Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 

Robotul next level - Optimus

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,632
  • Înscris: 23.09.2017
Spre deosebire de robotii pe care i-am mai vazut la Boston Dynamics de exemplu, acest robot de la Tesla (Optimus) aduce salturi uriase in evolutia miscarii de precizie, coordonarea miscarii articulatiilor cu miscarile corpului (minutul 0:33). Adica nu mai ai senzatia de miscare "robotica". Este un pas urias zic eu.

https://electrek.co/...obot-video-cgi/


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D2vj0WcvH5c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


edit: imi este cam greu sa cred ca ar putea fi CGI. Nu stiu daca s-ar preta la o inselatorie de acest gen cei de la Tesla.




Acesta este robotul de la Boston Dynamics. Diferentele intre acesta si Tesla sunt notabile.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-e1_QhJ1EhQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alex342, 26 September 2023 - 21:02.


#2
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 24.07.2022
cat costa robotii astia? de ce nu ii vedem prin ucraina?


2030 somaj 80% din populatie..

#3
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,632
  • Înscris: 23.09.2017

 Punter, on 26 septembrie 2023 - 21:06, said:

2030 somaj 80% din populatie..

Daca ai observat, tot omul vrea sa munceasca mai putin si sa se bucure de mai mult timp liber. Avem in derulare experimental saptamana cu 4 zile lucratoare. Nu va fi niciun somaj. Cineva trebuie sa munceasca pt noi astfel incat noi sa avem mai mult timp liber. Sau vrei sa mori la locul de munca muncind pana la 80 de ani pana vei iesi la pensie?

Foarte multi nici nu mai vor sa se intoarca la birou, tot mai multi vor lucrul de acasa (work from home).
Spre asta ne indreaptam, imbunatatirea calitatii vietii. Si cautam solutii pt asta.

Tehnologia este ca un bulgare de zapada. Fie ca ne place fie ca nu ne place, nu o putem opri. Daca acum avem asa ceva, peste ceva ani vor fi imbunatatiri substantiale si tot asa. Intr-un final posibil sa ii vedem in viata noastra de zi cu zi ca in filmul "I, Robot" - 2004. Adica sa execute taskuri uzuale.

Edited by alex342, 26 September 2023 - 21:19.


#4
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 24.10.2019

 alex342, on 26 septembrie 2023 - 21:15, said:

Spre asta ne indreaptam, imbunatatirea calitatii vietii. Si cautam solutii pt asta.
Suna bine.

N-as fi atat de sigur ca ma aflu pe lista beneficiarilor.

Altfel mie mi se pare ca ambele au CGI.

Vezi la boston dynamic miscarea absolut ciudata a cutiei de scule. (cand este aruncata de robot)


Daca iesi cu prezentare misto, investitorii sar cu banii, dupa care iti permiti sa platesti ingineri sa ajunga foarte aproape de rezultatul prezentat anterior.

#5
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 24.07.2022
ce sa lucrezi de acasa? ca face chatgpt mai repede si mai bine. iar fara munca stai in strada si mananci insecte..

#6
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,470
  • Înscris: 15.11.2005
credeam ca vorbiti de dulapul nostru...

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,649
  • Înscris: 30.08.2017

 alex342, on 26 septembrie 2023 - 20:54, said:

Spre deosebire de robotii pe care i-am mai vazut la Boston Dynamics de exemplu, acest robot de la Tesla (Optimus) aduce salturi uriase in evolutia miscarii de precizie, coordonarea miscarii articulatiilor cu miscarile corpului (minutul 0:33). Adica nu mai ai senzatia de miscare "robotica". Este un pas urias zic eu.


La 0:33 ma asteptam sa-i dea robotul aluia o palma.

Edited by george_alexandru, 26 September 2023 - 21:43.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,768
  • Înscris: 07.02.2003

 stevetlangat, on 26 septembrie 2023 - 21:24, said:

Altfel mie mi se pare ca ambele au CGI.
Vezi la boston dynamic miscarea absolut ciudata a cutiei de scule. (cand este aruncata de robot)
E miscarea corecta, nimic ciudat la Boston Dynamics. Am remarcat algoritmii lor tipici de echilibru ca la primele generatii iar geanta de scule se misca natural, se invarteste pentru ca o apuca din afara centrului de greutate si o proiecteaza ca atare partea mai grea creeaza miscare cinetica in jurul axei.

Edited by andreic, 26 September 2023 - 21:43.


#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

 alex342, on 26 septembrie 2023 - 21:15, said:

Daca ai observat, tot omul vrea sa munceasca mai putin si sa se bucure de mai mult timp liber. Avem in derulare experimental saptamana cu 4 zile lucratoare. Nu va fi niciun somaj. Cineva trebuie sa munceasca pt noi astfel incat noi sa avem mai mult timp liber. Sau vrei sa mori la locul de munca muncind pana la 80 de ani pana vei iesi la pensie?

Foarte multi nici nu mai vor sa se intoarca la birou, tot mai multi vor lucrul de acasa (work from home).
Spre asta ne indreaptam, imbunatatirea calitatii vietii. Si cautam solutii pt asta.

Tehnologia este ca un bulgare de zapada. Fie ca ne place fie ca nu ne place, nu o putem opri. Daca acum avem asa ceva, peste ceva ani vor fi imbunatatiri substantiale si tot asa. Intr-un final posibil sa ii vedem in viata noastra de zi cu zi ca in filmul "I, Robot" - 2004. Adica sa execute taskuri uzuale.
sgur, doar ca nu    :)    robotii vor lucra in continuare pt proprietari, cum o fac si acum, nu pentru gloata. nu de alta, dar uite de ex fabricile de masini sunt robotizate 80-90%. ti se pare ca masinile au devenit mai accesibile pt noi?     :)

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,374
  • Înscris: 13.01.2011

 born2lose, on 26 septembrie 2023 - 21:44, said:

... accesibile pt noi?     :)
Poate nu, dar iei ajutor social, și de la ei, pentru că sînt taxați de stat  😉

De fapt, asta este și va fi treaba.

#11
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 01.12.2018

 alex342, on 26 septembrie 2023 - 20:54, said:

. Adica nu mai ai senzatia de miscare "robotica". Este un pas urias zic eu.
"Fineturile" astea costa prea mult.
Parerea mea ca fiabilitatea si pretul mic este importanta la momentul asta.
"Umanizarea" cred ca de fapt indeparteaza investitorii. Eu NU as investi in ea ci in binecuscutul brat robotic industrial.

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,374
  • Înscris: 13.01.2011

 born2lose, on 26 septembrie 2023 - 21:44, said:

... gloata.
Ăia vor merge la grămadă, cu autobuzele electrice 😉

Pariez că lumea o să accepte, că salvăm planeta & etc, și mai vine și un ban moca".

Asta este, te auto restrîngi cumva în drepturi, accepți niște compromisuri, dar ai și beneficii.

Edited by crisstonne, 26 September 2023 - 21:56.


#13
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,632
  • Înscris: 23.09.2017

 stevetlangat, on 26 septembrie 2023 - 21:24, said:

Altfel mie mi se pare ca ambele au CGI.

Vezi la boston dynamic miscarea absolut ciudata a cutiei de scule. (cand este aruncata de robot)


Boston Dynamic nu este CGI 100%. La fel si Tesla.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tF4DML7FIWk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alex342, 26 September 2023 - 22:19.


#14
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 10.08.2023
Ala de la Tesla se misca elegant, da, dar poate sunt niste miscari anume programate sau niste game de miscari si corectii limitate. Daca ar fi sa-i dai un sut in fund, cum faceau cu robotii aia vechi de la Boston, care se redresau, poate cade inainte sa apuci sa-l atingi. Poti programa, optimiza si repeta anumite miscari si rutine, dar daca iei comportamentul general autonom, poate un de-ala vechi de la Boston care se misca grosolan este mult mai versatil si autonom

#15
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,632
  • Înscris: 23.09.2017

 RaimondMacelaru, on 26 septembrie 2023 - 22:25, said:

Ala de la Tesla se misca elegant, da, dar poate sunt niste miscari anume programate sau niste game de miscari si corectii limitate.

Corect. Insa este bine ca au ajuns si pana aici. De acum inainte sa ii dea bataie si sa vedem progres.


In comparatie cu robotul din clipul de mai jos, Tesla este parfum. Deci progres constant exista.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2knRi1x3VXA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alex342, 26 September 2023 - 22:30.


#16
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 10.08.2023
Pana nu ii vad pe ambii la un concurs de sortat, mutat, carat lazi vreo ora prin supermarket, eu ma abtin. Iar progresul tehnologic uneori e contraintuitiv pentru oamenii ca noi, iar unele firme profita ca sa isi creasca actiunile prin prezentari care apeleaza la mintea noastra de necunoscatori, lustruind bine un produs care noi poate nu ne dam seama exact ce reprezinta pe scara evolutiei tehnologice.
Da, arata bine, se misca frumos, elegant, pare ca e ce trebuie, dar rezerve tot imi pastrez pana vad mai mult

Edited by RaimondMacelaru, 26 September 2023 - 22:45.


#17
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,632
  • Înscris: 23.09.2017
Ceea ce acum probabil are un cost de mii/zeci de mii de dolari, in niste ani va fi accesibil omului de rand.
Ritmul progresului tehnologic este mult mai alert decat acum 30-40 de ani. Vreau sa spun ca am asteptat ani buni in trecut ca un pc de zeci de mii de dolari sa ajunga cateva sute de dolari in prezent. Insa acum nu mai este nevoie de atat de mult timp. Ia de exemplu un cpu de acum 15 ani si compara-l cu ce avem acum top. Diferente ca de la cer la pamant.
Deci nu mi-as face griji, cum spunea cineva mai sus, de pret.

Scump azi, acesibil maine.

Edited by alex342, 26 September 2023 - 22:55.


#18
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,632
  • Înscris: 23.09.2017
China vine rapid din urma.


China's New Generation Humanoid Robots SHOCKED the World at the WRC 2023


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q0fK820xfsU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alex342, 26 September 2023 - 23:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate