Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Se poate face vocea sa se auda mai clar ?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salutare.

Am o nedumerire. Am o inregistrare facuta cu un reportofon si as vrea sa stiu ce se poate face ca vocea de pe aceasta inregistrare sa se auda mai clar, cat de cat inteligibil. Am incercat sa ma joc cu ea in Audacity cu remove noise, dar nu mi-a iesit. Si vreau sa stiu daca mai pierd niste ore cu documentarea si incercarile sau nu se poate face mai nimic.

Atasez un mic sample din inregistrare.
Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Attached Files



#2
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Este mult prea prost inregistrat ca sa il poti repara "usor".
Te intereseaza sa rezolvi problema in general, sau strict acest fisier sa-l "repari"?

Ca "in general" se rezolva foarte usor - folosesti un microfon decent, gasesti si la 100 de lei care sa inregistreze foarte ok.
Fisierul asta, trebuie sa-l proceseze cineva care stie ce face, dar e zgomotul atat de puternic peste el incat ceva imi zice ca e greu de izolat frecventele de care ai nevoie. Remove noise nu face decat sa coboare zgomotul de fundal (sa creasca noise floor-ul, ca sa zic asa), dar la tine vocea e pe fundal, nu zgomotul. :)

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Cred că se poate. Tai frecventele de sfârâială. Era reportofonul in buzunar și se tot freca de haine?
Ai ceva de muncă acolo.
Sau încearcă cu AI 4.0 poate te ajuta.

#4
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Taie frecventele pana  ramai  cu  ce  ai  pe   centru  ,  mai deschis  la  culoare (  este  spectrul  de  la  inregistrarea  ta ) .
Exista  tutoriale  video   si  trebuie  studiate  ,  pentru a  vedea  cum  lucreaza .

Attached Files


Edited by scub, 11 October 2023 - 19:26.


#5
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
M-am jucat puțin cu izotope rx, se poate scoate curat ca lacrima dar dureză cel puțin jumătate de zi de muncă.

Attached Files



#6
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 28.03.2011
suna la SRI, sigur au ei inregistrare mai buna!

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă vrei să scoți în evidență formanții vocali, folosești un egalizator audio și ridici cu 16-20dB frecvențele între 400-500Hz și 2,4-3,5kHz dacă e voce masculină sau 600-800Hz și 3-4kHz dacă e o femeie.

#8
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Ai+up.bass

Attached Files



#9
pakomusicromania

pakomusicromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 26.01.2015

 ManelistDeSuccesMaxim, on 11 octombrie 2023 - 19:30, said:

M-am jucat puțin cu izotope rx, se poate scoate curat ca lacrima dar dureză cel puțin jumătate de zi de muncă.
Dacă activați în domeniu, e prea mult pentru un om care nu are treabă cu tech-audio. Doar o părere. Doi la mână, cu Audition la fel de bine se poate, cu Sound Forge.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate