Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Xiaomi 14/14 Pro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#19
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Daca iei varianta de China, e posibil sa nu poti sa pui ROM de pe xiaomi.eu. Parca asa am inteles de la colegi pe topicul de Xiaomi 13.

#20
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Xiaomi 13/13PRO China merge fără probleme cu rom xiaomi.eu

#21
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Atunci, e vreun dezavantaj daca iau varianta de China?
As vrea de pe tradingshenzen sau din alta parte unde sa livreze din EU Warehouse, ca sa nu mai platesc alte taxe.

#22
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
În primul rand vei fi dependent de rom-ul xiaomi.eu. Nu poți pune rom global și apoi să blochezi bootloaderul(strici telefonul). Xiaomi.eu păcălește aplicațiile bancare. E posibil ca la un moment dat sa nu mai reușească sa le păcălească. Atunci vei avea nevoie de root.
Majoritatea telefoanelor Xiaomi vândute în China vin fără banda B20. Nu știu dacă e cazul la modelul 14. Se poate trai și fără B20 cel puțin la Digi și Vodafone.
Xiaomi 13 China nu are esim.

#23
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postmynameismada, on 27 octombrie 2023 - 19:44, said:

707 euro pentru Xiaomi 14 12/256

867 euro pentru Xiaomi 14 Pro 12/256

Preturile pe TradingShenzhenm

Eu am 11 Pro, cred ca as face upgrade la 14 Pro.
Cam ce dezavantaje ar fii daca cumperi de pe TradingShenzhenm?
Garantie sigur nu cred ca ai mai ales in Romania, softul vine cu cel de china?

#24
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.09.2010
Știe cineva ce PWM au, și câți ani de update-uri vor primi?

#25
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Tradingshenzhen.com oferă garanție reala. Au fost utilizatori care au trimis telefoanele la service la ei.

În acest moment ai doar rom chinezesc cu servicii google instalate ulterior.


#26
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

View PostOvidiu333, on 28 octombrie 2023 - 03:47, said:

Știe cineva ce PWM au, și câți ani de update-uri vor primi?

Uită-te pe gsmarena sau orice alt site

Edited by Alxdava, 28 October 2023 - 12:15.


#27
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Nu am apucat inca sa caut si sa citesc despre poze si senzorul foto.

Vad ca are un senzor mai mic (1/1.31'') fata de Xiaomi 13 (senzor de 1 inch) si chiar mai mic fata de senzorul de pe Xiaomi 11 Pro-ul meu (1/1.12''). Pe de alta parte are apertura foarte deschisa, variabila (f/1.42 - f/4.0).

Edited by mynameismada, 31 October 2023 - 15:09.


#28
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Hai ca mi-a mai trecut din entuziasm.
Xiaomi 13 are display de la Samsung ( cu panel mai recent si mai performant decat ce pune Samsung pe propriile telefoane, inclusiv pe seria S) si senzori foto de la Sony.
Xiaomi 14 utilizeaza, in schimb, paneluri si senzori foto chinezesti.

As astepta intai sa vad review-urile...

#29
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Omnivision are semzori la fel de buni ca a celor de la Sony și Samsung.
Din punctul meu de vedere, chinezii au ajuns la nivelul celor de la Samsung și LG când este vorba despre display-uri și ecrane în general. Diferențele sunt infime  

https://youtu.be/ooP...ySa1yx6R0K1_se4

#30
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Sper sa fie asa. Chiar imi doresc ca Xiaomi 14(nu pro) sa fie urmatorul meu telefon. Doar voiam sa ma temperez, sa fiu un pic precaut, ca nu se stie ce va fi... pare OK din filmarea pe care ai postat-o.

#31
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
https://youtu.be/Un5...4mynRkVisep4vTW

#32
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Primul review al unei publicații renumite în zona

https://youtu.be/aQB...nyUwfqlH-DJqWR9

#33
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Da, un review onest.
Am trecut cu greu peste "minciunica" cu 3000 nits la display(ca la Radio Erevan - de fapt sunt 2800 nits si nici nu ii ai pe tot ecranul, ci doar o portiune de 10% si numai atunci cand folosesti HDR, FFS Xiaomi!), sper ca Xiaomi n-a mai spus si alte minciunele.
Situatia e ingrijoratoare pentru flagshipurile compacte Android (ma rog, not-so compact anymore, mi se pare ca orice telefon care depaseste 150mm nu mai e compact)... imi pun toate sperantele in Xiaomi 14, ca alternativa reala nu exista.
S24 o sa fie esecul anului (Exynos sa foloseasca dusmanii mei), Zenfone 11 nu se stie daca se mai lanseaza in 2024, Sony viseaza cai verzi pe pereti cu Xperia 5 si pricetag de iPhone Pro si performante mediocre, iar Pixel 8 cu SoC Tensor aka Exynos cu alt nume si necomercializat oficial in RO - nu, mersi!...

Concluzia... chiar imi doresc ca Xiaomi 14 sa nu fie fail.

#34
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
La partea cu ecranul te înșeli. Fix la fel fac toți, fără excepție. Dacă găsești un ecran testat de alții care să atingă luminozitatea maximă declarată, eu mă tund.
Apoi, instrumentele de măsurare dar și condițiile pot fi diferite cu rezultate mai slabe.

#35
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 26.11.2022
Problema mare se pare ca totusi inca o data Samsung este primul. Ma refer ce exista deja si se poate cumpara.
Din analiza pe care am facut-o, pe langa ce am deja analizat adica display, camera, baterie, temperatura maxima (cred ca sunt cele mai importante la telefon) performanta, conectivitatea, sunetul, am modificat la final, sa aiba toate acelasi pret (ex Samsung s23 ultra 900 euro, Xiaomi 13 pro 900 eur). Rezultatele sunt mai jos.
Primul este Samsung s23 Ultra si urmatorul este Honor magic 5 pro.
Apoi, cumea Xiaomi 13 pro | Motorola egde 40 Pro (si pe gsmarena Motorola este primul in best premium (https://www.gsmarena...review-2033.php), Samsung s23 Plus si ultimul Google Pixel 8 PRO.
Analiza cu pretul la fel la toate sunt cele din dreapta jos. Am adunat tot si am impartit la 5. Exemplu Samsung s23 Ultra vs Honor magic 5 pro : s23 Ultra are +6.10% vs Honor magic pro 5 (daca analizezi pretul separat pentru fiecare atunci Honor are +25.2% adica merita sa ii cumperi si sa economisesti ~100 euro) , Xiaomi 13 pro vs s23 ultra -17.10% fata de S23 ultra.
Altfel analiza de sus dreapta sunt preturile care sunt diferenta la fiecare si atunci clar Motorola are mult + vs altele ptr ca este si cel mai ieftin/calitate.

https://ibb.co/JxCJ9Nt

Edited by AzADumitru, 04 November 2023 - 20:06.


#36
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Ai muncit ceva. Problema e ca nu se rezuma totul la niste date. Conteaza si user experience, cat de bine se imbina partea software cu cea hardware....
Da, la pret egal, Scamsung castiga, pentru ca One UI, desi e plin de bloatware, se poate "curata" cat de cat cu un program numit ADB.
Apoi, nu exista skin de Android cu mai multe functionalitati decat One UI... La Xiaomi imi place ca are "second space", care nu se regaseste nici la Samsung, in rest nu cred ca are vreo functie care sa lipseasca pe Samsung.

Problema la S23 - displayul slab, cu PWM de 240 Hz. Si sistemul de camere destul de slab, dar se pare ca ar fi echivalent cu Xiaomi 13.

Problema cea mai mare la Xiaomi? Pretul. La pret egal cu Scamsung, oricat de Samsung-hater ai fi, nu poti, pur si simplu nu poti, sa alegi Xiaomi.
Bine, comparativ cu S24, care va avea Exynos, cumperi Xiaomi 14 chiar si cu 100 euro mai scump, ca atunci ai de ales intre un Xiaomi scump dar cu SoC de exceptie si un Scamsung cu Exynos slab optimizat.

Mi se pare ca piata de Android e foarte slaba in ultima vreme. Nu gasesti un telefon care sa aiba tot ce trebuie, mereu trebuie sa faci compromisuri si nu e ok cand vorbim de flagshipuri de peste 1000-1200 euro.

Edited by lex2010, 04 November 2023 - 21:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate