Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Garantie baterie telefon 2 ani sau mai putin?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
am inlocuit 2 bateri la 2 telefoane xiaomi
la unu am cumparat bateria ca a fost in afara garantiei, dupa 2 ani si 8 luni bateria s-a umflat asa de tare incat capacul de pe spate s-a dezlipit.
Aici am inlocuit singur bateria.
Baterie originala noua, dar fabricata in 2020 viata cam 95%

La un alt telefon mi-au inlocuit bateria in ultima saptamana de garantie.
Baterie cred eu noua, dar la fel cam 93-94% viata fata de cea veche 82%
Mai mult ca sigur si asta e fabricata acum 2 ani.

Deci bateriile originale sunt fabricate ca piese de schimb numai 1 an sau maxim 2 in funcntie de producator.
Daca se inlocuieste pe garantie merge , daca platiti nu merita sub nici o forma sau cereti sa vedeti data fabricatiei.


Deci daca nu mai aveti garantie mai convenabil este o baterie aftermarket de pe alixpress mai de firma, gen nohon, diji sau cum s-o scrie etc astea cu siguranta nu sunt fabricate cu 3 ani in urma

#20
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

 eiffel, on 12 octombrie 2023 - 12:08, said:

Sunt cazuri - de ex la Samsung care schimba bateria atunci cand schimba ecranul - ca asa e prevazut de fabricant.
Da, pentru ca design-ul stupid, e lipita bateria de spatele ecranului si le e mai usor sa le trimita impreuna decat sa se chinuie baiatu' de la service sa o pozitioneze perfect, or something.

Si eu am patit cand am spart spatele unui S7E, mi-a zis ca trebuie schimbat ecranul ca e stricata rama si fata e lipita de rama, si apoi si bateria e lipita de ecran. Si apoi mi-au schimbat de fapt tot telefonul in afara de placa de baza/camera. La pret de ecran, care nu a fost putin, dar ma rog.

...apoi l-am mai spart o data si mi-au schimbat telefonul cu totul ca aveau promotie. Samsung, ce sa le ceri?

#21
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
pfff acum mi-am dat seama ca am protejat degeaba aifoana ...cand puteam sa il forjez cu incarcari maxime si sa ajung la 80% caoacitate dupa 2 ani, ca sa o schimb moka :(

#22
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu numai. Bateria noua are si ea garantie! Deci dupa alti aproape 2 ani o schimbai din nou. S.A.M.D.

#23
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
Pai nu? Asa nu mai cumperi baterii niciodata.

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
piesele inlocuite au garantie mai scurta, in general 6 luni.

#25
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

 Fane, on 12 octombrie 2023 - 16:59, said:

piesele inlocuite au garantie mai scurta, in general 6 luni.

 adip1962, on 12 octombrie 2023 - 15:35, said:

Nu numai. Bateria noua are si ea garantie! Deci dupa alti aproape 2 ani o schimbai din nou. S.A.M.D.
Piesele schimbate in garantie nu beneficiaza de garantie.
Daca azi schimbi acumulatorul la telefon, iar maine expira garantia telefonului - expira la tot telefonul, inclusiv piesa schimbata. Singura prelungire de garantie este timpul petrecut intre sezizare si primirea produsul inapoi.

La Depanero sunt doar jegosi. Nu cred ca am avut vreo interactiune pozitiva cu ei, si am trimis zeci de produse la ei.
Am trimis si eu telefon Motorola la ei, pe vremea cand era inca firma Motorola, dar nu erau intrati oficial in Romania.
Mi-au zis ca produsul prezinta urme de apa (desi n-a luat contact cu apa in toata viata lui). Era telefon pe firma, deci n-am putut face sesizare la ANPC.
Am facut scandal la eMAG si Depanero, si mi-au dat banii inapoi. La momentul respectiv singurul service autorizat Motorola era in Germania, deci eMAG vindea telefoane la gri, si Depanero le repara la gri.
Deci recomandarea este sa faci zgomot si scandal cat se poate.

#26
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

 heinz, on 12 octombrie 2023 - 10:13, said:

Tinand cont ca e o componenta dintr-un intreg, garantia de conformitate a telefonului, care e de 2 ani, n-ar trebui sa acopere tot ansamblul telefonului, inclusiv bateria?
Chiar am pus-o odată pe sora mea care este avocat și îl cunoaște pe directorul de la ANPC Cluj sa iasă la o masa și sa discute cu el.
Garantia de conformitate este o tâmpenie românească / europeana. In primul rând ce este ea? De ce exista garanție comercială?
Bateriile in nici un caz nu au 2 ani - doar dacă se acorda garanție comercială - care odată acordată devine obligatorie din punct de vedere legal, deoarece se considera ca a influențat clientul sa aleagă produsul. Acumulatorii fiind consumabile pot fi și fără garanție. Dar nu aici vreau sa ajung!!!
Garantia comerciala este obligatorie legal de 2 ani, la produsele de utilizare îndelungată la care se pot schimba piese - gen frigidere, computere, TV, servere, autovehicule, centrale etc. Telefonul fiind un produs sigilat - teoretic nici nu ar trebui sa între sub incidenta garanției comerciale de 2 ani. Depinde cum argumentezi.

Sa revenim la garanția de conformitate pe care multi o confunda cu cea comercială. Garanția de conformitate s-a dat ca sa elimine posibilitatea prostirii clienților de comercianți. Înseamnă ca acel produs este conform cu descrierea și utilitatea promisa. In nici un caz faptul ca ți se strica in primii 2 ani ți se repara automat. Nici măcar la bunurile de utilizare îndelungată.
De exemplu garniturile de cauciuc de la mașinile de spălat sau sticlăria nu sunt acoperite de garanția comercială. La fel și sticla auto. Mie la mașină noua s-a crăpat parbrizul in curte la mine in garanția comercială de 4 ani primită. Cu greu au vrut sa îl schimbe - aproape 2 ore au verificat vreo 3 persoane parbrizul cu tot felul de șmecherii sa vadă dacă nu e lovit. Am avut noroc ca a fost o crăpătură ciudata - care arata ca și cum ar fi fost sub tensiune.

Acum sunt curios - cum ți s-a stricat la 4 telefoane bateria așa de repede??? Din proprie experiența eu tin un telefon 4 ani și îl dau apoi la părinți bunici unde mai merge 4 ani. Și când le dau altul acele mai merge. Laptopul pe care scriu acum MacBook Pro din 2013 ii merge bateria cam 5 ore încă. Nou mă tinea cam 8.
Eu as verifica reteaua electrica.
Caz concret - am vandut la unu - un incarcator de acumulatori inteligent cu ecran. Ne contactează ca nu ii mege cum trebuie - ii trimitem altul pe care îl verificam in prealabil și vine înapoi ala de la el. La noi nici una din problemele descrise. Iarăși ne contacteaza - aceleași probleme. Cum sa aibă aceleași probleme ca doar l-am verificat și ala dinainte nu avea nici el nimic. Inspirat ii zicem sa duca încărcătorul cu el la lucru - firmele au rețele electrice ca lumea nu rebuturi ca și persoanele fizice. Îl duce și ne suna ca la firma unde lucrează merge perfect!!!

#27
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Pilkington mi-a dat 30 de zile garanție la spargere, cu condiția să fie cauzată de un defect de fabricație.
Și garanție de doi ani la mastic, și dacă apar aberații cromatice.

Ești sigur că garanția comercială este obligatorie dpdv legal?
Poți să-mi dai un articol de lege. Parcă citisem că nu, dar nu sunt foarte sigur.



Ciudat cazul cu încărcătorul. Problemele sunt în general de la rețeaua distribuitorului, faze dezechilibrate, etc.
Totuși ar fi trebuit să meargă, majoritatea au surse în comutație.

Edited by Valy_User, 12 October 2023 - 19:07.


#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 Augustus1978, on 12 octombrie 2023 - 18:47, said:

Acum sunt curios - cum ți s-a stricat la 4 telefoane bateria așa de repede??? Din proprie experiența eu tin un telefon 4 ani și îl dau apoi la părinți bunici unde mai merge 4 ani. Și când le dau altul acele mai merge. Laptopul pe care scriu acum MacBook Pro din 2013 ii merge bateria cam 5 ore încă. Nou mă tinea cam 8.
nici macar nu cred ca aveau ceva acumulatorii. cred ca el a acuzat ca nu-l mai tine bateria cat trebuie, respectivilor le-a fost lene sa faca teste, probabil aveau si reparatia platita de producator/importator si i-au schimbat acumulatorul ca sa scape de el.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate