Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Documente solicitate de banca

  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Ant1social

Ant1social

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 08.09.2022
Salut
Se apropie bullrun (fingers crossed) si imi pregatesc strategia de iesire. Procesul e long term, si asta ar fi penultimul pas.
Am cont la ING. Stiu ca ING e cumva crypto-friendly. Au fost mereu ok la depuneri, au fost ok chiar si cand am retras in bullmarket-ul anterior. Suma atunci era mai mica.
Din ce am inteles, daca suma e mai mare si iese din tipar ING va cere dovada fondurilor, in cazul asta adresa publica a wallet-ului.
Mai tot ce am cumparat am cumparat prin Binance si am transferat in cold storage. Pentru siguranta, odata la 6 luni am creat un wallet nou si am transferat fondurile in wallet-ul nou creat
Cumva, din Binance pleaca catre mai multe adrese, din adresele alea pleaca in alte adrese, si iar, dupa 6 luni din Binance pleaca spre adresele noi (Am facut mult DCA)
Ce wallet ar trebui sa ofer celor de la banca?

#2
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012
Îi întrebi direct pe ei când/dacă îți solicită dovada!

#3
Ant1social

Ant1social

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 08.09.2022

 popicoo, on 10 octombrie 2023 - 14:27, said:

Îi întrebi direct pe ei când/dacă îți solicită dovada!
Merci de reply
Nu e o varianta. Caut sa anticipez, sa nu stau atunci cu banii blocati

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
raspunsul scurt este ca nu cred ca stie nimeni. dar de unde pana unde cere ing-ul adresa wallet-ului? ce sa faca cu ea?

#5
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

 Ant1social, on 10 octombrie 2023 - 14:33, said:

Merci de reply
Nu e o varianta. Caut sa anticipez, sa nu stau atunci cu banii blocati
Pe banci le intereseaza sursa banilor. Sunt reglementari europene clare la care bancile se supun. Daca poti dovedi legal sursa, nu au o problema. Tu stii daca poti sa o faci.

#6
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012

 Ant1social, on 10 octombrie 2023 - 14:33, said:

Merci de reply
Nu e o varianta. Caut sa anticipez, sa nu stau atunci cu banii blocati

Matematica elementară spune că ai mai mari șanse să ai probleme dacă anticipezi decât dacă mergi la sigur. Pune întrebări direct la ei, că nu doare...dimpotrivă! Pe de altă parte, riscul e la tine, tu alegi ce și cum faci!

#7
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Nu stiu. Din pacate cred ca multi inteleg doar asta din mesajul original si de aici si lipsa de idei. si de ce ai intreba aici daca exista sucursale ING peste tot cu oameni angajati ca sa raspunda la diverse intrebari. Eu asta am citit si asta am inteles:
Salut
Se apropie *** (***) si imi pregatesc strategia de iesire. Procesul e ***, si asta ar fi penultimul pas.
Am cont la ING. Stiu ca ING e cumva ***. Au fost mereu *** la depuneri, au fost ***chiar si cand am retras in *** anterior. Suma atunci era mai mica.
Din ce am inteles, daca suma e mai mare si iese din tipar ING va cere dovada fondurilor, in cazul asta adresa publica a ***.
Mai tot ce am cumparat am cumparat prin Binance si am transferat in ***. Pentru siguranta, odata la 6 luni am creat un *** nou si am transferat fondurile in *** nou creat
Cumva, din Binance pleaca catre mai multe adrese, din adresele alea pleaca in alte adrese, si iar, dupa 6 luni din Binance pleaca spre adresele noi (Am facut mult DCA)
Ce *** ar trebui sa ofer celor de la banca?
Zi buna!

#8
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
daca banii vin prin transfer bancar nu cred sa fie vreo problema. Cand mi-am deschis cont la CEC m-a pus dracul sa intreb daca ofera ceva facilitati pentru persoanele cu depozite mai mari. Mi-a zis ca trebuie sa fac dovada banilor desi i-am spus ca sunt in alta banca si vor fi virati, nu adusi cu sacosa. Am discutat in contradictoriu si in final i-am spus ca vreau sa deshid un cont, sa depun 1000 de euro si daca mi-l deschide sa nu. Dupa ce l-a deschis am virat banii in el (sume peste 10K euro) si nu m-a intrebat nimeni ceva pana in ziua de azi (a fost acum vreo 2 ani de zile)

#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Păi ca să ți faci strategia până la capăt, sfatul meu să ai un cont de backup la o altă bancă românească, cum e Libra Bank, unde atunci când îți faci contul ai opțiunea să alegi sursa veniturilor criptomonede.
Deci și ei sunt prieteni cu criptomonedele... Și nu ai cost cu contul de euro sau de lei, sau rulaj impus, cum este la ING.

#10
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Nu prea ai ce sa anticipezi.

Daca tranzactia va fi flagged sau nu depinde de algoritmul AML al ING, care in mod evident nu este public. In plus ia in calcul si faptul ca unele banci acorda un scor acestor tranzactii. In anumite cazuri iti cer o simpla decalaratie pe prorpria raspundere, in altele iti cer istoricul tranzactiilor si/sau lantul de proprietate.

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Și ca să fie sfatul până la capăt, trimiți ouăle în două coșuri cel puțin.

#12
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Exemplu rutare:

Iban xxxxxxx / Card xxxxx -> Binance (ID user) -> portofel propriu (adresa) -> portofel propriu (adresa) -> Platforma ramp down (id user) -> Iban xxxx / Card xxxx

Binance raspunde la autoritati si va da exact de unde pana unde s-au facut transferurile, chiar daca tu in blockchain nu mai poti sa faci tracking-ul manual.

Vezi cand iesi din crypto sa treci printr-o platforma decenta. Binance, Crypto com, Coinbase.

Edited by MooF2010, 10 October 2023 - 17:32.


#13
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Dovada fondurilor nu înseamnă adresa wallet-urilor, ci extrasul/ istoricul tranzactiilor. Sa se vada clar ce si cat ai cumparat vs la ce pret ai vândut.
Adresele de wallet pot fi folosite si pentru a primi bani sau criptomonede prin inselaciuni sau de la persoane/surse suspecte si pentru asta poti fi acuzat de tentativă de frauda/spalare de bani daca suma respectivă depaseste 10k EUR/USD sau echivalentul in lei.
Plus ca e deja suspicios faptul ca din 6 in 6 luni ai creat un wallet nou si ai transferat active dintr-unul in altul.
Tu cum ai interpreta asta daca ai fi broker sau ai lucra la o bancă si ai avea un client care la un anumit interval de timp isi deschide regulat alte conturi si isi tot muta fondurile sau activele dintr-o parte in alta si la un moment dat vine si retrage o suma mare de bani ?
Nu ti-ai pune niste intrebari ?


#14
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Postprimuministru, on 14 octombrie 2023 - 05:12, said:

Dovada fondurilor nu înseamnă adresa wallet-urilor, ci extrasul/ istoricul tranzactiilor. Sa se vada clar ce si cat ai cumparat vs la ce pret ai vândut.
Adresele de wallet pot fi folosite si pentru a primi bani sau criptomonede prin inselaciuni sau de la persoane/surse suspecte si pentru asta poti fi acuzat de tentativă de frauda/spalare de bani daca suma respectivă depaseste 10k EUR/USD sau echivalentul in lei.
Plus ca e deja suspicios faptul ca din 6 in 6 luni ai creat un wallet nou si ai transferat active dintr-unul in altul.
Tu cum ai interpreta asta daca ai fi broker sau ai lucra la o bancă si ai avea un client care la un anumit interval de timp isi deschide regulat alte conturi si isi tot muta fondurile sau activele dintr-o parte in alta si la un moment dat vine si retrage o suma mare de bani ?
Nu ti-ai pune niste intrebari ?
Si mie imi pare destul de suspect totul din ceea ce povesteste. Cu siguranta si o banca isi va pune intrebari. Din momentul in care a transferat in cold storage apoi tot felul de combinatii s-a cam rupt lantul de proveninenta a banilor.

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005

View Postprimuministru, on 14 octombrie 2023 - 05:12, said:

Dovada fondurilor nu înseamnă adresa wallet-urilor, ci extrasul/ istoricul tranzactiilor. Sa se vada clar ce si cat ai cumparat vs la ce pret ai vândut.
Adresele de wallet pot fi folosite si pentru a primi bani sau criptomonede prin inselaciuni sau de la persoane/surse suspecte si pentru asta poti fi acuzat de tentativă de frauda/spalare de bani daca suma respectivă depaseste 10k EUR/USD sau echivalentul in lei.
Plus ca e deja suspicios faptul ca din 6 in 6 luni ai creat un wallet nou si ai transferat active dintr-unul in altul.
Tu cum ai interpreta asta daca ai fi broker sau ai lucra la o bancă si ai avea un client care la un anumit interval de timp isi deschide regulat alte conturi si isi tot muta fondurile sau activele dintr-o parte in alta si la un moment dat vine si retrage o suma mare de bani ?
Nu ti-ai pune niste intrebari ?

Ar părea un pui de cărăuș de bani, Money Mule...

#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAnt1social, on 10 octombrie 2023 - 14:33, said:


Merci de reply
Nu e o varianta. Caut sa anticipez, sa nu stau atunci cu banii blocati
Anticipezi întrebînd acum în loc să aștepți reacția lor atunci. Ceva de genul - "domnilor, sper ca peste X luni să obțin o sumă de aproximativ Y din tranzacții cu active cripto. Vreți documentație? Dacă da, ce anume trebuie să vă furnizez?"

View Postprimuministru, on 14 octombrie 2023 - 05:12, said:

Dovada fondurilor nu înseamnă adresa wallet-urilor, ci extrasul/ istoricul tranzactiilor. Sa se vada clar ce si cat ai cumparat vs la ce pret ai vândut.  
Lista tranzacțiilor unei adrese e publică. Dacă ai adresa poți vedea oricînd toate tranzacțiile făcute.

#17
Ant1social

Ant1social

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 08.09.2022

View Postradunic, on 04 noiembrie 2023 - 09:39, said:


Anticipezi întrebînd acum în loc să aștepți reacția lor atunci. Ceva de genul - "domnilor, sper ca peste X luni să obțin o sumă de aproximativ Y din tranzacții cu active cripto. Vreți documentație? Dacă da, ce anume trebuie să vă furnizez?"


Lista tranzacțiilor unei adrese e publică. Dacă ai adresa poți vedea oricînd toate tranzacțiile făcute.
Multumesc de reply

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostMooF2010, on 10 octombrie 2023 - 17:30, said:

Exemplu rutare:

Iban xxxxxxx / Card xxxxx -> Binance (ID user) -> portofel propriu (adresa) -> portofel propriu (adresa) -> Platforma ramp down (id user) -> Iban xxxx / Card xxxx
Depinde de tranzacții - dacă le faci doar într-un CEX obții lista tranzacțiilor de acolo. Dacă tranzacționezi prin DEX-uri lista tranzacțiilor o obții prin blockchain explorer.
Depinde și cîte tranzacții faci - dacă ai cîte una pe lună e ușor, dacă faci day-trading vei avea o listă lungă cît o zi de post.
Le-aș face ălora un sumar - am băgat sumele astea în datele astea, am scos sumele astea în datele astea. Poate scapă ușor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate