Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Camera tehnica in podul casei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#55
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006

 cipaul, on 16 octombrie 2023 - 16:06, said:

....
Vara supraincalzire si poate nu o sa le placa prea multe la aparatele din camera tehnica.
.....

am problema asta la o CT de la parter, unde e PDC/Boiler/NVR/Router/switch/etc..... vara, in partea de sus a camerei, unde am rack-urile cu "jucarii" ajung lejer la 37grd in rack. Am montat 2 coolere in rack-uri, reduc temperatura (de fapt plimba aerul din camera) la vreo 31grd, e ok ptr sculele electronice, dar fara coolerele alea ar fi tragic. Ca mai consuma si alea curent nu e o tragedie, dar fac zgomot naiba sa le puste....
Asta in conditiile in care la nivelul termostatului am cam 24-25grd vara...CT e pe nord, deci teoretic e racoare acolo.
In acelasi timp, vara, am in pod chiar si 41grd , e drept ca e doar pe jumate izolat acoperisul...lucrez acu sa am minim 20cm izolatie peste tot, si poate 30-40cm pe partea nordica a acoperisului...dar e de lucru inca...
Deci nici eu nu votez ptr CT in pod.... da, o camera de hobby, de joaca e altceva, e ok, pui un AC si cateva ore poti sta pe acolo, dar tot timpul sa lasi jucariile alea acolo .... trebuie sa faci izolatie buna...

#56
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 06.10.2019
Multumesc tuturor pentru sfaturi si postari. Ma mai gandesc, mai studiez, mai masor, si vedem ce iese.  Posted Image

 cipaul, on 16 octombrie 2023 - 16:06, said:

Oricum o iei tot la pompa de caldura vei ajunge si atunci vei avea nevoie de un boiler de 300...500 litri.

De ce neaparat ajung la pompa de caldura ?

Edited by razvan-softpedia, 16 October 2023 - 16:53.


#57
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,217
  • Înscris: 15.10.2006

 razvan-softpedia, on 16 octombrie 2023 - 16:51, said:

Multumesc tuturor pentru sfaturi si postari. Ma mai gandesc, mai studiez, mai masor, si vedem ce iese.  Posted Image



De ce neaparat ajung la pompa de caldura ?
Chiar daca mai reusesti sa instalezi prima centrala termica pe gaz nu o sa mai fie disponibila una la schimbare pt. Ca vor fi interzise la fel ca si masinile cu motoare termice.
Nu cred ca o sa mai merite sa iti pui gaz.
Vedem.

#58
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 06.10.2019
Am inteles. Este de studiat si chestia asta. Posted Image Foarte multe necunoscute, foarte multe schimbari care se prefigureaza, greu cu alegerile.

Dar ca tot veni vorba, eu sunt curios ce vor face cei care au acum centrale pe gaz, si nu au incalzire in pardoseala. Daca nu iti mai dau astia voie cu centrala, va trebui sa inlocuiesti caloriferele cu IPAT, iar asta este foarte, foarte greu. Nu cred ca se va implementa foarte repede chestia asta.

#59
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 07.01.2010
Nu trebuie să înlocuiești nimic. Sunt pompe de căldură care fac față și la calorifere. Eu așa am vrut să pun inițial dar prea scumpă pompa aia. Majoritatea pompelor duc apa până la 65 de grade dar na și consumul e pe măsură.

#60
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,007
  • Înscris: 03.12.2005

 george_alexandru, on 14 octombrie 2023 - 21:02, said:

Nu există "va pleca destul de greu". Setezi temperatura centralei să plece cum vrei tu. La mine e temperatura constanta tot timpul.

Ba exista. Daca e suficient de bine izolata cat sa nu existe solicitare de caldura pana la temperaturi mici, centrala nu pleaca. Hai sa luam o casa pasiva ca exemplu extrem. Pot trece niste zile intre doua situatii cu necesar de aport la incalzire. Intre ele podeaua va fi fix o sapa moarta.

#61
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,217
  • Înscris: 15.10.2006

 razvan-softpedia, on 16 octombrie 2023 - 18:48, said:

Am inteles. Este de studiat si chestia asta. Posted Image Foarte multe necunoscute, foarte multe schimbari care se prefigureaza, greu cu alegerile.

Dar ca tot veni vorba, eu sunt curios ce vor face cei care au acum centrale pe gaz, si nu au incalzire in pardoseala. Daca nu iti mai dau astia voie cu centrala, va trebui sa inlocuiesti caloriferele cu IPAT, iar asta este foarte, foarte greu. Nu cred ca se va implementa foarte repede chestia asta.
Iti calculezi corect caloriferele de "fonta" daca esti informat la functioneze la 30...35 de grade si e cam similar ca eficienta ca IPAT-ul.
Nu o sa mai ai pierderi prin placa o sa poti incalzi pe intervale orare fara inertia de la IPAT.
Poate o sa pot sa iti spun cum merge.
Ramane marea problema la apa calda daca iti place multa.
Ok, mai sunt si boilere cu pompa de caldura dedicate dar ocupa si ele loc.

#62
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007

 cipaul, on 16 octombrie 2023 - 16:06, said:

IPAT vs. radiatoare de fonta e comparatia corecta.
Cred ca vrei sa luam in considerare inertia ridicata. Nici vorba, am acest sistem la casa parinteasca si se incalzesc / racesc cu 10 minute intarziere.

 cipaul, on 16 octombrie 2023 - 16:06, said:

Oricum o iei tot la pompa de caldura vei ajunge si atunci vei avea nevoie de un boiler de 300...500 litri.
Doar daca pompa e extrem de naspa, gen termocasa. Celelalte, inclusiv Midea stiu sa isi moduleze temperatura.

 cipaul, on 16 octombrie 2023 - 16:06, said:

O sa fie cam greu de urcat ditamai boilerul in pod si trebuie sa ai pe unde.
L-am exclus. Ai nevoie de boiler de ACM. 160 litri de ala Austria Email este cel mai bun compromis.

 cipaul, on 16 octombrie 2023 - 16:06, said:

Pe urma oricum o sa ai scurgeri de apa deci sifon de pardoseala.
Colegul care a implementat CT in pod a patit-o si a exemplificat pe forum ce masuri a luat. Aveti link-ul mai sus, va indemn sa mai si cititi inainte de a posta idei.

 cipaul, on 16 octombrie 2023 - 16:06, said:

Iarna trebuie sa ai izolatie buna si oricum o sa ai pierderi mari de energie din casa prin aceea camera tehnica.
Vara supraincalzire si poate nu o sa le placa prea multe la aparatele din camera tehnica.
CTin pod devine spatiu ce va avea aceeasi temperatura cu restul casei. Nici vorba ce zici tu.

 cipaul, on 16 octombrie 2023 - 16:06, said:

Dupa mine solutie nu e buna.
Dar ce zici de o camera tehnica care sa urce de la parter pana la acoperis?
O scara sa te poti catara dupa sculele puse pe pereti pt. ca toti iti place la altitudine si asa mai departe.
Pe urma intrarea in pod poti sa o faci din camera tehnica.
No commnet aici :)

#63
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,217
  • Înscris: 15.10.2006

 bobitzaaa, on 16 octombrie 2023 - 19:40, said:

Cred ca vrei sa luam in considerare inertia ridicata. Nici vorba, am acest sistem la casa parinteasca si se incalzesc / racesc cu 10 minute intarziere.


Doar daca pompa e extrem de naspa, gen termocasa. Celelalte, inclusiv Midea stiu sa isi moduleze temperatura.


L-am exclus. Ai nevoie de boiler de ACM. 160 litri de ala Austria Email este cel mai bun compromis.


Colegul care a implementat CT in pod a patit-o si a exemplificat pe forum ce masuri a luat. Aveti link-ul mai sus, va indemn sa mai si cititi inainte de a posta idei.


CTin pod devine spatiu ce va avea aceeasi temperatura cu restul casei. Nici vorba ce zici tu.


No commnet aici Posted Image
Cred ca nu ai inteles nimic din ce am scris.
Eu am in pod inchis intre 50...60 grade. Nu se justifica economic sa izolez intre capriori.
Tot ce am scris sunt solutii economice nu fantezii scumpe, nu cred ca e cazul lui Razvan sa arunce banii pe ele.
Boiler mare pt. a fi igienic si a merge la temperaturi joase. Asta o stiai?
Da, sunt boilere cu pompa de caldura si la 150 litri sau chiar mai mici dar pt. consumuri mici de apa calda si randamente slabe. Ce ai tu nu stiu.
Nu am citit inainte solutiile colegululi kofleading de asta am expus doar punctul meu de vedere.
Iar o casa construita in care se vad capriorii acoperisului arata senzational, dupa gustul meu.

#64
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 06.10.2019

 cipaul, on 16 octombrie 2023 - 19:11, said:

Ramane marea problema la apa calda daca iti place multa.
.

Apa calda este ultima mea grija.Nu prea ne lafaim in cada.  Posted Image Dusuri scurte, deci consum destul de mic de apa calda.  La apartamentul unde ne-am mutat am instalat ca solutie de avarie un boiler electric de 30 de litri. Pentru noi patru este arhisuficient. Este adevarat, avem si programe putin diferite, dar avand in vedere ca la casa vom sta doar doi, nu cred ca apa calda va fi problema. Incalzirea imi da batai de cap. Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 16 October 2023 - 21:00.


#65
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,217
  • Înscris: 15.10.2006

 razvan-softpedia, on 16 octombrie 2023 - 20:59, said:



Apa calda este ultima mea grija.Nu prea ne lafaim in cada.  Posted Image Dusuri scurte, deci consum destul de mic de apa calda.  La apartamentul unde ne-am mutat am instalat ca solutie de avarie un boiler electric de 30 de litri. Pentru noi patru este arhisuficient. Este adevarat, avem si programe putin diferite, dar avand in vedere ca la casa vom sta doar doi, nu cred ca apa calda va fi problema. Incalzirea imi da batai de cap. Posted Image
Atunci esti candidatul perfect pt. Pompa de caldura pentru incalzire si racire.
Eu sunt tot mai ingrijorat an de an cu racirea.
Boilere acelea mari spatiul necesar si usile prin care sa intre-iasa sunt de fapt marea provocare la pompele de caldura.
Oricum cu standardul nZEB nu cred ca mai poti usor instala o centrala pe gaz la o casa noua.

Edited by cipaul, 17 October 2023 - 06:46.


#66
tygruletz

tygruletz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.03.2014
Salut @razvan-softpedia. Locuiesc in UK si "camera tehnica" cum o numesc eu este in podul casei. Exact cum zici si tu, pe mijloc pot sa stau in picioare, dar in rest trebuie sa stau aplecat. Acolo am combi-boilerul cu care interactionez o data sau de 2 ori pe an cand aerisesc radiatoarele si scade presiunea, acel boiler are un "burlan" in acoperis pe unde ies gazele si tot in pod am si NVR-ul pentru CCTV-uri etc. Deci se poate si este complet legal aici, de ce nu ar fi si in Romania ?

#67
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
E legal complet aici. Este si implementat deja in link-ul postat de mine. Doar ca unii viseaza boilere uriase (inutile), inundatii, elucubratii diverse etc.

#68
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 06.10.2019

 cipaul, on 17 octombrie 2023 - 06:42, said:

Eu sunt tot mai ingrijorat an de an cu racirea.

La racire sper sa ma ajute sageacul destul de mare ( la final ar trebui sa ramana in jur de 1 m ), faptul ca este casa doar parter ( deci vor ajunge putine raze solare direct pe fatada ), si nu in ultimul rand pomii din jur. Posted Image  Vom vedea ce va fi, ne adaptam provocarilor ! Posted Image

#69
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006

 razvan-softpedia, on 17 octombrie 2023 - 17:01, said:


La racire sper sa ma ajute sageacul destul de mare ( la final ar trebui sa ramana in jur de 1 m ), faptul ca este casa doar parter ( deci vor ajunge putine raze solare direct pe fatada ), si nu in ultimul rand pomii din jur. Posted Image  Vom vedea ce va fi, ne adaptam provocarilor ! Posted Image

Sageacul si pomii te ajuta la ce tine de incalzitul din exterior, dar trebuie sa iei in calcul si incalzitul din interior (echipamente electrice, oamenii, toti producem caldura). Cum ne chinuim din ce in ce mai mult sa izolam tot mai bine casele, sa fie pierderi de caldura minime iarna, pierderile astea de cladura ne incurca vara, cand interiorul casei se supraincalzeste.

#70
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 06.10.2019
Aici este simpla treaba ! Posted Image  Vara, cand se supraincalzeste casa, ies in foisor cu doua beri reci gheata, sau cu un pahar de vin, si stau pana seara tarziu, cand se raceste casa !! Posted Image

#71
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 07.01.2010
Dacă o izolezi bine nu se răcește așa repede, aproape deloc. Eu o răcesc pe a mea cu un aer de 18k btu. Nu l-am folosit foarte mult vara asta, așa din când în când.
Am și eu sangeacul de 80cm și pomi pe lângă casă dar tot se încălzește și fără să folosești vreun aparat, doar prin prezența noastră.

Edited by birau1982, 17 October 2023 - 17:57.


#72
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,217
  • Înscris: 15.10.2006

 razvan-softpedia, on 17 octombrie 2023 - 17:01, said:



La racire sper sa ma ajute sageacul destul de mare ( la final ar trebui sa ramana in jur de 1 m ), faptul ca este casa doar parter ( deci vor ajunge putine raze solare direct pe fatada ), si nu in ultimul rand pomii din jur. Posted Image  Vom vedea ce va fi, ne adaptam provocarilor ! Posted Image
Nu ajuta prea mult. Am umbrire totala Sud dar tot naspa e. Vezi de geamuri cu 4s Sau dublu LowE in ambele directiile, acolo e calcaiul Lui Ahile vara se pare.
La pod sper ca te descurci cu o ventilatie naturals sa nu ajungi la vreo 55...60 grade ca la mine.
A ramas acolo o pisica 48 de ore, s-a ascuns saraca in scara mobile, a pierdut jumatate din greutate si 6 din cele 7 vieti.
Tigla beton maronie 62...65 grade, folie bitum plus astereala doua ape si pereti izolatie pana la coame cu gauri pentru ventilatiare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate