Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Camera tehnica in podul casei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Cred că mai degrabă faci o anexă alăturată la casă ca și cameră tehnică dacă nu ai spațiu la interior.
Podul nu prezintă mare încredere decât cu măsuri costisitoare.
În primul rând e problema cu incendiul.
În al doilea rând e vorba de inundație.
În al treilea rând e vorba de greutate.

#20
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostTsunamii, on 14 octombrie 2023 - 20:04, said:


Pentru ca incaperea tehnica va fi LA ALT NIVEL decat restul casei
E geometrie

Marea majoritate a caselor din Romania au pod. Asta nu inseamna ca au "2 niveluri.".  

M-ar ajuta daca ai posta ceva constructiv. Postarile fara valoare constructiva nu ajuta pe nimeni. Multumesc. Seara buna iti doresc.

#21
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postrazvan-softpedia, on 14 octombrie 2023 - 20:33, said:

Va fi placa peste etaj, deci cred eu ca va tine.

In "camera tehnica" din pod ma gandeam sa pun "chestiile" care ajuta la functionarea corecta a casei, si care nu au loc in camera tehnica de la parter ( ex. un boiler daca va fi cazul ).
Deci se poate foarte bine cu conditia ca podul sa fie putin mai inalt , sa te poti misca si sa existe o scara decenta pe care sa ai loc sa mai cari una alta...desigur cu usa aferenta !
Asta presupune si o izolatie serioasa a podului plus o instalatie de ventilare!

Edited by Alltrack, 14 October 2023 - 20:38.


#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Referitor la ipat, ai niște topicuri pe forum, te sfătuiesc să le parcurgi.
Eu am ipat de 4 ani (parter, etaj, mansarda), nu sunt probleme. E mai scump, dar pentru confortul pe care îl oferă as alege oricând ipat.

Edited by george_alexandru, 14 October 2023 - 20:37.


#23
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostLeo2006, on 14 octombrie 2023 - 20:14, said:

Te-ai exprimat gresit. Vrei sa ai camera tehnica la mansarda ca in podul casei e imposibil tehnic.

Nu este mansarda, este pod. Podul poate sa fie izolat, sau nu, dar asta deja este alta discutie.

#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

View PostValy_User, on 14 octombrie 2023 - 20:33, said:

Nu prea cred că o să ajungi vreodată să amortizezi investiția în IPAT.
Centrala va merge ceva mai eficient cu IPAT, să zicem un maxim de 15% vs calorifere convenționale de oțel, datorită temperaturilor mai mici pe tur, ceea ce va face sistemul de condensare al centralei mai eficient.
Dar, cam asta este tot.

PS: Încearcă să nu pui centrala la etaj dacă se poate, nu-ți recomand.
În schimb, podul ar fi ok pentru un invertor de PV, o mașină de spălat, uscător de rufe, etc.

Cine își pune ipat o face pentru confort. La facturi mă îndoiesc că scoate mare lucru, tot suprafața aia o încălzești. Doar condensarea aduce un plus.

#25
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostAlltrack, on 14 octombrie 2023 - 20:22, said:

De putut , se poate orice , vointa sa fie !
Dar depinde ce inseamna camera tehnica , depozit de maturi...aspiratoare...muraturi si centrala termica sau vrei un fel de atelier...unde tai...sudezi...bagi vreun strungulet !!!

Nimic de genul asta. Cand am spsu camera tehnica ma refeream la incaperea in care se gasesc toate "chestiile" necesare unei bune functionari a casei, si in special a sistemului de incalzire, si de "alimentare" cu apa ( in special calda ), a casei.

#26
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
S-ar putea să ieși chiar mai rău dacă nu izolezi bine partea de jos.
La instalațiile pe care le-am văzut se mai punea pe sub placa tacker încă un strat de polistiren extrudat ca să izoleze mai bine.

Edited by Valy_User, 14 October 2023 - 20:43.


#27
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postbirau1982, on 14 octombrie 2023 - 20:28, said:

Se simte mai plăcut încălzirea cu calorifere decât cea în pardoseală. La apartament am cu calorifere iar la casă în pardoseală. Pentru mine e mult mai plăcută cea cu calorifere. Dacă aveam gaz la casă făceam încălzirea cu calorifere.

Merci mult pentru postare. Esti unul dintre putinii care recunosc ca IPAT-ul nu este chiar asa wooau ! Posted Image

View Postgeorge_alexandru, on 14 octombrie 2023 - 20:37, said:

Referitor la ipat, ai niște topicuri pe forum, te sfătuiesc să le parcurgi.
Eu am ipat de 4 ani (parter, etaj, mansarda), nu sunt probleme. E mai scump, dar pentru confortul pe care îl oferă as alege oricând ipat.

Citesc. In fiecare zi citesc ! Posted Image  Ma doare capul de cat am citit, si tot nu stiu ce sa aleg. Posted Image

#28
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
La ipat ai temperatura constanta peste tot. Nu simți că vine de undeva căldura, este pur și simplu plăcut în cameră. Doar când e ger afară și bagi tare, simți podeaua caldă.
La parter totuși ai un mare plus, nu mai ai podeaua rece. Pentru că oricât ai băga izolație (eu am 15 cm) podeaua tot va fi rece. Iar tu zici că vrei doar parter...

Eu în camera tehnica am boilerul. Cu toată izolația lui, tot emană căldură și încălzește camera. Iar încălzirea nu prea intră iar podeaua e bocnă. Nu vreau să mă gândesc cum ar fi să fie așa în toată casa, să fiu nevoit să folosesc papuci.

Edited by george_alexandru, 14 October 2023 - 20:50.


#29
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostAlltrack, on 14 octombrie 2023 - 20:36, said:

Deci se poate foarte bine cu conditia ca podul sa fie putin mai inalt , sa te poti misca si sa existe o scara decenta pe care sa ai loc sa mai cari una alta...desigur cu usa aferenta !
Asta presupune si o izolatie serioasa a podului plus o instalatie de ventilare!

Pe centru va fi o zona ok, in care sa se poata sta in picioare. Scara vreau una de pod ( o sa ma uit care este cea mai lata si mai lunga, ca sa stiu ce gol las in placa ).

#30
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010

View Postgeorge_alexandru, on 14 octombrie 2023 - 20:47, said:

La ipat ai temperatura constanta peste tot. Nu simți că vine de undeva căldura, este pur și simplu plăcut în cameră. Doar când e ger afară și bagi tare, simți podeaua caldă.
La parter totuși ai un mare plus, nu mai ai podeaua rece. Pentru că oricât ai băga izolație (eu am 15 cm) podeaua tot va fi rece. Iar tu zici că vrei doar parter...
Diferența e ca la calorifere se simte aerul cald în încăpere pe când la încălzire în pardoseală nu simt asta.
Oricum e o chestie subiectivă, fiecare simțim diferit.

Edited by birau1982, 14 October 2023 - 20:52.


#31
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postgeorge_alexandru, on 14 octombrie 2023 - 20:47, said:

La parter totuși ai un mare plus, nu mai ai podeaua rece. Pentru că oricât ai băga izolație (eu am 15 cm) podeaua tot va fi rece. Iar tu zici că vrei doar parter...

Izolatia exterioara va fi polistiren de 20 cm, deci IPAT-ul va "pleca" destul de greu, iar la picioare s-ar putea sa fie o senzatie de disconfort.

#32
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Ca să nu ai această senzație îți recomand LVT, și eu am izolație de 20 la exterior și 13cm sub încălzire iar cu LVT-ul chiar nu simt rece.

#33
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostValy_User, on 14 octombrie 2023 - 20:33, said:

În schimb, podul ar fi ok pentru un invertor de PV, o mașină de spălat, uscător de rufe, etc.

Pentru invertor da, masina de spalat si uscatorul de rufe au locul lor, inainte de intrarea in baie.

View PostValy_User, on 14 octombrie 2023 - 20:42, said:

S-ar putea să ieși chiar mai rău dacă nu izolezi bine partea de jos.
La instalațiile pe care le-am văzut se mai punea pe sub placa tacker încă un strat de polistiren extrudat ca să izoleze mai bine.

Sub placa casei va fi polistiren de 15 cm. Sub sapa inca nu stiu ( ma mai gandesc ).

View Postbirau1982, on 14 octombrie 2023 - 20:54, said:

Ca să nu ai această senzație îți recomand LVT, și eu am izolație de 20 la exterior și 13cm sub încălzire iar cu LVT-ul chiar nu simt rece.

O sa ma interesez, multumesc pentru recomandare.

#34
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Pune mai mult sub șapă decât sub placa zic eu. Eu sub placa am pus 5 și sub șapă 13. Puteam pune și sub placa mai mult dar am zis ca nu are rost.
Nu cred ca am specificat, eu am încălzire electrica îngropată în șapă. Deci tot cam la fel ca ipat doar ca se încălzește mai repede.

#35
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

View Postrazvan-softpedia, on 14 octombrie 2023 - 20:52, said:



Izolatia exterioara va fi polistiren de 20 cm, deci IPAT-ul va "pleca" destul de greu, iar la picioare s-ar putea sa fie o senzatie de disconfort.

Nu există "va pleca destul de greu". Setezi temperatura centralei să plece cum vrei tu. La mine e temperatura constanta tot timpul.

#36
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postgeorge_alexandru, on 14 octombrie 2023 - 21:02, said:

Nu există "va pleca destul de greu". Setezi temperatura centralei să plece cum vrei tu. La mine e temperatura constanta tot timpul.

Scuze, am gresit in exprimare. Am vrut sa zic ca centrala va pleca mai rar, deci pardoseala se va simti confortabila pentru perioade scurte de timp.

Oboseala, vinul,  si "avalansa" de raspunsuri isi spun cuvantul ! Posted Image

View Postbirau1982, on 14 octombrie 2023 - 20:59, said:

Pune mai mult sub șapă decât sub placa zic eu. Eu sub placa am pus 5 și sub șapă 13. Puteam pune și sub placa mai mult dar am zis ca nu are rost.
Nu cred ca am specificat, eu am încălzire electrica îngropată în șapă. Deci tot cam la fel ca ipat doar ca se încălzește mai repede.

Am inteles, s-a notat, studiem. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate