Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Xiaomi 14/14 Pro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#217
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View Postmynameismada, on 09 martie 2024 - 19:21, said:

Am văzut asta pe Reddit:

Some users were able to fix the issue themselves by heating up the camera sensor (recording in 4k or 8k for multiple hours) while having the sim tray open.
Am citit si eu asta, l am lasat cam 30 40 min sa filmeze si deocamdata tot asa face.
Este al.doilea telefon, pe primul l am dat retur la.emag si mi au dat altul sigilat, dar se pare ca toate fac asa.

#218
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,888
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate o fi o problema pe partea de etansare a telefonului, banuiesc ca modulul de camera nu este bine lipit de carcasa telefonului. La Mi 10, la Xiaomi 12 si Xiaomi 13, nu stiu daca si la Xiaomi 14, sticla de la camere este lipita de carcasa printr-un adeziv, iar intre sticla camerelor si modulele camerelor este un fel de strat spongios (buretel) ce ar trebui sa "izoleze" zona camerelor de restul componentelor din spate.
La Mi 10 exista un test de presiune, printre testele telefonului, pentru a ajunge la acea sectiune de teste trebuie sa formezi numarul:
*#*#MIUI#*#*
Asadar la Mi 10 putei testa presiunea, apasand usor pe carcasa telefonului, iar prin modificarea valorilor putei observa daca telefonul este sau nu etans (daca presiunea interna variaza sau este neschimbata la presiune variabla).
Din pacate acest test a fost scos de la Xiaomi 12 si Xiaomi 13, probabil a fost scos si de la Xiaomi 14. Cum aceste ultime modele sunt "certificate IP68" m-as fi asteptat sa fie etanse, sa nu patrunda umezeala.

Poti, eventual cu telefonul inchis, cu SIM-ul scos, sa-l incalzesti cu un uscator de par, insa cu grija sa nu supraincalzesti telefonul, sa incalzesti insistent zona camerei, iar orificiul SIM-ului sa-l ai orientat in partea de sus, astfel incat caldura din telefon sa urce si sa fie evacuata pe acolo.

Edited by Ciubex, 11 March 2024 - 10:46.


#219
jijimanu

jijimanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 02.10.2008

View Postlandsome, on 09 martie 2024 - 19:57, said:

Am trecut de la X14 China la Global (emag) dar... nu merge Android Auto. Deloc. Inteleg ca si altii au probleme. Nici ultimul update (.14) si tot felul de alte solutii nu rezolva nimic. A mai incercat cineva AA cu succes? Ca in conditiile astea il returnez si pastrez varianta de China, care mi se pare ca se misca mai fluid si are niste optiuni utile in plus (alaturi de updates mai frecvente).
Salut, eu am varianta Globala luat de la eMAG si imi merge Android Auto (wireless, nu am incercat cu cablu). Daca ai AA cu cablu, exista ceva solutii. Am avut inainte de Xiaomi 14 un Motorola Edge 40 Pro care nu voia nicicum sa se conecteze la AA prin cablu (la o Skoda Scala). Am luat de pe Amazon un dongle pentru AA wireless si a mers din prima. Acum tot pe ala il folosesc si la fel ca si telefonul anterior s-a conectat din prima. Las si link-ul, poate este cineva interesat: https://www.amazon.d...?ie=UTF8&psc=1.

#220
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

Vizualizare mesajCiubex, pe 11 martie 2024 - 10:44, a scris:


Am rezolvat, am luat de la leroy pliculete de dezumidificare, de se pun in dulap, l am inchis intr o punga etansa si l am lasat cu sim ul scos cateva ore.
A tras umezeala din el, l am bagat si in congelator si dupa 3.min nu a avut nimic, bine nu l am inchis acolo doar l am pus pe un raft sa filmeze....
Inainte cum il scoteam afara cred ca in mai putin de 1 min se aburea.

#221
zite747

zite747

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.04.2007
@alin62

Salutare,
Poti te rog sa testezi afara, filmarea 4K, timp de 2-3 minute si sa observi daca se mai abureste camera principala? Doar daca sunt sub 10 grade, altfel sunt sanse slabe sa se manifeste. Din ce am inteles de pe un alt forum german, sunt foarte multi ce au aceasta problema, si au mai fost cativa care au facut acest test cu filmarea in congelator (dupa ce au forjat telefonul in diferite teste de stres pentru a se incinge, cu tavita sim-ului scoasa). Cei ce au fost multumiti de acest test(filmat in congelator), au repetat testul si afara in mediu rece, dar de data aceasta aparand la loc condensul.

#222
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Cred ca trebuie lasat cat mai mult inchis cu un plic dezumidificator, al meu se aburea imediat cand filmam afara la grade cu plus, 4 5 grade, dupa 5 ore de tinut inchis cu acel plic, abia aparea putin abur dupa peste 3 min in congelator dar cum il scoteam disparea in 3 4 secunde maxim, afara la plus 0 grade nu mai e nici o problema.

#223
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,712
  • Înscris: 28.02.2010
Xiaomi 14 la 3500 pe emag vândut de un seller. Nu se mai găsește acum.

Attached Files



#224
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

Vizualizare mesajK-Bobby, pe 13 martie 2024 - 14:17, a scris:

Xiaomi 14 la 3500 pe emag vândut de un seller. Nu se mai găsește acum.
Problema e daca ai nevoie de garantie, trebuie sa l trimiti la magazinul Car Offers care vinde telefoane, tu ai avea incredere sa iei un telefon de pe.un site numit CAR Offers? :))

#225
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,712
  • Înscris: 28.02.2010

 alin62, pe 13 martie 2024 - 16:03, a scris:


Problema e daca ai nevoie de garantie, trebuie sa l trimiti la magazinul Car Offers care vinde telefoane, tu ai avea incredere sa iei un telefon de pe.un site numit CAR Offers? :))
Nu, nu as avea in credere. E posibil sa fie vândută o varianta de China, poate de asta si prețul asa.

#226
zite747

zite747

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.04.2007
Am lasat si eu telefonul aproximativ 11 ore, inchis ermetic, cu tavita SIM-ului scoasa, alaturi de o punga cu desicant (cumparata tot de la Leroy). Am facut acum un test video de 3 minute la rezolutie 8K afara la 5 grade. Rezultatul? Lentila principala se abureste ca si pana acum.

#227
Stefan200927

Stefan200927

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.06.2022
Cred că asta cu aburirea lentilei e doar la anumite terminale...eu nu am întâmpinat problema asta cu al meu, cel puțin momentan

#228
zite747

zite747

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.04.2007
Din pacate, problema cu aburirea lentilei principale este foarte intalnita pe un forum android din Germania, dar si de catre multi utilizatori din Polonia si UK. Probabil ca si in alte tari mai sunt utilizatori cu probleme dar nu am mai cautat. Asadar, cred ca majoritatea modelelor Xiaomi 14 au aceasta problema, precum au avut modelele Xiaomi 13T.

#229
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

Vizualizare mesajzite747, pe 14 martie 2024 - 10:59, a scris:

Am lasat si eu telefonul aproximativ 11 ore, inchis ermetic, cu tavita SIM-ului scoasa, alaturi de o punga cu desicant (cumparata tot de la Leroy). Am facut acum un test video de 3 minute la rezolutie 8K afara la 5 grade. Rezultatul? Lentila principala se abureste ca si pana acum.
Eu nu puteam sa filmez nici afara la 4 5 grade, se aburea lentila, acum se abureste foarte putin in congelator.
In punga mai dai drumul si la filmare, lasa l sa filmeze inauntru sa se incalzeasca camera. Incearca asa, dar vezi ca dupa.un timp se mai inchide filmare pentru ca o sa se incalzeasca prea mult tel.

Vizualizare mesajStefan200927, pe 14 martie 2024 - 11:01, a scris:

Cred că asta cu aburirea lentilei e doar la anumite terminale...eu nu am întâmpinat problema asta cu al meu, cel puțin momentan
Nu stiu ce sa zic cu doar la anumite, sunt destul de multi care afirma.
Ai incercat sa filmezi 4 5 min in congelator la 4k 60 fps?

Edited by alin62, 14 March 2024 - 13:58.


#230
Stefan200927

Stefan200927

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.06.2022

 alin62, on 14 martie 2024 - 14:00, said:


Eu nu puteam sa filmez nici afara la 4 5 grade, se aburea lentila, acum se abureste foarte putin in congelator.
In punga mai dai drumul si la filmare, lasa l sa filmeze inauntru sa se incalzeasca camera. Incearca asa, dar vezi ca dupa.un timp se mai inchide filmare pentru ca o sa se incalzeasca prea mult tel.


Nu stiu ce sa zic cu doar la anumite, sunt destul de multi care afirma.
Ai incercat sa filmezi 4 5 min in congelator la 4k 60 fps?


Am filmat, nu s-a întâmplat nimic...dar da, am observat că problema a fost prezentată și de anumiți youtuberi în momentul review-ului

#231
zite747

zite747

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.04.2007
@Stefan200927

Poti te rog sa verifici pe cutia telefonului, data de fabricatie? La mine este 2024.01 (se afla in colt dreapta jos, sub cele 2 IMEI-uri)

#232
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

Vizualizare mesajzite747, pe 14 martie 2024 - 17:23, a scris:

@Stefan200927

Poti te rog sa verifici pe cutia telefonului, data de fabricatie? La mine este 2024.01 (se afla in colt dreapta jos, sub cele 2 IMEI-uri)
Si la mine la fel tot 2024.01

Xiaomi sustine ca e normal...raspuns tipic miserupism

#233
Stefan200927

Stefan200927

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.06.2022

 zite747, on 14 martie 2024 - 17:23, said:

@Stefan200927

Poti te rog sa verifici pe cutia telefonului, data de fabricatie? La mine este 2024.01 (se afla in colt dreapta jos, sub cele 2 IMEI-uri)

La mine e 12 2023

#234
atuili

atuili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 15.12.2009

Vizualizare mesajStefan200927, pe 14 martie 2024 - 21:38, a scris:

La mine e 12 2023
Si eu am tot 12 2023 si nu am probleme, e posibil ca lotul din 01 2024 sa fie cu probleme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate