10% ajung la 540 eur.

#53
Justice43

Justice43

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.11.2023
A aparut deja varianta de ROM pentru Europa.
Am vazut un clip pe youtube cu ROM-ul instalat si merge foarte bine, deci merge.

#54
Justice43

Justice43

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.11.2023
Am plasat comanda pentru xiaomi 14, termen de livrare 10-15 zile, sper sa fie 10.
Am luat varianta pe alb, nu folosesc huse si sa nu se vada amprentele, pret 638 eur cu tot cu transport.
Mai vorbim cand o sa pun ROM-ul custom.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate