Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Xiaomi 14/14 Pro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#235
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Problema cu umiditatea se pare că se rezolvă cam așa: se scoate tăvița pentru cartele afara după care se filmează 10 minute sau se rulează un test Antutu. Atât.


#236
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Poti sa filmezi si o ora ca nu iese umiditatea, trebuie pus in ceva inchis cu un saculet de dezumidificare si lasat 7 8 ore cu sim ul scos.

#237
atuili

atuili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.12.2009
Am testat si eu filmarea afara cand temperatura era de 5 grade, într-adevăr lentila principala se aburește după 10-15 secunde de filmat, nu contează ce mod de filmare folosești. Pe celelalte 2 camere nu am observat problema. Am sunat la suport si Xiaomi Romania NU recunoaște problema si nu oferă o soluție. Îmi pare rău dar nu pot păstra un telefon cu suport 0 pe care am dat ceva bani. E dezamăgitor sa vezi telefoane cu astfel de probleme încă din cutie.
https://ibb.co/VM04LGL

Edited by atuili, 19 March 2024 - 14:04.


#238
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Asta e problema mai mare, ca pe Xiaomi ii doare in .... de clienti, ei s au vazut sus si acum nu mai tin cont de clienti.
Si eu am vrut sa renunt, pentru ca, chiar merita sa ajunga ca nokia, htc...dar ca si pret/specificatii este cam cel mai bun. Mai ales ca am cam rezolvat problema, daca il lasi cum am zis cu sim ul scos si un saculet de dezumidificare de la leroy, trage umezeala din el.
Afara la 3 4 grade nu am nici o problema, si la fel se aburea si la.mine dupa nici un min de filmat.
Dar nu trebuia sa se intample asta la un telefon cu asa pretentii...

#239
atuili

atuili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.12.2009

Vizualizare mesajalin62, pe 19 martie 2024 - 15:14, a scris:

Asta e problema mai mare, ca pe Xiaomi ii doare in .... de clienti, ei s au vazut sus si acum nu mai tin cont de clienti.
Si eu am vrut sa renunt, pentru ca, chiar merita sa ajunga ca nokia, htc...dar ca si pret/specificatii este cam cel mai bun. Mai ales ca am cam rezolvat problema, daca il lasi cum am zis cu sim ul scos si un saculet de dezumidificare de la leroy, trage umezeala din el.
Afara la 3 4 grade nu am nici o problema, si la fel se aburea si la.mine dupa nici un min de filmat.
Dar nu trebuia sa se intample asta la un telefon cu asa pretentii...
Asta nu garanteaza ca pe viitor nu se va intampla la fel cu el. Ce o sa faci atunci? Poate nu vei mai reusi sa rezolvi problema, te duci cu el la service si aia mai destepti o sa zica: - ai bagat apa in el, nu mai ai garantie!
Nu vreau sa trec prin asta, telefonul are o problema de fabricație.

#240
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Atunci o sa le arat screenshot cu raspunsul Xiaomi de pe.pagina lor, cum ca e normal sa se faca abur....si ca se duce...

#241
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
L am testat acum iar in congelator, filmat 6 min si nu se mai abureste deloc, la inceput si afara daca filmam in mai putin de 1 min se aburea.

https://www.leroymer...-2-bucati/58216

Eu asta am folosit, daca nu vreti sa renuntati la xiaomi 14 incercati cu saculeti de genul si rezolvati.

#242
Imback

Imback

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.01.2023
Problema cu lentina aburita este reala, uitati aici un test:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7U3RJvvtg9U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#243
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Pai de doua saptamani se discuta despre asta aici...plus ca am vazut asta pe telefoanele noastre...

#244
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Am o intrebare, cu ce putere reala va incarca telefonul? Eu doar o data am vazut de cand il am la aproximativ 55w, in rest incarca pe la 20w chiar daca am activat Mi Turbo.

#245
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Presupun ca ai incarcator compatibil, cablul original etc? Daca da, atunci ceva nu e ok.

Eu am Mi11 Pro si mi se incarca (real) la viteza maxima de 67W.

Puneti o aplicatie de baterie si vezi acolo la cat se incarca. Personal follosesc AccuBattery.

#246
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Pai cu accubattery am vazut.

Mi se pare ca la fel incarca si primul telefon pe care l am dat retur.

O sa incerc in alta parte, poate e de vina reteaua...
Instalatia electrica este noua in casa, poate este de vina reteaua mai veche din bloc, sau tensiune mai slaba pe retea...

Edited by alin62, 26 March 2024 - 19:20.


#247
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Mda l am incarcat si eu in 35 40 min dar fara sa mai umblu la el, am prins 60w real dar dupa cateva sec dupa ce deschideam ecranul, scadea imediat puterea de incarcare.



#248
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Este normal ca dupa ce deschizi ecranul sa scada puterea de incarcare, dar oricum 60W e putin.

Incearca sa schimbi incarcatorul cu altul cu fastcharge (daca ai) sau sa schimbi cablul.

Mai uite-te in setari la baterie si vezi daca e bifat sau debifat "Optimized charging" sau ceva setare asemantoare si incearca sa o schimbi.

#249
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Xiaomi are incarcatorul lui de 90w.
Totusi real nu cred ca incarca cu 90w, daca incarca cu 90w trebuia sa incarce sub 30 min, mi a incarcat cu 60w in 35 min pana pe la 97% dupa aceea a mai stat putin ca la final incarca mai greu.
Iar daca il incarcam cu tel inchis sigur se incarca si mai repede. Probabil cu tel inchis sa prinda 90w real

#250
UNBREAKABLE

UNBREAKABLE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.12.2004
Am luat si eu un Xiaomi 14 (512GB 12GB RAM) si sunt placut impresionat. Am auzit intamplator de el am prins o oferta buna la Emag (3700 resigilat - cu reducere extra de 10%).



Am deja un Samsung S24 Ultra (pentru poze, jocuri) si un iPhone 14 Pro (il tin pentru ecosistemul Apple), dar am vrut sa mai iau un telefon Android compact, care sa bifeze cateva lucruri:
  • sa aiba un procesor bun
  • sa aiba stocare suficienta
  • sa aiba un ecran OLED luminos
  • sa aiba diagonala mai mica de 6.5
  • sa suporte AptX Adaptive (am niste casti B&O H95 si Sennheiser Momentum 4 pe care vreau sa le folosesc cu el)
  • sa primeasca update-uri cel putin inca 3 ani
  • sa aiba niste camere foto capabile
Din pacate nu sunt foarte multe optiuni de telefoane flagship compacte si am trecut prin urmatoarele:


Samsung S23 (l-am schimbat cu S24 Ultra)
  • este compact
  • procesor performant Snaprdagon 8 Gen 2
  • ecran luminos
  • va primi update-uri mult timp
  • camera foto decenta, dar nu perfecta
  • nu suporta decat AptX simplu (nu HD, Adaptive)
  • spatiul de stocare maxim e de 256GB (varianta pe 128GB are stocare UFS 3.1 mai lenta)
Google Pixel 8 (l-am vandut)
  • foarte bun pe partea de foto
  • va primi update-uri mult timp
  • are procesor si baterie slaba
  • nu suporta codecuri bluetooth avansate
  • multe functii sunt doar pe varianta Pro, iar unele nu sunt disponibile decat in SUA
Asus Zenfone 10 (am dat retur)
  • foarte compact si performant
  • suporta AptX Adaptive
  • ecranul are luminozitate prea mica, nu se poate folosi afara
  • camera foto doar decenta, nu are obiectiv tele
  • rata de refesh automata nu merge bine (foarte multe aplicatii sau jocuri se comuta pe 60hz)
  • primeste update-uri 2 ani, pana la Android 15 doar
Si acum sa revin la Xiaomi 14. La pretul asta mi se pare un pachet excelent:
  • dimensiuni compacte (dar nu intra la <6 inch) si ecran OLED LTPO foarte luminos, cu pana la 3000 nits la soare
  • procesor Snaprdragon 8 Gen 3, cu perfomante chiar mai bune decat alte brand-uri
  • stocare 512 GB UFS 4.0 si 12GB RAM, mai mult decat suficiente
  • port USB-C 3.2 cu viteze mari si suport pt. display extern
  • sistem de camere foto foarte capabil (inclusiv tele 3.2x), cu lentile si tuning Leica si toate de 50MP
  • update-uri Android 4 ani
  • Bluetooth 5.4, Snapdragon Sound, cu suport pt. AptX Adaptive dar si LHDC
  • bateria tine foarte mult (de ultima generatie, de tip Silicon Carbon Anode)
Singurul lucru cu care nu sunt obisnuit inca este interfata HyperOS, care incearca sa copieze iOS (si are la baza MIUI). Dar si asta este foarte customizabila si nu este un minus neaparat.


In concluzie Xiaomi 14 e o surpriza foarte placuta si are un pret imbatabil in RO (si pe site-ul oficial este 4000 acum).

Edited by UNBREAKABLE, 03 April 2024 - 13:39.


#251
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 02.10.2015
Felicitari pentru achizitie, am avut multi ani telefoane Xiaomi in familie si nu s-au facut de ras. Inca mai am un Mi4 perfect functional si un A2

#252
makoka

makoka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 30.08.2011

View PostUNBREAKABLE, on 03 aprilie 2024 - 13:35, said:

Am luat si eu un Xiaomi 14 (512GB 12GB RAM) si sunt placut impresionat. Am auzit intamplator de el am prins o oferta buna la Emag (3700 resigilat - cu reducere extra de 10%).

Să ne zici si cand e produs si daca are probleme cu aburirea lentilelor, acum e cam cald cei drept dar cred ca merge incercat in frigider

Edited by makoka, 03 April 2024 - 16:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate