Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 

Putem avea nași la nuntă necununați religios ?

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
118 replies to this topic

#55
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,301
  • Înscris: 06.07.2007
Unii.
Altii respecta si regulile.

#56
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,366
  • Înscris: 27.10.2007
Ma bag din nou in seama. Am fost naș de doua ori, o data in Oltenia - 2010 si o data in Moldova - 2016 si niciodata nu mi-a cerut popa certificatul vietii.
Sper sa nu ma cheme din nou, urasc nuntile.

Edited by strongsss, 25 September 2023 - 20:34.


#57
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.05.2008
Certificatul de cununie si de botez este ceva relativ nou, sa zicem 15-20 ani. Cred ca tocmai ca sa evite astfel de situatii unde "nasii" minteau ca sunt casatoriti.

Si nu, ca ortodox nu poti sa ai ca nasi de cununie un cuplu necasatorit religios. Ei se presupune ca te ghideaza in viata, iti sunt parinti duhovnicesti inainte Lui Dumnezeu.

Ca unii (cu siguranta nu toti, nici macar o minoritate semnificativa) preoti trec peste acest aspect, ei savarsesc un pacat, la fel si mirii si "nasii", iar aceea nu stiu daca se considera o cununie adevarata din moment ce nu s-a facut respectand canoanele.

Cel mai corect este sa schimbi nasii, daca ei nu sunt cununati si nu isi doresc asta. Sau daca isi doresc sa fie cununati atunci sa isi gaseasca si ei niste nasi si sa-i cunune inaintea voastra.

#58
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,301
  • Înscris: 06.07.2007
Niroc ca exista si catolici.

#59
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Din ce am mai auzit la alte nunti, se poate si nasi necasatoriti, cu conditia ca cel putin o pereche de nasi sa fie casatoriti. Adica aia casatoriti sunt miezu', restul necasatoriti sa fie acolo, ca doar nu strica in poze si nici la popa niste bani in plus, ca precis i se dau mai multi pentru taxa de casatorie in acest caz.
Pana la urma, orice popa face cum vrea, trebuie intrebat fix pe popa in cauza.

#60
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDanyHiker, on 26 septembrie 2023 - 10:59, said:

Niroc ca exista si catolici.

Ești ironic, da? :huh:

#61
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

View PostAlexandru2oo8, on 24 septembrie 2023 - 21:09, said:

Bună seara. Am dori să avem o pereche de nași care sunt cununați doar civil (la primărie) dar nu sunt cununați religios (la biserică).
Se poate așa sau ce ar fi de făcut dacă nu se poate ?
* Exclus să schimbăm nașii.
Mulțumesc.

deci vrei nasi la Biserica dar ei sa nu recunoasca Biserica?:)))
Tare asta.

pe scurt - nu ai treaba cu cununia religioasa - iti vezi de viata . nu este obligatorie.
Actele ti le da la"starea civila".

#62
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,147
  • Înscris: 17.01.2012

View PostDanyHiker, on 25 septembrie 2023 - 14:33, said:

Presupusii nasi sunt botezati, deci sunt credinciosi.

eroare...
au fost botezați fără consimțământ Posted Image
devii credincios când respecți canoanele respective, datinile și obiceiurile (participări obligatorii la ședințele de duminică, ținut de post Posted Image, spovedanii (adică „datu-n gât”), participări la marșuri forțate-n jurul altarului - dacă se poate-n genunchi Posted Image, pupat de cât mai multe moaște, eventual un pic de prozelitism Posted Image etc)
abia apoi te poți declara, cu mâna pe inimă, credincios!

View PostWhimsicalPeanut, on 26 septembrie 2023 - 10:22, said:

... iar aceea nu stiu daca se considera o cununie adevarata din moment ce nu s-a facut respectand canoanele.


acu' m-am dumirit de ce vrea inițiatorul nași necununați: ca să aibă motivul despărțirii!!! Posted Image

Edited by gushpi, 26 September 2023 - 11:41.


#63
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,301
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdark, on 26 septembrie 2023 - 11:07, said:



Ești ironic, da? :huh:
Nu, deloc.
La catolici merge si cu nasi necasatoriti si cu nasi de alta confesiune, religie, atei, homosexuali etc...
Daca vrei neaparat sa te casatoresti avand nasi necasatoriti, iar ortodocsii nu vor fiindca asa au canoanele, poti merge la catolici.
Nu inteleg ce ironie ai sesizat tu aici.

View Postgushpi, on 26 septembrie 2023 - 11:40, said:



eroare...
au fost botezați fără consimțământ Posted Image
devii credincios când respecți canoanele respective, datinile și obiceiurile (participări obligatorii la ședințele de duminică, ținut de post Posted Image, spovedanii (adică „datu-n gât”), participări la marșuri forțate-n jurul altarului - dacă se poate-n genunchi Posted Image, pupat de cât mai multe moaște, eventual un pic de prozelitism Posted Image etc)
abia apoi te poți declara, cu mâna pe inimă, credincios!
Atunci te poti declara credincios practicant al unui cult.
Este o mare diferenta intre a fi credincios si a trai credinta.
Ori tu ai definit intocmai trairea credintei ortodoxe, nu credinta in sine.
Ad litteram esti credincios daca crezi in divinitate....care o fi ea.
Ca sa nu mai spun ca atunci cand te auto-declari credincios(cu mana oe inima) esti departe de ce inseamna trairea credintei

View PostWhimsicalPeanut, on 26 septembrie 2023 - 10:22, said:


Ca unii (cu siguranta nu toti, nici macar o minoritate semnificativa) preoti trec peste acest aspect, ei savarsesc un pacat, la fel si mirii si "nasii", iar aceea nu stiu daca se considera o cununie adevarata din moment ce nu s-a facut respectand canoanele.

Este casatorie valida, dar nu este licita din punct de vedere canonic.

Edited by DanyHiker, 26 September 2023 - 12:20.


#64
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 26.07.2023
Biserica nu e o institutie democratica. Daca vrei sa faci nunta in biserica, accepti dictatura bisericeasca si cerintele ei. Daca nu accepti, nu esti obligat sa apelezi la biserica.
Cine are senzatia ca CEO-ul Iisus Hristos negociaza ceva se insala. E "take it or leave it".

#65
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,147
  • Înscris: 17.01.2012

View PostDanyHiker, on 26 septembrie 2023 - 12:23, said:


Ad litteram esti credincios daca crezi in divinitate....care o fi ea.


ad litteram io trebe să te cred pe tine că ești budist doar pt că zici..., mișto!

corolar: dacă zici că nașii pot fi orice persoane, de orice cult, ori chiar neaderate vreunuia, atunci nu cunoști nimic despre „taina cununiei”
în consecință nu putem discuta, ci doar enunța!

#66
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 09.09.2010

View PostMareleIntelept, on 26 septembrie 2023 - 13:00, said:

Daca nu accepti, nu esti obligat sa apelezi la biserica.

Eu cred ca ar fi mult mai multi cei care nu s-ar castori la biserica daca nu ar fi inca presiunea sociala. Aici ma refer la parinti/neamuri.

#67
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,301
  • Înscris: 06.07.2007
Se pare ca tu esti cel care nu intelegi nimic sau nu stii despre cultul catolic, dar iti place sa-ti dai cu parerea.
Ca orice roman care se pricepe la toate...

Ei bine, treburile difera. La catolici rolul nasilor e.....doar de umplutura. Asa cum e de altfel peste tot in afara de BOR. Pana si grecii ortodocsi folosesc nasii doar cu rol de martori, adica pielea plii.
Despre rolul "martorilor" (care substituie termenul nas asa cum este vazut la ortodocsi)in cununia catolicilor de rit oriental, conform CCEo-ului nici n-are rost sa mai pomenesc ca oricum te vei uita prin mine.


View Postgushpi, on 26 septembrie 2023 - 14:10, said:



ad litteram io trebe să te cred pe tine că ești budist doar pt că zici..., mișto!

corolar: dacă zici că nașii pot fi orice persoane, de orice cult, ori chiar neaderate vreunuia, atunci nu cunoști nimic despre „taina cununiei”
în consecință nu putem discuta, ci doar enunța!

Edited by DanyHiker, 26 September 2023 - 15:08.


#68
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDanyHiker, on 26 septembrie 2023 - 12:23, said:

Nu, deloc.
La catolici merge si cu nasi necasatoriti si cu nasi de alta confesiune, religie, atei, homosexuali etc...
Daca vrei neaparat sa te casatoresti avand nasi necasatoriti, iar ortodocsii nu vor fiindca asa au canoanele, poti merge la catolici.
Nu inteleg ce ironie ai sesizat tu aici.


Păi viitorii miri nu pot trece la catolicism, din acest motiv, că nu li se aprobă nașii, este stupid!

View PostMareleIntelept, on 26 septembrie 2023 - 13:00, said:

Biserica nu e o institutie democratica. Daca vrei sa faci nunta in biserica, accepti dictatura bisericeasca si cerintele ei. Daca nu accepti, nu esti obligat sa apelezi la biserica.
Cine are senzatia ca CEO-ul Iisus Hristos negociaza ceva se insala. E "take it or leave it".

Tu te înșeli, ce nu-ți aprobă un popă ortodox, îți face altul, dacă vii cu banul, bineînțeles...

View Postnico99900, on 26 septembrie 2023 - 14:58, said:

Eu cred ca ar fi mult mai multi cei care nu s-ar castori la biserica daca nu ar fi inca presiunea sociala. Aici ma refer la parinti/neamuri.

Păi dar se mai căsătoresc? Majoritatea stau în cadrul unei forme de concubinaj.

#69
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,301
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdark, on 26 septembrie 2023 - 16:16, said:



Păi viitorii miri nu pot trece la catolicism, din acest motiv, că nu li se aprobă nașii, este stupid!

Am vazut cazuri chiar la mine in localitate


#70
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004
Nu poți trece la o altă religie, doar pe baza acestui motiv! Mi se pare stupid de-a dreptul!

#71
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,301
  • Înscris: 06.07.2007
Sigur ca poti, nu e ca si cand faci un transplant de ficat.
Se poate orice in lumea asta.
Cand apartii unui cult si te lovesti de chestii care ti se par ilogice si te afecteaza personal...neeeext.
Pana mea, erau acum ceva timp doi care doreau sa se casatoreasca la ortodocsi, iar popa si episcopul i-a refuzat pe motiv ca ambii miri erau botezati de catre aceeasi persoana. Wtf?
Ghici ce au facut? Au mers la altii cu reguli mai laxe care i-au cununat

Edited by DanyHiker, 26 September 2023 - 17:55.


#72
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

View Postdark, on 26 septembrie 2023 - 17:45, said:

Nu poți trece la o altă religie, doar pe baza acestui motiv! Mi se pare stupid de-a dreptul!
Confunzi religia cu cultul?
Sau crezi că Iisus a fost ortodox?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate