Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Sfat instalare Digi - nu am sunet

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Lazzmann

Lazzmann

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.10.2023
Buna Ziua,

As avea nevoie de un sfat, e nu pic SF ce se intampla. Este posibil ca sa se prinda semnal video de o calitate HD si totusi fara sunet? Sau trebuie sa caut satelitul mai departe?
Locuiesc in Germania, pana asta vara locuiam la parterul unui bloc mic, dar am reusit sa pun o antena pentru a prinde canalele Digi. Ne-am mutat, si in noul bloc sunt la ultimul etaj, am acces la acoperis, nici o obturatie pe nici un cardinal. M-am bucurat, am zis mama o sa prind acum tot in HD. Am cumparat un cablu mai lung, (am nevoie de ca. 15m). 135dB, 75Ohm, izolare in cate 2 randuri de folie cu plasa. Mufare pe filet.
Am instalat antena, pozitionat, au intrat toate canalele (pana si PRO TV HD care e cel mai sensibil) dar fara pic de sunet. Nici macar un fasait. Am zis ca e decodorul stricat, dar l-am testat la un prieten si legat la antena lui, totul functioneaza. Am schimbat cablul si portul HDMI intre televizor si decodor, dar nu asta e problema si nici setarile din aparate.

Si inainte de a cumpara un nou manunchi de cablu coaxial, poate are cineva un sfat pentru sufletul meu.
Multumesc anticipat.

#2
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 26.10.2021
Ce valori ai la calitate și putere semnal?

#3
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 18.08.2021
Mie imi miroase a nepotrivire de standard HDMI intre decodor si teve, daca ai pus decodorul pe alt setup si a mers sunetul, iar legat la televizorul tau nu. Incearca cu un alt televizor din casa, fie si unul de 22 inch, doar HDMI IN sa aiba. Odata ce ai semnal HD constant si clar, ar trebui sa ai si sunet. In stream-ul digital trimis prin satelit e integrat si sunetul canalului respectiv, nu le poti separa decat cu echipamente profi. Sau echipamentul final - televizorul in cazul tau - are o lipsa de codec, nestiind sa decodeze sunetul din fluxul digital transmis prin cablul HDMI.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,555
  • Înscris: 01.12.2001
TV defect.
Pune altceva pe HDMI și testează daca ai sunet.

#5
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 18.11.2005
Aceiasi problema cu sunetul o am si eu pe un tv LG, unde pe decodorul de digi am doar imagine. Pe HDMI imi functioneaza sunetul pe Orange tv satelit, doar pe decodorul de la Digi nu. Pe un tv Samsung decodorul functioneaza perfect. Singura rezolvare este sa folosesti sunetul printr-o statie sau alt tv. Si eu am schimbat cabluri, alt decodor digi...rezultatul este acelasi. Decodorul Digi este Kaon NA1000HD.

#6
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 17.03.2005
Vezi prin setarile TV-ului daca ai optiune pentru Romania la limba, setari de semnal...

#7
Lazzmann

Lazzmann

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.10.2023
Multumesc pentru raspunsuri. Televizorul cu acest decodor a fost deja in functiune de +2 ani, decand am cump.televizorul. Doar ce ne-am mutat si nu mai vrea sa mearga.

In orice caz, datorita voua sunt deja pe o cale mai buna. Azi dimineata am demontat de pe perete televizorul fiicei mele, un Grundig, si surpriza, avem semnal audio. Deci e clar ceva dintre televizor LG si decodorul Kaon NA1000HD. Cum am scris in textul initial, am incercat toate porturile de HDMi de la TV, cu diferite cabluri HDMI. Alte elecrtronice (Laptop, consola) functioneaza perfect, doar decodorul nu vrea. O sa incerc diseara sa fac o resetare completa la televizor, in speranta ca va rezolva situatia. O sa revin cu detalii.

#8
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 26.10.2021
Poți da reset și la decodor și la TV!

#9
Lazzmann

Lazzmann

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.10.2023
Am reușit doar cu o resetare A/V al televizorului. Nu am știut ca se poate, dar am găsit pe site-ul de la LG.
talex007, poate poți și tu sa resetezi și atunci poți avea audio direct din televizor. Pentru meniul de resetare la LG trebuie sa apeși de 3 ori pe butonul mute.
Mulțumesc încă odată pentru ajutor.

#10
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 18.11.2005
Sa traiesti! A functionat si la mine resetarea. Multumesc de ajutor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate